جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه کنم تا در کارهای نیک ثابت قدم بمانم؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت فروردین 1391
  نوشته
  495
  صلوات
  1525
  حضور
  8 روز 18 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چه کنم تا در کارهای نیک ثابت قدم بمانم؟
  بنده گاهی مثلا در ماه رمضان و محرم و بعضی اوقات خاص

  اهل نماز شب با صفا و ، نمازهای خوب و ، رفتن به زیارات و ، تقوا و.... هستم
  گاهی هم متاسفانه گناه سر میزند و این حالات خوب گرفته میشود و حتی تا جایی میرسد که نماز واجب هم به تاخیر میوفتد!!!!

  چه کنم همیشه در یک حالت (مورد اول) ثابت قدم باشم و تغییر نکنم؟

  خجالت میکشم هی گناه، هی توبه، هی بازگشت و هی تکرار__ بسه دیگه


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,612
  صلوات
  49894
  حضور
  130 روز 7 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست
  چه کنم تا در کارهای نیک ثابت قدم بمانم؟  کارشناس بحث: استاد سینا

  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : 1392/06/13 در ساعت 19:51


 4. #3

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  2,186
  صلوات
  15074
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  خیلی از ما در زمان شروع هر کاری با انگیزه وعلاقه سراغ انجام آن کار می رویم اما مشکلی که اکثرا با آن مواجه هستیم تداوم کار می باشد. به همین دلیل در آموزه های اسلام به این امر نیز توجه زیادی شده است که تداوم در انجام عمل ،بسیار با اهمیت تر از شروع آن می باشد.وقتی در رابطه با توبه نیز صحبت می کنیم یکی از شرایط مهم واصلی توبه با عنوان( عزم ان لا یعود) معرفی می شود یعنی تصمیم جدی بر عدم بازگشت به گناه.


  در سیر وسلوک نیز ثبات داشتن یا ثابت قدم بودن در مسیر به عنوان یکی از مراحل مهم سیر وسلوک معرفی می شود.  خداوند در قرآن كريم يكى از اوصاف برجسته مومنان را ثبات مى‏ داند:


  «يثبت الله الذين امنوا بالقول الثابت فى الحيوة الدنيا و فى الاخرة‏»  خدا کسانی را که ایمان آورده اند، در زندگی دنیا و در آخرت با قول استوار پابرجا می کند .


  سوره ابراهیم آیه 27.

  حضرت آیت الله جوادی آملی در کتاب مراحل اخلاق در قرآن کریم اینگونه می فرمایند:  «اگر ما ثابت قدم شويم، ديگر چيزى ما را نمى‏ لرزاند; سرد و گرم روزگار، ما را از پا در نمى ‏آورد و زرق و برق جهان طبيعت ‏براى ما جاذبه ندارد; نه آمدن نعمتى ما را چنان مسرور و طربناك مى ‏كند كه از وظيفه بيرون برويم و نه از كف دادن نعمتى ما را چنان غمناك مى‏ كند كه ما در انجام وظيفه، كوتاهى كنيم و اين همان است كه قرآن كريم مى‏ فرمايد:

  «لكيلا تاسوا على ما فاتكم و لا تفرحوا بما اتاكم‏». سوره حديد، آيه 23.

  منظور از ثبات قدم، ثبات در سيرت و سنت دينى است و به طور كلى، ثبات در هر چيز به اندازه و در محدوده همان چيز است; بنابراين، وقتى مى‏گويند: فلان شخص «ثابت قدم‏» است; يعنى آن جا كه مى‏ انديشد، «ثابت فكر» و آن جا كه بايد سخن بگويد، «ثابت قول‏» و... است»
  در ثابت قدم بودن انسان در عمل ،عوامل متعددی دخیل است که اگر بخواهیم ریشه ای تر بحث کنیم این مسئله به میزان معرفت نفس وخود شناسی وبه تبع آن خداشناسی انسان بر می گردد.
  براى پيشرفت و تكامل در مسائل روحى وتدام عمل ،به خودشناسى نياز شديد داريم. لازم است نفس خود را بشناسيم و از قدرتها و تواناييهاى آن آگاه شويم ودر ادامه ،دشمنان واقعىِ ارزشهاى روحى خود را شناسايى كنيم و با پيكار با آنان به درجات عالى كمال راه يابيم. بنابراین در ابتدا هرچقدر میزان معرفت وشناخت ما بیشتر باشد در ادامه در انجام عمل ثبات بیشتری خواهیم داشت.

  نکته ی دیگری که در اینجا می توان به آن اشاره کرد این است که با داشتن یک برنامه عملی برای انجام عبادات بهتر می توانیم حالات معنوی خود را حفظ نماییم .همانطور که در روایات هم آمده برای قلوب ، اقبال وادبار وجود دارد یعنی گاهی مواقع انسان نشاط بیشتری برای انجام عبادت دارد پس لازم است در چنین زمانهایی عبادت خدا را انجام دهیم واز تحمیل مستحبات بر نفس در شرایطی که رغبتی ندارد خودداری نماییم.

  توجّه داشته باشيد، عبادتى انسان را به مقام عبوديت مى‏ رساند كه داراى تأثير فراوان باشد و در اعماق وجود ما تحوّل ايجاد كند. بنابر اين ارزش عبادت به قدر نتيجه‏ اى است كه از آن بدست مى‏آيد، نه به كثرت و زيادى عبادت.

  كار وعبادات خود را آگاهانه شروع كنيد و با تدبير و برنامه و سازمان دهى، آن را به پیش ببرید.زمينه‏ هاى لازم و مقدّمات كار را فراهم كنيد و موانع آن را از سر راه خود برداريد.گاهی وجود موانعی همچون دوست ،تلویزیون، اینترنت،تنبلی و...باعث کوتاهی کردن در انجام عمل می شود لازم است با بررسی در امور خود،مانع به وجود آمده را شناسایی و در جهت رفع ان اقدام نمایید.


  در نهایت از توکل بر خدا وتوسل بر ائمه ی معصومین علیهم السلام غفلت نورزید چرا که توسّل، دلهاى زنگار گرفته را صفا مى‏بخشد و ياد خدا را در قلبهاى غفلت زده ايجاد مى ‏كند.
  ویرایش توسط سینا : 1392/06/13 در ساعت 19:15


 5. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد 1392
  نوشته
  5,937
  صلوات
  43353
  حضور
  135 روز 7 ساعت 56 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  3078  وقتی شروع به کاری کردیم سعی کنیم اون شور و شوق اولیه همیشه باشه.روز به روز لذت اون کار رو توی ذهنمون بیشتر کنیم
  نذاریم نماز خوندن بصورت عادت در بیاد و توی ذهنمنون تکراری بشه
  همیشه با شوق بشتابیم برای نماز ....
  با تمام وجود حس کنیم الله متعال ما رو طلبیده که داریم میریم با پادشاه هستی صحبت کنیم...
  چقدر لذت داره......
  از همه گر رها شوم از تو رها نمی شوم
  تا تو زمین سجده ای سربه هوا نمیشوم

  خواهر محترمی (باحجاب،بی حجاب) که تصویرت رو در فضای مجازی قرار میدی؟
  میدانی مصداقش چی هست در دنیای واقعی ؟
  کلیک کنید


 6. #5

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  2,186
  صلوات
  15074
  حضور
  17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  پست جمعبندی:

  سوال:

  بنده گاهی مثلا در ماه رمضان و محرم و بعضی اوقات خاص اهل نماز شب با صفا و ، نمازهای خوب و ، رفتن به زیارات و ، تقوا و.... هستم گاهی هم متاسفانه گناه سر میزند و این حالات خوب گرفته میشود و حتی تا جایی میرسد که نماز واجب هم به تاخیر میوفتد!!!!چه کنم همیشه در یک حالت ثابت قدم باشم و تغییر نکنم؟

  پاسخ:

  خیلی از ما در زمان شروع هر کاری با انگیزه وعلاقه سراغ انجام آن کار می رویم اما مشکلی که اکثرا با آن مواجه هستیم تداوم کار می باشد. به همین دلیل در آموزه های اسلام به این امر نیز توجه زیادی شده است که تداوم در انجام عمل ،بسیار با اهمیت تر از شروع آن می باشد.وقتی در رابطه با توبه نیز صحبت می کنیم یکی از شرایط مهم واصلی توبه با عنوان( عزم ان لا یعود) معرفی می شود یعنی تصمیم جدی بر عدم بازگشت به گناه.در سیر وسلوک نیز ثبات داشتن یا ثابت قدم بودن در مسیر به عنوان یکی از مراحل مهم سیر وسلوک معرفی می شود
  خداوند در قرآن كريم يكى از اوصاف برجسته مومنان را ثبات مى‏ داند

  «يثبت الله الذين امنوا بالقول الثابت فى الحيوة الدنيا و فى الاخرة‏»

  خدا کسانی را که ایمان آورده اند، در زندگی دنیا و در آخرت با قول استوار پابرجا می کند(1) .


  حضرت آیت الله جوادی آملی در کتاب مراحل اخلاق در قرآن کریم اینگونه می فرمایند:
  «اگر ما ثابت قدم شويم، ديگر چيزى ما را نمى‏ لرزاند; سرد و گرم روزگار، ما را از پا در نمى ‏آورد و زرق و برق جهان طبيعت ‏براى ما جاذبه ندارد; نه آمدن نعمتى ما را چنان مسرور و طربناك مى ‏كند كه از وظيفه بيرون برويم و نه از كف دادن نعمتى ما را چنان غمناك مى‏ كند كه ما در انجام وظيفه، كوتاهى كنيم

  و اين همان است كه قرآن كريم مى‏ فرمايد:
  لكيلا تاسوا على ما فاتكم و لا تفرحوا بما اتاكم (2)

  منظور از ثبات قدم، ثبات در سيرت و سنت دينى است و به طور كلى، ثبات در هر چيز به اندازه و در محدوده همان چيز است; بنابراين، وقتى مى‏گويند: فلان شخص «ثابت قدم‏» است; يعنى آن جا كه مى‏ انديشد، «ثابت فكر» و آن جا كه بايد سخن بگويد، «ثابت قول‏» و... است»

  در ثابت قدم بودن انسان در عمل ،عوامل متعددی دخیل است که اگر بخواهیم ریشه ای تر بحث کنیم این مسئله به میزان معرفت نفس وخود شناسی وبه تبع آن خداشناسی انسان بر می گردد.براى پيشرفت و تكامل در مسائل روحى وتدام عمل ،به خودشناسى نياز شديد داريم. لازم است نفس خود را بشناسيم و از قدرتها و تواناييهاى آن آگاه شويم ودر ادامه ،دشمنان واقعىِ ارزشهاى روحى خود را شناسايى كنيم و با پيكار با آنان به درجات عالى كمال راه يابيم. بنابراین در ابتدا هرچقدر میزان معرفت وشناخت ما بیشتر باشد در ادامه در انجام عمل ثبات بیشتری خواهیم داشت.نکته ی دیگری که در اینجا می توان به آن اشاره کرد این است که با داشتن یک برنامه عملی برای انجام عبادات بهتر می توانیم حالات معنوی خود را حفظ نماییم .همانطور که در روایات هم آمده برای قلوب ، اقبال وادبار وجود دارد یعنی گاهی مواقع انسان نشاط بیشتری برای انجام عبادت دارد پس لازم است در چنین زمانهایی عبادت خدا را انجام دهیم واز تحمیل مستحبات بر نفس در شرایطی که رغبتی ندارد خودداری نماییم.توجّه داشته باشيد، عبادتى انسان را به مقام عبوديت مى‏ رساند كه داراى تأثير فراوان باشد و در اعماق وجود ما تحوّل ايجاد كند. بنابر اين ارزش عبادت به قدر نتيجه‏ اى است كه از آن بدست مى‏آيد، نه به كثرت و زيادى عبادت.كار وعبادات خود را آگاهانه شروع كنيد و با تدبير و برنامه و سازمان دهى، آن را به پیش ببرید.زمينه‏ هاى لازم و مقدّمات كار را فراهم كنيد و موانع آن را از سر راه خود برداريد.گاهی وجود موانعی همچون دوست ،تلویزیون، اینترنت،تنبلی و...باعث کوتاهی کردن در انجام عمل می شود لازم است با بررسی در امور خود،مانع به وجود آمده را شناسایی و در جهت رفع ان اقدام نمایید.در نهایت از توکل بر خدا وتوسل بر ائمه ی معصومین علیهم السلام غفلت نورزید چرا که توسّل، دلهاى زنگار گرفته را صفا مى‏بخشد و ياد خدا را در قلبهاى غفلت زده ايجاد مى ‏كند.

  1- سوره ابراهیم آیه 27.
  2- سوره حديد، آيه 23.

  ویرایش توسط سینا : 1392/12/21 در ساعت 21:54

 7. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود