جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رفع شبهات از قرآن

علاقه
    فوتبال
    نوشته
    27
    حضور
    1 روز 6 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    64

رفع شبهات از قرآن

سلام می خواستم بدونم آیا انسان می تونست 1400 سال پیش اشاراتی که در قرآن درباره علم فضا مثل پدیده سیاهچاله ها یا بیگ بنگ یا کوبنده شب که در قرآن اشاره شده رو بدونه . آیا انسان می تونست درباره علوم مختلفی رو که در قرآن اشاره شده رو بدونه . آیا دانش هیچ کسی در اون زمان در حدی بوده که پدیده هایی رو که تازه کشف شدن رو بدونه یا پیشبینی کنه . یعنی بدون امکانات و تلسکوب های فضایی پیشرفته میشد مثلا چیزی درباره بیگ بنگ یا سیاه چاله ها دونست تا انسان بتونه 1400سال پیش قرآن رو بنویسه و بگیم قرآن ساخته دست انسانه . خواهش می کنم به این سوالم پاسخ بدین .

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,540
    حضور
    175 روز 7 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58325

با نام و یاد دوست

رفع شبهات از قرآن

کارشناس بحث: استاد میقات

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۶:۴۰ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 4

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 22 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

نقل قول نوشته اصلی توسط طوفان نمایش پست ها
    سلام می خواستم بدونم آیا انسان می تونست 1400 سال پیش اشاراتی که در قرآن درباره علم فضا مثل پدیده سیاهچاله ها یا بیگ بنگ یا کوبنده شب که در قرآن اشاره شده رو بدونه . آیا انسان می تونست درباره علوم مختلفی رو که در قرآن اشاره شده رو بدونه . آیا دانش هیچ کسی در اون زمان در حدی بوده که پدیده هایی رو که تازه کشف شدن رو بدونه یا پیشبینی کنه . یعنی بدون امکانات و تلسکوب های فضایی پیشرفته میشد مثلا چیزی درباره بیگ بنگ یا سیاه چاله ها دونست تا انسان بتونه 1400سال پیش قرآن رو بنویسه و بگیم قرآن ساخته دست انسانه . خواهش می کنم به این سوالم پاسخ بدین .

با سلام و درود

مطلب شما بیش از آن که سؤالی باشد، خبری است. شما حیثی از حیثیات اعجاز قرآن را اشاره نموده و از این جهت، الهی بودن قرآن را ثابت می کنید.

در ادامه فرمایش شما، عرض می کنم که علم و پیشرفت های علمی در 1400 سال پیش در آن حدی نبوده که انسان متوجه این امور باشند، و خیلی از کشفیات و حقایق علمی در قرن های اخیر واقع شده و کشفیاتی هم در آینده محقق می شود که روشن می شود با اشارات قرآنی، سازگاری دارد.

لذا بُعد علمی قرآن یکی از ابعاد اعجاز قرآن است که ثابت می کند این کتاب الهی است و ساخته بشر نیست.

از طرفی آیات قرآن، پیام خود را به مخاطب آن زمان می رسانده و این گونه نبوده که خارج از فهم آن ها باشد، به عنوان مثال، آیاتی که راجع به خلقت آسمان و زمین است، تأثیر خود را در مخاطب گذاشته و این پیام که خالق آسمان و زمین، خداوند است و تنها اوست که شایسته پرستش است، را به آن ها منتقل می کرده است؛ لذا انسان های آن زمان نیز به حسب خودشان از اعجاز قرآن و پیام های آن، متذکر شده و از این آیات به خالق هستی ایمان می آوردند، ولو هنوز چنین تصوری نداشتند که آسمان ابتدا خلق شده یا زمین، و یا ... .

اگر منظوری غیر از این دارید، بفرمایید در خدمتتان هستم.

رفع شبهات از قرآن

عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

«وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

7. صلوات ها 4

علاقه
    فوتبال
    نوشته
    27
    حضور
    1 روز 6 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    64

سلام نه منظور من اين نبود من مي خواستم بدونم كه مي شود انساني 1400 سال پيش با استفاده از علم غيب يا جادوگري يا هر چيز ديگري بتونه چنين چيز هايي رو كشف كنه { مثل كشفيات بزرك علمي كه در قرآن اشاره شده مانند كوبنده شب يا سياه چاله ها } و بگيم كه قرآن از طرف خدا نيست و محمد خودش يا با استفاده از ديگري قرآن رو نوشته . چون اگه راستش رو بخوايد من به خدايي بودن قرآن شك دارم .

9. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعه،سوال،طبیعت،سَحر و هر چیزی که یاداور مالکو صاحبم باشه
    نوشته
    1,212
    حضور
    15 روز 8 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    46
    آپلود
    1
    گالری
    5
    صلوات
    3259

مطلب ویژگی های معجزه

سلام نه منظور من اين نبود من مي خواستم بدونم كه مي شود انساني 1400 سال پيش با استفاده از علم غيب يا جادوگري يا هر چيز ديگري بتونه چنين چيز هايي رو كشف كنه { مثل كشفيات بزرك علمي كه در قرآن اشاره شده مانند كوبنده شب يا سياه چاله ها } و بگيم كه قرآن از طرف خدا نيست و محمد خودش يا با استفاده از ديگري قرآن رو نوشته . چون اگه راستش رو بخوايد من به خدايي بودن قرآن شك دارم .
    1.اموزش ناپذیری:اورنده معجزه بدون داشتن هر گونه سابقه دست به اعجاز میزند در حالیکه انجام امور خارق العاده دیگر نتیجه یک رشته تمرینها و اموزشهاست.موسی بن عمران علیه السلام پس از سپری کردن دوران جوانی راهی مصر شد و در نیمه راه به نبوت و رسالت مبعوث گردید.و خطاب امد که ای موسی عصا بیافکن.چون افکند ناگهان به صورت اژدها در امد به گونه این که خود او وحشت کرد. و نیز به موسی (علیه السلام) خطاب شد که دست خود را از بغل بیرون ار، چون برآورد نوری از ان درخشش نمود که چشم را خیره ساخت.(قصص 32-31) ولی در مورد ساحران عصر سلیمان (علیه السلام) یاد اور میشود: يُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ وَ ..... (بقره 102) شیاطین سحر را به مردم می اموختند...

2.معارضه ناپذیری:معجزه از انجا که از قدرت نامتناهی الهی سرچشمه میگیرد معارضه ناپذیر است در حالی که جادو و سحر و نظایر ان از قبیل کار مرتاضان چون از قدرت محدود بشر سرچشمه میگیرد قابل معرشه و اتیان به مثل ست

3.عدم محدودیت:معجزات پیامبران محدود به یک نوع یا دو نوع نبوده...

منبع:کتاب منشور عقاید امامیه نوشته ایت الله سبحانی.

ویرایش توسط hoorshid : ۱۳۹۲/۰۶/۰۹ در ساعت ۱۹:۱۳
    ما دلخوش به سلامی هستیم که پاسخ ان واجب است!السلام علیک یا ابا صالح المهدی!
    یا رب!
    ما رو عامل تعجیل ظهور موعودت قرار بده!
    کمک کن تسکین غم هایش باشیم!
    و خنده ی روی لبهاش!
    نه (پناه بر تو!) اشک گوشه ی چشم هاش!

11. صلوات ها 2

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 22 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

با سلام و درود

علم غیب که مختص خداوند است، هم چنین انسان های کاملی (معصومین) که با اذن الهی و به میزان ظرفیت وجودیشان از غیب آگاهی داده شده اند.

با سحر و جادوگری و ... هم نشدنی است زیرا اگر شده بود، این همه مخالفان قرآن که تمام تلاش و سعیشان بر مقابله با قرآن و پیامبر بوده است، کوتاهی نمی کردند. همین که نشده، یقینا نتوانسته اند که نشده، لذا می توان قطع پیدا کرد که کسی نمی تواند مانند قرآن را بیاورد.

نکته این که قرآن مبارزه طلبی و تحدی به آوردن مانندی برای قرآن می کند این است که قرآن کلام خالق است و جنس و سنخ کلام خالق، غیر از جنس و سنخ کلام بشری است لذا هیچ بشری نمی تواند مانند آن را بیاورد.

می توانید در محدوده موضوع، نسبت به شکتان در الهی بودن قرآن، دلائلی که دارید را بیاورید تا با هم در موردش گفتگو کنیم.

رفع شبهات از قرآن

عَنِ النَّبِيِّ(ص)، عَنْ جَبْرَئِيلَ، عَنْ مِيكَائِيلَ، عَنْ إِسْرَافِيلَ، عَنِ اللَّوْحِ، عَنِ الْقَلَمِ، قَالَ: يَقُولُ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى:

«وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ حِصْنِي، فَمَنْ دَخَلَ حِصْنِي أَمِنَ نَارِي»

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

13. صلوات ها 2

نوشته
    2,247
    حضور
    53 روز 22 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6125

جمع بندی

شبهات قرآنی

پرسش1:
    می خواستم بدانم آیا انسان می توانست 1400 سال پیش اشاراتی که در قرآن درباره علم فضا مثل پدیده سیاهچاله ها یا بیگ بنگ یا کوبنده شب که در قرآن اشاره شده را بداند.
    آیا انسان می توانست علوم مختلفی را که در قرآن اشاره شده بداند.
    آیا دانش هیچ کسی در آن زمان در حدی بوده که پدیده هایی را که تازه کشف شده اند را بداند یا پیش بینی کند. یعنی بدون امکانات و تلسکوب های فضایی پیشرفته می شد مثلا چیزی درباره بیگ بنگ یا سیاه چاله ها دانست تا انسان بتواند 1400سال پیش قرآن را بنویسد و بگوییم قرآن ساخته دست انسان است؟

پاسخ:
    با سلام و درود
    مطلب شما بیش از آن که سؤالی باشد، خبری است. شما حیثی از حیثیات اعجاز قرآن را اشاره نموده و از این جهت، الهی بودن قرآن را ثابت می کنید.
    در ادامه فرمایش شما، عرض می کنم که علم و پیشرفت های علمی در 1400 سال پیش در آن حدی نبوده که انسان متوجه این امور باشند، و خیلی از کشفیات و حقایق علمی در قرن های اخیر واقع شده و کشفیاتی هم در آینده محقق می شود که روشن می شود با اشارات قرآنی، سازگاری دارد.
    لذا بُعد علمی قرآن یکی از ابعاد اعجاز قرآن است که ثابت می کند این کتاب الهی است و ساخته بشر نیست.
    از طرفی آیات قرآن، پیام خود را به مخاطب آن زمان می رسانده و این گونه نبوده که خارج از فهم آن ها باشد، به عنوان مثال، آیاتی که راجع به خلقت آسمان و زمین است، تأثیر خود را در مخاطب گذاشته و این پیام که خالق آسمان و زمین، خداوند است و تنها اوست که شایسته پرستش است، را به آن ها منتقل می کرده است؛ لذا انسان های آن زمان نیز به حسب خودشان از اعجاز قرآن و پیام های آن، متذکر شده و از این آیات به خالق هستی ایمان می آوردند، ولو هنوز چنین تصوری نداشتند که آسمان ابتدا خلق شده یا زمین، و یا ... .
    اگر منظوری غیر از این دارید، بفرمایید.

پرسش2:
    من مي خواستم بدانم كه مي شود انساني 1400 سال پيش با استفاده از علم غيب يا جادوگري يا هر چيز ديگري بتواند چنين چيز هايي را كشف كند { مثل كشفيات بزرگ علمي كه در قرآن اشاره شده مانند كوبنده شب يا سياه چاله ها } و بگویيم كه قرآن از طرف خدا نيست و محمد خودش يا با استفاده از ديگري قرآن را نوشته است. چون اگر راستش را بخواهيد من به خدايي بودن قرآن شك دارم.

پاسخ:
    علم غیب که مختص خداوند است، هم چنین انسان های کاملی (معصومین) که با اذن الهی و به میزان ظرفیت وجودیشان از غیب آگاهی داده شده اند.
    با سحر و جادوگری و ... هم نشدنی است زیرا اگر شده بود، این همه مخالفان قرآن که تمام تلاش و سعیشان بر مقابله با قرآن و پیامبر بوده است، کوتاهی نمی کردند. همین که نشده، یقینا نتوانسته اند که نشده، لذا می توان قطع پیدا کرد که کسی نمی تواند مانند قرآن را بیاورد.
    نکته این که قرآن مبارزه طلبی و تحدی به آوردن مانندی برای قرآن می کند این است که قرآن کلام خالق است و جنس و سنخ کلام خالق، غیر از جنس و سنخ کلام بشری است لذا هیچ بشری نمی تواند مانند آن را بیاورد.
    می توانید در محدوده موضوع، نسبت به شکتان در الهی بودن قرآن، دلائلی که دارید را بیاورید تا با هم در موردش گفتگو کنیم.

رفع شبهات از قرآن

(أمالي الصدوق، ص 235‏)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری