زکات طلا و نقره در چه صورتی واجب میشود؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زکات طلا و نقره در چه صورتی واجب میشود؟

ضمن عرض سلام و ادب خدمت همه ی دوستان اسک دین
یکی از چیزهایی که زکات دارد ،طلا و نقره است.
ایا میدانید زکات طلا و نقره در چه صورتی واجب میشود؟

شرايط واجب شدن زكات
مسأله 1587ـ زكات با چند شرط واجب مى شود:
مال به مقدار نصابى كه بعداً گفته مى شود برسد.
مالك آن بالغ و عاقل باشد.
بتواند در آن مال تصرّف كند.
در مورد گاو و گوسفند و شتر و طلا و نقره بايد دوازده ماه بر آن بگذرد، ولى احتياط واجب آن است كه از اوّل ماه دوازدهم زكات تعلّق مى گيرد، و اگر بعضى از شرايط در اثناء ماه دوازدهم از بين برود زكات را بايد بپردازد.
مسأله 1588ـ اگر مالك گاو و گوسفند و شتر و طلا و نقره در بين سال بالغ شود زكات بر او واجب نيست.

برگرفته از سایت شهید اوینی

اسراء;384366 نوشت:

با عرض سلام خدمت استاد محترم
طبق نظر همه مراجع‎؛ در صورتی که مسکوک باشد یعنی مثل قدیم با آن سکه زده شده و معامله شود. لذا زیورآلات یا شمش طلا و از این قبیل از حکم خارج است. و امروزه موضوعیت ندارد مگر در جایی که کسی سکه هایی را که با آن معامله میشده پیدا کند یا مالک شود که در این صورت زکاتشان واجب است.

اسراء;384366 نوشت:

سلام
این قدر رو می دونم که به طلا ونقره ای که امروزه ما داریم ازشون استفاده می کنیم تعلق نمی گیره. چون مسکوک نیست. یعنی ازشون به عنوان پول تو خرید و فروش استفاده نمیشه.
هدفم از ارسال این پست این بود که از این ایده ی جدید حمایت کنم. خیلی قشنگه که بعضی از کارشناس ها یه سری سوالاتی رو که کمتر توسط کاربرا پرسیده میشه مطرح کنن، بعد کاربرا در موردش نظر بدن و سر آخر کارشناس مربوط جواب صحیح رو اعلام کنه.
متشکر میشم اگه این رسم ادامه پیدا کنه.

felfely;384392 نوشت:
هدفم از ارسال این پست این بود که از این ایده ی جدید حمایت کنم. خیلی قشنگه که بعضی از کارشناس ها یه سری سوالاتی رو که کمتر توسط کاربرا پرسیده میشه مطرح کنن، بعد کاربرا در موردش نظر بدن و سر آخر کارشناس مربوط جواب صحیح رو اعلام کنه.

به نظر منم خیلی خوبه من رفتم سرچ کردم تا جوابو پیدا کردم

felfely;384392 نوشت:
ین قدر رو می دونم که به طلا ونقره ای که امروزه ما داریم ازشون استفاده می کنیم تعلق نمی گیره. چون مسکوک نیست. یعنی ازشون به عنوان پول تو خرید و فروش استفاده نمیشه.

عرض سلام و ادب خدمت شما حامی خوب و پرو پاقرص
از حمایتتون ممنونم
شما درست فرمودید :طلا و نقره ی مسکوک که سکه ی انهم سکه ی رایج معاملات باشه زکات داره ،بنابر این ممکن است سوال شود ایا به سکه ی بهار ازادی هم زکات(بحث خمس جدای از زکات است)تعلق میگیره یا نه؟
اکثر مراجع پاسخ داده اند که زکات به سکه ی بهار ازادی تعلق نمیگیره،به جز مرحوم حضرت امام و ایت الله بهجت ،که ایشان میفرمودند به سکه ی بهار ازادای زکات تعلق میگیرد.

سلام. ببینم ایت الله مکارم چی میگن؟ راستی زکات به هدیه هم تعلق می گیره؟

[="Tahoma"][="Black"]

Ar.Rz;495942 نوشت:
سلام. ببینم ایت الله مکارم چی میگن؟ راستی زکات به هدیه هم تعلق می گیره؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

حضرت آیت الله مکارم در مسألۀ 1618 از رساله توضیح المسائل شان در این باره فرموده اند:
يكى ديگر از شرايط واجب شدن زكات طلا و نقره اين است كه «داراى سكّه» باشد و معامله با آن رواج داشته باشد، بنابراين سكّه‌هايى كه رواج معامله ندارد زكات به آن تعلّق نمى‌گيرد.

به هدیه به خودی خود زکات تعلق نمی گیرد بلکه اگر سال بر آن بگذرد در شرایطی می تواند مشمول خمس باشد .

همیشه سلامت و موفق باشید
[=NoorLotus] `

موضوع قفل شده است