سوالاتی درباره مسح سر

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی درباره مسح سر

اسلام میخوام بدونم که میشه مسح سر رو هر جایی کشید؟آقای صافی می‌فرماید که بر موی جلوی سر میشود ولی موقع وضو موی جلویسرم خیس میشه در میخوام بدونم مسح سر بر موی آن صحیح است یا فقط موی جلوی سر؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

amirhasan.king;385129 نوشت:
اسلام میخوام بدونم که میشه مسح سر رو هر جایی کشید؟آقای صافی می‌فرماید که بر موی جلوی سر میشود ولی موقع وضو موی جلویسرم خیس میشه در میخوام بدونم مسح سر بر موی آن صحیح است یا فقط موی جلوی سر؟

مسح باید بر قسمت جلوی سر انجام شود و اگر موها بلند نباشد روی موها و اگر بلند است بر بیخ مو یا پوست سر مسح کنید.

[="Blue"]سلام
اگر در مسح سر شک کنیم که آب به پوست رسیده یا نه ولی موهامون خیس شده باشه وضو درسته یا نه؟
مقلد رهبر هستم
[/]

در جستجوی عمار;461714 نوشت:
سلام
اگر در مسح سر شک کنیم که آب به پوست رسیده یا نه ولی موهامون خیس شده باشه وضو درسته یا نه؟
مقلد رهبر هستم

با سلام و عرض ادب

اگر موها به گونه ای بلند است که شانه کنید بر صورت میریزد واجب است آب به پوست سر یا ریشه مو برسد و باید یقین داشته باشید یعنی اگر با خیس شدن روی موها یقین کردید آب به پوست سر یا ریشه مو رسیده وضو صحیح است ولی اگر هنگام مسح شک کنید مسح را درجای خشک سر تصحیح نمایید البته اگر بعد ازاتمام وضو شک کردید اعتنا نکنید و بنابر صحت وضو است.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

من مسح سر که میکنم دو تا انگشت اشاره و وسطی رو از جایی تقریبا وسط سرم میکشم تا سه ناخون مونده به پیشونیم...
( فهمیدین چی گفتم :Gig:)

این مسح سر درسته ؟

تمام مسیری رو که مسح میکشم تقریبا از چهار انگشت یه چیزی بیشتره....:Gig:

مقلد اقای بهجت هم هستم...

[="Tahoma"][="Black"]

SH!SH-GoOoSHe*;488615 نوشت:
من مسح سر که میکنم دو تا انگشت اشاره و وسطی رو از جایی تقریبا وسط سرم میکشم تا سه ناخون مونده به پیشونیم...
( فهمیدین چی گفتم )

این مسح سر درسته ؟

تمام مسیری رو که مسح میکشم تقریبا از چهار انگشت یه چیزی بیشتره....

مقلد اقای بهجت هم هستم...

با تشکر از سؤال شما

با توجه به پست های گذشته اساتید و کارشناسان و رعایت شرایط گفته شده مشکلی در مسحی که فرمودید نخواهد بود . (1)

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله بهجت ، رساله توضیح المسائل ، احکام وضو[/]

amirhasan.king;385129 نوشت:

باسلام

یک قسمت از چهار قسمت سر که مقابل پیشانی است جای مسح می باشد وهر جای این قسمت را به هر اندازه مسح کند کافی است و جای مسح باید خشک باشد.

(توضیح المسائل آیت الله صافی ـ مساله 250 )

سلام ،من از حمام که میام بیرون برای وضو مسح سرم رو خشک می کنم اما موهام و تو تابستونا میذارم خود به خود خشک بشه ،آیا موهاهم موقع مسح باید خشک باشه؟
آیت الله سیستانی

فرزانه شیخ الاسلامی;553960 نوشت:
سلام ،من از حمام که میام بیرون برای وضو مسح سرم رو خشک می کنم اما موهام و تو تابستونا میذارم خود به خود خشک بشه ،آیا موهاهم موقع مسح باید خشک باشه؟
آیت الله سیستانی

با سلام و عرض ادب

جای مسح باید خشک باشد، و اگر به‌قدری تر باشد که رطوبت دست به آن اثر نکند مسح باطل است، ولی اگر نمناک باشد یا آنکه تری آن به‌قدری کم باشد که در رطوبت دست مستهلک باشد اشکال ندارد.

آیه الله سیستانی،توضیح المسائل،م255

موضوع قفل شده است