جمع بندی تولدى دوباره

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تولدى دوباره

سلام و خدا قوت!
دوستان منم مثل خيلى هاى ديگه ميخوام شروع كنم اما مشكلاتم خيلى زياده!خوشحال ميشم اگه شرح حالم رو بخونيد و پاسخگو باشيد.

من دخترى ١٨ساله هستم.خانواده من مذهبى نيستند و اعتقاد فقط به خود خدا دارند.البته يكسرى ملاك هاى اخلاقى مثل پول حلال و اين ها رو انجام ميدهند اما تعدادشون كمه.حجاب كه تقريبا بى معناست و خانواده و افراد فاميل به اصلاح!روشنفكر هستند و مصداق بى بندو بار.به طورى كه دوست پسراشون ازادنه و مقابل چشم والدين به خونشون حتى رفت و امد دارند و در مجالسشون مشروب سرو ميشه و سگ نگه ميدارند!

البته دو فاميل پدرم وضعيت كمى بهتر است.من الان چند سال هست كه نماز ميخونم و دو ساله كه مادرم هم به اين كار راغب شده.حجابم بيرون فعلا چادر نيست اما نسبتا خوبه و در خانواده پدرم هم با حجاب حاضر ميشم كه البته اوايل يكسرى برخوردها وجود داشت كه الان نيست به لطف خدا!اما من سال پيش تصميم گرفتم كه واقعا مسلمان باشم ولى واقعا نميدونم از كجا شروع كنم؟!مسجد و عزادارى رفتنم و حتى روزه گرفتنام همچنان با تمسخر پدرم همراهه!ابراز عشق به اءمه معمولا فقط موجب شروع بحثى بيهوده با پدرم ميشه كه اغلب. منتهى به بى احترامى ميشود،متاسفانه!من هنوز نتوانستم روبرو جلوى بيشتر اقوام مادرم سرم كنم!واكنش هاشون خيلى بده تا جايى كه روسرى رو از سرم ميكشن و بهم ميخندن!

من واقعا نميدونم چى كار كنم؟!از طرفى با كسانى طرفم كه واسم زحمات زيادى كشيدن و خيلى جاها كمكم كردند و من هم تا چند وقت پيش كاراى ديگر شون برام مهم نبود و چه بسا خودم هم گاهى ارزش هام رو مخصوصا در حجاب زيرپا ميذاشتم.الان هم كه دانشگاه تهران پزشكى قبول شدم،پدرم. إصرار داره كه من برم خونه خال ام كه اين با وجود رفتار و اخلاقشون و شوهر خاله ام واسم مثل يه كابوس ميمونه و از طرفى نميتونم به كسى بى احترامى كنم چون پدرم ميگه واست زحمت كشيدن،مثلا دايي ام واسم خيلى كارا كرده اما روابط نامشروع داره و من چون دايىمه دوستش دارم اما أصلا نميتونم اين كارا رو بپذيرم و به نظرم رفت و امد و مسافرت و زندگى كردن با اين أدما (هرچند كه من سعى كنم همه واجبات و محرمات رو رعايت. كنم كه غيرممكنه!چه جورى ميتونى پيش خانواده اى زندگى كنم و با أونا و با ارزش هاشون مخالفت. كنم)اشتباهه.

من حتى ميخوام ياد گرفتن عرفان رو شروع كنم اما تمام آدمايى كه دوستشون دارم و ميشناسمشون فكر و ذكرشون همين دنياست!من خيلى درمانده. شدم!اي كاش استقلال مالی داشتم و خودم ميتونستم زندگى كنم و از طرفى أصلا نميدونم قطع رابطه با ادم هايى كه از خيلى جهات مديونشونى چه حكمى داره؟و أصلا چه طور ميشه به يك فاميل كه تا همين چند وقت پيش باهاشون خوب بودى بگو ديگه نميخواى ببينيشون!و تنهاى تنها تو يك شهر غريب زندگى رو شروع كنى أونم وقتى پدرت اجازه نميده؟!اين مشكلات واقعا داره عذابم ميده به حدى كه عصبى شدم و هميشه در حال گريه. يا پرخاش ام!ميدونم أينا راهش نيست!چى كار كنم؟!

ببخشيد اگه حرفام تكراري وخيلى هم طولانى بود

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

avaf74;384570 نوشت:
سلام و خدا قوت!
دوستان منم مثل خيلى هاى ديگه ميخوام شروع كنم اما مشكلاتم خيلى زياده!خوشحال ميشم اگه شرح حالم رو بخونيد و پاسخگو باشيد.

من دخترى ١٨ساله هستم.خانواده من مذهبى نيستند و اعتقاد فقط به خود خدا دارند.البته يكسرى ملاك هاى اخلاقى مثل پول حلال و اين ها رو انجام ميدهند اما تعدادشون كمه.حجاب كه تقريبا بى معناست و خانواده و افراد فاميل به اصلاح!روشنفكر هستند و مصداق بى بندو بار.به طورى كه دوست پسراشون ازادنه و مقابل چشم والدين به خونشون حتى رفت و امد دارند و در مجالسشون مشروب سرو ميشه و سگ نگه ميدارند!

البته دو فاميل پدرم وضعيت كمى بهتر است.من الان چند سال هست كه نماز ميخونم و دو ساله كه مادرم هم به اين كار راغب شده.حجابم بيرون فعلا چادر نيست اما نسبتا خوبه و در خانواده پدرم هم با حجاب حاضر ميشم كه البته اوايل يكسرى برخوردها وجود داشت كه الان نيست به لطف خدا!اما من سال پيش تصميم گرفتم كه واقعا مسلمان باشم ولى واقعا نميدونم از كجا شروع كنم؟!مسجد و عزادارى رفتنم و حتى روزه گرفتنام همچنان با تمسخر پدرم همراهه!ابراز عشق به اءمه معمولا فقط موجب شروع بحثى بيهوده با پدرم ميشه كه اغلب. منتهى به بى احترامى ميشود،متاسفانه!من هنوز نتوانستم روبرو جلوى بيشتر اقوام مادرم سرم كنم!واكنش هاشون خيلى بده تا جايى كه روسرى رو از سرم ميكشن و بهم ميخندن!

من واقعا نميدونم چى كار كنم؟!از طرفى با كسانى طرفم كه واسم زحمات زيادى كشيدن و خيلى جاها كمكم كردند و من هم تا چند وقت پيش كاراى ديگر شون برام مهم نبود و چه بسا خودم هم گاهى ارزش هام رو مخصوصا در حجاب زيرپا ميذاشتم.الان هم كه دانشگاه تهران پزشكى قبول شدم،پدرم. إصرار داره كه من برم خونه خال ام كه اين با وجود رفتار و اخلاقشون و شوهر خاله ام واسم مثل يه كابوس ميمونه و از طرفى نميتونم به كسى بى احترامى كنم چون پدرم ميگه واست زحمت كشيدن،مثلا دايي ام واسم خيلى كارا كرده اما روابط نامشروع داره و من چون دايىمه دوستش دارم اما أصلا نميتونم اين كارا رو بپذيرم و به نظرم رفت و امد و مسافرت و زندگى كردن با اين أدما (هرچند كه من سعى كنم همه واجبات و محرمات رو رعايت. كنم كه غيرممكنه!چه جورى ميتونى پيش خانواده اى زندگى كنم و با أونا و با ارزش هاشون مخالفت. كنم)اشتباهه.

من حتى ميخوام ياد گرفتن عرفان رو شروع كنم اما تمام آدمايى كه دوستشون دارم و ميشناسمشون فكر و ذكرشون همين دنياست!من خيلى درمانده. شدم!اي كاش استقلال مالی داشتم و خودم ميتونستم زندگى كنم و از طرفى أصلا نميدونم قطع رابطه با ادم هايى كه از خيلى جهات مديونشونى چه حكمى داره؟و أصلا چه طور ميشه به يك فاميل كه تا همين چند وقت پيش باهاشون خوب بودى بگو ديگه نميخواى ببينيشون!و تنهاى تنها تو يك شهر غريب زندگى رو شروع كنى أونم وقتى پدرت اجازه نميده؟!اين مشكلات واقعا داره عذابم ميده به حدى كه عصبى شدم و هميشه در حال گريه. يا پرخاش ام!ميدونم أينا راهش نيست!چى كار كنم؟!

ببخشيد اگه حرفام تكراري وخيلى هم طولانى بود

باسمه تعالی
باسلام:
اولا: بدانید موضع گیری دیگران در برابر شما در قالب استهزاء، نصیحت، تهمت.... کاملا یک امر طبیعی است و از این جهت نگران نباشید چون شما در جهت خلاف مسیر آنها حرکت می‌کنید و این مساله در طول تاریخ بارها تکرار شده است مثلا ببینید چه مخالفت‌ها، فشارها، تهمت‌ها، شکنجه‌ها و آزار و اذیت‌هایی به پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم وارد کردند او را مجنون، دیوانه، ساحر...خواندند تا حضرت، دست از هدف و آیینش بردارد .

ولی نه تنها حضرت کوتاه نیامدند و افسرده نشدند بلکه هر روز با نشاط و امید بیشتری اهداف خود را دنبال می‌نمودند. لذا نباید از موضع گیری‌هائی آنان، عصبانی و یا منزوی بشوید و سعی کنید همان شور و نشاط خود را در حضور جمع حفظ کنید و نگذارید عمل به یک تکلیف الهی بهانه‌ای به دست دیگران بدهد تا شما را نامتعادل بخوانند و در عین این که حجاب و مسائل دینی خود را رعایت می‌کنید از حضور در جمع بستگان کناره گیری نکنید و با حسن برخورد خود در عین حفظ متانت و پاکدامنی و نجابت اجازه دهید به یک الگوی موفق در بین دختران فامیل تبدیل شوید.

ثانیا: به جای اینکه در برخورد با دیگران جنبه انفعالی بگیرید سعی کنید با مطالعه کتاب‌هایی در زمینه دین مبین اسلام ، در گفتار خود نیز به دیگران درانتخاب این تصمیم، یاری برسانید.تا اگر کسی از شما علت کارتان را پرسید بتوانید با دلیل او را قانع کنید چون دین اسلام دین عقل و منطق است و برای هر دستور خود یک فلسفه و دلیلی دارد

و بدانید که خداوند هم بندگان خودرا تنها نخواهد گذاشت و آنها را یاری می‌کند که این وعده الهی است:

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدامَكُمْ؛ [1] اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد اگر دين خدا را يارى كنيد خداوند شما را يارى كرده، قدمهايتان را ثابت می‌‏كند

ثالثا: به این نکته هم توجه داشته باشید اجر و پاداش کسی در شرایط شما به مراتب نسبت به دختری که در خانواده مذهبی رشد نموده و این سختی‌ها را در راه داشتن دین تحمل نمی‌کند بیشتر و والاتر می‌باشد، چون عمل به تکالیف الهی هر قدر سخت‌تر باشد در پیشگاه الهی ثواب و پاداش بیشتری خواهد داشت.

رابعا: اگر دراین مسیر دچار خطا و لغزش شدید، نگران نباشید که حق‌تعالی غافر الذنوب نیست بلکه غفّار الذنوب است که غفّار صیغه مبالغه است برای بخشیدن گناهان، که همه ما انسانیم و جایز الخطا، مهم این است که هدف را گم نکنیم.

آن کیست که بی جرم و گنه زیست بگو؟ / بی جرم و گنه درجهان کیست بگو؟
من بد کنم و تو بد مکافات دهی / پس فرق میان من و تو چیست بگو[2]

خامسا:زنانی در شرایط مشابه شما و چه بسا بدتر از وضعیت شما ، در طول تاریخ کم نبوده اند و درعین حال دین خود را حفظ نموده اند و بعضی از آنان جزو زنان نمونه و برتر شده اند که مصداق بارز آن را می توان از زن فرعون نام برد که شرایط او از شما خیلی بدتر بوده ،او زن کسی بوده که ادعای خدایی و انا ربکم الاعلی می کرده ولی ببینید در قصر فرعون ،چگونه دین خودرا حفظ نمود و جزو زنان برتر بهشتی قرار گرفت.

سادسا:برای شروع کردن عرفان هیچ دستوری بالاتر از انجام واجبات و ترک محرمات نیست که به تعبیر مرحوم علامه طباطبایی بزرگترین ریاضت دینداری است[3]

پی‌نوشت:

[1]. سوره محمد، آیه7
[2].فخرالدین عراقی، دیوان اشعار

3]-علامه حسن زاده، جمع پراکنده، به کوشش محسن برزگر

[="DarkGreen"]سلام دوست عزیز . لطفا تحت هیچ شرایطی پرخاش نکن . صبور و متین به حرف ها گوش کن . بعد اجازه پاسخ گویی بگیر و با متانت جواب هر کسی که بهتون توهین می کنه و کوچیکتون می کنه بدید اما مراقب باشید که در جمع کوچیکشون نکنید . این کار را از اینی که هست بدتر می کنه . فکر می کنم با اخلاق آشنایی داشته باشید اما باید بگم که اگر خواستید به کسی یه جواب دندون شکن بدید ، صداش کنید و ببریدش یه جایی که فقط خودتون و اون شخص باشید و در تنهایی بهش جواب بدید که با کوچیک کردنش جلوی دیگران ، دنیایی که الان فکر می کنه داره را خراب نکنید . در ضمن اگر خواستید به بزرگتر از خودتون جواب دندون شکن بدید ، باید کمال ادب را رعایت کنید که یک موقع غرورش را زیر پاتون له نکنید .

باید بگم که حضرت محمد تا سه سال به صورت مخفیانه و یکی یکی افرادی را جمع کرد و اسلام را بهشون نشون داد و اونها یار و یاور حضرت شدند . شما هم همین کار را بکنید . یکی یکی و مخفیانه . اگر کسی فهمید که دارید اینکار را می کنید ، جلوتون جبهه میگیره و نمیزاره به کارتون ادامه بدید . حضرت علی تنها یار و یاور حضرت محمد در مسلمان کردن افراد بود . شما هم از مادرتون استفاده کنید .

یادتون باشه که یکی یکی . یعنی اینکه وقتی یکی با شما موافق شد و شرایط شما قبول کرد اون موقع برید سراغ نفر بعد . البته اگر کتاب های اسلامی زیاد بخونید که با توپ پر جلوشون ظاهر بشید ، خیلی راحت تر و سریع تر می تونید به نتیجه برسید .

سعی کنید از در دوستی وارد بشید نه از در پند و اندرز . اگر اون فرد احساس کنه که داری سعی می کنی حق دوستی را ادا کنی ، به فکر فرو میره و به حرفاتون فکر می کنه .
یه آقا امید توی اسک دین هست که یه داستانی برای من تعریف کرد . اگر خواستید اون داستان را بخونید به آدرس زیر مراجعه کنید http://www.askdin.com/thread30240.html
شما هم از روش ایشون استفاده کنید که نتیجه میده ان شاءالله .

دوست عزیز انشاءالله موفق میشید . وقتی موفق شدید ، خواهشا یه تاپیک ایجاد کنید و به همه خبر بدید .

ممنون از شما که خدا را بهتر از ما که با خدا بودیم و هستیم ، پیدا کردید.[/]

avaf74;384570 نوشت:
من الان چند سال هست كه نماز ميخونم و دو ساله كه مادرم هم به اين كار راغب شده.حجابم بيرون فعلا چادر نيست اما نسبتا خوبه و در خانواده پدرم هم با حجاب حاضر ميشم كه البته اوايل يكسرى برخوردها وجود داشت كه الان نيست به لطف خدا!اما من سال پيش تصميم گرفتم كه واقعا مسلمان باشم ولى واقعا نميدونم از كجا شروع كنم؟!مسجد و عزادارى رفتنم و حتى روزه گرفتنام همچنان با تمسخر پدرم همراهه!ابراز عشق به اءمه معمولا فقط موجب شروع بحثى بيهوده با پدرم ميشه كه اغلب. منتهى به بى احترامى ميشود،متاسفانه!من هنوز نتوانستم روبرو جلوى بيشتر اقوام مادرم سرم كنم!واكنش هاشون خيلى بده تا جايى كه روسرى رو از سرم ميكشن و بهم ميخندن!

خدا شما را حفظ کند خواهر گرامی چند نکته برادرانه بشما عرض میکنم

از توکل بخدا و توسل به معصومین(ع) غافل نباشید و همیشه و در همه حال بخدا توکل کنید و از او کمک بخواهید و بحق معصومین(ع) از خدا بخواهید خودش آنگونه که بمصلحت است امور شما را اصلاح و بخیر تبدیل کند

مطلقا در مورد مقام و جایگاه معصومین(ع) در مقابل معاندین و منکرین جدال نکنید و در مقابل چنین افرادی تقیه کنید البته میتوانید از ایات قران یا احادیث و کلام حکمت امیز معصومین(ع) مطالبی را ، متناسب با موضوع بحث ،نقل کنید ولی رفرنس ندهید اگر در دل مخاطبان اثر کرد و از شما منبع خواستند میتوانید به منبع ان اشاره کنید که از قران است یا اینکه حدیث مربوط به کدام معصوم(ع) است.

در مورد مستحبات(شرکت در مراسم و جلسات مذهبی) اگر موجب حساسیت خانواده شما میشود اصرار نکنید حتی نماز و عبادات خود را درخلوت انجام دهید که از ریا بدور و خالصانه تر است مگر جایی که احساس میکنید طرف ظرفیتش را دارد و رفتار شما میتواند مصداق امر به معروف باشد و کسی را مثلا به نماز تشویق کند یا با خواندن قران انس دهد.

در مورد حجاب یکبار با توسل به حضرت فاطمه زهرا(س) و توکل بخدا با احترام کامل ولی محکم و منطقی و قاطعانه بگویید که اینطوری راحتترید و انتخابتان آزادانه و آ گاهانه است و مگر نمیگویند روشن فکر و ازاد اندیش هستند پس باید به انتخاب آزاد و عقاید شما هم احترام بگذارند روشنفکری و آزادی که با حرف زور و رفتار دیکتاتور مابانه یا تمسخر آمیز عقاید دیگران سازگاری ندارد

اگر گفتند مذهبی ها و روحانیون و....چنین و چنان اند و... بگویید من حقانیت اسلام را با فلان روحانی یا فلان فرد مذهبی نشناختم!! و خودم فکر و تحقیق کردم و هر کس مسئول اعمال خویش در فردای قیامت خواهد بود و نیت ناخالص و یا رفتار و گفتار متناقض و اشتباه بعضی از انها ملاک صحیح و حجت برای حقانیت اسلام نمیباشد

اگر هم دیدید مثلا در مورد رعایت حجاب خیلی گیر میدهند در مرحله اول حساسیت نشان ندهید ولی از شلوار بلند و بلوز آستین بلند که دستها و گردنتان را میپوشاند استفاده کنید و موهایتان را جمع کنید یا مثلا پسرانه بزنید بدون هیچ ارایشی و با رفتار و نگاهی سنگین!
این رفتاری اعتراضی و موثر بود که دانشجویان دختر ترکیه ای در زمانی که حجاب در دانشگاهها ممنوع بود بکار میبردند!!

سعی کنید بتدریج از خوابگاه دانشجویی یا منزل مسکونی مشترک با دختران مقید به دین و اخلاق استفاده کنید و بگویید اینگونه تمرکز بیشتری بر روی درس دارید
انشا الله که موفق باشید

الحمد لله رب العالمین

سلام،روشنفکری این افراد معنای متداول رو نداره.ولی یکی از مشکلات اصلی من نشست و برخاست با کسایی است که مشروب وخوراک حرام میخورند،اصلا نمیدونم غذایی که من اونجا میخورم از پول حلاله یا نه؟خیلی وقت ها به من هدیه میدهند که در پاک بودنشون شک دارم.یا نماز خوندن در خونه ای که سگ توش هست!البته دارم سعی میکنم با بهانه کردن موضوعات دیگه ای به جز موضوعات دینی پدرم رو ترغیب کنم که اجازه بده جای دیگه ای برم.خوشحال میشم بازم راهنماییم کنید.حتما استفاده میکنم.در ضمن دوست دارم اطلاعاتم رو درباره حقوق زنان و حجاب زیاد کنم،چون بقیه سعی میکنند بیشتر از این سمت مورد سوال قرار میگیرم.البته فکر نمیکنم هدف از پرسش رسیدن به جواب باشه!به هر حال دوست دارم بهم کتابایی خوب در این زمینه ها معرفی کنید.التماس دعا

سلام
واقعا در شرایط سختی قرار دارید خداوند ان شاء الله کمک تان کند.
استقامت و صبر را از دست ندهید که:« إِنَّ الَّذينَ قالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلائِكَةُ أَلاَّ تَخافُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتي‏ كُنْتُمْ تُوعَدُون؛ همانا كسانى كه گفتند: پروردگار ما خداى يكتاست آنگاه [بر آن‏] پايدارى نمودند، فرشتگان بر آنان فرومى‏آيند [و گويند] كه مترسيد و اندوه مداريد و شما را مژده باد به آن بهشتى كه نويد داده مى‏ شديد». فصلت/30
بنده دعاگویتان خواهم بود، حتما حرم حضرت معصومه سلام الله علیها مشرف شدم دعا خواهم کرد که خداوند موانع را از سر راهتان بردارد.
با ذکر " یا صاحب الزمان ادرکنی" به آقایمان متوسل شوید. :Gol::Gol:

[="DarkGreen"]خواهرم . شنیدید که میگند :" دختر عشق باباشه ."

شما هم از این استفاده کنید . و از پدرتون کمک بگیرید . البته ناآگاهانه . از پدرتون بخواهید که فرش جدید براتون بخره و به اون سگی که دارید و من فکر می کنم تربیت شده باشه ، یاد بدید که نباید بره روی فرش شما . اگر اتاق جداگانه دارید بهتره . وقتی هم که کسی خواست بیاد تو اتاقتون ، و با توضیحاتی که شما دادید ، مطمئنا با کفش میاند تو ، شما پیش بینی کنید و قبل ورودشون ، یه رو فرشی بندازید روی فرشتون ، که فرشتون برای وقت نماز پاک باشه .

به امید موفقیت ... :Gol:[/]

avaf74;384944 نوشت:
سلام،روشنفکری این افراد معنای متداول رو نداره.ولی یکی از مشکلات اصلی من نشست و برخاست با کسایی است که مشروب وخوراک حرام میخورند،اصلا نمیدونم غذایی که من اونجا میخورم از پول حلاله یا نه؟خیلی وقت ها به من هدیه میدهند که در پاک بودنشون شک دارم.یا نماز خوندن در خونه ای که سگ توش هست!البته دارم سعی میکنم با بهانه کردن موضوعات دیگه ای به جز موضوعات دینی پدرم رو ترغیب کنم که اجازه بده جای دیگه ای برم.خوشحال میشم بازم راهنماییم کنید.حتما استفاده میکنم.در ضمن دوست دارم اطلاعاتم رو درباره حقوق زنان و حجاب زیاد کنم،چون بقیه سعی میکنند بیشتر از این سمت مورد سوال قرار میگیرم.البته فکر نمیکنم هدف از پرسش رسیدن به جواب باشه!به هر حال دوست دارم بهم کتابایی خوب در این زمینه ها معرفی کنید.التماس دعا

باسمه تعالی
باسلام:
اگر شما بتوانید کتاب های شهید مطهری (ره) را برای شروع، مطالعه کنید بسیار عالی است که اطلاعات بسیار خوبی را به شما در رابطه با اسلام می دهد، مخصوصا کتاب
«مساله حجاب» ایشان را،که شما را دراین زمینه راهنمایی خواهد کرد.

نقل قول:

خواهرم معصومین(ع) احادیثی دارند که دینداری در آخر الزمان از نگه داشتن آتش در دست سخت تر است.

بنابرین حتی در مجالس رقص و مشروب خوری و لهو لعب انها ، شما ذکر خدا را در دل داشته باشید حضور جسمتان پیش انها باشد و قلبتان و ذهنتان پیش خدا و در عظمت و رحمت خدا عمیقا فکر کنید بخصوص در مفاهیم ذکرهای "یا رحمن" و "یا ارحم الراحمین" تفکر و تعمق کنید خداوند در قران میفرماید:
الا بذکر الله تطمئن القلوب
اگاه باشید که قلبها با یاد خدا اطمینان و ارامش پیدا میکند.
و بوالله خدا بشما مصونیت و ارامش و وقاری خواهد داد که نه تنها لهو و لعب انها تاثیری در شما نمیگذارد بلکه بتدریج متانت و رفتار و ثبات شخصیت شما انها را تحت تاثیر قرار خواهد داد انشا الله!
همانطور که حضور متین امام هادی(ع) در مجلس عیش ونوش متوکل عباسی و سخنانی که فرمودند مجلس عیش و نوش انها را تبدیل به مجلس گریه و پشیمانی کرد!!!( البته ما اگر تاثیر نپذیرم کافی است )
فقط یک نکته مهم اگر دیدید لحظه ای بخود مغرور شدید و خود را هدایت یافته و اهل بهشت و انها را گمراهانی لایق دوزخ دیدید پس این تفکری انحرافی است و بروز غرور و منیت و خود بزرگ بینی است پس سریعا چنین فکری را از خود دور کنید و بخدا پناه ببرید و عاقبت بخیری و هدایت و رحمت و مغفرت الله سبحان را هم برای خود طلب کنید و هم دعا کنید خدا قلبهای انها را هدایت و متحول کند که او مقلب القلوب است!

در مورد خوراک ، قبل از خوردن هر غذایی بخدا توکل کنید و بسم الله الرحمن الرحیم بگویید و خود را با آن غذا سیر نکنید انشا الله تاثیر سویی بر شما نخواهد گذاشت چنانکه معصومین(ع) نیز گاهی از روی اجبار و شرایط اضطراری بر سفره ظالمین حاضر میشدند! در مورد هدیه از باب نزاکت انرا رد نکنید اما مجبور به استفاده از ان نیستید و میتوانید انرا تعویض کنید یا به نیازمندی ببخشید و بتدریج اعتماد بنفس و ثبات شخصیت خود را بالا ببرید تا در مواقع لازم بتوانید با حفظ احترام و متانت قاطعانه نه بگویید اما این تغییر رفتار شما باید خیلی تدریجی و غیر محسوس باشد و موجب رنجش شما و اطرافیان نشود و بتدریج به متانت و اخلاق شما عادت میکنند

در مورد سگ ، اولا در حفظ طهارت وسواس بخرج ندهید که سم و آفتی بزرگ است مهم نیت و نفس عمل شماست که برای قرب به خدا و رضای او باشد میتوانید یک زیر انداز پارچه ای بهمراه داشته باشید و از ان استفاده کنید و اگر هم کسی چیزی گفت بگویید مثلا این پارچه ای متبرک و خوش یمن است !

در مورد حجاب! اولا بحث و جدل نکنید در سطح درک و فرهنگ خود انها جوابی کوتاه و منطقی بدهید بگویید اینطوری راحت تر هستم و یا از خود فرهنگ غرب مثال بزنید که زنان اصیل و زنان سیاستمدار و زنان صاحب منصب همیشه از لباسهای متین و پوشیده استفاده میکنند!
مثلا بگویید ایا دیده اید ملکه انگلستان یا خانم مرکل یا خانم اشتون لباس کوتاه و باز شبیه لباس این مانکنها و هنرپیشه ها و خوانندگان بپوشند؟
آیا مثلا از خانم کیت میدلتون بعد از اینکه عروس خانواده سلطنتی شد مثلا یک عکس در کنار استخر و با لباس شنا منتشر شده است؟
اگر در غرب روابط آزاد زن و مرد مجرد مشکلی ندارد و ضد ارزش و غیر اخلاقی نیست پس چرا پرنسس دایانا را سرویس اطلاعاتی انگلیس بقتل رساند در صورتیکه او پس از طلاق با ان مرد مصری معاشرت داشت؟؟!!
پس در فرهنگ غرب هم پوشش نشانه متانت و اصالت خانوادگی و موقعیت اجتماعی است!!! پس چرا دستور خدا در مورد حفظ پوشیدگی زن مسلمان ، که باعث حفظ ارزش و موقعیت اجتماعی و حفظ متانت و وقار او میشود باعث تعجب و نشانه تحجر است؟؟!!

این منطقی است که بزبان خودشان است و معمولا سرسخت ترین مخالفان حجاب نیز با آن قانع میشوند و جوابی ندارند!

الحمد لله رب العالمین

دستتون درد نكنه!سعى ميكنم استفاده كنم از راهنمايي هاتون.يك مشكل ديگه هم مادرمه.من قبلا در مراسم لهو و لعب فاميل شركت كردم و سعى كردم وارد مباحثشون نشم و ذكر بگم اما مادرم ناراحت ميشد،ميگفت اين بى احترامى به خانواده امه!و چون افسردگى و مشكلات عصبى داره گريه ميكرد،به حدى كه من واقعا از خودم بدم ميومد.يا پدرم ميگه حالا تو همه قوانين اسلام رو رعايت ميكنى كه رسيدى به اينا!وقتى باعث نارا حتى ما رو ميشى.خودم هم وسواس گرفتم.هميشه فكر ميكنم اعمالم حالت ريا داره و در تمام مدعى كه عبادت ميكنم همش به اين قضيه فكر ميكنم و تمركزم رو از دست ميدم.

avaf74;385063 نوشت:
دستتون درد نكنه!سعى ميكنم استفاده كنم از راهنمايي هاتون.يك مشكل ديگه هم مادرمه.من قبلا در مراسم لهو و لعب فاميل شركت كردم و سعى كردم وارد مباحثشون نشم و ذكر بگم اما مادرم ناراحت ميشد،ميگفت اين بى احترامى به خانواده امه!و چون افسردگى و مشكلات عصبى داره گريه ميكرد،به حدى كه من واقعا از خودم بدم ميومد.يا پدرم ميگه حالا تو همه قوانين اسلام رو رعايت ميكنى كه رسيدى به اينا!وقتى باعث نارا حتى ما رو ميشى.خودم هم وسواس گرفتم.هميشه فكر ميكنم اعمالم حالت ريا داره و در تمام مدعى كه عبادت ميكنم همش به اين قضيه فكر ميكنم و تمركزم رو از دست ميدم.

خواهرم اگر ذکری هم میگویید در دلتان باشد و اشکار نباشد به هیچ وجه رفتار سرد نداشته باشید بلکه رفتار متین داشته باشید اگر در هر موضوعی بحثی شد یا سئوالی پرسیده شد با کمال ارامش و خونسردی جواب دهید و در بحث شرکت کنید ولی جدل نکنید
در هیچ امری زیاده روی نکنید و وسواس بخرج ندهید که امیر المومنین(ع) میفرماید خیر الامور اوسطها (بهترین هر کاری میانه روی در ان است)
و احکام دین برای تامین آرامش روحی و روانی بشر است و خدا مهربانترین مهربانان است و از هر بنده ای به نسبت وسع و توانش انتظار دارد پس خود را درسختی و فشاری که موجب استرس روحی یا تنش خانوادگی بین شما شود قرار ندهید نیتتان برای خدا باشد و سعی خود را بکنید و بقیه را بدست خود رب العالمین بسپارید

به این ایه مبارکه توجه فرمایید:

لَا يُكَلِّفُ اللَّهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا ۚ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ ۗ رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا ۚ رَبَّنَا وَلَا تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِنَا ۚ رَبَّنَا وَلَا تُحَمِّلْنَا مَا لَا طَاقَةَ لَنَا بِهِ ۖ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا ۚ أَنتَ مَوْلَانَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ

خدا هیچ کس را جز به اندازه توانایی اش تکلیف نمی کند. هر کس عمل شایسته ای انجام داده، به سود اوست، و هر کس مرتکب کار زشتی شده، به زیان اوست. [مؤمنان گویند:] پروردگارا! اگر فراموش کردیم یا مرتکب اشتباه شدیم، ما را مؤاخذه مکن. پروردگارا! تکالیف سنگینی برعهده ما مگذار، چنان که بر عهده کسانی که پیش از ما بودند گذاشتی. پروردگارا! و آنچه را به آن تاب و توان نداریم بر ما تحمیل مکن؛ و از ما درگذر؛ و ما را بیامرز؛ و بر ما رحم کن؛ تو سرپرست مایی؛ پس ما را بر گروه کافران پیروز فرما

با مطالعه قران مانوس شوید ولی حجم زیاد نخوانید هر روز دو یا سه آیه اما در مفهوم آن بسیار تمرکز و تفکر کنید تا خدا نور علم و حکمت را در قلب شما جاری کند که خداوند میفرماید:

يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَن يَشَاءُ وَمَن يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ
حکمت را به هر کس بخواهد می دهد، و آنکه به او حکمت داده شود،بی تردید او را خیر فراوانی داده اند، و جز صاحبان خرد، کسی متذکّر نمی شود

شما با نیت خالص و در حد توانتان سعی در حفظ تقوی الهی (حفظ واجبات و پرهیز از محرمات) بکنید مطمئن باشید خدا خودش راه را بشما نشان خواهد داد

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَانًا وَيُكَفِّرْ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ
ای اهل ایمان! اگر تقوی الهی پیشه کنید ، برای شما [بینایی و بصیرتی ویژه] برای تشخیص حق از باطل قرار می دهد، و گناهانتان را محو می کند، و شما را می آمرزد؛ و خدا دارای فضل بزرگ است.

مراعات حال خانواده و پدر مادرتان و حفظ احترام انها را بکنید ، شاید ظاهری مذهبی نداشته باشند و بخاطر بعضی مسائل دین زده شده باشند اما مطمئن باشید فطرت پاکی دارند و روزیتان طیب و حلال بوده است که دختری پاک و مومن مثل شما را پرورش داده اند

امام حسین(ع) وقتی دید نصیحت و حرف حق در دل یزیدیان اثر نمیکند به انها فرمود:

قَدِ انْخَزَلَتْ عَطِيّاتُكُمْ مِنَ الْحَرامِ وَ مُلِئَتْ بُطُونُكُمْ مِنَ الْحَرامِ فَطَبَعَ اللّهُ عَلی قُلُوبِكُمْ

در اثر مال حرامی كه به شما رسيده و در اثر غذاهای حرامی كه شكم هايتان از آنها انباشته شده، خداوند اين چنين بر دلهی شما مُهر زده است!

پس روزی حلال و طیب کم نعمتی نیست و در این زمان نصیب هرکسی نمیشود پس در خلوت خود بدرگاه خدا برای این نعمت دعا کنید و برای خودتان و پدر و مادرتان طلب هدایت بیشتر و عاقبت خیر بکنید و فرج الهی نزدیک است انشا الله!

الحمد لله رب العالمین

بله درست مي فرماييد.من هميشه مديون ايشان هستم.انشالله به لطف خدا و كمك اءمه و راهنمايى هاى. شما بزرگواران كم كم شروع ميكنم و برنامه كوتاه مدت و بلند مدت ميريزم تا هم به كسى بى احترامى نكنم و كم كم حريمى براى خودم ايجاد كنم كه كسى اجازه اعتراض رو بهش نداشته باشه.الان چند وقته كه وقتى خانوادم كانال ها و فيلم هاى خارجى نگاه ميكنند من به حالت اعتراض به اتاقم ميرم تا جايى كه ايشان هم سعى ميكنند در حضور من اين فيلم ها رو تماشا نكنند.همه موسيقى هايى كه قبلا گوش ميدادم رو پاك كردم و وقتى هايى كه ناراحتم به جاى پناه بردن به موسيقى به كتاب خدا پناه ميبرم. در مورد محل زندگى هم دارم سعى ميكنم پدرم رو راضى كنم اجازه بده برم خوابگاه. يك سوال دارم:ماه ديگه عروسى دختر خاله ام هست با همون اوصافى كه گفتم.اگر من به طور مصلحتى خودم رو به بيمارى بزنم و در مجلس شركت نكنم گناه كرده ام؟وأيا اين كار درست است؟البته به مادرم ميگم كه نگران نباشه!!

avaf74;385120 نوشت:
يك سوال دارم:ماه ديگه عروسى دختر خاله ام هست با همون اوصافى كه گفتم.اگر من به طور مصلحتى خودم رو به بيمارى بزنم و در مجلس شركت نكنم گناه كرده ام؟وأيا اين كار درست است؟البته به مادرم ميگم كه نگران نباشه!!

خیر خواهر محترم، پرهیز کردن از مجالس لهو ولعب گناهی ندارد البته با ملاحظاتی که قبلا خدمت شما عرض شد طوری باشد که موجب تنش و ناراحتی اعضای خانواده نشود و نحوه این مهم بستگی به مدیریت و کنترل شما دارد بطور کلی این فرایند گذر را باید طوری مدیریت کنید که با کمترین ناراحتی و تنش برای شما و خانواده باشد هم خانواده به عقاید و سلیقه شما احترام بگذارند و هم شما موجب ناراحتی انها نشوید .

الحمد لله رب العالمین

avaf74;385120 نوشت:
بله درست مي فرماييد.من هميشه مديون ايشان هستم.انشالله به لطف خدا و كمك اءمه و راهنمايى هاى. شما بزرگواران كم كم شروع ميكنم و برنامه كوتاه مدت و بلند مدت ميريزم تا هم به كسى بى احترامى نكنم و كم كم حريمى براى خودم ايجاد كنم كه كسى اجازه اعتراض رو بهش نداشته باشه.الان چند وقته كه وقتى خانوادم كانال ها و فيلم هاى خارجى نگاه ميكنند من به حالت اعتراض به اتاقم ميرم تا جايى كه ايشان هم سعى ميكنند در حضور من اين فيلم ها رو تماشا نكنند.همه موسيقى هايى كه قبلا گوش ميدادم رو پاك كردم و وقتى هايى كه ناراحتم به جاى پناه بردن به موسيقى به كتاب خدا پناه ميبرم. در مورد محل زندگى هم دارم سعى ميكنم پدرم رو راضى كنم اجازه بده برم خوابگاه. يك سوال دارم:ماه ديگه عروسى دختر خاله ام هست با همون اوصافى كه گفتم.اگر من به طور مصلحتى خودم رو به بيمارى بزنم و در مجلس شركت نكنم گناه كرده ام؟وأيا اين كار درست است؟البته به مادرم ميگم كه نگران نباشه!!

باسمه تعالی
باسلام:
همیشه و درهمه حال احترام پدر و مادرتان را حفظ کنید و بدانید که بعد از حق خداوند بر گردن ما،بزرگترین حق،حق پدر و مادر است و شاهدش آیات متعددی است که در قرآن کریم آمده است و بعد از حق خداوند،بلافاصله به حق پدر و مادر اشاره می کند مانند این ایات الهی:

1-وَ إِذْ أَخَذْنا ميثاقَ بَني‏ إِسْرائيلَ لا تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللَّهَ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً وَ ذِي الْقُرْبى‏ وَ الْيَتامى‏ وَ الْمَساكينِ وَ قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْناً وَ أَقيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ ثُمَّ تَوَلَّيْتُمْ إِلاَّ قَليلاً مِنْكُمْ وَ أَنْتُمْ مُعْرِضُونَ

(به ياد آريد آن هنگام را كه از بنى اسرائيل پيمان گرفتيم كه جز خدا را نپرستيد و به پدر و مادر و خويشاوندان آن و يتيمان و درويشان نيكى كنيد و به مردمان سخن نيك گوييد و نماز بخوانيد و زكات بدهيد. ولى جز اندكى از شما، پشت كرديد و شماييد روى‏گردانندگان.)[1]

2-وَ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ لا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئاً وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً وَ بِذِي الْقُرْبى‏ وَ الْيَتامى‏ وَ الْمَساكينِ وَ الْجارِ ذِي الْقُرْبى‏ وَ الْجارِ الْجُنُبِ وَ الصَّاحِبِ بِالْجَنْبِ وَ ابْنِ السَّبيلِ وَ ما مَلَكَتْ أَيْمانُكُمْ إِنَّ اللَّهَ لا يُحِبُّ مَنْ كانَ مُخْتالاً فَخُورا
(خداى را بپرستيد و هيچ چيز شريك او مسازيد و با پدر و مادر و خويشاوندان و يتيمان و بينوايان و همسايه خويشاوند و همسايه بيگانه و يار مصاحب و مسافر رهگذر و بندگان خود نيكى كنيد. هرآينه خدا متكبران و فخرفروشان را دوست ندارد)[2]

3-وَ قَضى‏ رَبُّكَ أَلاَّ تَعْبُدُوا إِلاَّ إِيَّاهُ وَ بِالْوالِدَيْنِ إِحْساناً إِمَّا يَبْلُغَنَّ عِنْدَكَ الْكِبَرَ أَحَدُهُما أَوْ كِلاهُما فَلا تَقُلْ لَهُما أُفٍّ وَ لا تَنْهَرْهُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً كَريماً

(پروردگارت مقرر داشت كه جز او را نپرستيد و به پدر و مادر نيكى كنيد. هر گاه تا تو زنده هستى هر دو يا يكى از آن دو سالخورده شوند، آنان را ميازار و به درشتى خطاب مكن و با آنان به اكرام سخن بگوى.[3]

فقط در مواردی که از شما خواسته ای خلاف شرع و دین می خواهند نباید حرفشان را گوش بدهید.و الا با احترام خود به آنها عملا بیانگر ارزش های دین مبین اسلام باشید.

در مورد آن عروسی هم اگر واقعا به گناه می افتید سعی کنید بهانه ای بتراشید و شرکت نکنید.

پی نوشت:
1-بقره83
2-نساء36
3-اسراء23

سلام دوستان
منو يادتونه؟!
از راهنمايي هاتون استفاده كردم و خدا هم لطفشو دريغ نكرد
جلوى خيلى ها حجاب گذاشتم.در اعتراض به اونايى كه نميذاشتن موهامو كوتاه كوتاه كردم!!
و بلوز هاى بلند و يقه دار پوشيدم.خدا لطف كرد و دختر همون خاله ام با پسرى نماز خوان و مذهبى ازدواج كرد.فكر ميكنم از اين به بعد راحت بتونم حجاب بذارم اونجا!حتى همون خاله ام براى كار پسرش نذر امام رضا كرده بود و منو هم برد مشهد!!!
همون جا از امام رضا خواستم بذاره شيعه واقعىش باشم

امشب اربعينه
امشب يه لحظه احساس كردم كه ديگه هر چى بادا باد!احساس كردم خدا هوامو داره!كه از همين الان ديگه هيچ مخالفتى روى من اثر نذاره.
اينا رو اومدم گفتم كه كسايى كه مثل من اند ببيند و عبرت بگيرند
ببيند و به ولايت اقا حسين ايمان بيارند
همين دو سه روز فرصته واسمون

التماس دعا

سلام
بسیار عالی!
ان شاء الله به برکت امام حسین (ع) بقیه بستگان شما هم راهشون رو عوض می کنند و به صراط مستقیم میان.

پرسش:
من می خواهم بعد از سالیانی سال، حجاب داشته باشم ولی در جمعی هستم که حجاب را به سخره می گیرند و به ارزش‌های دینی پایبند نیستند باید چه برخوردی داشته باشم؟
پاسخ:
اولا: بدانید موضع گیری دیگران در برابر شما در قالب استهزاء، نصیحت، تهمت.... کاملا یک امر طبیعی است و از این جهت نگران نباشید چون شما در جهت خلاف مسیر آنها حرکت می‌کنید و این مساله در طول تاریخ بارها تکرار شده است مثلا ببینید چه مخالفت‌ها، فشارها، تهمت‌ها، شکنجه‌ها و آزار و اذیت‌هایی به پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم) وارد کردند او را مجنون، دیوانه، ساحر...خواندند تا حضرت، دست از هدف و آیینش بردارد .

ولی نه تنها حضرت کوتاه نیامدند و افسرده نشدند بلکه هر روز با نشاط و امید بیشتری اهداف خود را دنبال می‌نمودند. لذا نباید از موضع گیری‌هائی آنان، عصبانی و یا منزوی بشوید و سعی کنید همان شور و نشاط خود را در حضور جمع حفظ کنید و نگذارید عمل به یک تکلیف الهی بهانه‌ای به دست دیگران بدهد تا شما را نامتعادل بخوانند و در عین این که حجاب و مسائل دینی خود را رعایت می‌کنید از حضور در جمع بستگان کناره گیری نکنید و با حسن برخورد خود در عین حفظ متانت و پاکدامنی و نجابت اجازه دهید به یک الگوی موفق در بین دختران فامیل تبدیل شوید.
ثانیا: به جای اینکه در برخورد با دیگران جنبه انفعالی بگیرید سعی کنید با مطالعه کتاب‌هایی در زمینه دین مبین اسلام، در گفتار خود نیز به دیگران درانتخاب این تصمیم، یاری برسانید. تا اگر کسی از شما علت کارتان را پرسید بتوانید با دلیل او را قانع کنید چون دین اسلام دین عقل و منطق است و برای هر دستور خود یک فلسفه و دلیلی دارد.
این را هم بدانید که خداوند هم بندگان خودرا تنها نخواهد گذاشت و آنها را یاری می‌کند که این وعده الهی است:
«يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَ يُثَبِّتْ أَقْدامَكُمْ (1) اى كسانى كه ايمان آورده‌ايد اگر دين خدا را يارى كنيد خداوند شما را يارى كرده، قدمهايتان را ثابت می‌‏كند.»

ثالثا: به این نکته هم توجه داشته باشید اجر و پاداش کسی در شرایط شما به مراتب نسبت به دختری که در خانواده مذهبی رشد نموده و این سختی‌ها را در راه داشتن دین تحمل نمی‌کند بیشتر و والاتر می‌باشد، چون عمل به تکالیف الهی هر قدر سخت‌تر باشد در پیشگاه الهی ثواب و پاداش بیشتری خواهد داشت.
رابعا: اگر دراین مسیر دچار خطا و لغزش شدید، نگران نباشید که حق‌تعالی غافر الذنوب نیست بلکه غفّار الذنوب است که غفّار صیغه مبالغه است برای بخشیدن گناهان، که همه ما انسانیم و جایز الخطا، مهم این است که هدف را گم نکنیم.
«آن کیست که بی جرم و گنه زیست بگو؟ / بی جرم و گنه درجهان کیست بگو؟
من بد کنم و تو بد مکافات دهی / پس فرق میان من و تو چیست بگو»(2)
خامسا: زنانی در شرایط مشابه شما و چه بسا بدتر از وضعیت شما، در طول تاریخ کم نبوده اند و درعین حال دین خود را حفظ نموده اند و بعضی از آنان جزو زنان نمونه و برتر شده اند که مصداق بارز آن را می توان از زن فرعون نام برد که شرایط او از شما خیلی بدتر بوده،او زن کسی بوده که ادعای خدایی و انا ربکم الاعلی می کرده ولی ببینید در قصر فرعون، چگونه دین خودرا حفظ نمود و جزو زنان برتر بهشتی قرار گرفت.
پی‌نوشت:
1.محمد/7.
2.فخرالدین عراقی، دیوان اشعار.

موضوع قفل شده است