جمع بندی ادامه ارتباط یا قطع ارتباط و دل شکستن

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ادامه ارتباط یا قطع ارتباط و دل شکستن

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا سوال ایشان ضمن حفظ امانت، جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم، با نام کاربری "مدیر ارجاع سؤالات" درج می شود:

نقل قول:

سلام
میخواستم درباره دل شکستن و عواقبش بدونم اینکه اصلا عاقبتی داره؟
من با شخصی رابطه عاطفی داشتم و الان بعد تقریبا یک سال حس میکنم بدرد هم نمی خوریم از طرفی میدونم ایشون خیلی به من دلبسته و علاقه مند بودن و اگر ترک شون کنم بعد از یک سال خاطره دل شون میشکنه
من احساس میکنم تیپ شخصیت های متفاوتی داریم و زندگی ای سرشار از تنش خواهیم داشت
از یک طرف هم حس میکنم با دل شکستن باز هم در اینده مزه خوشی رو نمیچشم...
به راهنمایی تون نیاز دارم
ممنونم

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"]
[/TD]

کارشناس بحث: استاد امیـد

[TD][/TD]

سلام

آن چه در بین مردم به عنوان دل شکستن معروف می باشد، در متون دینی اسلامی، با عنوان «ظلم و اذیّتِ دیگران» ذکر شده است. آیاتی از قرآن کریم درباره ظلم می باشد؛ مثلا خداوند متعال در سوره مبارکه حجّ، آیه 53 می فرماید: (وَ اللَّهُ لا یحِبُّ الظَّالِمین)؛ یعنی «خداوند ستمکاران رادوست ندارد». در احادیث نیز به «ظلم و اذیت کردن دیگران» اشاره شده است. پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) می فرماید: « فازَ وَاللّه ِ الأبرارُ، أتَدري مَن هُم؟ [هُمُ] الَّذينَ لا يُؤذونَ الذَّرَّ»؛ یعنی «به خدا سوگند ، نيكوكاران رستگارند . آيا مى دانى آنان چه كسانى هستند ؟ آنان ، كسانى اند كه [حتّى] مورچه را نمى آزارند»(1).

شما و این فرد، یک سال قبل وارد رابطه شُدید. در آن زمان چندان به عواقب این مسأله فکر نمی کردید. این رابطه برای هر دو نفر جذّاب بود. تجربه صحبت با جنس مخالف برای بیشتر افراد جالب است. در آن زمان به دنبال یافتنِ تفاوت ها نبودید و ناخودگاه به این فکر بودید که «هر چه پیش آید، خوش آید». اما پس از مدتی که جذابیت های صحبت با جنس مخالف برای تان عادّی و معمولی شد، چشم تان به تدریج به روی تفاوت های شخصیّتی میان شما دو نفر باز شد. همزمان متوجّه شدید که طرف مقابل به شدت به شما وابسته شده است. با خود فکر می کنید که این رابطه اگر به ازدواج ختم شود، احتمالا سرانجام خوشی نخواهد داشت. اکنون بر سر دو راهی قرار گرفته اید که آیا با این فرد قطع رابطه نمایید و او را با دلی شکسته رها کنید و باعث آزار و اذیّتش شوید یا با او ازدواج کنید و به یک زندگی وارد شوید که احتمالا با اختلافات متعدد همراه خواهد بود.

توصیه من به شما این است که با این فرد، به یک روانشناس و مشاور خانواده متعهّد و با تجربه در شهرتان مراجعه نمایید و از این روانشناس بخواهید تناسب میان شما دو نفر را بررسی کند. اگر واقعا شما دو نفر با یکدیگر تناسب در شخصیت نداشته باشید، یک روانشناس خبره می تواند با آزمون های شخصیت - همچون آزمون شخصیتِ neo- به این موضوع پی ببرد و خطر فروپاشیِ این ازدواج را متذکّر شود. در این صورت، فرد مقابل نیز به این مسأله پِی می برد و راحت تر با موضوع قطع رابطه کنار می آید.

پی نوشت:
1: محمد باقر، مجلسیّ، بحارالانوار، ج2، ص27، حدیث5، مؤسّسة الوفاء، لبنان، 1403ه.ق.

جمع بندی پرسش: من با فردی رابطه عاطفی داشتم. بعد از تقریبا یک سال احساس می کنم تیپ شخصیتیِ مان با یکدیگر تفاوت دارد و در صورت ازدواج زندگیِ پر از تنش خواهیم داشت. اما ایشان خیلی به من دلبسته شده است و فکر می کنم اگر این رابطه را برهم بزنم، دلشان می شکند. تصورمی کنم با شکستن دل او، در آینده سرنوشت خوبی نخواهم داشت. لطفا بگویید چه کار کنم.   پاسخ: آن چه در بین مردم به عنوان دل شکستن معروف می باشد، در متون دینی اسلامی، با عنوان «ظلم و اذیّتِ دیگران» ذکر شده است. آیاتی از قرآن کریم درباره ظلم می باشد؛ مثلا خداوند متعال در سوره مبارکه حجّ، آیه 53 می فرماید: (وَ اللَّهُ لا یحِبُّ الظَّالِمین)؛ یعنی «خداوند ستمکاران رادوست ندارد». در احادیث نیز به «ظلم و اذیت کردن دیگران» اشاره شده است. پيامبر خدا (صلى الله عليه و آله و سلم) می فرماید: « فازَ وَاللّه ِ الأبرارُ، أتَدري مَن هُم؟ [هُمُ] الَّذينَ لا يُؤذونَ الذَّرَّ»؛ یعنی «به خدا سوگند ، نيكوكاران رستگارند . آيا مى دانى آنان چه كسانى هستند ؟ آنان ، كسانى اند كه [حتّى] مورچه را نمى آزارند»(1). شما و این فرد، یک سال قبل وارد رابطه شُدید. در آن زمان چندان به عواقب این مسأله فکر نمی کردید. این رابطه برای هر دو نفر جذّاب بود. تجربه صحبت با جنس مخالف برای بیشتر افراد جالب است. در آن زمان به دنبال یافتنِ تفاوت ها نبودید و ناخودگاه به این فکر بودید که «هر چه پیش آید، خوش آید». اما پس از مدتی که جذابیت های صحبت با جنس مخالف برای تان عادّی و معمولی شد، چشم تان به تدریج به روی تفاوت های شخصیّتی میان شما دو نفر باز شد. همزمان متوجّه شدید که طرف مقابل به شدت به شما وابسته شده است. با خود فکر می کنید که این رابطه اگر به ازدواج ختم شود، احتمالا سرانجام خوشی نخواهد داشت. اکنون بر سر دو راهی قرار گرفته اید که آیا با این فرد قطع رابطه نمایید و او را با دلی شکسته رها کنید و باعث آزار و اذیّتش شوید یا با او ازدواج کنید و به یک زندگی وارد شوید که احتمالا با اختلافات متعدد همراه خواهد بود. توصیه من به شما این است که با این فرد، به یک روانشناس و مشاور خانواده متعهّد و با تجربه در شهرتان مراجعه نمایید و از این روانشناس بخواهید تناسب میان شما دو نفر را بررسی کند. اگر واقعا شما دو نفر با یکدیگر تناسب در شخصیت نداشته باشید، یک روانشناس خبره می تواند با آزمون های شخصیت - همچون آزمون شخصیتِ neo- به این موضوع پی ببرد و خطر فروپاشیِ این ازدواج را متذکّر شود. در این صورت، فرد مقابل نیز به این مسأله پِی می برد و راحت تر با موضوع قطع رابطه کنار می آید. پی نوشت: 1: مجلسی،محمدباقر، بحارالانوار، مؤسّسة الوفاء، لبنان، 1403ه.ق، ج2، ص27.  
موضوع قفل شده است