دانلود کتاب

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دانلود کتاب

سلام و عرض ادب

الان خیلی از کتاب ها در اینترنت نسخه pdf برای دانلود دارند

آیا من وظیفه ای داریم تحقیق کنیم ببینیم ناشر و مولف اون کتاب رضایت داشتن که کتابشون به صورت pdf برای دانلود قرار بگیره مخصوصا برای کتاب های که مال خیلی وقت پیشن

لطفا طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی،آیت الله خامنه ای و آیت الله سیستانی پاسخ بدید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

افلاکیان;384699 نوشت:
سلام و عرض ادب

الان خیلی از تاب ها در اینترنت نسخه pdf برای دانلود دارند

آیا من وظیفه ای داریم تحقیق کنیم ببینیم ناشر و مولف اون کتاب رضایت داشتن که کتابشون به صورت pdf برای دانلود قرار بگیره مخصوصا برای کتاب های که مال خیلی وقت پیشن

لطفا طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی،آیت الله خامنه ای و آیت الله سیستانی پاسخ بدید

طبق نظر ایت الله سیستانی و امام رحمة الله علیه:رضایت انها ملاک نیست و ایشان حقوق معنوی را قائل نیستند.
ایت الله مکارم و رهبری:تامطمئن نباشی صاحبش راضی است نمیتوانی مگر اینکه مومنی ان را در معرض دانلود گذاشته باشد و از راه حمل فعل مومن بر صحت دیگر نیازی بتحقیق نیست .

[="Black"]

اسراء;385204 نوشت:
ایت الله مکارم و رهبری:تامطمئن نباشی صاحبش راضی است نمیتوانی مگر اینکه مومنی ان را در معرض دانلود گذاشته باشد و از راه حمل فعل مومن بر صحت دیگر نیازی بتحقیق نیست .

در اینترنت که من نمیدونم کی مومنه کی نیست؟
آیا با توجه به شناخته بودن و معروف بودن این سایت ها(و مثلا اینکه فیلتر نیستند یعنی خلاف قوانین جمهوری اسلامی نیستند) و این که در یک کشور اسلامی هستند آیا میشه فرض را بر مومن بودن گذاشت؟[/]

اسراء;385204 نوشت:
طبق نظر ایت الله سیستانی و امام رحمة الله علیه:رضایت انها ملاک نیست و ایشان حقوق معنوی را قائل نیستند.

آیت الله سیّد محمّد سعید حکیم را هم به این دسته بیافزایید.:ok:

اسراء;385204 نوشت:

بعضی سایتانوشتن که ازصاحبش رضایت گرفتن همین کافیه؟

افلاکیان;385319 نوشت:
آیا با توجه به شناخته بودن و معروف بودن این سایت ها(و مثلا اینکه فیلتر نیستند یعنی خلاف قوانین جمهوری اسلامی نیستند) و این که در یک کشور اسلامی هستند آیا میشه فرض را بر مومن بودن گذاشت

در صورتی که مطمئن به شیعه بودن مسوولین سایت نیستید باید تحقیق کنید و احراز کنید رضایت صاحب ان نرم افزار را و حمل بر صحت در اینصورت نمیتوان کرد

یامین;385543 نوشت:
عضی سایتانوشتن که ازصاحبش رضایت گرفتن همین کافیه؟

در صورت اطمینان از شیعه بودن مسوولین سایت فعل و عمل مومن را میتوانید بر صحت حمل کنید مگر اینکه بدانید رضایت را کسب نکر ده اند

اسراء;385204 نوشت:

با سلام
ایا میشه در مورد این حکم به جای مرجع خودمان ، به ایت الله سیستانی رجوع کنیم یا اینکه باید مطمئن شویم ایت الله سیستانی در این حکم از مرجع خودمان اعلم تر هست؟

علی مع الحق;386044 نوشت:
با سلام
ایا میشه در مورد این حکم به جای مرجع خودمان ، به ایت الله سیستانی رجوع کنیم یا اینکه باید مطمئن شویم ایت الله سیستانی در این حکم از مرجع خودمان اعلم تر هست؟

سلام
قاعدتاً اگر مرجع تقلید شما در این مسأله احتیاط واجب داده باشه می‌تونید به مرجع تقلید دیگری رجوع کنید البته با رعایت الأعلم فالأعلم،
ولی اگه احتیاط نداده بلکه حکم قطعی یعنی فتوی داده باشه نمیشه به مرجع دیگه رجوع کرد.

[="Black"]

اسراء;386030 نوشت:
در صورتی که مطمئن به شیعه بودن مسوولین سایت نیستید باید تحقیق کنید و احراز کنید

سلام و عرض ادب

با تشکر از پاسخگویی شما

منظورتان شیعه واقعی است یا شناسنامه ای؟![/]

[="Black"]

Hadi99g;386120 نوشت:
ولی اگه احتیاط نداده بلکه حکم قطعی یعنی فتوی داده باشه نمیشه به مرجع دیگه رجوع کرد.

تا جایی که در جریانم اگر در مسئله ای براتون احراز بشه که مرجع تقلید دیگری اعلم تر است می توانید(شایدم واجب است) به مرجع دیگری رجوع کنید

البته شاید نظر همه مراجع این نباشه

ممنون میشم کارشناس محترم در این زمینه هم کمک کنند[/]

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

افلاکیان;386227 نوشت:
منظورتان شیعه واقعی است یا شناسنامه ای؟!

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

فکر کنم بیش از این دیگه بخواهیم به ایمان مردم نفوذ کنیم و تحقیق کنیم مشمول حکم تجسس میشه!؟

فکر کنم همین که بگند شیع ه است و ببینیم به احکام پایبندند کافیه

حال مسئله نفاقم پیش میاد

اگر منافق باشه طرفمون چی؟
یا اگر اصلا شیعه نباشه مثلا همین افراد خارجی که نمی دونیم چه دینی دارند و نرم افزار کرک می کنند

این جور افراد چطور؟[/]

افلاکیان;385319 نوشت:
آیا با توجه به شناخته بودن و معروف بودن این سایت ها(و مثلا اینکه فیلتر نیستند یعنی خلاف قوانین جمهوری اسلامی نیستند) و این که در یک کشور اسلامی هستند آیا میشه فرض را بر مومن بودن گذاشت؟

سلام بر شما.
باید برید از اتنشارات ان کتاب بپرسید که ایا اجازه داده اند که به صورت دیجیتالی بگذارند در سایتی یا نه
بنده خودم یک کتابی دانلود کردم حدود چند روز پی گیرش بودم که ایا اجازه شرعی توسط اتنشارات داده شده است یا خیر ؟ تا امروز که تماس گرفتم خلاصه این شد که اجازه نداده شده است .
بنده خدا ها هم مولف ها و نویسنده ها خیلی زحمت می کشند و اگر ما بنشینیم با پی دی اف به صورت مجانی استفاده کنیم که دیگر ان نویسنده چگونه خرج زندگیش را بدست بیاورد .
خلاصه به نظر من البته که بنده کسی نیستم ولی تجربه که شده با انتشارات تماس بگیرید و اجازه بگیرید

سلام یکی بگه این سایت قائمیه اصفهان موردتاییده؟من فقط ازاونجابیشترکتاب دانلودمیکنم:Ghamgin:

یامین;386311 نوشت:
سلام یکی بگه این سایت قائمیه اصفهان موردتاییده؟من فقط ازاونجابیشترکتاب دانلودمیکنم

علیکم السلام .
منم زیاد از این سایت دانلود می کنم .
می تونیید از مدیریت محترم بپرسید :

[td]03112357023-25 داخلی (109)

[td]03112357022 داخلی (117)
شماره مرکز :
اصفهان، خیابان مسجد سید، مجتمع فرهنگی مذهبی قائمیه اصفهان - کد پستی 86351-81369
تلفن : 24-2357023-0311
امور کاربران و پشتیبانی : 2333045-0311
واحد آموزش : 03112357025
فاکس : 2357022-0311
بازرگانی و فروش : 09132000109
شماره ارسال پیامک : 10001001001000
سایت قایمیه .
بهتر است با این شماره ها تماس بگیرید تا به جوابتون برسید

افلاکیان;386230 نوشت:

تا جایی که در جریانم اگر در مسئله ای براتون احراز بشه که مرجع تقلید دیگری اعلم تر است می توانید(شایدم واجب است) به مرجع دیگری رجوع کنید

خب بلی این که دیگه مسلّم است ولی به مسأله مورد بحث، اختصاصی نداره؛
هر زمان که بفهمید یکی از فقها، داناتر از مرجع تقلید فعلیتان است، در همه مسائل به او رجوع می‌کنید و اختصاصی به این مسأله نداره.
البته این که در تقلید کردن آیا حتما باید از اعلم تقلید کرد؟ یا غیر اعلم هم مجزی است؟ یک بحث مفصّل اصولی است که باید در تاپیک جداگانه‌ای بحث بشه.

رستگاران;386245 نوشت:

فکر کنم بیش از این دیگه بخواهیم به ایمان مردم نفوذ کنیم و تحقیق کنیم مشمول حکم تجسس میشه!؟
فکر کنم همین که بگند شیع ه است و ببینیم به احکام پایبندند کافیه

طبق قاعده‌ی حمل فعل مسلم بر صحّت باید همینطور باشه که شما فرمودید.:ok:

رستگاران;386245 نوشت:
حال مسئله نفاقم پیش میاد
اگر منافق باشه طرفمون چی؟

همین که ظاهر شخص، مسلمان باشه -اعم از شیعه و غیر شیعه- باید کارهای او را حمل بر صحّت کنیم و تجسّس نکنیم.

رستگاران;386245 نوشت:
یا اگر اصلا شیعه نباشه مثلا همین افراد خارجی که نمی دونیم چه دینی دارند و نرم افزار کرک می کنند
این جور افراد چطور؟

قاعدتاً باید مسلمان بودنش محرز باشه تا بتونیم کارهایش را حمل بر صحّت کنیم ولی اگه مسلمان بودنش معلوم نباشه نمیشه.
البته یه بحث دیگه هم اینجا پیش میاد: اگه سازنده نرم افزار کافر حربی باشه، در این صورت چون اموال کافر حربی احترامی ندارد طبعاً کرک کردن و استفاده غیر قانونی از اون نرم افزار هم بایستی بلامانع باشه.

Hadi99g;386120 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط علی مع الحق نمایش پست ها
با سلام
سلام
قاعدتاً اگر مرجع تقلید شما در این مسأله احتیاط واجب داده باشه می‌تونید به مرجع تقلید دیگری رجوع کنید البته با رعایت الأعلم فالأعلم،

عرض سلام و ادب
فرمایش اقاهادی کاملا صحیح است و صد در صد مورد تایید . البته اگر مطمئن شدید ایت الله سیستانی یا هر مرجع دیگری از مرجع فعلی شما اعلم است دیگر لازم است از او تقلید کنید

فعل مسلم را باید حمل بر صحت کرد یعنی بنا ر بر این بگذار ید که صحیح انجام شده
اگر شک دارید مسلمان واقعی است بشک خود اعتنا نکنید و همین هم از مصادیق حمل بر صحت است
پس اگر شک دارید اجازه گرفته یا نه : حمل بر صحت
اما اگر شک در مسلمان بودنشان دارید : تحقیق کنید مسلمانند یا نه
اما اگر مطمئن شدید مسلمان نیست یا یقین دارید بدون اجازه انجام شده باید احراز کنید یکی ازاین دو را بدون احراز جایز نیست

سلام
دوتا سوال دارم:
1- بنده وبلاگی دارم و قصد دارم بخش هایی از کتاب هایی که مطالعه می کنم را در آنجا برای بقیه هم بگذارم (نه تمام پی دی اف کتاب را) تا استفاده کنند و چه بسا به خواندن آن علاقه مند شوند. آیا این اشکال دارد؟
2- من از سایت ketabnak.com کتاب دانلود می کنم که در صفحه ی اول آن نوشته "نویسندگان، ناشران یا نافعان حقوق مادی آثاری که توسط کاربران، بصورت غیرمجاز در کتابناک قرار گرفته‌اند می‌توانند از طریق ارسال ایمیل به .... (آدرس ایمیل) نسبت به حذف آنها اقدام نمایند."
اگر بنده کتابی را دانلود کنم که مال مدت ها پیش هست (که مطمئن باشم که صاحب آن وقت کافی برای اعتراض کردن داشته است)، آیا درست است؟ آیا شرعا کار حرامی انجام داده ام؟ ضمن اینکه همان طور که گفتم بنده کتاب هایی که مطالعه می کنم را بخش هایی را در وبلاگم می گذارم، آیا این کار مجاز است؟

ممنون

بنده ی خدا!;387667 نوشت:
1- بنده وبلاگی دارم و قصد دارم بخش هایی از کتاب هایی که مطالعه می کنم را در آنجا برای بقیه هم بگذارم (نه تمام پی دی اف کتاب را) تا استفاده کنند و چه بسا به خواندن آن علاقه مند شوند. آیا این اشکال دارد؟

در صورتی که مقلد مراچعی هستید که قائل به حقوق معنوی بوده و رعایت حقوق معنوی را لازم میدانند باید مطمئن باشید صاحب کتاب راضی به ارائه ی این مقدار از کتاب او در سایت شما هست و الاجایز نیست

بنده ی خدا!;387667 نوشت:
2- من از سایت ketabnak.com کتاب دانلود می کنم که در صفحه ی اول آن نوشته "نویسندگان، ناشران یا نافعان حقوق مادی آثاری که توسط کاربران، بصورت غیرمجاز در کتابناک قرار گرفته‌اند می‌توانند از طریق ارسال ایمیل به .... (آدرس ایمیل) نسبت به حذف آنها اقدام نمایند."
/quote]
حتی در صورتی که این را ننوشته بود هم اگر این سایت مال مسلمانان است استفاده از ان جایز بود قاعده ی حمل فعل مسلم بر صحت .

بنده ی خدا!;387667 نوشت:
اگر بنده کتابی را دانلود کنم که مال مدت ها پیش هست (که مطمئن باشم که صاحب آن وقت کافی برای اعتراض کردن داشته است)، آیا درست است؟ آیا شرعا کار حرامی انجام داده ام؟ ضمن اینکه همان طور که گفتم بنده کتاب هایی که مطالعه می کنم را بخش هایی را در وبلاگم می گذارم، آیا این کار مجاز است؟

اگر اطمینان به رضایت صاحب اثر دارید جایز است و الا نه

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

یامین;386311 نوشت:
سلام یکی بگه این سایت قائمیه اصفهان موردتاییده؟من فقط ازاونجابیشترکتاب دانلودمیکنم

سلام
بله حلال و گواراي شما
من رفتم مركزشان
مسئول مركز روحاني و مقيد است و اين مركز با هزينه خيران اداره مي شود[/]

موضوع قفل شده است