جمع بندی کمک خواستن امام حسین (ع) از مردم؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کمک خواستن امام حسین (ع) از مردم؟

سلام
مدتهاست که سوالی در مورد امام حسین (ع) داشتم.
چرا امام حسین (ع) اینقدر از مردم طلب کمک می کند؟ (هل من ناصر ینصرنی)
یک جورایی من درک نمی کنم. امام با این جمله چه چیزی را می خواهند به مردم یاد بدهند؟
این را می پرسم چون اولین چیزیکه به ذهنم می رسد اینست که امام (ع) به مردم و کمک آنها "نیاز" دارند! آیا چنین چیزی صحت دارد؟
ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد رئوف

Hrm;387871 نوشت:
سلام
مدتهاست که سوالی در مورد امام حسین (ع) داشتم.
چرا امام حسین (ع) اینقدر از مردم طلب کمک می کند؟ (هل من ناصر ینصرنی)
یک جورایی من درک نمی کنم. امام با این جمله چه چیزی را می خواهند به مردم یاد بدهند؟
این را می پرسم چون اولین چیزیکه به ذهنم می رسد اینست که امام (ع) به مردم و کمک آنها "نیاز" دارند! آیا چنین چیزی صحت دارد؟
ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.

با سلام خدمت شما دوست گرامی

برای درک این مسئله باید به چند مطلب توجه کرد:

- امام از آینده ای که در انتظار ایشان بود، آگاه بودند و می دانستند که به شهادت خواهند رسید و خانواده ی ایشان نیز به اسارت خواهند رفت، بنابراین طلب کمک از دیگران نمی تواند از روی نیاز باشد، زیرا که امام به آنچه اتفاق خواهد افتاد، آگاه بودند.

- اما چرا امام افراد مختلف را به یاری دعوت کردند؟ در پاسخ به این سوال باید به این مسئله توجه کرد که بودن با امام راه سعادت است و ماندن در جبهه دشمن و یا اینکه سکوت کردن و گوشه نشینی و عافیت طلبی، خسران و شقاوت است. امام با دعوت خود، در پی این بود که عده ی بیشتری را هدایت کند و آنها را از ضلالت و گمراهی به دور دارد. این مسئله در گفتار منسوب به جناب حر که پس از متحول شدن، بیان می کنند که "خود را میان بهشت و جهنم می بینم" نیز وجود دارد که حقیقتا پیروی از امام و بودن در رکاب او، راه هدایت و سعادت است و از این روست که امام مردم را به همراهی با خود دعوت می کند تا در میان بهشت و جهنم، به سوی بهشت حرکت کنند و در صف جهنمیان نباشند.

- مسئله دیگر این است که هرچه دامنه دعوت امام بیشتر می شد، شرایط موجود برای بسیاری از مردم آشکار تر می شد و این سوال مهم در اذهان بیشتری مطرح می گشت که چه شده است که نوه عزیز و دردانه رسول خدا، پس از پنجاه سال از رحلت ایشان، چنین مورد ظلم و ستم و تعدی قرار گرفته است. جسین (ع) که همراه در آعوش پیامبر و یا بر شانه ایشان سوار بود و پیامبر او را کشتی هدایت نامیده بود، چه شده است که امروز در برابر فردی قرار گرفته است و از مردم طلب یاری می کند؟ آن فرد مقابل (یزید) کیست و چگونه جرات کرده که متعرض حسین بن علی(ع) با آن جایگاه ویژه شود؟ مسائل و سوال های مهم این چنینی در پی دعوت امام در اذهان مردم پدید می آمد و کم کم مردم به این نتیجه رسیدند که یزید که خود را خلیفه و جانشین پیامبر می داند، کاملا بر خلاف منش و سنت پیامبر عمل می کند و جسارت را به جایی رسانده است که متعرض امام حسین(ع) که پیامبر برای او جایگاه والایی ترسیم کرده بود، شده است. این دعوت ها در واقع روشنگری هایی بود که نتیجه آن را در رسوایی و مفتضح شدن یزید می بینیم و این مسئله به وسیله حرکت امام و دعوت او به خوبی تبیین شد که خلافت رسول خدا غصب شده است و خلفای موجود، جانشین های پیامبر نیستند بلکه بر خلاف معارف اسلامی و سنت نبوی حرکت می کنند.

موفق باشید

از یکی از علما شنیدم که امام حسین علیه السلام از شمر ملعون تقاضای آب میکرد چون میدانست اگر شمر به ایشان آب دهد از عذابش کاسته میشود

یعنی امام حسین (ع) حتی به فکر قاتل خویش نیز بود!

Hrm;387871 نوشت:

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

از نظر من
این جمله نهیب به شیعیان اینده است
نهیب به مومنین که ای مومنین کیست راه مرا ادامه دهد؟
کیست مانند من در زمانی که اسلام در خطر است و رو به زوال و نابودی میره مثل من امر به معروف و نهی از منکر کند؟
این طلب به نظر من همین تذکر به ما در مورد هدف والای ایشان و کمک به ترویج و احیای دین اسلام

سؤال:
چرا امام حسین (ع) اینقدر از مردم طلب کمک می کند؟

پاسخ:
برای درک این مسئله باید به چند مطلب توجه کرد:
- امام از آینده‌ای که در انتظار ایشان بود، آگاه بودند و می‌دانستند که به شهادت خواهند رسید و خانواده‌ی ایشان نیز به اسارت خواهند رفت، بنابراین طلب کمک از دیگران نمی‌تواند از روی نیاز باشد، زیرا که امام به آنچه اتفاق خواهد افتاد، آگاه بودند.

- اما چرا امام افراد مختلف را به یاری دعوت کردند؟ در پاسخ به این سوال باید به این مسئله توجه کرد که بودن با امام راه سعادت است و ماندن در جبهه دشمن و یا اینکه سکوت کردن و گوشه‌نشینی و عافیت طلبی، خسران و شقاوت است. امام با دعوت خود، در پی این بود که عده‌ی بیشتری را هدایت کند و آن‌ها را از ضلالت و گمراهی به دور دارد. این مسئله در گفتار منسوب به جناب حر که پس از متحول شدن، بیان می‌کنند که «خود را میان بهشت و جهنم می بینم» نیز وجود دارد که حقیقتا پیروی از امام و بودن در رکاب او، راه هدایت و سعادت است و از این رو است که امام مردم را به همراهی با خود دعوت می‌کند تا در میان بهشت و جهنم، به سوی بهشت حرکت کنند و در صف جهنمیان نباشند.

- مسئله دیگر این است که هرچه دامنه دعوت امام بیشتر می‌شد، شرایط موجود برای بسیاری از مردم آشکار‌تر می‌شد و این سوال مهم در اذهان بیشتری مطرح می‌گشت که چه شده است که نوه عزیز و دردانه رسول خدا، پس از پنجاه سال از رحلت ایشان، چنین مورد ظلم و ستم و تعدی قرار گرفته است. حسین {علیه السلام} که همواره در آغوش پیامبر و یا بر شانه ایشان سوار بود و پیامبر او را کشتی هدایت نامیده بود، چه شده است که امروز در برابر فردی قرار گرفته است و از مردم طلب یاری می‌کند؟ آن فرد مقابل (یزید) کیست و چگونه جرأت کرده که متعرض حسین بن علی (علیه السلام) با آن جایگاه ویژه شود؟

مسائل و سوال‌های مهم این چنینی در پی دعوت امام در اذهان مردم پدید می‌آمد و کم کم مردم به این نتیجه رسیدند که یزید که خود را خلیفه و جانشین پیامبر می‌داند، کاملا بر خلاف منش و سنت پیامبر عمل می‌کند و جسارت را به جایی رسانده است که متعرض امام حسین (علیه السلام) که پیامبر برای او جایگاه والایی ترسیم کرده بود، شده است.

این دعوت‌ها در واقع روشنگری‌هایی بود که نتیجه آن را در رسوایی و مفتضح شدن یزید می‌بینیم و این مسئله به وسیله حرکت امام و دعوت او به خوبی تبیین شد که خلافت رسول خدا غصب شده است و خلفای موجود، جانشین‌های پیامبر نیستند بلکه بر خلاف معارف اسلامی و سنت نبوی حرکت می‌کنند.

موضوع قفل شده است