جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شناخت پیش از ازدواج؟؟؟!!!

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  984
  حضور
  1 روز 20 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8547

  شناخت پیش از ازدواج؟؟؟!!!
  نقل قول از یک کاربر:

  "" این همه دارن میگن باید آدم در مورد همسر آینده اش قبل از ازدواج شناخت پیدا کنه
  بعدش میگن نگاه کردن و رابطه ی قبل از ازدواج با نامحرم گناهه
  بالاخره باید چه جوری به این شناخت رسید؟""

  از روزگار آموختم بغض هایم را نگویم گاهی سبک نشوم سنگین ترم.

 2. صلوات ها 11


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  984
  حضور
  1 روز 20 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8547  راههای زیر برای کسب شناخت و آگاهی از نوع رفتار و منش طرف مقابل

  1. تحقیق ( از آشنایان ؛ همسایگان؛ همکلاسی ها و ... )شناخت پیش از ازدواج؟؟؟!!!

  2. قبل از انجام مراسم رسمی خواستگاری می توانید چند جلسه ای در حضور خانواده دختر خانم و ترجیحا در منزل ایشان با یکدیگر صحبت کنید. شناخت پیش از ازدواج؟؟؟!!!

  3. اگر واقعا قصد ازدواج دارید می توانید قبل از مطرح کردن این موضوع رفتار طرف مقابل را در اجتماع زیر نظر بگیرید. ( جسارتا خیلی تابلو نباشید!!!شناخت پیش از ازدواج؟؟؟!!!)

  راههای دیگری هم برای کسب شناخت قبل از ازدواج وجود داره ، علی الحساب به همین اکتفا کنید تا بعد ....شناخت پیش از ازدواج؟؟؟!!!
  اگر ممکنه شما هم نظر بدهید ممنون میشم ....

  از روزگار آموختم بغض هایم را نگویم گاهی سبک نشوم سنگین ترم.

 4. صلوات ها 14


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  11
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  71  با سلام،

  اگر با ارتباط چه عاطفی و چه جسمی قبل از ازدواج، ازدواج ضمانت میشد...حجم وحشتناک طلاق در غرب به علت عدم سازگاری زوجین بعد از سالها زندگی با یکدیگر قبل از ازدواج معنا نداشت.

  شناخت همسر به نظر شخصی بنده باید توسط بزرگترها صورت بگیرد به حداقل دو دلیل:

  ۱- غریزه جسمی اجازه دیدن حقیقت جنس مخالف را از انسان میگیرد و انسان آنچه دوست دارد در مورد شخص دیگر تصور میکند. در حالیکه بزرگترها چنین حسی نسبت به خواستگارها .... ندارند و میتوانند بهتر از یک نفری که از نظر جسمی و عاطفی ممکن است بر خود غلبه نداشته باشد تصمیم بگیرند. این موضوع هر چه سن کسی که میخواهد ازدواج کند کمتر باشد بسیار حساستر میشود.

  ۲- فرض کنید که کسی با جنس مخالف ارتباطی عاطفی برقرار کرده باشد تا او را بهتر بشناسد برای امر ازدواج. فکر میکنم به این میگویند دوران نامزدی یا چیزی شبیه آن. حال احتمال یک در میلیارد به دهید که این ازدواج سر نگیرد. چون انسان ماشین نیست...در این فرایند انتخاب همسر خرد میشود. پس باز هم بهتر است که انسان تا مراحل پایانی ارتباط عاطفی زیادی برقرار نکند با جنس مخالف خود.

  ------

  البته ذکر این نکته ضروریست که این حرف بدین معنا نیست که بزرگترها بچه ها را تحقیر کنند و به نظر آنها احترام نگذارند.

  طیب
  ویرایش توسط طیب : ۱۳۸۸/۱۱/۳۰ در ساعت ۰۰:۵۷

 6. صلوات ها 9


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعات علوم عقلی و نقلی
  نوشته
  4,416
  حضور
  14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  25066  با سلام

  گل نركس بزرگوار بحث مهم و خوبي را كليد زده اند فقط اگه به فراموشي سپرده نشه و ادامه بدن

  به نظر بنده هم راههاي خوبي در ازدواج هاي خانوادگي و سنتي ما و جود دارد كه در ازدواج هاي فردي غرب وجود ندارد

  درست برخلاف انچه كه اموزه در تلويزيزون و ....تبليغ مي شود كه با ديدن قيافه دختر و يا پسرشيفته هم ميشوند و ديگر هيچ......

  هيچ وقت از ادامه زندگي چنين افرادي برنامه پخش نمي شود و اگر پخش هم شود يا دعوا است ويا پاي دختر و پسر ديگري در كار بوده و واقعا هم همينطور است..... بگذريم

  حرف مهم و اصلي اين است كه معيار ها و اصولي بايد براي اردواج اسلامي در نطر داشته باشيم و هيچ گاه و تحت هيچ شرايطي از اين اصول و معيار ها گوتاه نياييم


  باز تشكر مي كنم از مشاور محترم كه بحث را شروع كردند خواهشا هركدام از اصول و معيارها را ذكر و به توضيح و تشريح اين اصول بپردازيد.

 8. صلوات ها 10


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  سیاسی اعتقادی اجتماعی
  نوشته
  284
  حضور
  2 روز 10 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  68
  صلوات
  1496  سلام
  یک راه برای شناخت قبل از ازدواج مشاوره قبل از ازدواج است.

 10. صلوات ها 9


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,612
  حضور
  30 روز 9 ساعت 27 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6444  با سلام خدمت همه عزیزان
  به نظر بنده ملاقات ها و حرف زدنهای قبل از ازدواج که امروزه خیلی مطرح می شود نمی تواند مشگل گشا باشد و دختر و پسر خیلی سخت می توانند نسبت به هم شناخت پیدا کنند فلذا در شرع از ارتباط های قبل از ازدوج نهی شده فقط در صورتی که قصد طرفین ازدواج باشد می توانند دختر و پسر برای چند ساعت همدیگر را ببینند که آن هم شرائط خاص خودش را دارد و این دیدن و ملاقات برای شناخت کامل نیست فقط شناختی در حد ظواهر و حرفهای کلی است دلیل بنده هم بر اینکه دختر وپسر نمی توانند همدیگر را بشناسند چند مطلب می باشد
  1- وجوب رضایت پدر در عقد دختر باکره که می تواند موید این مطلب باشد
  2- حدیث مشهوری که می فرماید حُبُّكَ لِلشَّيْ‏ءِ يُعْمِي وَ يُصِم‏[1 از این حدیث چنین می توان بر ادعای خودمان استفاده کنیم که دختر و پسری که در جامعه و محیط خارج از خانواده با هم آشنا شده اند همدیگر را دوست دارند و این محبت و دوست داشتن مانع از این می شود که واقعیتها را ببینند
  3- موارد مختلفی که امروزه در جامعه می بینیم که دختر و پسر بعد از دیدن هم و کلی صحبت کردن و به قول خودشان شناخت پیدا کرد ن به همدیگر ازدواج می کنند ولی بعد از مدتی طلاق می گیرند و می کویند او همان طور نبود که ما می شناختیم پس می بینیم اینها نتوانسته بودند همدیگر را بشناسند هر چند فکر می کردند یکدیگر را می شناسند.

  [1] - من لا يحضره الفقيه، ج‏4، 380.
  ویرایش توسط عمار : ۱۳۸۸/۱۱/۳۰ در ساعت ۲۱:۱۸

 12. صلوات ها 12


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  379
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2142  یکی از باورهایی که این روزها در جامعه به خصوص بین آقا پسرها قوت گرفته و گاهاً با همین صحبت ها نیز شخص مقابل را مجاب به ایجاد یک رابطه ی ناسالم می کنند همین موضوع شناخت جهت ازدواج است.
  این که من قصد ازدواج دارم فقط معتقدم قبل از ازدواج باید به یک شناخت کامل و صحیح از شخص مقابل درست یافت که در ازدواج های سنتی این شناخت ایجاد نمی شه!

  ایرادی که واقعاً به چنین رابطه های وارد است جدا از مسئله ی محرم و نامحرم و دیدگاه شرعی آن که چنین رابطه ای را منع می کند مسئله ی عدم شناخت است.
  در چنین رابطه های دختر و پسر به راحتی می توانند خود را همان گونه که شخص مقابل می طلبد نشان دهند، و شخص مقابل نیز می پذیرد. حال اگر تصور کنیم که هر دو اصل صداقت را رعایت می کنند و در گفتار و رفتار خود صادق هستند نکته ی دیگری مطرح می شود.
  این که ما قرار نیست فقط خود شخص را بشناسیم چرا که ازدواج صرفاً پیوند بین دو شخص نیست، ازدواج پیوندی میان دو خانواده است. پس ما نه تنها باید به شناخت نسبت به شخص مقابل دست یابیم بلکه باید خانواده ی او را نیز بشناسیم و این شناخت صرفاً در بطن خانواده ها با رفت و آمد و ... پیش می آید. نه این که دو شخص خانواده ی همدیگر را برای هم توصیف کنند.
  از طرفی دیگر گاه شخص در رابطه با خود حرفی می زند اما وقتی رفتار او را در خانواده مشاهده می کنیم می بینیم با گفته اش بسیار فاصله دارد، نه این که در کلام خود صادق نبوده اما به هر حال رفتار واقعی اشخاص را باید در نحوه ی ارتباطات وی در اجتماع و با خانواده سنجید.
  مثلاً بسیاری از آقایان ادعا می کنند در تصمیم گیری استقلال زیادی دارند و خانواده به تصمیم آن ها احترام می گذارند اما بعد شاهدیم که به شدت پیرو سخنان مادر محترم هستند! استقلال که جای خود دارد!

  ایراد دیگری که به این ارتباط ها وارد است و دوستان نیز اشاره کرده اند همان مسئله ی وابستگی عاطفی است که باعث می شود هیچ گاه شناخت صحیحی صورت نگیرد.

  البته چنین رابطه های ایرادات دیگری چون عدم تعهد برای ازدواج، تغییر عقیده پس از خواستگاری به دلیل شناخت بیشتر که باعث ضربه ی عاطفی به هر دو شخص به خصوص دخترخانم ها خواهد شد. تغییر مسیر در میانه ی راه و .. ، احساس شک و بدگمانی پس از ازدواج و... که چون مربوط به مسئله ی شناخت نمی شود نیازی به توضیح هم ندارد.

  اما این که نهایتاً چگونه به شناخت لازم دست یافت.
  صحبت های که در جلسه ی خواستگاری صورت می گیرد که این روزها در اکثر قریب به اتفاق خانواده ها از یک جلسه صحبت نیز فراتر رفته و خود به خود این فرصت را به دو طرف می دهد تا سوالات ذهنی خود را از همدیگر بپرسند ( یک بار خانواده ی داماد تشریف می یارند منزل دختر خانم، یک بار خانواده ی دختر تشریف می برند منزل آقای داماد، دوباره خانواده ی داماد می آیند، چند بار این بین صحبت تلفنی صورت می گیرد بماند، بعد تازه بحث مهربرون و اینها و خلاصه این قدر رفت و آمد صورت می گیره که کفایت کنه)

  اعتماد و احترام به نظر والدین و بزرگترها؛
  واقعاً آن چه جوان در آیینه می بیند پیر در خشت خام می بیند. آقایون هم اصولاً جنس خودشون را سریع می شناسند. گاهاً پدرها و یا برادر بزرگتر در همان برخورد اول به نکاتی پی می برند که خود دختر خانم و آقا پسر بعد از مدت ها نیز ممکن است متوجه ی آن نباشند.

  تحقیق و تحقیق و تحقیق

  مشاوره ی قبل از ازدواج + آزمایشات لازم؛ حتی اگر با هم نسبت فامیلی دارید هم لازم است. مثلاً موردی داشتیم که دختر خانم با پسردایی اش نامزد شده بود پس از مدت ها تازه پی برده بودند که آقای داماد سیگاری است. پس فکر نکنید اگر با هم فامیل هستید نسبت به هم شناخت کامل دارید

  نکته ی دیگری که به شناخت شما کمک می کند آگاهی از علایق شخص است. زمینه ی مطالعه ی شخص، نحوه ی گذران اوقات فراغت، دوستان وی، موسیقی مورد علاقه، سخنران و خطیب مورد علاقه، اگر فعالیت اینترنتی دارد وبلاگ شخص و یا تالارهای گفتمان و گروه های که در آن عضو است. همه ی این ها می تواند به شناخت شخصیت وی کمک شایان توجهی داشته باشد.

  دوستانش که نیاز به توضیح ندارد که گفته اند شخص را از دوستانش بشناس.
  سخنران و خطیب: اصولاً اشخاص به سخنرانی علاقه دارند که سبک و سیاق حرف زدنش شبیه خودشان است و یا می خواهند شبیه وی باشند
  مثلاً بعضی ها حرف های خوبی می زنند اما بد حرف می زنند
  بعضی ها هم حرف های بدی می زنند و هم بد حرف می زنند
  بعضی ها خوب حرف می زنند اما حرف های بدی می زنند!
  بعضی ها فقط حرف می زنند؛ این قدر ثقیل و سنگین اما تو خالی و پوچ در حقیقت هیچ چیزی برای گفتن ندارند فقط حرف می زنند.
  بعضی ها هم هم خوب حرف می زنند اما حرف های خوبی می زنند. که تازه بعضی ها در این گروه هستند که حرف های خوب را آسان و قابل فهم عامه می گویند. بعضی ها سخت و تخصصی.
  ببینید به کدام خطیب علاقه دارد.

  عضویت و فعالیت اینترنتی اشخاص مثل دوستان او هستند در دنیای واقعی، شاید واقعی تر. شخص در دنیای مجازی گاهاً خیلی راحت تر حرف ها و تفکراتش را بیان می کند. خب شایدم کاملاً رل بازی کنه، هوشیاری شما را می طلبد

  خلاصه این که این قدر راه برای شناخت هســــــــت، کافیه کمی هوشیار و زیرک باشید
  ویرایش توسط sajedee : ۱۳۸۹/۰۵/۳۱ در ساعت ۲۱:۱۸
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۹
  علاقه
  علوم اسلامي
  نوشته
  301
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1873  با سلام خدمت همه دوستان

  سخنانی که دوستان فرمودند به نظر حقیر در جای خود بسیار کارا و مهم است و راهگشای آنانی است که واقعا با قصد ازدواج خواهان شناخت واقعی از یکدیگرند .

  اما نکته ای در اینجا خودنمایی می کند که :

  آیا شناخت یک انسان آنهم برای ازدواج می تواند به آسانی صورت گیرد آیا تمام رفتارهای خاص دختر ها و پسرها پس از ازدواج در برابر جنس مخالف ، از قبل قابل پیش بینی است ؟

  عقیده حقیر این است که حتی گاهی اعضای یک خانواده هم نمی توانند رفتار دختر و پسر را پس از ازدواج پیش بینی کنند .

  لذا باید به مسئله توسل و توکل اهمیت بیشتری بدهیم همه انسان ها به کمک خداوند و اهل بیت علیهم السلام در این زمینه به شدت نیازمندند .

  صد هزاران دام و دانه است اي خدا
  ما چو مرغان حريص بي‌نوا


  گر هزاران دام باشد هر قدم
  چون تو با مايي نباشد هيچ غم


  موفق باشید
  عاشقم اما ...
  عاشقم اما دلم ويرانه نيست .... در فروغ شمع چون پروانه نيست
  باشم اينجا تا كه پر گيرد دلم ......... عاشقي را هم ز سر گيرد دلم


 16. صلوات ها 8


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۹
  نوشته
  379
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2142  پر مسلم توسل و توکل در صدر قرار دارد؛ با پیش فرض توسل نکات فوق ذکر شد
  نیستـــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــم

 18. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. « بحث و مناظره تا چه مقدار سودمند است؟؟؟ »
  توسط ali pir در انجمن ولایت فقیه و حکومت اسلامی
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۶/۰۴, ۱۱:۳۷
 2. پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۴/۲۶, ۲۳:۰۸
 3. « توسل و توحید » ؟؟؟
  توسط FTMH_Mohammadi در انجمن براهین اثبات خدا
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۲/۱۴, ۱۴:۳۶

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود