جمع بندی جهنم را خدا از جهنمیان پُر می کند یا خودِ جهنمیان؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جهنم را خدا از جهنمیان پُر می کند یا خودِ جهنمیان؟

سلام. در دعای کمیل می خوانیم که خدا سوگند یاد کرده است که جهنم را از کافران جنّ و انس، پُر کند، که این فرمایش منسوب به حضرت خضر، در قرآن نیز آمده است(ص: 85-84). از سوی دیگر در آیات دیگری از قرآن، مانند آل عمران:182، گفته می شود جهنم چیزی است که جهنمیان با دست خود از پیش، فرستاده اند.

ایندو چگونه با هم سازگار است؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

مسلمان ایرانی;384655 نوشت:
سلام. در دعای کمیل می خوانیم که خدا سوگند یاد کرده است که جهنم را از کافران جنّ و انس، پُر کند، که این فرمایش منسوب به حضرت خضر، در قرآن نیز آمده است(ص: 85-84). از سوی دیگر در آیات دیگری از قرآن، مانند آل عمران:182، گفته می شود جهنم چیزی است که جهنمیان با دست خود از پیش، فرستاده اند.

سلام علیکم
این دو آیه هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند،خداوند متعال به انسان اختیار داده است و از این لحاظ انسان خود،سعادت یا شقاوتش را رقم می زند.اما هر فعلی در عالم در نهایت و در سلسله طولی علل به خداوند متعال ختم می شود،لذا از این جهت همه افعال را می توان به خداوند نسبت داد.
در ضمن از این جهت که خداوند جزا دهنده است،با توجه به اعمالی که بندگان انجام می دهند،جزای متناسب با آن اعمال را می دهد.
موفق باشید.

آیا خداوند می تواند انسان ها را به جهنم نفرستد -> بله (اگر نه پس خداوند ناتوان است)

--> خداوند جهنم را پر می کند.

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

وایسلی گوجا;386798 نوشت:
آیا خداوند می تواند انسان ها را به جهنم نفرستد -> بله (اگر نه پس خداوند ناتوان است)

شما یک مغالطه جالبی دارید می کنید.خلط بین امکان و ضرورت از نظر منطقی.من هم مثل شما استنتاج جالبی می کنم تا ببینید چقدر مشکل دارد نتیجه گیری شما:
آیا احمد می تواند همین الان آب بخورد؟بله
نتیجه:احمد همین الان آب می خورد (مثل استدلال شما).
در گزاره اول،امکان آب خوردن برای احمد هست.منتهی از نظر منطقی به هیچ وجه ضرورت آب خوردن،از امکان آب خوردن حاصل نمی شود.نتیجه به دست آمده خلاف واقعیت است.ممکن است احمد بتواند آب بخورد.ولی نخورد.چون از امکان،لزوم یا ضرورت حاصل نمی شود.
پس استدلال غلط شما باید به صورت زیر اصلاح شود:
آیا خداوند می تواند انسان ها را به جهنم بفرستد -> بله (اگر نه پس خداوند ناتوان است)
--> خداوند ممکن است جهنم را پر کند.
آیا امیر می تواند همین الان غذا بخورد؟ بله
آیا امیر همین الان غذا می خورد؟معلوم نیست.شاید اراده اش به این کار تعلق نگیرد.یعنی با وجود این که می تواند انجام دهد،نخواهد.پس در واقع شما خلط بین قوه و فعل هم دارید انجام می دهید.
-------------------------------------------------------------------
اگر هم گزاره شما «خداوند می تواند انسان ها را به جهنم نفرستد»،باشد (یعنی اشتباهی نفرستد را بجای بفرستد ننوشته باشید) که در اینصورت هیچ لزوم منطقی ای بین گزاره اول شما و دوم شما وجود ندارد.
نقل قول:

که هیچ ارتباط خاص و معنایی بین این دو گزاره نمی بینم بنده.
معنای گزاره اول:امکان نفرستادن انسان ها به جهنم برای خدا هست.
علاوه بر این گزاره روبرو هم صادق است:امکان فرستادن انسان ها به جهنم برای خدا هست.
معنای گزاره دوم:فرستادن انسان ها به جهنم توسط خدا ضرورت دارد.
بین موارد بالا تناقض و منافاتی نیست.چون من هم می توانم این گزاره را بگویم:
1-امکانش هست من الان غذا بخورم.
2-امکانش هست من الان غذا نخورم.
3-اراده می کنم و الان غذا می خورم.
بین سه گزاره بالا تناقضی نیست.از امکان تناقضی حاصل نمی شود.خدا هم اراده کرده و یکی را انتخاب نموده.همانطور که گفتم شما بین قوه و فعل و ضرورت و امکان خلط کردید.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

بن موسی;386833 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

شما یک مغالطه جالبی دارید می کنید.خلط بین امکان و ضرورت از نظر منطقی.من هم مثل شما استنتاج جالبی می کنم تا ببینید چقدر مشکل دارد نتیجه گیری شما:
آیا احمد می تواند همین الان آب بخورد؟بله
نتیجه:احمد همین الان آب می خورد (مثل استدلال شما).
در گزاره اول،امکان آب خوردن برای احمد هست.منتهی از نظر منطقی به هیچ وجه ضرورت آب خوردن،از امکان آب خوردن حاصل نمی شود.نتیجه به دست آمده خلاف واقعیت است.ممکن است احمد بتواند آب بخورد.ولی نخورد.چون از امکان،لزوم یا ضرورت حاصل نمی شود.
پس استدلال غلط شما باید به صورت زیر اصلاح شود:
آیا خداوند می تواند انسان ها را به جهنم بفرستد -> بله (اگر نه پس خداوند ناتوان است)
--> خداوند ممکن است جهنم را پر کند.
آیا امیر می تواند همین الان غذا بخورد؟ بله
آیا امیر همین الان غذا می خورد؟معلوم نیست.شاید اراده اش به این کار تعلق نگیرد.یعنی با وجود این که می تواند انجام دهد،نخواهد.پس در واقع شما خلط بین قوه و فعل هم دارید انجام می دهید.
-------------------------------------------------------------------
اگر هم گزاره شما «خداوند می تواند انسان ها را به جهنم نفرستد»،باشد (یعنی اشتباهی نفرستد را بجای بفرستد ننوشته باشید) که در اینصورت هیچ لزوم منطقی ای بین گزاره اول شما و دوم شما وجود ندارد.

که هیچ ارتباط خاص و معنایی بین این دو گزاره نمی بینم بنده.
معنای گزاره اول:امکان نفرستادن انسان ها به جهنم برای خدا هست.
علاوه بر این گزاره روبرو هم صادق است:امکان فرستادن انسان ها به جهنم برای خدا هست.
معنای گزاره دوم:فرستادن انسان ها به جهنم توسط خدا ضرورت دارد.
بین موارد بالا تناقض و منافاتی نیست.چون من هم می توانم این گزاره را بگویم:
1-امکانش هست من الان غذا بخورم.
2-امکانش هست من الان غذا نخورم.
3-اراده می کنم و الان غذا می خورم.
بین سه گزاره بالا تناقضی نیست.از امکان تناقضی حاصل نمی شود.خدا هم اراده کرده و یکی را انتخاب نموده.همانطور که گفتم شما بین قوه و فعل و ضرورت و امکان خلط کردید.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

شما اشکال از نحوه بیان ادبیاتی من گرفتید که وارد است جمله من از نظر ادبیات دقیق نبود ولی در بحث منظور رو می رسوند. صحبت درباره این بود که مسئول پر کردن جهنم چه کسی است، آیا انسان ها خودشون رو به جهنم می فرستند یا خداوند انسان ها رو می فرستد.

آیا خداوند می تواند انسان های گناه کار را به جهنم نفرستد -> بله (اگر نه پس خداوند ناتوان است)

--> این خداوند است که جهنم را پر می کند.

راضی شدید؟ :khandeh!: چون از پست شما به نظر نمیاد شما با مفهوم چیزی که من گفتم مخالفتی داشته باشید.

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

وایسلی گوجا;386837 نوشت:
شما اشکال از نحوه بیان ادبیاتی من گرفتید که وارد است جمله من از نظر ادبیات دقیق نبود ولی در بحث منظور رو می رسوند.

خیر.بنده اشکال منطقی از گزاره های شما گرفتم.گزاره های شما از نظر منطق موجهات مشکل دارند.

وایسلی گوجا;386837 نوشت:
صحبت درباره این بود که مسئول پر کردن جهنم چه کسی است، آیا انسان ها خودشون رو به جهنم می فرستند یا خداوند انسان ها رو می فرستد

شبه استدلال شما به هیچ وجه نشان نمی دهد که کدام یک از حالات بالا برقرار هستند.تازه با این فرض که حالات بالا مانعة الجمع باشند و حالت دیگری نباشد.

وایسلی گوجا;386837 نوشت:
آیا خداوند می تواند انسان های گناه کار را به جهنم نفرستد -> بله (اگر نه پس خداوند ناتوان است)

--> این خداوند است که جهنم را پر می کند.

گزاره اول چه ارتباطی با گزاره دوم دارد؟
1-خداوند می تواند انسان های گناه کار را به جهنم نفرستد.
2-این خداوند است که جهنم را پر می کند.
آیا گزاره دو از گزاره یک استنتاج شده؟ارتباط این ها چیست و این ها چه چیزی را ثابت می کنند مثلاً؟

وایسلی گوجا;386837 نوشت:
راضی شدید؟ چون از پست شما به نظر نمیاد شما با مفهوم چیزی که من گفتم مخالفتی داشته باشید.

باز هم اشکالات قبلی بنده بر پست شما وارد هستند.شما اصلاً گزاره دومتان را تغییر ندادید.همان معنای ضرورت از گزاره دوم شما بدست می آید و از پرسش اول معنای امکان بدست می آید.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

بن موسی;386843 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

خیر.بنده اشکال منطقی از گزاره های شما گرفتم.گزاره های شما از نظر منطق موجهات مشکل دارند.

شبه استدلال شما به هیچ وجه نشان نمی دهد که کدام یک از حالات بالا برقرار هستند.تازه با این فرض که حالات بالا مانعة الجمع باشند و حالت دیگری نباشد.

گزاره اول چه ارتباطی با گزاره دوم دارد؟
1-خداوند می تواند انسان های گناه کار را به جهنم نفرستد.
2-این خداوند است که جهنم را پر می کند.
آیا گزاره دو از گزاره یک استنتاج شده؟ارتباط این ها چیست و این ها چه چیزی را ثابت می کنند مثلاً؟

باز هم اشکالات قبلی بنده بر پست شما وارد هستند.شما اصلاً گزاره دومتان را تغییر ندادید.همان معنای ضرورت از گزاره دوم شما بدست می آید و از پرسش اول معنای امکان بدست می آید.

لبیک یا مهدی
و من الله توفیق

من قصد اثبات چیزی را نداشتم. نکته اینجا بود که اگر خداوند می تواند انسان ها را به جهنم نفرستد ولی می فرستد، در فرستاده شدن آنها به جهنم سهیم است که موضوع سوال تاپیک بود. به پست اول توجه کنید.

مثال: شخصی در حال غرق شدن است و شما می توانید آن شخص را بسادگی نجات دهید ولی (به هر دلیلی) او را نجات نمی دهید. شما در مرگ او سهیم هستید. موافقید؟

نکته: من می دانم که بر اساس نظام فکری شما خداوند مسئولیت اخلاقی ندارد و نیازی نیست کار خوب یا صحیح را انجام دهد (در اصل هرکاری خداوند می کند خوب و صحیح است). من در تلاش برای نقض این قضیه نیستم و هدفم صرفا پاسخ دادن به موضوع تاپیک است. خواهش می کنم دقت کنید بحث تاپیک چیست و پست ها در چه کانتکستی ارسال میشه به جای اینکه چشم بسته و کورکورانه قصد مخالفت با هرچیزی که من میگم رو داشته باشید.

پرسش:
در دعای کمیل می خوانیم که خدا سوگند یاد کرده است که جهنم را از کافران جنّ و انس، پُر کند، که این فرمایش منسوب به حضرت خضر، در قرآن نیز آمده است(ص: 85-84). از سوی دیگر در آیات دیگری از قرآن، مانند آل عمران:182، گفته می شود جهنم چیزی است که جهنمیان با دست خود از پیش، فرستاده اند.

پاسخ:
این دو آیه هیچ منافاتی با یکدیگر ندارند،خداوند متعال به انسان اختیار داده است و از این لحاظ انسان خود،سعادت یا شقاوتش را رقم می زند.اما هر فعلی در عالم در نهایت و در سلسله طولی علل به خداوند متعال ختم می شود،لذا از این جهت همه افعال را می توان به خداوند نسبت داد.
در ضمن از این جهت که خداوند جزا دهنده است،با توجه به اعمالی که بندگان انجام می دهند،جزای متناسب با آن اعمال را می دهد.
موفق باشید.

موضوع قفل شده است