جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توجیه صرفا "روایی" غیبت مهدی عجل الله فرجه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد 1392
  نوشته
  269
  صلوات
  547
  حضور
  4 روز 12 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  4

  توجیه صرفا "روایی" غیبت مهدی عجل الله فرجه
  آیا احادیثی هستند که در آن از معصومین در مورد چگونگی غیبت مهدی موعود پرسیده شده باشه؟

  مثلا از معصومی بپرسند "چگونه ممکن است مهدی عج این زمانی طولانی زنده باشد" و پاسخ امامان ع چه بوده؟

 2. صلوات ها 2


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,616
  صلوات
  49939
  حضور
  130 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست
  توجیه صرفا "روایی" غیبت مهدی عجل الله فرجه  کارشناس بحث: استاد مجید


 5. صلوات


 6. #3

  عضویت
  جنسیت آبان 1388
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,110
  صلوات
  8831
  حضور
  25 روز 6 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط CELLAR نمایش پست ها
  آیا احادیثی هستند که در آن از معصومین در مورد چگونگی غیبت مهدی موعود پرسیده شده باشه؟

  مثلا از معصومی بپرسند "چگونه ممکن است مهدی عج این زمانی طولانی زنده باشد" و پاسخ امامان ع چه بوده؟
  با صلوات برمحمد وآل محمد
  با سلام وعرض ادب خدمت شما کاربر گرامی
  کاربر گرامی مهم ترین مساله در طول عمر امام زمان(عج) قدرت الهی در امور خارق العاده می باشد، که قرآن کریم به آن اشاره کرده است،از جمله طول عمر حضرت نوح(ع) :«وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا نُوحاً إِلى‏ قَوْمِهِ فَلَبِثَ فيهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلاَّ خَمْسينَ عاماً فَأَخَذَهُمُ الطُّوفانُ وَ هُمْ ظالِمُونَ؛ و همانا نوح را به سوى قومش فرستاديم پس نهصد و پنجاه سال در ميانشان درنگ كرد [ولى بيشتر مردم به او ايمان نياوردند]، سرانجام توفان آنان را در حالى كه ستمكار بودند، فرا گرفت.» (14/عنکبوت).
  اما در روایات آمده:
  1- « امام صادق (ع)فرمودند: نوح (ع) دو هزار و پانصد سال زیسته است.(کمال الدّین، ص523)
  و در برخی روایات آمده است که مهدی (ع) را سنّتی هست از نوح که همان‏ عمر طولانی است.(کمال الدّین، ص۳۲۲)
  2- از جمله کسانی که قرآن به داستان او اشاره کرده است، حضرت خضر (ع) می باشد که بنابر بسیاری از روایات نمرده و هم اکنون زنده است. قرآن ماجرای میان او و حضرت موسی (ع) را بازگفته است.(کهف/سوره۱۸، آیات۸۲-۶۵) و در روایتی از امام رضا (ع) آمده است که او نخواهد مرد تا قیامت به پا گردد و در صور دمیده شود.
  هر سال به حج می ‏رود و در عرفه چون مؤمنین دعا می‏ کنند، او آمّین می‏ گوید و خداوند او را مونس و یاور حضرت قائم (ع) در غیبت قرار داده است.(منتخب الاثر، ص۲۶۲)
  3- دسته دیگر روایات به این نکته اشاره می کند که زمین خالی از حجت نخواهد بود،امام صادق (علیه السلام) در این زمینه فرمودند:«اگر مردم (جهان)تنها دو نفر باشند،یکی از آن ها امام است.»(اصول کافی،ج1،ص180)
  4- دسته دیگری از روایات امامت را منحصر در دوازده تن از قریش واهل بیت پیغمبر می داند:
  احاديث پيامبر (ص) در مورد ائمه اثني عشر ، به تواتر نزديک است و دانشمندان مسلمان بر صحت آنها و نيز ثقه بودن راويان آنها اجماع کرده اند . در زير به برخي از اين احاديث اشاره مي کنيم :1. الف) از جابر بن سمره نقل است که گفت : شنيدم پيامبر اکرم مي فرمايد : «پس از من دوازده امير باشند...آنگاه کلمه اي گفت که من نشنيدم . پدرم گفت : آن حضرت فرمود: « ... همه آنها از قريش هستند». (صحيح بخاري، جزء چهارم، کتاب الاحکام، ص 175، چاپ مصر سال 1355 هـ)
  ب ) رسول خدا فرمود : «پس از من دوازده امير باشند ...سپس چيزي فرمود که من نفهميدم . از کسي که پشت سرم بود سوال کردم . گفت : آن حضرت فرمود : « ... همه آنها از قريش هستند.
  ترمذي گويد : اين حديث حسن و صحيح است.(صحيح ترمذي، جزء دوم، باب ما جاء في الخلفاء، ص 45، چاپ دهلي نو سال 1342 هـ(

  ج) جابر گويد : با پدرم نزد پيامبر (ص) رفتيم . شنيدم آن حضرت مي فرمود : اين امر پايان نيابد مگر اينکه دوازده خليفه در بين آنها (مردم) بيايند ...» جابر بن سمرد گويد : سپس سخني فرمود که بر من معلوم نشد . از پدرم پرسيدم : چه فرمود ؟ گفت : او فرمود : « ... همه از قريش هستند».( صحيح مسلم ، کتاب الماره ، باب الناس تبع لقريش و الخلافه من قريش ، ج 2 ، ص 191)

  د ) جابر بن سمرد گويد : شنيدم از رسول خدا که مي فرمود :اين دين تا (روي کار آمدن) دوازده خليفه هم چنان ارجمند باقي مي ماند . مردم تکبير گفتند و فرياد کشيدند ...
  آنگاه سخني آهسته بر زبان آورد . از پدرم پرسيدم : پدر ايشان چه فرمود ؟ گفت او فرمود: « ... همه آنها از قريش هستند». (صحيح ابي داوود ، ج 2 ، کتاب المهدي ، ص 207)

  ه) جابر گويد : از پيامبر (ص) شنيدم که فرمود : «اين امت را دوازده خليفه باشد». (مسند احمد ، وي با اين حديث روايت ديگري را از جابر از 34 طريق نقل کرده است)
  اگر احاديثي را که در نزد فريقين صحيح است و بر اين نکته تصريح کرده اند که خلفا از قريش هستند ، به آن رواياتي که مکارم و فضايل اهل بيت را بيان مي کنند و خاطر نشان مي سازند که آنها مثل ستارگان ، زمينيان را حفظ و هدايت مي کنند بي فزاييم و تمام آنها را به احاديثي اضافه کنيم که بيان مي کنند کار دين و خلافت به آنان منتهي خواهد شد و اگر حتي دو نفر در زمين باقي باشند آنها خواهند بود ، و نيز يافته ای که امام مهدي مي بايست از آنها باشد و مهدي آنها ، آخرين ايشان است و اگر بدين احاديث روايت هايي را که از پيامبر اکرم نقل شده که فرمود است : «آخرين اين دوازده نفر قائم امت و مهدي آن است» اضافه کنيم ، مي توان گفت : امام فعلا وجود دارد چون دوازدهمین امام از ائمه (ع) است . يازدهمين امام حضرت حسن عسکري بوده به اجماع مورخان جز يک پسر از خود بر جاي نگذاشته ، چنان که اخبار آمده است ، و اين پسر همان مهدي است . بنابر اين او بايد زنده باشد.

  پيش از اين گفتيم بايد حجتي دائم براي مردم باشد تا به مثابه يک حلقه مردم را با پروردگار مرتبط سازد .
  اگر سنت جاري خداوند در ميان بندگان اين گونه باشد که براي هر کار سببي قرار دهد و کارها را با اسباب آنها به جريان اندازد چه مانعي است از پذيرش تئوري سبب قرار دادن يک از بندگان صالح و مطيع خدا ولو به صورت غيبتي براي برخي از امور ؟ چنان که ما درباره امام حجت (ع) همين عقيده را داريم .
  از اينجا مي توان دريافت که ايمان به امام غايب ، بخشي اساسي از ايمان به غيبت به عنوان يک کل است و کسي نمي تواند ايمان خود را بخش بخش کند . يعني تسليم غيبت شود . اما تاييد امام حجت به غيبت را انکار کند ، يا به پشتيباني و تاييد فرشتگان از رسول خدا ايمان بياورد، اما به ممکن بودن تاييد و پشتيباني امام غايب از ميان صالحان کفر بورزد.
  واما حضرت آیت الله وحید خراسانى درباره کلمه امام زمان (ع) مى گوید: اگر درباره کلمه امام زمان و صاحب الزمان دقت کنید مى بینید آن حضرت، جلوى زمان است و زمان، پشت سرِ اوست آن حضرت، امام وصاحب زمان است وچون مقدم بر زمان است، بر زمان هم امامت مى کند. اگرکسى عمق این مطلب را بفهمد، خواهد دانست که چرا امام زمان (ع) پیر نمى شود. پس با این همه، طول عمر هم امکان دارد وهم واقع شده است.


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد 1392
  نوشته
  269
  صلوات
  547
  حضور
  4 روز 12 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  4  آیا روایتی داریم که درآن از معصومی بپرسند "چگونه ممکن است مهدی عج این زمانی طولانی زنده باشد" و پاسخ امامان ع چه بوده(از نحوه زنده ماندن__دلیلش آیا عنایت الهی است و هیچ یک از اسباب الهی درآن نقش ندارد)؟ با تشکر

 8. #5

  عضویت
  جنسیت مرداد 1392
  علاقه
  کامپیوتر (سخت افزار)
  نوشته
  149
  صلوات
  1132
  حضور
  3 روز 21 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  چگونگی غیبت امام زمان(عج)؟

  اگر استنادتان سخن گروهی مانند شیخ مفید است باید عرض کنیم که منظور گروهی مانند شیخ مفید فقط این بوده که چون امام زمان (علیه السلام) تولدشان مخفیانه و زندگیشان مخفیانه بود و تعدادی اندکی از وجود وی اطلاع داشته اند این خود نوعی غیبت البته نسبی حساب می شود...و این سخن شیخ مفید درست و منطقی جلوه می کند و نمی توان به آن خرده گرفت زیرا ایشان غیبت نسبی امام را از زمان تولد و غیبت کامل و واقعی ایشان را از زمان وفات امام حسن عسکری (علیه السلام) میدانند ....

  توجیه صرفا "روایی" غیبت مهدی عجل الله فرجه
  عده ای از شیعیان مانند شیخ مفید(ره) آغاز غیبت صغری را از هنگام ولادت حضرت مهدى(عج) به شمار آورده اند(1). زیرا از همان سالهاى آغازین ولادت آن حضرت غیبت نسبى داشت و شمارى اندک از یاران وى را مشاهده کردند. و مدت طول آن را تا زمان وفات چهارمین سفیر میدانند بنابراین نظر دوره غیبت صغرا تقریباً 74 سال مى شود یعنى از آغاز ولادت تا پایان سفارت آخرین سفیر حضرت.
  اما جالب است که بدانیم اهل سنت با غرض ورزی یا از روی جهالت همین سخنان را تغییر داده و به دروغ و داستان سرایی شیعیان را مسخره میکنند که: شیعیان اعتقاد دارند امام زمان در بدو تولد در آغوش مادرش غایب شده است حتی این ریشخند سالها قبل هم وجود داشت مثلا :
  ابن خلدون نویسنده سنی مذهب در این زمینه می‌نویسد:
  «غلو کنندگان شیعه مخصوصاً دوازده امامی‌ها می‌پندارند: دوازدهمین امامشان که محمد بن حسن العسکری است که از او به لقب مهدی یاد می‌کنند، داخل سرداب خانه‌شان در شهر حله متولد شد و در حالی که در آغوش مادرش مخفی بود غائب گشت و او در آخرالزمان ظهور و زمین را از عدل و داد پر می‌کند...»(2) و در ادامه گفتارش اضافه می‌کند که:«...شیعیان هم‌اکنون نیز بعد از نماز مغرب جلو در این سرداب، با اسب‌های آماده جمع می‌شوند و او را به اسم صدا می‌زنند که: ای سرور ما اکنون ما آماده‌ایم ظهور کن...!!!»
  من با صراحت میگویم اگر کتب اهل سنت و شیعیان را بررسی کنیم در می یابیم که این سخن مسخره ای است که اولین بار دشمنان حضرت و اهل سنت آن را ساخته و پرداخته اند و به شیعیان نسبت داده اند تا با مضحک نشان دادن آن وجود مقدس امام زمان (عج) را زیر سئوال ببرند !!!

  رفع اتهام :
  اولا سئوالی که از دانشمندان اهل سنت داریم این است که شما در کدام یک از کتب اهل تشیع این سخن (غایب شدن در آغوش مادر در سرداب ) را دیده اید که آن را به آنها نسبت میدهید ؟!!در تمامی کتب شیعیان چنین سخنی دیده نمیشود که امام زمان در آغوش مادرش هنگام تولد غایب گشته چه برسد به اینکه این واقعه در سرداب رخ داده است در ثانی شیعیان اعتقاد راسخ دارند امام زمان (عج) در سامراء بدنیا آمدند و فقط در خفا زندگی می کردند و هیچ وقت در آغوش مادرش در سرداب غیب نشدند !!!! و بودند کسانی که ایشان را چند روز پس از تولد در حضور پدرش ملاقات می کردند سخنان حکیمه خاتون و بسیاری دیگر در این زمینه آمده است . و حتی امام زمان (عج) در زمان شهادت پدر بزرگوارشان بر پیکر پدر نماز خواندند و همگی شاهد این واقعه بودند و همه اینها مدارکی قابل استناد است که حتی در بسیاری از منابع اهل سنت هم به آن اشاره شده !!توجیه صرفا "روایی" غیبت مهدی عجل الله فرجه
  اگر استنادتان سخن گروهی مانند شیخ مفید است باید عرض کنیم که منظور گروهی مانند شیخ مفید فقط این بوده که چون امام زمان (علیه السلام) تولدشان مخفیانه و زندگیشان مخفیانه بود و تعدادی اندکی از وجود وی اطلاع داشته اند این خود نوعی غیبت البته نسبی حساب می شود...و این سخن شیخ مفید درست و منطقی جلوه می کند و نمی توان به آن خرده گرفت زیرا ایشان غیبت نسبی امام را از زمان تولد و غیبت کامل و واقعی ایشان را از زمان وفات امام حسن عسکری (علیه السلام) میدانند ....
  و ما در این سخنان هرگز کلمه سرداب و غیبت کامل در آغوش مادر را نمی بینیم !!!پس اهل سنت این سخن احمقانه را از کجا در آورده اند !!!سخنی که متاسفانه دست آویزی برای فرقه های مختلف دشمن اسلام مانند وهابیون و غیره شده و در فرصتهای مختلف برای استهزاء شیعیان استفاده می شود !!
  من با صراحت میگویم اگر کتب اهل سنت و شیعیان را بررسی کنیم در می یابیم که این سخن مسخره ای است که اولین بار دشمنان حضرت و اهل سنت آن را ساخته و پرداخته اند و به شیعیان نسبت داده اند تا با مضحک نشان دادن آن وجود مقدس امام زمان (عج) را زیر سئوال ببرند !!!

  پی نوشت ها:
  1. ارشاد مفید ج2ص 340
  2. مقدمه ابن خلدون، صفحه 157.


 9. صلوات


 10. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد 1391
  علاقه
  مسائل فرهنگی
  نوشته
  108
  صلوات
  767
  حضور
  4 روز 9 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  24  توجیه صرفا "روایی" غیبت مهدی عجل الله فرجه

  [SIGPIC]http://www.askdin.com/image.php?type=sigpic&userid=14251&dateline=136085 6794[/SIGPIC]

 11. #7

  عضویت
  جنسیت آبان 1388
  علاقه
  تحقیقات در زمینه ی معارف اسلامی
  نوشته
  2,110
  صلوات
  8831
  حضور
  25 روز 6 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0  جمع بندی
  آیا احادیثی هستند که در آن از معصومین در مورد چگونگی غیبت مهدی موعود پرسیده شده باشه؟
  با سلام وعرض ادب خدمت شما کاربر گرامی
  کاربر گرامی مهم ترین مساله در طول عمر امام زمان(عج) قدرت الهی در امور خارق العاده می باشد، که قرآن کریم به آن اشاره کرده است،از جمله طول عمر حضرت نوح(ع) :«وَ لَقَدْ أَرْسَلْنا نُوحاً إِلى‏ قَوْمِهِ فَلَبِثَ فيهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلاَّ خَمْسينَ عاماً فَأَخَذَهُمُ الطُّوفانُ وَ هُمْ ظالِمُونَ؛ و همانا نوح را به سوى قومش فرستاديم پس نهصد و پنجاه سال در ميانشان درنگ كرد [ولى بيشتر مردم به او ايمان نياوردند]، سرانجام توفان آنان را در حالى كه ستمكار بودند، فرا گرفت.» (14/عنکبوت).
  اما در روایات آمده:
  1- « امام صادق (ع)فرمودند: نوح (ع) دو هزار و پانصد سال زیسته است.(کمال الدّین، ص523)
  و در برخی روایات آمده است که مهدی (ع) را سنّتی هست از نوح که همان‏ عمر طولانی است.(کمال الدّین، ص۳۲۲)
  2- از جمله کسانی که قرآن به داستان او اشاره کرده است، حضرت خضر (ع) می باشد که بنابر بسیاری از روایات نمرده و هم اکنون زنده است. قرآن ماجرای میان او و حضرت موسی (ع) را بازگفته است.(کهف/سوره۱۸، آیات۸۲-۶۵) و در روایتی از امام رضا (ع) آمده است که او نخواهد مرد تا قیامت به پا گردد و در صور دمیده شود.
  هر سال به حج می ‏رود و در عرفه چون مؤمنین دعا می‏ کنند، او آمّین می‏ گوید و خداوند او را مونس و یاور حضرت قائم (ع) در غیبت قرار داده است.(منتخب الاثر، ص۲۶۲)
  3- دسته دیگر روایات به این نکته اشاره می کند که زمین خالی از حجت نخواهد بود،امام صادق (علیه السلام) در این زمینه فرمودند:«اگر مردم (جهان)تنها دو نفر باشند،یکی از آن ها امام است.»(اصول کافی،ج1،ص180)
  4- دسته دیگری از روایات امامت را منحصر در دوازده تن از قریش واهل بیت پیغمبر می داند:
  احاديث پيامبر (ص) در مورد ائمه اثني عشر ، به تواتر نزديک است و دانشمندان مسلمان بر صحت آنها و نيز ثقه بودن راويان آنها اجماع کرده اند . در زير به برخي از اين احاديث اشاره مي کنيم :1. الف) از جابر بن سمره نقل است که گفت : شنيدم پيامبر اکرم مي فرمايد : «پس از من دوازده امير باشند...آنگاه کلمه اي گفت که من نشنيدم . پدرم گفت : آن حضرت فرمود: « ... همه آنها از قريش هستند». (صحيح بخاري، جزء چهارم، کتاب الاحکام، ص 175، چاپ مصر سال 1355 هـ)
  ب ) رسول خدا فرمود : «پس از من دوازده امير باشند ...سپس چيزي فرمود که من نفهميدم . از کسي که پشت سرم بود سوال کردم . گفت : آن حضرت فرمود : « ... همه آنها از قريش هستند.
  ترمذي گويد : اين حديث حسن و صحيح است.(صحيح ترمذي، جزء دوم، باب ما جاء في الخلفاء، ص 45، چاپ دهلي نو سال 1342 هـ(

  ج) جابر گويد : با پدرم نزد پيامبر (ص) رفتيم . شنيدم آن حضرت مي فرمود : اين امر پايان نيابد مگر اينکه دوازده خليفه در بين آنها (مردم) بيايند ...» جابر بن سمرد گويد : سپس سخني فرمود که بر من معلوم نشد . از پدرم پرسيدم : چه فرمود ؟ گفت : او فرمود : « ... همه از قريش هستند».( صحيح مسلم ، کتاب الماره ، باب الناس تبع لقريش و الخلافه من قريش ، ج 2 ، ص 191)

  د ) جابر بن سمرد گويد : شنيدم از رسول خدا که مي فرمود :اين دين تا (روي کار آمدن) دوازده خليفه هم چنان ارجمند باقي مي ماند . مردم تکبير گفتند و فرياد کشيدند ...
  آنگاه سخني آهسته بر زبان آورد . از پدرم پرسيدم : پدر ايشان چه فرمود ؟ گفت او فرمود: « ... همه آنها از قريش هستند». (صحيح ابي داوود ، ج 2 ، کتاب المهدي ، ص 207)

  ه) جابر گويد : از پيامبر (ص) شنيدم که فرمود : «اين امت را دوازده خليفه باشد». (مسند احمد ، وي با اين حديث روايت ديگري را از جابر از 34 طريق نقل کرده است)
  اگر احاديثي را که در نزد فريقين صحيح است و بر اين نکته تصريح کرده اند که خلفا از قريش هستند ، به آن رواياتي که مکارم و فضايل اهل بيت را بيان مي کنند و خاطر نشان مي سازند که آنها مثل ستارگان ، زمينيان را حفظ و هدايت مي کنند بي فزاييم و تمام آنها را به احاديثي اضافه کنيم که بيان مي کنند کار دين و خلافت به آنان منتهي خواهد شد و اگر حتي دو نفر در زمين باقي باشند آنها خواهند بود ، و نيز يافته ای که امام مهدي مي بايست از آنها باشد و مهدي آنها ، آخرين ايشان است و اگر بدين احاديث روايت هايي را که از پيامبر اکرم نقل شده که فرمود است : «آخرين اين دوازده نفر قائم امت و مهدي آن است» اضافه کنيم ، مي توان گفت : امام فعلا وجود دارد چون دوازدهمین امام از ائمه (ع) است . يازدهمين امام حضرت حسن عسکري بوده به اجماع مورخان جز يک پسر از خود بر جاي نگذاشته ، چنان که اخبار آمده است ، و اين پسر همان مهدي است . بنابر اين او بايد زنده باشد.

  پيش از اين گفتيم بايد حجتي دائم براي مردم باشد تا به مثابه يک حلقه مردم را با پروردگار مرتبط سازد .
  اگر سنت جاري خداوند در ميان بندگان اين گونه باشد که براي هر کار سببي قرار دهد و کارها را با اسباب آنها به جريان اندازد چه مانعي است از پذيرش تئوري سبب قرار دادن يک از بندگان صالح و مطيع خدا ولو به صورت غيبتي براي برخي از امور ؟ چنان که ما درباره امام حجت (ع) همين عقيده را داريم .
  از اينجا مي توان دريافت که ايمان به امام غايب ، بخشي اساسي از ايمان به غيبت به عنوان يک کل است و کسي نمي تواند ايمان خود را بخش بخش کند . يعني تسليم غيبت شود . اما تاييد امام حجت به غيبت را انکار کند ، يا به پشتيباني و تاييد فرشتگان از رسول خدا ايمان بياورد، اما به ممکن بودن تاييد و پشتيباني امام غايب از ميان صالحان کفر بورزد.
  واما حضرت آیت الله وحید خراسانى درباره کلمه امام زمان (ع) مى گوید: اگر درباره کلمه امام زمان و صاحب الزمان دقت کنید مى بینید آن حضرت، جلوى زمان است و زمان، پشت سرِ اوست آن حضرت، امام وصاحب زمان است وچون مقدم بر زمان است، بر زمان هم امامت مى کند. اگرکسى عمق این مطلب را بفهمد، خواهد دانست که چرا امام زمان (ع) پیر نمى شود. پس با این همه، طول عمر هم امکان دارد وهم واقع شده است.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. صلاحیت خلفا در ""کشورگشایی به نام اسلام ""
  توسط حامد در انجمن تاریخ خلفا
  پاسخ: 24
  آخرين نوشته: 1392/06/09, 17:44
 2. پاسخ: 126
  آخرين نوشته: 1391/07/22, 11:54
 3. ""موجودات خردمند فضایی""
  توسط حامد در انجمن علم و دین
  پاسخ: 18
  آخرين نوشته: 1390/06/12, 20:04
 4. یک بحث داغ: "اسلام" و "ملی گرایی"
  توسط حامد در انجمن ولایت فقیه و حکومت اسلامی
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: 1390/02/18, 12:55
 5. """""""+++راستی،مهدی کیست؟؟+++"""""""""""
  توسط ستاره زهراء در انجمن مهدویت و آخرالزمان
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 1389/11/06, 19:06

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود