نشخوار فکری!!!

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نشخوار فکری!!!

من 2 ساله که دچار وسواس هستم.تو سال تحصیلی که تو دانشگاه بودم دیگه تقریبا خوب شده بودم اما تابستون که برگشتم خونه دوباره شدید شده!من از انواع وسواس تقریبا همشونو دارم. وسواسی که الان خیلی اذیتم می کنه احساس گناهه.مثلا فکر می کنم اگه اگه فلان چیزو که افتاده وسط خونه اگه بر ندارم گناه کردم یا اگه کسی ازم بخواد کاری براش بکنم بتونم و انجام ندم گناه کردم .همش احساس می کنم که الان یا در گذشته در فلان جا دچار حق الناس شدم!در مورد وسواس مربوط به طهارت و نجاست یا نماز یا بعضی وسواسهای فکری هم می تونم غلبه کنم و با خودم کنار می یام و فراموش می کنم اما بعضی اوقات میشه که وسواسها بهم حمله ور میشن(حتی اونهایی که باهاشون کنار اومده بودم) و به شدت دچار نشخوار فکری میشم .ازتون می خوام که در این مورد کمکم کنید.
ضمنا دو سال پیش به روانپزشک مراجعه کردم و یه قرص به اسم rubifen 10 بهم داد.من نخوردم .حالا چند وقته که خوردم و تموم شده و میگن دیگه گیر نمی اد.من چه چیزی باید جای اون بخورم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

pooyan101;384356 نوشت:
من 2 ساله که دچار وسواس هستم.تو سال تحصیلی که تو دانشگاه بودم دیگه تقریبا خوب شده بودم اما تابستون که برگشتم خونه دوباره شدید شده!من از انواع وسواس تقریبا همشونو دارم. وسواسی که الان خیلی اذیتم می کنه احساس گناهه.مثلا فکر می کنم اگه اگه فلان چیزو که افتاده وسط خونه اگه بر ندارم گناه کردم یا اگه کسی ازم بخواد کاری براش بکنم بتونم و انجام ندم گناه کردم .همش احساس می کنم که الان یا در گذشته در فلان جا دچار حق الناس شدم!در مورد وسواس مربوط به طهارت و نجاست یا نماز یا بعضی وسواسهای فکری هم می تونم غلبه کنم و با خودم کنار می یام و فراموش می کنم اما بعضی اوقات میشه که وسواسها بهم حمله ور میشن(حتی اونهایی که باهاشون کنار اومده بودم) و به شدت دچار نشخوار فکری میشم .ازتون می خوام که در این مورد کمکم کنید.
ضمنا دو سال پیش به روانپزشک مراجعه کردم و یه قرص به اسم rubifen 10 بهم داد.من نخوردم .حالا چند وقته که خوردم و تموم شده و میگن دیگه گیر نمی اد.من چه چیزی باید جای اون بخورم؟

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت محضر جنابعالي و همچنين عرض پوزش به خاطر تاخير در ارسال جواب

مستحضريد كه براي وسواس هم پايه ژنتيك و هم پايه محيط مطرح مش‌شود كه البته هر دو مورد به يك جا منتهي مي‌شوند و آن اضطراب است. در صورتيكه بتوانيد با فراگيري فنون و مهارتهاي مديريت اضطراب از قبيل اصلاح الگوي تفكر و ارزيابي، خواب و تغذيه خود و همچنين سفر، تفريح، ورزش، تنفس عميق، ريلكس و... ( توضيح بيشتر را در تاپيكهاي مرتبط با اضطراب دنبال بفرماييد)، اضطراب و فشارهاي رواني را كاهش دهيد، به دنبال آن شاهد كاهش سطح وسواس خواهيد بود انشاءالله.
البته با توجه به سطح و نوع وسواس شايسته است به صورت حضوري با يك روانشناس باليني در ارتباط باشيد و يا به صورت تلفني با مشاورين مركز به شماره 09640 در تماس باشيد تا هم شرح حال دقيقتري از شما دريافت شود و هم پاسخ جامعتري تقديم گردد.

در ارتباط با دارو هم مستحضريد كه تجويز دارو منوط به پزشك بودن است و يك روانشناس اجازه تجويز دارو را ندارد. اما به صورت كلي يادآور مي‌شوم معمولا داروهاي تجويزي براي وسواس از داروهاي خانواده دارويي اضطراب و افسردگي است. به هر توجه داشته باشيد كه براي مصرف دارو نظر تخصصي متخصص اعصاب و روان شرط است.

براي حضرتعالي صحت و عافيت را مسئلت درام

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

باسلام
بسیار تشکر !!!
استاد یه سوالی داشتم.یه فایلی یه جا از استاد فاطمی نیا گذاشته بودید که در مورد وسواس در مورد نماز و نجاست راهکار داده بود.می خواستم بپرسم در مورد حق الناس هم میشه از اون استفاده کرد؟اخه هیچ کدوم از وسواس ها مثل این ترسناک نیست و من می ترسم در این مورد از اون استفاده کنم و بجاش استفتاء می کنم و دقیقا حکم به ضررم میشه!!یا اگرم به ضررم نیست و باید خودم تشخیص بدم (مثل مفسده داشتن در حلالیت طلبیدن)دقیقا وقتی فکر می کنم و به این نتیجه می رسم که باید به نفع خودم رای بدم،یکی تو گوشم میگه تو داری توجیه می کنی و اینطوری حسابت میفته به اون دنیا .نسبت اون دنیا و حق الناس که دیگه مشخصه!!حتی یه بار زنگ زدم تا از کسی حلالیت بگیرم دقیقا وقتی او می خواست جواب بده تلفن قطع شد ،حالا هی فکر می کنم که حلالم کرد یا نه اصلا نکنه حرفم رو کامل نشنیده باشه؟!!بسیار اضطراب می گیرم به صورتی که بعضی اوقات حالت بی حالی بهم دست میده و دوست دارم بخوابم!!!!

pooyan101;386047 نوشت:
باسلام
بسیار تشکر !!!
استاد یه سوالی داشتم.یه فایلی یه جا از استاد فاطمی نیا گذاشته بودید که در مورد وسواس در مورد نماز و نجاست راهکار داده بود.می خواستم بپرسم در مورد حق الناس هم میشه از اون استفاده کرد؟اخه هیچ کدوم از وسواس ها مثل این ترسناک نیست و من می ترسم در این مورد از اون استفاده کنم و بجاش استفتاء می کنم و دقیقا حکم به ضررم میشه!!یا اگرم به ضررم نیست و باید خودم تشخیص بدم (مثل مفسده داشتن در حلالیت طلبیدن)دقیقا وقتی فکر می کنم و به این نتیجه می رسم که باید به نفع خودم رای بدم،یکی تو گوشم میگه تو داری توجیه می کنی و اینطوری حسابت میفته به اون دنیا .نسبت اون دنیا و حق الناس که دیگه مشخصه!!حتی یه بار زنگ زدم تا از کسی حلالیت بگیرم دقیقا وقتی او می خواست جواب بده تلفن قطع شد ،حالا هی فکر می کنم که حلالم کرد یا نه اصلا نکنه حرفم رو کامل نشنیده باشه؟!!بسیار اضطراب می گیرم به صورتی که بعضی اوقات حالت بی حالی بهم دست میده و دوست دارم بخوابم!!!!

بسمه‌تعالي
با سلام و عرض تحيت
پويان عزيز
. طبعا فرمايشات استاد فاطمي نيا شامل همه مصاديق وسواس است و تفكيك ميان موضوعات وسواس خود نوعي وسواس است!! پس به اين وسواس بي اعتنا باشيد.
توجه داشته باشيد كه هم در موضوع حق الناس و هم ساير موضوعاتي كه شما وسواس داريد، وظيفه شما بي اعتنايي است چرا نسبت به افراد وسواس؛
احتياط در ترك احتياط است!!!

قطع شدن مكالمه شما نيز بي ربط با موضوع است و ناشي از اضطراب.
حالت سستي و خواب آلودگي نوعي مكانيزم دفاعي است. يعني وقتي شما خود را مستاصل مي‌بينيد به صورت ناخودآگاه به خواب پناه مي‌بريد. در اين خصوص جاي نگراني نيست. با برطرف شدن وسواس اين مكانيزمها نيز حذف خواهند شد. انشاءالله
با آرزوي توفيق

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

pooyan101;384356 نوشت:

تو سال تحصیلی که تو دانشگاه بودم دیگه تقریبا خوب شده بودم اما تابستون که برگشتم خونه دوباره شدید شده!

من از انواع وسواس تقریبا همشونو دارم. وسواسی که الان خیلی اذیتم می کنه احساس گناهه.مثلا فکر می کنم اگه اگه فلان چیزو که افتاده وسط خونه اگه بر ندارم گناه کردم یا اگه کسی ازم بخواد کاری براش بکنم بتونم و انجام ندم گناه کردم .همش احساس می کنم که الان یا در گذشته در فلان جا دچار حق الناس شدم!در مورد وسواس مربوط به طهارت و نجاست یا نماز یا بعضی وسواسهای فکری هم می تونم غلبه کنم و با خودم کنار می یام و فراموش می کنم اما بعضی اوقات میشه که وسواسها بهم حمله ور میشن(حتی اونهایی که باهاشون کنار اومده بودم) و به شدت دچار نشخوار فکری میشم .ازتون می خوام که در این مورد کمکم کنید.

باسلام

تنها موقعی که در منزل هستید این وساوس را دارید؟

بعد نماز صبح و مغرب سوره ناس را 100 بار بخوانید و در رکعت دوم همه نمازها بعد سوره حمد، سوره فلق را بخوانید! بعد ببینید آیا در این روزها باز هم وسواس دارید یا خیر؟ نتیجه را به بنده اطلاع دهید!

وفقکم الله

سلام... قابل درکه...خود من هم تجربه ی وسواسو داشتم.وسواس فقط زمانی آزاردهندس که بهش اعتنا کنی. ببین اسلام هم برای آدمای وسواس سخت نگرفته.به نظر شخیم بیکاری باعث نشخوار فکری میشه سعی کن بیکار نباشی.باورداشته باش که درون هریک از ما روح خدایی هست پس با خودت بگو من از وسواس قوی ترم. اگه احساس میکنی که تو سرت کلی حرف و گفت و گو هست اونا رو رو کاغذ بنویس هر چقدر شدمهم نیس بعد چند بار از روش بخون و پاره کن .به خودتلقین نکن وسواسی هستی.وسواسو زیا جدی نگیر. اعتنا نکن اعتنا نکن! از خدای بزرگ و مهربون که از دل هممون خبر داره بخواه کمکت کنه و برای خودت رنج بیهوده نساز. انسان با اراده موفق میشه به کسایی نگاه کن که زندگی سختی دارن بیماری و بی پولی های فجیع و با خودت بگو اوضاع من خوبه خودم دارم الکی خودمو آزار میدم ما اگه زیاد عمر کنیم چقدره؟؟از زندگی لذت ببر و به وسواس نیشخند بزن و اونو از زندگی پاکت بنداز بیرون... دعا گو هستم. موفق باشی...:Gol::Gol::Gol:

pooyan101;384356 نوشت:

درود

این بنشن ( قرص) برای برخی بیماریها نوشته می شود ولی شما در آغاز پاسخ دهید که

آیا در هنگام روز گرایش چشمگیر به خواب ندارید ؟

آیا روانپزشگ نگفت شما adhd دارید ؟

آیا زود از هر کاری دست می کشید بی آنکه آ ن را پایان برید ؟

اگر پاسخ این پرسشها را بدهید راهنمایی می شوید که بجای آن دارو چی بخورید

بسمه تعالی
در پاسخ سؤال شما مطالبی را به به اختصار مطرح می کنم، امیدوارم مفید و مؤثر واقع شود.

وسواس بر دو نوع است:
الف) فكري
ب) عملي.
وسواس فكري آن است كه افكار و تصورات تكراري ذهن را اشغال مي كنند و اغلب نفرت انگيز و كنار گذاشتن و كنترل آن معمولاً مشكل است و در خيلي موارد انسان از باطل بودن و بيهوده بودن آن آگاهي دارد و مي داند كه زائيده ذهن خود اوست.
وسواس عملي عبارتست از پاسخ هايي كه فرد به افكار وسواسي اش مي دهد (افكاري كه به مرحله عملي رسيده) مثل شستن مكرر دست و صورت،... .(1) البته وسواس در حد طبيعي و نرمال آن باعث پيشرفت و دقت در كارها مي گردد اما اگر به شكل افراطي در آيد امري فلج كننده است كه نه تنها سبب پيشرفت (در دين، اقتصاد، روابط اجتماعي و شغل و...) نمي شود بلكه باعث افت همه جانبه و حتي شروع بيماري هاي ديگر و... مي شود كه نياز به درمان جدي است.

درمان وسواس:
1. اراده: مهم ترين راه درمان خواست و خودياري خود فرد است تا فرد تصميم جدي نگيرد نمي توان او را تغيير داد (قابل علاج است).
2. درصد: 2 تا 3 درصد بزرگسالان، وسواس تشخص داده شده اند اين اختلال معمولاً به صورت تدريجي واقع مي شود و شروع آن در نوجواني و اوائل بزرگسالي است. پس بهتر است قبل از قوي تر شدن آن به جنگش رفت.(2) چرا كه فردا دير است دير.
3. سخنان معصومين: گاهي افراد وسواسي اين كار را به حساب مقدس بودن مي گذارند امّا ائمه معصومين به شدت عمل افكار وسواسي را رد كرده اند و فرموده اند كه در بسياري از اين حالات شيطان داخل است به عنوان مثال كسي كه وظيفه اش اين است كه چون كثيرالشك است نبايد به شك خود اعتنا كند و بايد بناي ركعت نمازهايش را بر اكثر بگذارد ولي اين كار را نكند و بگويد به دلم نچسبيد دوباره مي خوانم اين فرد، فرد مقدسي نيست. فردي است كه علناً به مخالفت دستور خدا برخواسته است.
5. ليست ضررهاي وسواسي: ليستي از ضررهاي وسواسي بودن تهيه كنيد و دم دست بگذاريد هرگاه به ضرري ديگر آشنا شديد به آن اضافه كنيد و آنرا وارد ليست كنيد حال اين موارد را وارد ليست كنيد و دربارة‌ اين ضررها فكر كنيد ليست را از خود دور نكنيد و زود به زود مرور كنيد.
5-1. تلف شدن وقت هاي مفيدي كه ديگر ممكن نيست بازگردد.
5-2. اضطراب و تشويش فكري و عدم نشاط در زندگي.
5-3. شروع بيماري هاي ديگر (در صورت وخيم شدن) مثل افسردگي،(3) به هم خوردن سازمان رواني انسان و شروع اضطراب گسترده در فرد و...
5-4. از دست دادن صميمي ترين افراد و دلخور كردن آنها.
5-5. خوشحالي شيطان و نارضايتي خداوند(روايات).
5-6. ضررهاي اقتصادي مثل اسراف در آب (كه خود اسراف نيز گناه كبيره است)، از دست دادن شغل و... .
5-7. انگشت نما شدن (رفتار عرف و شرع بايد الگو باشد اگر خلاف اين بود بدانيم انحراف است)
5-8. حركت برخلاف مسير الگوهاي اسلامي (بالاترين و بهترين الگو پيامبر است ايشان با اندك آبي وضو مي گرفتند و سفارش مي كردند به شك هاي خود در صورت زياد شدن اعتنا نكنيد و...)
5-9. نقش بد تربيتي بر اولاد (تقليد از شما و احتمال مبتلا شدن آنها)
6. خودتشويقي: هرگاه جلوي كار وسواسي را گرفتيدخودتان را تشويق كنيد(4) (به مهماني برويد، تفريح برويد، فلان غذاي مورد علاقه را بخوريد يا...).
7. خود تنبيهي: هرگاه افكار وسواسي به سراغتان آمد به جنگ آن برخيزيد و عهد كنيد كه اگر به آن ترتيب اثر دادم و يا جاي آن را با افكار مثبت زندگي ام پر نكردم و يا برخلاف دستور خدا به شك هاي زيادم اعتنا كردم و... خودم را تنبيه كنم مثلاً‌ فلان شيء دوست داشتني خودم را به كسي كه از او بدم مي آيد هديه بدهم، خودم را از رفتن به پارك محروم كنم، فلان سريال مورد دلخواه خود را نبينم (البته اينها مشروط است به اراده قوي كه آن نيز بايد تقويت شود.)
8. تلقين:(5) ديگر كلمة من وسواسي ام را به كار نبريد و از ديگران نيز خواهش كنيد به شما چنين چيزي نگويند در عوض با خود بگوئيد، من فردي متعادل ام، از زندگي خود با افراد محل كار و زندگي ام لذت مي برم از شيطان و افكار وسواسي اش متنفرم.
9. كمك از همسر تا مدتي تنها به همسرتان تكيه كنيد و شرعاً تكليف را بر گردن او بگذاريد هرگونه او گفتند عمل كنيد نه كمتر نه بيشتر (البته او خود نبايد وسواسي باشد) تحقيقات نشان داده كه شركت همسر در درمان در خانه بسيار مؤثر است.(6) او مي تواند با تشويق به اينكه بهتر شده اي و اينكه نسبت به او اظهار همدردي و دلسوزي و مراقبت نكند (بخاطر اين امر) مي تواند در درمان كمك او باشد.(7)
10. انزجار درماني: كش نازكي به مچ خود ببنديد و هرگاه افكار وسواسي به ذهن شما هجوم آورد آنرا محكم بكشيد و بر دست خود بزنيد اين روش باعث مي شود از آن فكر منصرف شويد.
11. اگر وسواس شما شديد است به روانپزشك مراجعه فرمائيد چراكه برخي مواقع وقتي غلظت سرتونين خون كم مي شود فرد دچار افكار وسواسي مي شود كه پزشك با تجويز دارو سطح آن را در خون افزايش مي دهد و اين باعث مي شود جلوي افكار وسواسي گرفته شود.(8)
12. فاصله گرفتن از الگوهاي وسواس (گاهي در خانه هايي كه والدين وسواسي اند بچه نيز ياد مي گيرد)(9) و در عوض نزديك شدن به الگوهاي متعارف و معتبر.(10)

نكته پاياني:
پرسشگر محترم حال كه با هم نكات مهم و اساسي درمان وسواس را مرور كرديم بايد بگوئيم كه نكات بالا در صورتي مؤثر واقع مي شود كه شما واقعاً مصمم به درمان باشيد و طبق باور مذهبي خود اعتقاد داشته باشيد كه عمل به وسواس خلاف گفته خدا و ائمه ـ عليهم السلام ـ (باعث شادي شيطان و بيماري خود...) است امّا نكته اي كه بسيار مهم است اين است كه متن جواب را از خود دور نكن هر از گاهي مطالعه كنيد و با همسرتان تك تك آنها را بحث كنيد مثلاً هر شبي يك ربع بحث كنيد حتماً ليست مضرات توصيه شده در متن را تهيه كنيد و به آن موارد ديگري اضافه كنيد و از همه مهمتر اين كه نگاه كلي به بحث به شما كمك مي كند براي درمان به همة موارد توجه داشته باشيد در ضمن از دعا نيز غفلت نورزيد.

[/HR]پاورقی:
1. ديويد ال و مارتين اي، آسيب شناسي رواني، ترجمه يحيي سيد محمدي، نشر ساوالان، ص 383-390 (اقتباس).
2. مارتين سليگمن، آسيب شناسي رواني، ترجمه سيديحيي محمدي، نشر ساوالان، 1380، ج 1، ص 387، با كمي تغيير.
3. دادستان، پريرخ، روان شناسي مرضي تحولي از كودكي تا بزرگسالي، سمت، ج1، ص 147 و 165 (اقتباس).
4. صادقي، مجيد، درمان قدم به قدم اختلافات روان پزشكي، انتشارات براي فردا، چاپ دوم، 1380، ص 73.
5. قائمي، علي، وسواس، انتشارات اميري، چاپ سوم، 1370، ص111.
6. احدي، جمشيد، وسواس و درمان آن، انتشارات نويد، چاپ دوم، 1368، ص 100.
7. درمان قدم به قدم، اختلالات روان پزشكي، ص 72 (اقتباس).
8. دادستان، پريرخ، ص 166.
9. وسواس و درمان آن، ص 70.
10. به عنوان مثال هيچ بزرگان ديني ما (مراجع و دين شناسان آگاه) چنين عمل نمي كنند.
موضوع قفل شده است