آیا اینکه آب خوردن زیاد باعث خواب زیاد می شود منبع روایی معتبر دارد؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا اینکه آب خوردن زیاد باعث خواب زیاد می شود منبع روایی معتبر دارد؟

آیا این مطلب که خواب زیاد ناشی از آب نوشیدن زیاد است و آب نوشیدن زیاد هم ناشی از غذا خوردن زیاد است و برای کم کردن خواب باید آب کم نوشید منبع روایی معتبر دارد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

در كتاب مراقبات آمده است فان من شبع شرب كثيرا، و من كثر شربه كثر نومه، و في كثرة النوم ضياع العمر و فوت التهجد و بلادة الطبع و قساوة القلب. كسي كه پر مي خورد ، پر آب مي نوشد و پر مي خوابد، در نتيجه عمرش ضايع مي شود و از شب زنده داري باز مي ماند و همچنين كودن مي شود و دچار قساوت قلب مي گردد. المراقبات ج 1،ص 98

السابعة دفع النوم و دوام السّهر ، فانّ من شبع شرب کثیرا ، و من کثر شربه کثر نومه ، و فی کثرة النّوم ضیاع العمر و فوات التهجّد و العمر أنفس الجواهر و هو رأس مال الانسان به یتّجر و یتزوّد لآخرته ، و فضیلة التّهجّد غیر خفیّة (هرکه زیاد بخورد زیاد بنوشد وهرکه زیاد بنوشد زیاد بخوابد)ذیل خطبه 160نهج البلاغه

با تشکر از ارائه این احادیث.
آیا این دو روایت از نظر اعتبار و سند معتبر هستند؟
منظورتان از کتاب مراقبات، کتاب آقای ملکی تبریزی است؟ مهم سند خود حدیث است و نه کتابی که در آن نقل شده است.
ذیل خطبه نهج الباغه یعنی چی؟ یعنی این شرح کسی است؟ یا متن خود خطبه امیر المومنین علی علیه السلام است؟
لطفا سند و مدرک حدیث هم بررسی و اعلام بفرمائید.
با تشکر

باسلام "بله مقصود از کتاب المراقبات ،همان المراقبات میرزا جوا آقا ملکی تبریزی است .واین روایت در کتاب المهجه البیضا مرحوم فیض کاشانی باب اکل وشرب هم آمده است .از جهت سند بواسطه منطبق بودن با طبیعت انسان وخلاف واقع نبودن مضمون آن در کتب مذکور مورد نقد وبرسی قرار نگرفته است.َ

ولی از نظر طب سنتی کسانی که مزاجشون تر هست یعنی آب بدنشون زیاده و کم آب میخورن زیاد میخوابن و خواب سنگینی دارن...

البته اگه زیاد خوابیدن با سنگینی خواب ی معنی داشته باشه

موضوع قفل شده است