میگه تا نگی چه کردی حلالت نمیکنم! چیکار کنم؟

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
میگه تا نگی چه کردی حلالت نمیکنم! چیکار کنم؟

سلام
به حق کسی من بدی زیاد کردم؛ و به انواع مختلف تهمت زدم؛ الان از کارهای گذشته پشیمان هستم و توبه کردم. ولی حق الناس بر گردن من باقی مانده است. به آن کسی که تهمت زدم و بدی کردم (او مرا نمی شناسد) پیامک زدم و قضیه را سربسته این چنین گفتم: من به حق تو بدی کردم و کاری کردم که حقی از شما بر گردن من است، لطفا مرا حلال کنید.
ولی آن شخص چنین پاسخ داد که تا نگی چه کار کردی حلال نمیکنم؛ ولی من میترسم و احتمال میدم که اگه بگم چکار کردم مرا دیگر حلال نکند، در بن بست ماندم چه کنم؟
لطفا برام دعا کنید... خیلی میترسم.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سینا

user;383036 نوشت:
سلام
به حق کسی من بدی زیاد کردم؛ و به انواع مختلف تهمت زدم؛ الان از کارهای گذشته پشیمان هستم و توبه کردم. ولی حق الناس بر گردن من باقی مانده است. به آن کسی که تهمت زدم و بدی کردم (او مرا نمی شناسد) پیامک زدم و قضیه را سربسته این چنین گفتم: من به حق تو بدی کردم و کاری کردم که حقی از شما بر گردن من است، لطفا مرا حلال کنید.
ولی آن شخص چنین پاسخ داد که تا نگی چه کار کردی حلال نمیکنم؛ ولی من میترسم و احتمال میدم که اگه بگم چکار کردم مرا دیگر حلال نکند، در بن بست ماندم چه کنم؟
لطفا برام دعا کنید... خیلی میترسم.

با سلام و عرض ادب

به لحاظ شرعی،اگر تهمتی زده باشید بايد گفته‌هاى خود را به هر کس که رسانیده اید تکذيب کنید و از شخصى که به او اهانت کرده اید و یا تهمت زده اید تحصيل رضايت نمايید ولی درهرحال اگر بیان مطلب برای ایشان،خودش مفسده داشته و زمینه سازی برای گناهان دیگر(مانند دروغ،غیبت،سوء ظن و..) می شود باید از ذکر آن اجتناب نموده و درجهت کسب رضایت کلی باشید می توانید به ایشان هم تاکید کنید که گفتن مسئله ممکن است گناهان دیگری درپی داشته باشد تا از اصرار برای اطلاع از مسئله،خودداری کنند.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

[=microsoft sans serif]موردی که مطرح فرمودید در دایره ی حق الناس قرار می گیرد وبا توجه به تقسیم بندی حق الناس به دو بخش مالی وآبرویی ،مسئله ی پیش آمده از مصادیق حق الناس آبرویی است.ودر واقع می توان گفت از بین این دو نوع حق،حق آبرویی بسی با اهمیت تر است چرا که حقوق مالی قابل جبران است اما حقوق آبرویی برای جبران نیاز به زمان طولانی تری دارد وبسیار دشوار است. ویکی از شرایط اصلی توبه هم ادای حقوق مردم می باشد.بنابراین رضایت صاحبان حق در آموزه های اسلامی دارای اهمیت زیادی است.به گونه ای که در صورت عدم رضایت آنها،انسان در روز قیامت در این زمینه باید پاسخگو باشد.

از امام سجاد«سلام‌الله‌عليه» سؤال شد: اگر کسي حقّ يک مسلمان را ضايع کند، آن مسلمان چگونه مي‌تواند حقّ خويش را بستاند؟ آن حضرت فرمودند: در قيامت به اندازة حقّ مظلوم از اعمال نيک ظالم بر مي‌دارند و به اعمال مظلوم مي‌افزايند. سپس از آن امام بزرگوار سؤال شد: اگر ظالم، حسنه‌اي نداشته باشد، چه مي‌شود؟ فرمودند: گناهان مظلوم را به پرونده اعمال ظالم منتقل مي‌کنند: «إِنْ لَمْ يَكُنْ لِلظَّالِمِ حَسَنَاتٌ فَإِنَّ لِلْمَظْلُومِ سَيِّئَاتٍ يُؤْخَذُ مِنْ سَيِّئَاتِ الْمَظْلُومِ فَتُزَادُ عَلَي سَيِّئَاتِ الظَّالِم» الکافي، ج‏ 8، ص 106.

رکن اساسي توبه از حقّ‌النّاس آبرويي، احساس و ابراز پشيماني نسبت به گناهان و تصميم جدّي براي اصلاح در آينده است. البته در این رابطه به ما توصیه شده است که حتی اگر حقوق آبرویی بر عهده ی شماست ومی دانید که بازگو کردنش موجب فتنه وکدورت می شود نیازی به بازگویی ندارید وبعد از توبه لازم است تمام سعی خود را بر این امر معطوف نمایید که آبروی رفته (چه از طریق غیبت،یا تهمت،یا دروغ و یا...) را با تعریف وتمجید از آن شخص ودفاع از او به او برگردانید امتيازها و فضائل او را در ميان مردم متذكّر شوید و سعي کند لطمه‌اي که به حيثيّت او وارد نموده اید را جبران نمايید. همچنين دعا و استغفار براى كسى كه از او غيبت شده يا مورد اتّهام واقع گرديده، لازم است. .پس در مرحله ی اول بیان این مطالب به آن شخص لزومی نداشته اما حال که مطلب بیان شد نیز با در نظر گرفتن شرایط ،لازم است عمل نمایید یعنی چنانچه مطرح کردن مسائل بابت کینه وکدورت وناراحتی بیشتر می شود از این امر صرفنظر نمایید اما اگر گفتن ،عوارضی به دنبال ندارد رضایت شخص را حاصل نمایید.

بی زحمت چندتا راه کار بدید تا بتونم راضیش کنم؟
مثلا چندتا حدیث تشویقی برای حلال کردن مسلمانی که معذرت میخوان و ...

user;385058 نوشت:

user;383036 نوشت:
ولی آن شخص چنین پاسخ داد که تا نگی چه کار کردی حلال نمیکنم؛

سلام برادر
اینطور که شما (ایشون) مطرح کرده اید مفهومش این است که اگه بگی حلال میکنم.
به نظرم یکبار دیگه صراحتاً ازش اقرار بگیریدکه:"اگر بگم حلال میکینی؟"
اگر متوجه باشد که چی میگوید و با این حال بگوید:"بله". خوب دیگر جای نگرانی نیست . ایشان قول داده که حلال میکند و انشاالله حلال خواهد کرد , اگرچه ممکن است یک سری ناراحتییهائی برایش پیش بیاید و مقصر خودش است.
ولی اگر بگوید شما بگو و من شتید حلال کنم و شاید نکنم. در اینصورت باید یه چاره دیگری بیندیشیم.
لطفا نتیجه را به ما خبر دهید.

دوستان خواهش میکنم برام دعا کنید
موضوع رو من مختصر گفتم، تشریح ندادم، یه خورده پیچیده شده
خواهش میکنم برام دعا کنید مشکلم حل بشه این آقا حلالم کنه، راحت بشم؛ خواهش میکنم

خسته نباشید
دوستان من خیلی دعا کردم و التماس دعا به مردم گفتم تا آخرش اینجوری شد:

قبلا یه سری عکسهایی ازش به صورت قلابی با فتوشاپ برهنه کردم و توی صفحه اجتماعیش گذاشتم
در واقع تهمت هایی که بهش زده بودم، بدی هایی که بهش کردم و ... اینترنتی بود

بعد یادم رفته بود که اینکارو کردم یعنی اصلا توی این فکر نبودم تا اینکه
یه روز دعا کردم هرچی حق الناس دارم یادم بیاد
بعد تو تلوزیون در مورد حق الناس و تهمت صحبت میکرد که من از این مورد یادم اومد و خیلی ناراحت شدم
توبه کردم و خیلی خیلی پیشیمون شدم
عکسهایی که منتشر شده بود حذف کردم و در همون صفحه عکسی گذاشته بودم و گفتم عکسهای گذشته تقلبی بود.
ولی بخاطر حق الناس خیلی میترسیدم تا اینکه شماره طرفو پیدا کردم و بهش زنگ زدم
اول چون میترسیدم که اگه بهش بگم به حقت چه کردم حلالم نمیکنه
بهش گفتم من به حقت بدی های زیادی کردم حلالم کن (سربسته گفتم)
گفت تا نگی حلال نمیکنم!
دیگه هرچی اصرار کردم قسم دادم به جایی نرسید... تا اینکه یه روز بهش گفتم یه صفحه به نامت تو فیسبوک ساختم و عکسهاتو میزارم؛ نمیدونم راضی هستی نیستی... میخوای بهت بدم؟
گفت اره بده و بعد بهش دادم

بعد یه شب بهش زنگ زدم گفتم من به حق شما بدی های زیادی کردم؛ کارهایی کردم که حق الناس به گردنم افتاده، منو ببخشید حلال کنید، گفت اشکال نداره.... گفتم بگو حلالت کردم... گفت حلالت کردم!

الان 2 چیز اذیتم میکنه:

1- توی عکسهای قدیمی اون صفحه فیسبوک اگه طرف بره اون عکسو میبینه که من یه عکس گذاشته بودم و گفته بودم که عکسهای مبتذل قبلی تقلبی و فتوشاپی بود، میترسم این عکسو ببینه و خیلی بدش بیاد و حلال نکنه با وجودی که بهم گفته حلالت کردم چنین چیزی امکان داره؟

2- اینجور توبه کردن و طلب حلالیت کردن درسته؟ من اینطوری ازش طلب حلالیت کردم و خیلی هم پیشمونم توبه کردم ... دیگه حله انشاالله؟

سلام
خوش به حالتون که توفیق توبه واقعی رو پیدا کردین
فکر می کنم طلب حلالیتتون درست بوده چون با اینکه گفتن حقیقت براتون خیلی سخت بوده ولی برای کسب رضایت ایشون، حقیقت رو گفتید
البته در موردی که ذکر کردین اگه اون آقا شما رو ببخشه واقعا آدم باگذشتیه چون پای آبروش در میونه و شاید به راحتی نتونه شما رو حلال کنه.
ولی به هرحال شما کاری که از دستتون برمیومده انجام دادین. از خدا بخواید که خودش کمکتون کنه. خدا مهربونه و حق خودش رو به راحتی می بخشه، انشاالله این آقا هم از حق خودش بگذره

ان شالله که حلالیت کامل نصیبتون شده

با سلام
من هم با جناب ابوالفضل موافقم،و اگر شما رو حلال نکردن واقعا حق داره و اگه کردن هم باید مستقیم به بهشت منتقل بشن
فقط واقعا شما چه انگیزه ای برای اینکار داشتین(این سوال جواب ندارد)!!!!!

به هر حال امیدوارم که حلالتون کنن اینطوری هم ایشون مستقیم به بهشت میرن هم شما از عذاب گناه حق الناس راحت میشین.

ابوالفضل;402086 نوشت:
از مسلمانی گذشته و حتی از انسانیت بدور است

کدام گناه در مسلمانیست و جزء انسانیت است؟

بعدش هم عزیزان ...
من گناهم رو کوچک نمیشمارم؛ موردی که اتفاق افتاد در گذشته بود؛ من خیلی پیشمون بودم و توبه کردم به طرف هم سربسته گفتم به حقت بدی های زیادی کردم حلالم کن اونم گفت حلالت کردم

مگه حدیث نداریم که میفرماین کسی که گناه میکنه بعد توبه میکنه مثل کسی هست که گناه نکرده؟
مگه نمیدونید خدا توابین رو دوست داره؟
مگه نمیدونید خدا توبه پذیره؟
مگه نمیدونید.... بگذریم.

لطفا در مورد شماره 1 و 2 که من عرض کردم کارشناس محترم جواب رو بدن

خادمة الرضا;402095 نوشت:
من هم با جناب ابوالفضل موافقم،و اگر شما رو حلال نکردن واقعا حق داره و اگه کردن هم باید مستقیم به بهشت منتقل بشنفقط واقعا شما چه انگیزه ای برای اینکار داشتین(این سوال جواب ندارد)!!!!!
ابوالفضل;402086 نوشت:
جناب user این کاری که شما کردید از مسلمانی گذشته و حتی از انسانیت بدور استاین کارها باید از یه مسلمان دیگه بعید باشهمن خیلی ناراحت شدمنمی دونم ماها چه جور مسلمانی هستیممن اگه جای طرف بودم یه چندتا سیلی محکم می خوابوندم پشت گوشت تا انسانیت یادت بیاد که چیه
امام صادق علیه السلام فرمودند:
مَن عَیرَ مُؤمِناً بِذَنبٍ لَم یمُت حَتّى‏ یرتَکبَهُ
هر کس مؤمنى را بر انجام دادن گناهى سرزنش کند، نمی میرد تا آن‏که خود آن گناه را مرتکب شود
(الکافى، ج 2، ص 356)
فقط برای هشدار عرض کردم!!

دوست عزیزی که گفتی

نقل قول:
اگر شما رو حلال نکردن واقعا حق داره

و شما که گفتی

نقل قول:
اگه جای طرف بودم یه چندتا سیلی محکم می خوابوندم پشت گوشت تا انسانیت یادت بیاد که چیه

شما واقعا توی عمرت هیچی غیبت نکردی؟ هیچی تهمت نزدی؟ هیچی حق الناس به گردنت نیست؟ اگه اون طرف باهات این رفتارو کنه میدونی یعنی چی؟

من از ته دل پیشمون بودم از کارهام؛ توبه کردم واقعا میترسیدم خیلی میترسیدم
با توسل و نذر و دعا آخرش بهم گفت حلالت کردم
حاضر بودم سخترین بلای دنیا به سرم بیاد ولی این مشکلم حل بشه؛ حتی حاضر بودم توی یه دیگ روغن که داره جوش میزنه منو بندازن توش ولی حلالم کنه

لطفا کارشناس محترم در شماره 1 و 2 رو که اینجا مطرح کردم رو پاسخ بدند ممنون میشم

ببينيد يه مثال! يه دكتر بايد حافظ اسرار مريضش باشه و حتي اگه عيب پنهوني هم داره به قول معروف حق نداره اين چشمش به اون يكي بگه!!!
روحانيت هم همين طوره
بايد ظرفيت ديدن و شنيدن و درمان گناه رو داشته باشن، همون طور كه پيامبر و امامان عزيزمون داشتن اما همه اين ظرفيت رو ندارن! از جمله من
و اين رو هم بدونيم همه توانايي پذيرش گناه و تن دادن به درمانش رو هم نداريم!
به خصوص گناهايي كه به آبروي طرف وابسته است و ممكنه آبروي خودمونم بره...
خداقوت برادر !

user;402251 نوشت:
دوست عزیزی که گفتی

و شما که گفتی

شما واقعا توی عمرت هیچی غیبت نکردی؟ هیچی تهمت نزدی؟ هیچی حق الناس به گردنت نیست؟ اگه اون طرف باهات این رفتارو کنه میدونی یعنی چی؟

حاضر بودم سخترین بلای دنیا به سرم بیاد ولی این مشکلم حل بشه؛ حتی حاضر بودم توی یه دیگ روغن که داره جوش میزنه منو بندازن توش ولی حلالم کنه

لطفا کارشناس محترم در شماره 1 و 2 رو که اینجا مطرح کردم رو پاسخ بدند ممنون میشم

جناب یوزر ببخش که من تند رفتم دست خودم نیست. درسته که انسان جایز الخطاست
اما من در برخورد با بعضی گناه ها به شدت عصبانی میشم دست خودم نیست
چون به نظر من برخی مواقع باید با قاطعیت با طرف برخورد کرد تا حساب کار دستش بیاد چون ممکنه اون کار رو دوباره تکرار کنه
امیدوارم مسئله شما هم به لطف خدا حل بشه و طرف حلالیت بده.
یا علی مدد.

خواهش میکنم
طرف که به من گفت حلالت کردم فقط اون 2 شماره مونده که عزیزان کارشناس لطف کنن جواب بدن ممنون میشم

user;402251 نوشت:

با سلام مجدد
من از شما معذرت میخوام اگه ناراحتتون کردم و وقتی که گفتین تصمیم به توبه گرفتین من واقعا خییییلی خوشحال شدم و بهتون تبریک میگم
و همچنین از ته دل دعا کردم که حلالتون کنه،و خدا،هم شما و هم تمام ما گنهکاران رو ببخشه،من گفتم اگه شمارو حلال نکرد حق داره چون پای آبروش در میونه نگفتم شما اگه حلال نشدین حقتونه،چون آدمی که از گناهش واقعا پشیمونه و توبه کرده لیاقت بخشیده شدن رو داره.

بازم معذرت میخوام
موفق باشین...

علیک سلام
خواهش میکنم دوست عزیز:Gol:

عزیزان کارشناس پاسخگو لطف کنن به اون 2 شماره جواب بدند ممنون میشم

دوستان این دو شماره رو مجدد گذشتم؛ لطفا کارشناسان جواب بدند
اگر هم مرجع نیازه مرجع من آیت الله مکارم شیرازی هستند
الان 2 چیز اذیتم میکنه:

1- توی عکسهای قدیمی اون صفحه فیسبوک اگه طرف بره اون عکسو میبینه که من یه عکس گذاشته بودم و گفته بودم که عکسهای مبتذل قبلی تقلبی و فتوشاپی بود، میترسم این عکسو ببینه و خیلی بدش بیاد و حلال نکنه با وجودی که بهم گفته حلالت کردم چنین چیزی امکان داره؟

2- اینجور توبه کردن و طلب حلالیت کردن درسته؟ من اینطوری ازش طلب حلالیت کردم و خیلی هم پیشمونم توبه کردم ... دیگه حله انشاالله؟

user;385058 نوشت:
مثلا چندتا حدیث تشویقی برای حلال کردن مسلمانی که معذرت میخوان و ...

[=microsoft sans serif]شما می تونید با بیان فواید وآثار عفو وبخشش برای ایشان ،موجبات تشویق وترغیب برای بخشش را فراهم کنید[=microsoft sans serif].عفو وبخشش دیگران آثار فراوانی دارد که درقرآن و روایات نیز مورد توجه قرار گرفته است.

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]خداوند در قرآن می فرماید:[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]وَلْيَعْفُوا وَلْيَصْفَحُوا الا تُحِبُّونَ انْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]و بايد عفو كنند و درگذرند، آيا دوست نمى‏داريد كه خداوند بر شما ببخشايد.

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]سوره نور آیه 22

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif] [=microsoft sans serif]طول عمر؛ یکی از آثاربخشش است که در کلام رسول خدا صلى الله عليه و آله آمده است.[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]مَنْ كَثُرَ عَفْوُهُ مُدَّ فى‏ عُمْرِهِ» »

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]آن كه عفوش بسيار شد، عمرش طولانى مى‏شود

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]بحارالانوارج 75 ص359

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]ازبين‏ رفتن كينه‏ ها؛نیز از دیگر آثار بخشش است. رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود:

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif] تَعافَوْا تَسْقُطِ الضَّغائِنُ بَيْنَكُمْ» »

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]از يكديگر در گذريد تا كينه‏ها از ميانتان رخت بربندد

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]میزان الحکمه ج6 ص367

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]عزّت دنيا و آخرت؛نیزبه عنوان یکی دیگر از آثار بخشش در روایت آمده است. پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود:[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif] مَنْ عَفا عَنْ مَظْلَمَةٍ أَبْدَلَهُ اللَّهُ بِها عِزّاً فِى الدُّنْيا وَالْأخِرَةِ» »

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif] هر كه از لغزشى درگذرد، خداوند به سبب اين گذشت، عزّت دنيا و آخرت را به او عطا مى‏كند

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]بحارالانوارج71 ص 420.

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif] حضرت على عليه السلام عفو راموجب نجات از عذاب جهنّم دانسته است

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]الْعَفْوُ مَعَ الْقُدْرَةِ جُنَّةٌ مِنْ عَذابِ اللَّهِ سُبْحانَهُ» »

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]گذشت در هنگام توانايى، سپرى در برابر عذاب خداوند است

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]شرح غررالحکم ج1 ص398.

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]وهمچنین پاداش انسان باگذشت را غير قابل سنجش می ‏داند و مى‏فرمايد:

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif] شَيْئانِ لا يُوزَنُ ثَوابُهُما: الْعَفْوُ وَ الْعَدْلُ» »

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]پاداش دو چيز را نمى‏توان سنجيد: عفو و عدل.

[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]شرح غررالحکم ج 4 ص184

هر گناهی یه توانی رو داره ......یه معذرت خوای یه حلالیت طلبیدن چقدر واسه شما سخته ....واسه اونی که مورد تهمت قرار گرفته سخت تره .......
پس همه ی تلاشتون و بکنید تا حلالتون کنه
انشالله که حلالتون کنه
کاش منم مثل شما شجاعت داشتم و میتونستم حلالیت بطلبم
یا حق

عزیزان لطفا توجه داشته باشید که سوالاتی که پاسخ میدید مثل تشویق برای بخشیدن و ... مال قبل بود
الان ایشون حلال کردند و من فقط از 2 موضوع رنج میبرم که به صورت کامل اینجا توضیح دادم خواهش میکنم به شماره 1 و 2 که در این لینک http://www.askdin.com/thread30132.html#post401904 نوشتم (بزارید آدرس کامل لود بشه به تاپیک مورد نظر انتقال پیدا میکنه) پاسخ بدید.
ممنونم

user;403005 نوشت:
دوستان این دو شماره رو مجدد گذشتم؛ لطفا کارشناسان جواب بدند
اگر هم مرجع نیازه مرجع من آیت الله مکارم شیرازی هستند
الان 2 چیز اذیتم میکنه:

[=microsoft sans serif]همانطور که در پستهای قبلی هم اشاره شد موردی که مطرح فرمودید جز حق الناس آبرویی هست.در حق الناس آبرویی رضایت طرف مقابل در صورتی لازم است که این امر موجب کدورت وکینه ودشمنی نشود.اما چنانچه مطرح کردن مساله باعث شود که کینه وکدورت بین شما ودوستتان بیشتر شود،گفتن این امر لازم نیست. در اینجا وظیفه ی شما جبران عمل گذشته است که باید با بیان فضائل شخص وخصوصیات نیکو ی او وجبران گناه از طریق آگاه ساختن دیگران نسبت به تقلبی بودن عکس ها ،گناه خود را جبران نمایید. در واقع تلاش خود را مضاعف کنید تا آبرویی او را در ان جمع باز گردانید.همین ندامت فلبی شما واظهار شرمندگی بهترین روش برای ترک اشتباه است وگفتن نوع گناه به شخص مقابل در صورت وجود فتنه وکدورت جدید لازم نیست.البته دعا واستغفار برای شخصی که مورد اتهام قرار گرفته نیز فراموش نشود[=microsoft sans serif]
لازم است بدانید در امر توبه، بن‌بست وجود ندارد و اگر کسي حقيقتاً از گناه پشيمان شود و از خداوند متعال عذرخواهي کند و تصميم قطعي به ترک گناه و جبران گناهان بگيرد، قطعاً خداوند او را مي‌بخشد و از گناهان وي در مي‌گذرد، هرچند گناهان او بزرگ و فراوان باشد.توبه ی شما اگر قطعی وجدی باشد ان شا الله مورد پذیرش خداوند قرار خواهد گرفت.

جناب سینا متشکرم

همانطور که عرض شد به ایشون به صورت سربسته گفتم که به حقت بدی های زیادی کردم منو حلال کن؛ بعد گفت که حلالت کردم که به صورت کامل در اون لینک بالا که قرمز کردم توضیح دادم.

اول میگفت تا نگی چی کردی نمیبخشمت ولی بعدش که بهش گفتم یه صفحه در فیسبوک به نامت ساختم بهت بدم یا نه گفت بده و بعدش نمیدونم چه شد که به من گفت حلالت کردم.... شاید یه چیزی تصور کرده باشه که من فلان کارو کردم یا به نامش یه صفحه ساختم به اینخاطر حلال کرده....

آیا میتونه با وجودی که من بهش گفتم به حقت بدی های زیادی کردم منو حلال کن بعد منو حلال کرده؛ بعدا حلال نکنه و حلالیتش رو پس بگیره؟؟
چون یه عکس ساخته بودم در صفحه فیسبوکش مبنی بر اذعان عکسهای تهمت زده شده؛ امکان داره اونو ببینه و در مورد حلالیت نظرش عوض بشه و حلال نکنه؟

آیا وقتی از کسی درخواست حلالیت میکنیم در قبال بدیهای زیادی که کردیم و اون حلال کنه بعد میتونه این حلال کردنش رو پس بگیره؟
باتشکر

user;403323 نوشت:
همانطور که عرض شد به ایشون به صورت سربسته گفتم که به حقت بدی های زیادی کردم منو حلال کن؛ بعد گفت که حلالت کردم که به صورت کامل در اون لینک بالا که قرمز کردم توضیح دادم.

اول میگفت تا نگی چی کردی نمیبخشمت ولی بعدش که بهش گفتم یه صفحه در فیسبوک به نامت ساختم بهت بدم یا نه گفت بده و بعدش نمیدونم چه شد که به من گفت حلالت کردم.... شاید یه چیزی تصور کرده باشه که من فلان کارو کردم یا به نامش یه صفحه ساختم به اینخاطر حلال کرده....

آیا میتونه با وجودی که من بهش گفتم به حقت بدی های زیادی کردم منو حلال کن بعد منو حلال کرده؛ بعدا حلال نکنه و حلالیتش رو پس بگیره؟؟
چون یه عکس ساخته بودم در صفحه فیسبوکش مبنی بر اذعان عکسهای تهمت زده شده؛ امکان داره اونو ببینه و در مورد حلالیت نظرش عوض بشه و حلال نکنه؟

آیا وقتی از کسی درخواست حلالیت میکنیم در قبال بدیهای زیادی که کردیم و اون حلال کنه بعد میتونه این حلال کردنش رو پس بگیره؟
باتشکر

سلام دوست عزیز
مشکل شما خیلی نظر من رو جلب کرد با تمام وجود تمایل دارم در این زمینه بتونم کمکی کرده باشم از اینرو از چند کارشناس و پاسخگو دیگر نیز، پرسیدم که آنان نیز همانند کارشناسان محترم این سایت عقیده دارن در صورت بروز هرگونه مفسده بهتره از مطرح کردن موضوع خودداری کنید و حتی اگر شخص اعلام کند حلالت هم نکرده تنها کاری که می تونید انجام دهید توبه و استغفار است و امید به اینکه خدا شما را ببخشد که این بخشش هم از خدایی با این همه عظمت و بزرگی انتظار میره .
موفق باشید

shabnam !;403342 نوشت:
در صورت بروز هرگونه مفسده بهتره از مطرح کردن موضوع خودداری کنید و حتی اگر شخص اعلام کند حلالت هم نکرده تنها کاری که می تونید انجام دهید توبه و استغفار است و امید به اینکه خدا شما را ببخشد که این بخشش هم از خدایی با این همه عظمت و بزرگی انتظار میره .
موفق باشید

حتی بندش راضی نباشه؟

لطفا به این سوال هم پاسخ بدید

من که بهش گفتم به حقت بدی های زیادی کردم منو ببخش؛ گفت حلالت کردم؛ اگه بعدا خدای نکرده اون عکس رو ببینه که توی صفحه فیسبوک اذعان کردم عکسهایی که قبلا منتشر شده بود فتوشاپی بوده میتونه این حلال کردنش رو پس بگیره یا خیر؟
متشکرم

user;403549 نوشت:
حتی بندش راضی نباشه؟

من که بهش گفتم به حقت بدی های زیادی کردم منو ببخش؛ گفت حلالت کردم؛ اگه بعدا خدای نکرده اون عکس رو ببینه که توی صفحه فیسبوک اذعان کردم عکسهایی که قبلا منتشر شده بود فتوشاپی بوده میتونه این حلال کردنش رو پس بگیره یا خیر؟
متشکرم

اون عکسا هر جا قرار دارن پاکشون کن.
اره حلالیت مربوط به اون طرف هست و میتونه هر لحظه ببخشه یا نبخشه. (با دیدن عکسا)

user;403323 نوشت:
جناب سینا متشکرم

باتشکر

[=microsoft sans serif]بزرگوار بنده کاملا متوجه مشکل شما شدم چندین مرتبه توضیح دادید والبته این امر،حساسیت شما را روی این مساله نشون میده وقابل تقدیر هست.شما گفتید که حلالتون کنه وایشون فرمودند که حلال کردند اما در واقع شما بخشی از جریان را براشون تعریف کردید وایشون حلال کردند حالا ممکنه با اطلاع پیدا کردن به اصل قضیه حلالیتشون را پس بگیرند در واقع شما جزئی از حقیقت را براشون تبیین کردید نه تمام حقیقت را.
این متن را خدمتتون زدم تا بدونید که کاملا متوجه سوال شدم اما باید خدمتتون عرض کنم شما نباید توجه خودتون را معطوف به حلال کردن یا حلال نکردن ایشون کنید بلکه لازم هست صرفا توجه شما به نتیجه ی بیان کردن باشه یعنی اگه گفتن بقیه ی حقیقت باعث میشه که مفسده ای ایجاد بشه لازم نیست حقیقت را عنوان کنید حتی اگر گفته باشه حلال نمی کنم یا در حلال کردن و یا عدمش شک وتردید داشته باشید.اما اگر بیان تمام حقیقت مفسده نداره لازم هست مساله را مطرح کنید وحلالیت کامل بگیرید البته در صورتی که حالت اول پیش بیاد راهکارهای ارائه شده در پستهای قبلی( دعا واستغفار،ترک گناه،تلاش برای رفع آثار سوء و...) فراموش نشه.

user;403549 نوشت:
حتی بندش راضی نباشه؟

متشکرم

سلام
دوست عزیز تا اونجایی که من میدونم و پرسیدم چون قبلا گفته بخشیدمت کافیه. در حال حاضر فقط توبه کن از طرف ایشان هم کار خیر انجام بده ( دادن صدقه و ... ) بقیه مسائل خودش حل میشه انشااله .

پست[=microsoft sans serif] جمعبندی[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif][=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
سوال:
[=microsoft sans serif]

به حق کسی بدی زیاد کردم؛ و به انواع مختلف تهمت زدم؛ الان از کارهای گذشته پشیمان هستم و توبه کردم.
ولی آن شخص می گویدکه تا نگی چه کار کردی حلال نمیکنم؛ ولی من میترسم و احتمال میدم که اگه بگم چکار کردم مرا دیگر حلال نکند، در بن بست ماندم چه کنم؟[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif] پاسخ فقهی:[=microsoft sans serif]
به لحاظ شرعی،اگر تهمتی زده باشید بايد گفته‌هاى خود را به هر کس که رسانیده اید تکذيب کنید و از شخصى که به او اهانت کرده اید و یا تهمت زده اید تحصيل رضايت نمايید ولی درهرحال اگر بیان مطلب برای ایشان،خودش مفسده داشته و زمینه سازی برای گناهان دیگر(مانند دروغ،غیبت،سوء ظن و..) می شود باید از ذکر آن اجتناب نموده و درجهت کسب رضایت کلی باشید می توانید به ایشان هم تاکید کنید که گفتن مسئله ممکن است گناهان دیگری درپی داشته باشد تا از اصرار برای اطلاع از مسئله،خودداری کنند.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

[=microsoft sans serif]پاسخ اخلاقی:[=microsoft sans serif]
موردی که مطرح فرمودید در دایره ی حق الناس قرار می گیرد وبا توجه به تقسیم بندی حق الناس به دو بخش مالی وآبرویی ،مسئله ی پیش آمده از مصادیق حق الناس آبرویی است.ودر واقع می توان گفت از بین این دو نوع حق،حق آبرویی بسی با اهمیت تر است چرا که حقوق مالی قابل جبران است اما حقوق آبرویی برای جبران نیاز به زمان طولانی تری دارد وبسیار دشوار است. ویکی از شرایط اصلی توبه هم ادای حقوق مردم می باشد.بنابراین رضایت صاحبان حق در آموزه های اسلامی دارای اهمیت زیادی است.به گونه ای که در صورت عدم رضایت آنها،انسان در روز قیامت در این زمینه باید پاسخگو باشد.رکن اساسي توبه از حقّ‌النّاس آبرويي، احساس و ابراز پشيماني نسبت به گناهان و تصميم جدّي براي اصلاح در آينده است. البته در این رابطه به ما توصیه شده است که حتی اگر حقوق آبرویی بر عهده ی شماست ومی دانید که بازگو کردنش موجب فتنه وکدورت می شود نیازی به بازگویی ندارید وبعد از توبه لازم است تمام سعی خود را بر این امر معطوف نمایید که آبروی رفته (چه از طریق غیبت،یا تهمت،یا دروغ و یا...) را با تعریف وتمجید از آن شخص ودفاع از او به او برگردانید امتيازها و فضائل او را در ميان مردم متذكّر شوید و سعي کند لطمه‌اي که به حيثيّت او وارد نموده اید را جبران نمايید. همچنين دعا و استغفار براى كسى كه از او غيبت شده يا مورد اتّهام واقع گرديده، لازم است. .پس در مرحله ی اول بیان این مطالب به آن شخص لزومی نداشته اما حال که مطلب بیان شد نیز با در نظر گرفتن شرایط ،لازم است عمل نمایید یعنی چنانچه مطرح کردن مسائل بابت کینه وکدورت وناراحتی بیشتر می شود از این امر صرفنظر نمایید اما اگر گفتن ،عوارضی به دنبال ندارد رضایت شخص را حاصل نمایید

[=microsoft sans serif][=microsoft sans serif]سوال:[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]
[=microsoft sans serif]

[=microsoft sans serif]پاسخ:[=microsoft sans serif]
همانطور که در پستهای قبلی هم اشاره شد موردی که مطرح فرمودید جز حق الناس آبرویی هست.در حق الناس آبرویی رضایت طرف مقابل در صورتی لازم است که این امر موجب کدورت وکینه ودشمنی نشود.اما چنانچه مطرح کردن مساله باعث شود که کینه وکدورت بین شما ودوستتان بیشتر شود،گفتن این امر لازم نیست. در اینجا وظیفه ی شما جبران عمل گذشته است که باید با بیان فضائل شخص وخصوصیات نیکو ی او وجبران گناه از طریق آگاه ساختن دیگران نسبت به تقلبی بودن عکس ها ،گناه خود را جبران نمایید. در واقع تلاش خود را مضاعف کنید تا آبرویی او را در آن جمع باز گردانید.همین ندامت قلبی شما واظهار شرمندگی بهترین روش برای ترک اشتباه است وگفتن نوع گناه به شخص مقابل در صورت وجود فتنه وکدورت جدید لازم نیست.البته دعا واستغفار برای شخصی که مورد اتهام قرار گرفته نیز فراموش نشود.لازم است بدانید در امر توبه، بن‌بست وجود ندارد و اگر کسي حقيقتاً از گناه پشيمان شود و از خداوند متعال عذرخواهي کند و تصميم قطعي به ترک گناه و جبران گناهان بگيرد، قطعاً خداوند او را مي‌بخشد و از گناهان وي در مي‌گذرد، هرچند گناهان او بزرگ و فراوان باشد.توبه ی شما اگر قطعی وجدی باشد ان شا الله مورد پذیرش خداوند قرار خواهد گرفت.شما نباید توجه خودتون را معطوف به حلال کردن یا حلال نکردن ایشون کنید بلکه لازم هست صرفا توجه شما به نتیجه ی بیان کردن باشه یعنی اگه گفتن بقیه ی حقیقت باعث میشه که مفسده ای ایجاد بشه لازم نیست حقیقت را عنوان کنید حتی اگر گفته باشه حلال نمی کنم یا در حلال کردن و یا عدمش شک وتردید داشته باشید.اما اگر بیان تمام حقیقت مفسده نداره لازم هست مساله را مطرح کنید وحلالیت کامل بگیرید البته در صورتی که حالت اول پیش بیاد راهکارهای ارائه شده در پاسخ اول( دعا واستغفار،ترک گناه،تلاش برای رفع آثار سوء و...) فراموش نشه.

موضوع قفل شده است