آیا تخلفات رانندگی حرام و حق الناس هست؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا تخلفات رانندگی حرام و حق الناس هست؟

سلام
متاسفانه من امروز تخلف رانندگی (با دوچرخه) کردم! قبلش شنیده بودم حرامه ولی نمیدونم چرا به دست خودم نرفتم و از کنار جاده بر خلاف دستم داشتم میرفتم، که یه چیزی جلو اومدم از کنارش که رد شدم یه دوچرخه دیگه داشت میومد تا منو دید کلی ترسید!
آخه تقصیر من بود نباید برخلاف دستم حرکت میکردم این بنده خدا هم ترسید

حال، بر علاوه گناهی که من کردم، حق الناسی هم برگردنم بخاطر ترسیدن او دوچرخه هست یا خیر؟
باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

user;385533 نوشت:
سلام
متاسفانه من امروز تخلف رانندگی (با دوچرخه) کردم! قبلش شنیده بودم حرامه ولی نمیدونم چرا به دست خودم نرفتم و از کنار جاده بر خلاف دستم داشتم میرفتم، که یه چیزی جلو اومدم از کنارش که رد شدم یه دوچرخه دیگه داشت میومد تا منو دید کلی ترسید!
آخه تقصیر من بود نباید برخلاف دستم حرکت میکردم این بنده خدا هم ترسید

حال، بر علاوه گناهی که من کردم، حق الناسی هم برگردنم بخاطر ترسیدن او دوچرخه هست یا خیر؟
باتشکر

با سلام و احترام

نسبت به گناهی که مرتکب شده اید استغفار نمایید و در صورتی که در ترساندن دیگری هم مقصر بوده اید باید حلالیت می طلبیدید و اگر به ایشان دسترسی ندارید برای خودتان و ایشان طلب آمرزش کنید.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام
مرجع تقلید بنده آیت الله مکارم شیرازی هستند لطف کنید این زحمت رو بکشید؛

بعد از اینکه من اون فرد رو ترسوندم و طلب حلالیت نکردم؛ حال اگر آمرزش برایش کنم یا برایش کار نیک انجام دهم؛ چون مختار است میتواند مرا نبخشد! چه تضمینی وجود دارد ازم راضی شود؟

user;386387 نوشت:
سلام
مرجع تقلید بنده آیت الله مکارم شیرازی هستند لطف کنید این زحمت رو بکشید؛

بعد از اینکه من اون فرد رو ترسوندم و طلب حلالیت نکردم؛ حال اگر آمرزش برایش کنم یا برایش کار نیک انجام دهم؛ چون مختار است میتواند مرا نبخشد! چه تضمینی وجود دارد ازم راضی شود؟

با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله مکارم شیرازی هم حکم همانی است که عرض شد به لحاظ شرعی اگر به ایشان دسترسی ندارید باید برای خودتان و ایشان طلب استغفار نمایید و همانطور که ذکر کردید برایشان کار نیک انجام دهید و تکلیفی بیش از این ندارید ولی درمورد قسمت بعدی سوال،از کارشناسان اخلاق راهنمایی بگیرید و سوال خود را از انجمن اخلاق پیگیری نمایید.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

در برنامه زلال احکام شبکه 3کارشناس برنامه حرف جالبی زد گفت :
قوانین راهنمایی و رانندگی رو باید رعایت کرد ولی ایا همش رو؟
در پاسخ به این سوال جناب کارشناس گفت به قوانینی باید عمل کرد که اگر در همان لحظه پلیس آنجا می بود شما را جریمه می کرد و تذکر میداد .
یا علی

موضوع قفل شده است