صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پرسشی در مورد محرم - نامحرم

نوشته
    6
    حضور
    5 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    22

تعجب پرسشی در مورد محرم - نامحرم

به نام خدا

با سلام و عرض ادب به مدیران و کارشناسان سایت...
    بنده طی صحبت با یکی از دوستانم...سوالی برام ایجاد شد که خواستم مطرح کنم..

البته شاید قبلا پرسیده شده باشه...
    میخواستم بدونم که :
    اگر کسی از خودش مطمئن باشه که با دیدن موی نامحرم یا دست دادن با نامحرم هیچ حسی پیدا نمیکنه (مثل حس فرزند به مادر که شهوتی درش نهفته نیست) میتونه دست بده یا نگاه کنه؟
    .......
    میخواستم هم دلیل شرعی و هم دلیل استدادلال علمی اگر موجود باشه بدونم...
    .............
    سوال دیگه ای هم که دارم:
    میخواستم بدونم استدلال علمی وجود داره که ما چرا روی مهر نماز میخونیم؟ مثلا چرا بی مهر نمیشه؟ پیامبر به طور مثال فرمودند من سر به خاک میگذارم...(همین حوالی..)
    در ابتدا سر به ریگ های زمین...سپس به خاک ... سپس به خاکی که در تنور سفت شده...( همین حوالی)

با تشکر

2. صلوات ها 5

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

پرسشی در مورد محرم - نامحرم

کارشناس بحث: استاد اسراء

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۵/۳۰ در ساعت ۱۵:۴۷

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 5

نوشته
    1,787
    حضور
    6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    9230

نقل قول نوشته اصلی توسط sepidosiyah نمایش پست ها
    اگر کسی از خودش مطمئن باشه که با دیدن موی نامحرم یا دست دادن با نامحرم هیچ حسی پیدا نمیکنه (مثل حس فرزند به مادر که شهوتی درش نهفته نیست) میتونه دست بده یا نگاه کنه؟
    .......
    عرض ادب و سلام
    خیر ،ملاک حرمت نگاه به مو و بدن نامحرم و لمس نامحرم ،خوف به گناه افتادن نیست بلکه بطور کلی و مطلقا (بدون شرط )حرام است و جایز نیست. دلیل انهم ایات صریح قران ودستورات و فرمایشات ائمه ی اطهار علیهم السلام است که در این خصوص بدون قید و شرط نگاه و لمس نامحرم را حرام دانسته اند.
    اما راجع به درخواست دومتان:استدلال فقهی بر حرمت نگاه به نامحرم وجوب پوشش خانمهابه ترتیب ایه ی اول و دوم صریحا امر به این دو واجب فرموده اند:
    النور ، الجزء 18، الصفحة: 353، الآية: 30
    قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ يَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذٰلِكَ أَزْكَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا يَصْنَعُونَ ﴿30﴾
    وَ قُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لاَ يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَ لْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَى جُيُوبِهِنَّ وَ لاَ يُبْدِينَ زِينَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِي أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِينَ غَيْرِ أُولِي الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِينَ لَمْ يَظْهَرُوا عَلَى عَوْرَاتِ النِّسَاءِ وَ لاَ يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِيعاً أَيُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿31﴾

پیروز و سربلند باشید
    ویرایش توسط اسراء : ۱۳۹۲/۰۵/۳۱ در ساعت ۰۸:۰۸

7. صلوات ها 10

نوشته
    6
    حضور
    5 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    22

با سلام و تشکر از کارشاناس سایت...
    استدلال علمی هم وجود داره برای لمس نامحرم؟ ...مثلا برای انگشتر طلا استدلال علمی هم مشخص شده...

سوال دوم بنده هم راجع به نماز خواندن بر روی مهر بود :
    میخواستم بدونم استدلال علمی وجود داره که ما چرا روی مهر نماز میخونیم؟ مثلا چرا بی مهر نمیشه؟ پیامبر به طور مثال فرمودند من سر به خاک میگذارم...(همین حوالی..)
    در ابتدا سر به ریگ های زمین...سپس به خاک ... سپس به خاکی که در تنور سفت شده...( همین حوالی)
    با سپاس از شما

9. صلوات ها 4

علاقه
    ثقلین
    نوشته
    990
    حضور
    22 روز 20 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2214

سوال دیگه ای هم که دارم:
    با سلام.
    من در این مورد یک حدیثی دیده‌ام در «من لا یحضره الفقیه» باب سجود:
    هشام بن حکم از کشّاف الحقائق، امام به حق ناطق، حضرت جعفر صادق صلوات الله علیه می‌پرسد: به من بفرمایید که سجده بر چه چیزی جایز است و بر چه چیزی جایز نیست؟

حضرت فرمودند: سجده جائز نیست مگر بر زمین یا آنچه که زمین برویاند بجز خوردنی ها و پوشیدنی ها؛

عرض کردم: فدایت شوم، علّتش چیست؟

فرمود: «لأنّ السّجود خضوعٌ لِلّه عزّوجلّ فلا ینبغی أن یکون علی ما یُؤکَل أو یُلبَس، لأنّ أبناء الدّنیا عَبیدُ ما یأکلون و یلبسون، و السّاجد فی سجوده فی عبادة الله عزّوجلّ،

فلا ینبغی أن یضع جبهته فی سجوده علی معبود أبناء الدّنیا الّذین اغترّوا بغرورها، و السّجود علی الأرض أفضل لأنّه أبلغ فی التّواضع و الخضوع لِلّه عزّوجلّ.»

(ترجمه=>>) زیرا سجده یک نوع خضوع برای خداوند است پس سزاوار نیست که بر چیزهای خوردنی و پوشیدنی باشد، چون فرزندان دنیا بندگانِ خوردنی‌ها و پوشیدنی‌ها می‌باشند،

در حالی که سجده‌کننده در سجود خود، مشغول بندگی خداوند است پس سزاوار نیست که پیشانیش را در سجده‌اش بر چیزی بنهد که معبودِ فرزندانِ دنیا است، همانها که به فریبکاری دنیا فریفته شده اند،

و سجده بر زمین افضل است زیرا روح تواضع و خضوع برای خداوند را بیشتر می‌رساند.

(من لا یحضره الفقیه: 272/1)

11. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,130
    حضور
    59 روز 21 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

با سلام و تشکر از کارشاناس سایت...
    استدلال علمی هم وجود داره برای لمس نامحرم؟ ...مثلا برای انگشتر طلا استدلال علمی هم مشخص شده...
    باسلام
    تمامی احکام و دستوراتی که خداوند متعال به عنوان شریعت برای هدایت انسانها صادر فرموده است بر اساس حکمت بوده و به واسطه مصالح و مفاسدی است که در عمل کردن به آن تکالیف به خود انسان می رسد. خواه این مصالح و مفاسد در متعلق این احکام باشد یا در خود تبعیت از این دستورات. مثلا وقتی خداوند متعال می فرماید هر مسلمان مابین طلوع فجر تا طلوع خورشید، دو رکعت نماز به عنوان نماز صبح بخواند، حتما مصلحتی در این دستور وجود دارد که به کسی میرسد که به آن عمل کند. البته ممکن است این مصلحت و فایده در خود نماز باشد یا صرفا در خود اطاعت از دستور باشد. البته حکمت اصلی در دستورات الهی، متعبد شدن بندگان است و اگر فایده ای نیز در متعلق احکام باشد، این لطف مضاعف است. با توجه به این نکته، در مورد فایده علمی و تجربی که در مورد متعلقات برخی احکام به انسان می رسد، ممکن است علمای طبیعی، اعم از فیزیک و شیمی و ... به فایده ای جزیی رسیده باشند ولی باید توجه کرد که این موارد، ملاک اصلی برای این احکام نیست بلکه صرفا حکمت ظاهری و دم دستی آن است. مثلا وقتی گفته میشود که استفاده از زیور آلات طلا برای مردان موجب تشدید ابتلای به سرطان خون میشود، این مطلب فایده ای است جزیی در مقابل حکمت تعبد بندگان. بنابراین نمیتوان به استناد این مطلب گفت پس مردی که مبتلا به سرطان خون است، میتواند از این زیور الات استفاده کند. بنابراین مهم این است که ما توجه به حیثیت تعبد بخشی دستورات الهی داشته باشیم و حکمت های تجربی احکام که توسط علمای علوم طبیعی بیان میشود را نیز تنها در حد فایده های جزیی نگاه کنیم نه فلسفه و ملاک این احکام . زیرا بنابر فرمایش ائمه معصومین، دین خداوند را نمیتوان با عقل ناقص بشری درک کرد و به ملاک اصلی احکام دست یافت.( بحار الانوار، ج2 ص 303) مثلا وقتی گفته میشود که سجده بر خاک و رو به قبله موجب تخلیه امواج الکترو مغناطیسی میشود، این مطلب تنها به عنوان یک فایده میتواند صحت داشته باشد نه به صورت فلسفه و ملاک اصلی حکم. به همین جهت اشکالهایی نیز درمقابل این حکمتهای طبیعی میتواند مطرح شود و مورد خدشه واقع شود. در صفحه ذیل به برخی از حکمتهای سجده بر خاک اشاره شده است.
    http://www.askdin.com/thread8426.html
    ویرایش توسط صدیق : ۱۳۹۲/۰۶/۰۱ در ساعت ۱۷:۴۳

13. صلوات ها 4

علاقه
    Atheism
    نوشته
    680
    حضور
    7 روز 12 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1499

به نام خدا

میخواستم بدونم که :
    .......
    .............
    سوال دیگه ای هم که دارم:

با تشکر
    اگه شما دنبال استدلال علمی هستید که نه باید مسلمان می شدید، نه روابطتون با نامحرم رو محدود می کردید و نه نماز می خوندید (با مهر و بی مهر پیشکش). برای هیچ کدوم از اینها استدلال علمی نداریم.

15. صلوات ها 3

علاقه
    مسائل مذهبی
    نوشته
    326
    حضور
    1 روز 22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1424

به نام خدا

میخواستم بدونم که :
    .......
    .............
    سوال دیگه ای هم که دارم:

با تشکر

//////////////////////////////////////

شما از خودت مطمئنی که البته این مسئله حتما جای بحث داره از طرف مقابلت هم مطمئنی ؟ جواب خیر است

در جواب سوال دوم شما شما هم می توتنید روی همانها نماز بخوانید مهر همان خاک است نبود باسنگ بخونید

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

17. صلوات ها 4

علاقه
    مسائل مذهبی
    نوشته
    326
    حضور
    1 روز 22 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1424

اگر بخواهیم به دلیل نادانی خودمان در مقابل هر چه از دین نمی دانیم یا هر چیز که جلوی نفس اماره ( نفسی که از درون ما ما را به بدی سوق می دهد )

ما را گرفته
    مرتب سوال کنیم چرا اینجور ..... چرا آن جور نه ............. نمی توانیم دین داری کنیم و در ضمن آدمهای داناتر و بزرگتر هم خوب می فمند ما

اشکال می گیریم که آزادتر از آنچه که باید مثل غربیها و شرقیها بدون حجاب و دین داری زندگی بگذرانیم

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

19. صلوات ها 4

نوشته
    1,852
    حضور
    28 روز 22 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    3877

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و عرض ادب
    نقل قول نوشته اصلی توسط وایسلی گوجا نمایش پست ها
    اگه شما دنبال استدلال علمی هستید که نه باید مسلمان می شدید، نه روابطتون با نامحرم رو محدود می کردید و نه نماز می خوندید (با مهر و بی مهر پیشکش). برای هیچ کدوم از اینها استدلال علمی نداریم.
    جناب میشه اول «علم» را تعریف کنید؟ و همینطور «استدلال علمی»؟

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری