جمع بندی چه دعایی بخوانیم جهت استجابت حاجتی از خداوند

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چه دعایی بخوانیم جهت استجابت حاجتی از خداوند

باسلام خدمت دوستان عزیز
بنده اگر حاجتی داشته باشم چه مادی و چه معنوی و یا ... اگر از خداوند اونو بخوام باید رو چه دعاها و نمازهایی تاکید داشته باشم و دقیقا چه پیشنهاداتی دارید و به خصوص دوستانی که از خداوند چیزی رو خواستند و بهش هم رسیدند
اینو بهش رسیدم که از خداوند چیزی رو بخوایم سر وقتش اونو به بهترین شکل ممکن بندش میده واگر صلاح بدونه که نده جایی دیگه بهتر جبرانش میکنه
ولی دقیقا نمیدونم رو چه دعاهایی مداوت بیشتری باید به خرج بدم و چه نوع نمازهایی و یا هر طریقی که اساتید و دوستان محترم پیشنهاد میدهند رو بیان کنند تا استفاده ببریم.
تو مفاتیح الجنان زیاد دعاهایی هست که توضیحات فارسیشون مشترک هست ( به عنوان بیش از ۱۰ مورد دیدم که دعاهای متعددی برای رزق و روزی بهش اشاره شده و این هم همینطور )
ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سمیع

mehdi_hidden;387812 نوشت:
باسلام خدمت دوستان عزیز
بنده اگر حاجتی داشته باشم چه مادی و چه معنوی و یا ... اگر از خداوند اونو بخوام باید رو چه دعاها و نمازهایی تاکید داشته باشم و دقیقا چه پیشنهاداتی دارید و به خصوص دوستانی که از خداوند چیزی رو خواستند و بهش هم رسیدند
اینو بهش رسیدم که از خداوند چیزی رو بخوایم سر وقتش اونو به بهترین شکل ممکن بندش میده واگر صلاح بدونه که نده جایی دیگه بهتر جبرانش میکنه
ولی دقیقا نمیدونم رو چه دعاهایی مداوت بیشتری باید به خرج بدم و چه نوع نمازهایی و یا هر طریقی که اساتید و دوستان محترم پیشنهاد میدهند رو بیان کنند تا استفاده ببریم.
تو مفاتیح الجنان زیاد دعاهایی هست که توضیحات فارسیشون مشترک هست ( به عنوان بیش از ۱۰ مورد دیدم که دعاهای متعددی برای رزق و روزی بهش اشاره شده و این هم همینطور )
ممنون میشم دوستان راهنمایی کنند

باسمه تعالی
باسلام و تشکر از سوالی که مطرح فرمودید:

با توجه به معنای دقیق استجابت دعا، بنده هم یک روایت را در این زمینه تقدیم می کنم:

وَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ قَالَ تَعَالَى مَنْ أَحْدَثَ وَ لَمْ يَتَوَضَّأْ فَقَدْ جَفَانِي وَ مَنْ تَوَضَّأَ وَ لَمْ يُصَلِّ رَكْعَتَيْنِ فَقَدْ جَفَانِي وَ مَنْ صَلَّى رَكْعَتَيْنِ وَ لَمْ يَدْعُنِي فَقَدْ جَفَانِي وَ مَنْ أَحْدَثَ وَ تَوَضَّأَ وَ صَلَّى وَ دَعَا وَ لَمْ أُجِبْهُ فَقَدْ جَفَوْتُهُ وَ لَسْتُ بِرَبٍ‏ جَاف‏

پيغمبر- صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم- فرمود: خداى متعال جلّت عظمته مى‏فرمايد: كسى كه حدثى از او سر زند و وضو نسازد به من جفا كرده. و كسى كه حدثى از او سر زند و وضو بسازد و دو ركعت نماز به جا نياوردبه من جفا کرده و کسی که دو رکعت نماز بخواند و مرا نخواند و دعا نكند پس به تحقيق به من جفا كرده.

و كسى كه حدثى از او سر زند و وضو تجديد كند و دو ركعت نماز به جا آورد و دعا كند و مرا بخواند پس من او را در آنچه از امر دين و دنيا سؤال مى‏كند اجابت نكنم به تحقيق من به او جفا كرده‏ ام و من خداى جفا كار و ظالم نيستم.

نتيجه اين كه دعاى او را اجابت خواهم كرد.[1]

پی نوشت:
1-ارشاد القلوب،ج1،ص94

در یک روایتی از ابن عباس نقل شده است که حضرت على علیه السلام به پیش پيغمبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم آمدند..... .حضرت به او فرمودند:

به تو چيزى می آموزم كه دوست من جبرئيل براى من آورد و گفت يا محمّدصلی الله علیه و آله وسلم اين هديه ‏اى است از نزد خداى عز و جل ،كه تو را به آن گرامى داشته و به هيچ كس از پيغمبران پيشين اين هديه را نداده و آن نوزده جمله است كه هر دلسوخته و هر مصيبت زده و هر اندوهناك و هر غمناك و هر كسى كه در خطر دزد و آتش‏ سوزى باشد آن‏ها را بخواند و هر بنده‏ اى كه از پادشاهى بترسد آن كلمات را بگويد خداوند براى او وسيله رهائى فراهم سازد.

و آن نوزده جمله است كه چهار جمله آن بر پيشانى اسرافيل نوشته شده و چهار جمله‏ اش بر پيشانى ميكائيل و چهار جمله بر گرداگرد عرش و چهار جمله ‏اش بر پيشانى جبرئيل و سه كلمه آن در جايى كه خدا خواسته است نوشته شده، على ابن ابى طالب علیه اسلام عرض كرد: يا رسول اللَّه چگونه ‏آن‏ها را بخوانيم؟حضرت فرمودند: بگو

يَا عِمَادَ مَنْ لَا عِمَادَ لَهُ وَ يَا ذُخْرَ مَنْ لَا ذُخْرَ لَهُ وَ يَا سَنَدَ مَنْ لَا سَنَدَ لَهُ وَ يَا حِرْزَ مَنْ لَا حِرْزَ لَهُ وَ يَا غِيَاثَ مَنْ لَا غِيَاثَ لَهُ وَ يَا كَرِيمَ الْعَفْوِ وَ يَا حَسَنَ الْبَلَاءِ وَ يَا عَظِيمَ الرَّجَاءِ وَ يَا عَوْنَ الضُّعَفَاءِ وَ يَا مُنْقِذَ الْغَرْقَى وَ يَا مُنْجِيَ الْهَلْكَى يَا مُحْسِنُ يَا مُجْمِلُ يَا مُنْعِمُ يَا مُفْضِلُ أَنْتَ الَّذِي سَجَدَ لَكَ سَوَادُ اللَّيْلِ وَ نُورُ النَّهَارِ وَ ضَوْءُ الْقَمَرِ وَ شُعَاعُ الشَّمْسِ وَ دَوِيُّ الْمَاءِ وَ حَفِيفُ‏ الشَّجَرِ يَا اللَّهُ يَا اللَّهُ يَا اللَّهُ أَنْتَ وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ

سپس ميگوئى خدايا فلان حاجت مرا برآور كه براستى از جاى خود برنخيزى تا مستجاب شود ان شاء اللَّه تعالى‏[1]

پی نوشت:
1-خصال،ج2،ص510

پرسش:
برای استجابت درخواست مد نظر خود چه دعایی بخوانم؟
پاسخ:
با توجه به معنای دقیق استجابت دعا:

1- «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله و سلم)‏ قَالَ تَعَالَى مَنْ أَحْدَثَ وَ لَمْ يَتَوَضَّأْ فَقَدْ جَفَانِي وَ مَنْ تَوَضَّأَ وَ لَمْ يُصَلِّ رَكْعَتَيْنِ فَقَدْ جَفَانِي وَ مَنْ صَلَّى رَكْعَتَيْنِ وَ لَمْ يَدْعُنِي فَقَدْ جَفَانِي وَ مَنْ أَحْدَثَ وَ تَوَضَّأَ وَ صَلَّى وَ دَعَا وَ لَمْ أُجِبْهُ فَقَدْ جَفَوْتُهُ وَ لَسْتُ بِرَبٍ‏ جَاف‏(1)
پيغمبر اسلام( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم) فرمود: خداى متعال جلّت عظمته مى‏ فرمايد: كسى كه حدثى از او سر زند و وضو نسازد به من جفا كرده. و كسى كه حدثى از او سر زند و وضو بسازد و دو ركعت نماز به جا نياورد به من جفا کرده و کسی که دو رکعت نماز بخواند و مرا نخواند و دعا نكند پس به تحقيق به من جفا كرده و كسى كه حدثى از او سر زند و وضو تجديد كند و دو ركعت نماز به جا آورد و دعا كند و مرا بخواند پس من او را در آنچه از امر دين و دنيا سؤال مى‏ كند اجابت نكنم به تحقيق من به او جفا كرده‏ ام و من خداى جفا كار و ظالم نيستم. »
نتيجه اين كه دعاى او را اجابت خواهم كرد.
2-در یک روایتی از ابن عباس نقل شده است که حضرت على (علیه السلام) به پیش پيغمبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) آمدند...حضرت به او فرمودند:
به تو چيزى می آموزم كه دوست من جبرئيل براى من آورد و گفت يا محمّدصلی الله علیه و آله وسلم اين هديه ‏اى است از نزد خداى عز و جل ،كه تو را به آن گرامى داشته و به هيچ كس از پيغمبران پيشين اين هديه را نداده و آن نوزده جمله است كه هر دلسوخته و هر مصيبت زده و هر اندوهناك و هر غمناك و هر كسى كه در خطر دزد و آتش‏ سوزى باشد آن‏ها را بخواند و هر بنده‏ اى كه از پادشاهى بترسد آن كلمات را بگويد خداوند براى او وسيله رهائى فراهم سازد.
و آن نوزده جمله است كه چهار جمله آن بر پيشانى اسرافيل نوشته شده و چهار جمله‏ اش بر پيشانى ميكائيل و چهار جمله بر گرداگرد عرش و چهار جمله ‏اش بر پيشانى جبرئيل و سه كلمه آن در جايى كه خدا خواسته است نوشته شده، على ابن ابى طالب علیه اسلام عرض كرد: يا رسول اللَّه چگونه ‏آن‏ها را بخوانيم؟حضرت فرمودند: بگو
«يَا عِمَادَ مَنْ لَا عِمَادَ لَهُ وَ يَا ذُخْرَ مَنْ لَا ذُخْرَ لَهُ وَ يَا سَنَدَ مَنْ لَا سَنَدَ لَهُ وَ يَا حِرْزَ مَنْ لَا حِرْزَ لَهُ وَ يَا غِيَاثَ مَنْ لَا غِيَاثَ لَهُ وَ يَا كَرِيمَ الْعَفْوِ وَ يَا حَسَنَ الْبَلَاءِ وَ يَا عَظِيمَ الرَّجَاءِ وَ يَا عَوْنَ الضُّعَفَاءِ وَ يَا مُنْقِذَ الْغَرْقَى وَ يَا مُنْجِيَ الْهَلْكَى يَا مُحْسِنُ يَا مُجْمِلُ يَا مُنْعِمُ يَا مُفْضِلُ أَنْتَ الَّذِي سَجَدَ لَكَ سَوَادُ اللَّيْلِ وَ نُورُ النَّهَارِ وَ ضَوْءُ الْقَمَرِ وَ شُعَاعُ الشَّمْسِ وَ دَوِيُّ الْمَاءِ وَ حَفِيفُ‏ الشَّجَرِ يَا اللَّهُ يَا اللَّهُ يَا اللَّهُ أَنْتَ وَحْدَكَ لَا شَرِيكَ لَكَ »
سپس ميگوئى خدايا فلان حاجت مرا برآور كه براستى از جاى خود برنخيزى تا مستجاب شود ان شاء اللَّه تعالى.(2)
3- یک اربعین زیارت عاشورا
4-یک اربعین حدیث کساء
پی نوشت:
1.ديلمى، حسن بن محمد، إرشاد القلوب إلى الصواب (للديلمي)،ج1،ص60، الشريف الرضي‏،قم، 1412ق.
2.ابن بابويه، محمد بن على‏، الخصال‏، ج2،ص510،جامعه مدرسين‏، قم‏، 1362 ش‏.

موضوع قفل شده است