سوال در مورد حلال بودن قرعه کشی یا بخت ازمایی ؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد حلال بودن قرعه کشی یا بخت ازمایی ؟

سلام

بنده طراح وب هستم .
یکی از مشتریان بنده ازم خواسته که براش یه سایت با موضوع قرعه کشی بنویسم .

روند قرعه کشی به این صورت هست که کاربران بسته های امتیازی میخرند و با توجه به امتیازشون قرعه کشی میشه و برنده ها جوایزی میگیرند . قرعه کشی ها هر شب راس ساعت خاصی انجام میشه .
جایزه های نفرات برتر از قبل مشخص هستش .
مثلا جایزه ی نفر اول 5000 تومن - 10000 امتیاز خاص اون سایت
---
آیا این بخت ازمایی هست ؟ و ایراد داره ؟
اگر این کار مشکل شرعی دارد آیا من میتونم به عنوان طراح ، به دستور مشتری اون رو براش طراحی کنم ؟
اگر مشکل داره و از اونجا که من تقریبا نصف پروژه رو انجام دادم آیا میتونم بقیه ی کار رو به فرد دیگری واگذار کنم و آیا میتونم هزینه ی همون مقدار رو ازشون بگیرم ؟
مرجع بنده : آیت الله سیستانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

savvy;383148 نوشت:
سلام

بنده طراح وب هستم .
یکی از مشتریان بنده ازم خواسته که براش یه سایت با موضوع قرعه کشی بنویسم .

روند قرعه کشی به این صورت هست که کاربران بسته های امتیازی میخرند و با توجه به امتیازشون قرعه کشی میشه و برنده ها جوایزی میگیرند . قرعه کشی ها هر شب راس ساعت خاصی انجام میشه .
جایزه های نفرات برتر از قبل مشخص هستش .
مثلا جایزه ی نفر اول 5000 تومن - 10000 امتیاز خاص اون سایت
---
آیا این بخت ازمایی هست ؟ و ایراد داره ؟
اگر این کار مشکل شرعی دارد آیا من میتونم به عنوان طراح ، به دستور مشتری اون رو براش طراحی کنم ؟
اگر مشکل داره و از اونجا که من تقریبا نصف پروژه رو انجام دادم آیا میتونم بقیه ی کار رو به فرد دیگری واگذار کنم و آیا میتونم هزینه ی همون مقدار رو ازشون بگیرم ؟
مرجع بنده : آیت الله سیستانی

با سلام و عرض ادب

این بسته هایی که در سایت آنها را به مبلغ معیّنی می فروشند و متعهّد می شوند که میان خریداران این برگه ها را، قرعه کشی کنند و قرعه به نام هر کس در آمد ، به او مبلغی به عنوان جایزه بدهند . این کار ممکن است به چند وجه صورت گیرد :

یک حالت این است که پول را در قبال برگه ها بدهد به احتمال برنده شدن در قرعه کشی و بدست آوردن جایزه . در این صورت ، معامله بی شک حرام و باطل است و درفرض سوال هم که به این صورت می باشد انجام دادن این کار و کسب درآمد از این طریق جایز نیست و کار حرام را نمی توانید به دیگری هم واگذار نمایید.

توضيح المسائل ، آية الله العظمى سید علی حسینی سیستانی ، بخش ملحقات ، شماره ی 24 - بلیط های بخت آزمایی

اگر پول ها با عنوان کمک به سایت دریافت شوند و در آخر هر شب قرعه کشی انجام شود حکم ان چیست ؟
یعنی بجای قرعه کشی بنویسیم کمک به سایت و هر شب به چند نفر جایزه ی مشخصی تعلق بگیرد .

اگر محصولی با قیمت بیشتر (به خاطر قرعه کشی) فروخته شود و هر شب به چند نفر از خریداران همین محصول جوایزی اهدا شود چی ؟

savvy;383559 نوشت:
اگر پول ها با عنوان کمک به سایت دریافت شوند و در آخر هر شب قرعه کشی انجام شود حکم ان چیست ؟
یعنی بجای قرعه کشی بنویسیم کمک به سایت و هر شب به چند نفر جایزه ی مشخصی تعلق بگیرد .

با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله سیستانی،اگر مقصود از دادن پول كمك مالى و مشاركت در برنامه ‏اى خيريه مانند ساختن مدرسه ، يا پل یا سایت مفید، باشد ، نه بدست آوردن سود و جايزه ، در اين صورت اشكالى ندارد و در اين فرض اگر قرعه به نام كسى اصابت كرد ، اگر سایت دولتى باشد در كشورهاى اسلامى با اجازه حاكم شرع و تصرف در آن با مراجعه به او اشكالى ندارد ، و اگر دولتى نباشد تصرف در جايزه نيازى به اجازه حاكم شرع و مراجعه به او ندارد .

اما اگر مقصود از دادن پول ، قرض دادن به سایت باشد . به اين صورت كه خريدار مبلغى را مثلاً براى شش ماه به سایت قرض مى‏ دهد و آن سایت موظف است علاوه بر باز پرداخت مبلغ مذكور ، با انجام قرعه كشى ، مبلغى را به عنوان جايزه اگر قرعه به نامش اصابت كرد بپردازد . اين معامله حرام است ؛ زيرا از نوع قرض ربوى به شمار مى‏ رود .

توضيح المسائل ، آية الله العظمى سید علی حسینی سیستانی ، بخش ملحقات ، شماره ی 24 - بلیط های بخت آزمایی

savvy;383857 نوشت:
اگر محصولی با قیمت بیشتر (به خاطر قرعه کشی) فروخته شود و هر شب به چند نفر از خریداران همین محصول جوایزی اهدا شود چی ؟

با سلام و تشکر ازپیگیری شما

اگر واقعا معامله و خرید و فروش صحیح صورت بگیرد و بین خریداران قرعه کشی شود اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

نور;384196 نوشت:
با سلام و تشکر ازپیگیری شما

اگر واقعا معامله و خرید و فروش صحیح صورت بگیرد و بین خریداران قرعه کشی شود اشکال ندارد.

استفتا از دفتر آیه الله سیستانی در قم

متشکرم . همین کار رو میکنیم

آیا این احکام کلی است یا بین علما اختلافی در آن ها هست؟

بنده همین سوال ها را دارم اما مقلد امام خامنه ای هستم

EleRam;625372 نوشت:
آیا این احکام کلی است یا بین علما اختلافی در آن ها هست؟

بنده همین سوال ها را دارم اما مقلد امام خامنه ای هستم

با سلام و عرض ادب

نظر مقام معظم رهبری هم چنین است.

استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است