صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: میگه تا نگی چه کردی حلالت نمیکنم! چیکار کنم؟

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

میگه تا نگی چه کردی حلالت نمیکنم! چیکار کنم؟

سلام
    به حق کسی من بدی زیاد کردم؛ و به انواع مختلف تهمت زدم؛ الان از کارهای گذشته پشیمان هستم و توبه کردم. ولی حق الناس بر گردن من باقی مانده است. به آن کسی که تهمت زدم و بدی کردم (او مرا نمی شناسد) پیامک زدم و قضیه را سربسته این چنین گفتم: من به حق تو بدی کردم و کاری کردم که حقی از شما بر گردن من است، لطفا مرا حلال کنید.
    ولی آن شخص چنین پاسخ داد که تا نگی چه کار کردی حلال نمیکنم؛ ولی من میترسم و احتمال میدم که اگه بگم چکار کردم مرا دیگر حلال نکند، در بن بست ماندم چه کنم؟
    لطفا برام دعا کنید... خیلی میترسم.

2. صلوات ها 16

3.  

نوشته
    4,062
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11165

با نام الله

میگه تا نگی چه کردی حلالت نمیکنم! چیکار کنم؟

کارشناس بحث: استاد سینا

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۵/۲۹ در ساعت ۰۸:۱۶ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

5. صلوات ها 8

نوشته
    4,850
    حضور
    47 روز 13 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    17960

نقل قول نوشته اصلی توسط user نمایش پست ها
    سلام
    به حق کسی من بدی زیاد کردم؛ و به انواع مختلف تهمت زدم؛ الان از کارهای گذشته پشیمان هستم و توبه کردم. ولی حق الناس بر گردن من باقی مانده است. به آن کسی که تهمت زدم و بدی کردم (او مرا نمی شناسد) پیامک زدم و قضیه را سربسته این چنین گفتم: من به حق تو بدی کردم و کاری کردم که حقی از شما بر گردن من است، لطفا مرا حلال کنید.
    ولی آن شخص چنین پاسخ داد که تا نگی چه کار کردی حلال نمیکنم؛ ولی من میترسم و احتمال میدم که اگه بگم چکار کردم مرا دیگر حلال نکند، در بن بست ماندم چه کنم؟
    لطفا برام دعا کنید... خیلی میترسم.
    با سلام و عرض ادب

به لحاظ شرعی،اگر تهمتی زده باشید بايد گفته‌هاى خود را به هر کس که رسانیده اید تکذيب کنید و از شخصى که به او اهانت کرده اید و یا تهمت زده اید تحصيل رضايت نمايید ولی درهرحال اگر بیان مطلب برای ایشان،خودش مفسده داشته و زمینه سازی برای گناهان دیگر(مانند دروغ،غیبت،سوء ظن و..) می شود باید از ذکر آن اجتناب نموده و درجهت کسب رضایت کلی باشید می توانید به ایشان هم تاکید کنید که گفتن مسئله ممکن است گناهان دیگری درپی داشته باشد تا از اصرار برای اطلاع از مسئله،خودداری کنند.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

7. صلوات ها 21

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

موردی که مطرح فرمودید در دایره ی حق الناس قرار می گیرد وبا توجه به تقسیم بندی حق الناس به دو بخش مالی وآبرویی ،مسئله ی پیش آمده از مصادیق حق الناس آبرویی است.ودر واقع می توان گفت از بین این دو نوع حق،حق آبرویی بسی با اهمیت تر است چرا که حقوق مالی قابل جبران است اما حقوق آبرویی برای جبران نیاز به زمان طولانی تری دارد وبسیار دشوار است. ویکی از شرایط اصلی توبه هم ادای حقوق مردم می باشد.بنابراین رضایت صاحبان حق در آموزه های اسلامی دارای اهمیت زیادی است.به گونه ای که در صورت عدم رضایت آنها،انسان در روز قیامت در این زمینه باید پاسخگو باشد.

از امام سجاد«سلام‌الله‌عليه» سؤال شد: اگر کسي حقّ يک مسلمان را ضايع کند، آن مسلمان چگونه مي‌تواند حقّ خويش را بستاند؟ آن حضرت فرمودند: در قيامت به اندازة حقّ مظلوم از اعمال نيک ظالم بر مي‌دارند و به اعمال مظلوم مي‌افزايند. سپس از آن امام بزرگوار سؤال شد: اگر ظالم، حسنه‌اي نداشته باشد، چه مي‌شود؟ فرمودند: گناهان مظلوم را به پرونده اعمال ظالم منتقل مي‌کنند: «إِنْ لَمْ يَكُنْ لِلظَّالِمِ حَسَنَاتٌ فَإِنَّ لِلْمَظْلُومِ سَيِّئَاتٍ يُؤْخَذُ مِنْ سَيِّئَاتِ الْمَظْلُومِ فَتُزَادُ عَلَي سَيِّئَاتِ الظَّالِم» الکافي، ج‏ 8، ص 106.

رکن اساسي توبه از حقّ‌النّاس آبرويي، احساس و ابراز پشيماني نسبت به گناهان و تصميم جدّي براي اصلاح در آينده است. البته در این رابطه به ما توصیه شده است که حتی اگر حقوق آبرویی بر عهده ی شماست ومی دانید که بازگو کردنش موجب فتنه وکدورت می شود نیازی به بازگویی ندارید وبعد از توبه لازم است تمام سعی خود را بر این امر معطوف نمایید که آبروی رفته (چه از طریق غیبت،یا تهمت،یا دروغ و یا...) را با تعریف وتمجید از آن شخص ودفاع از او به او برگردانید امتيازها و فضائل او را در ميان مردم متذكّر شوید و سعي کند لطمه‌اي که به حيثيّت او وارد نموده اید را جبران نمايید. همچنين دعا و استغفار براى كسى كه از او غيبت شده يا مورد اتّهام واقع گرديده، لازم است. .پس در مرحله ی اول بیان این مطالب به آن شخص لزومی نداشته اما حال که مطلب بیان شد نیز با در نظر گرفتن شرایط ،لازم است عمل نمایید یعنی چنانچه مطرح کردن مسائل بابت کینه وکدورت وناراحتی بیشتر می شود از این امر صرفنظر نمایید اما اگر گفتن ،عوارضی به دنبال ندارد رضایت شخص را حاصل نمایید.

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۲/۰۵/۳۱ در ساعت ۲۱:۱۹

9. صلوات ها 16

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

بی زحمت چندتا راه کار بدید تا بتونم راضیش کنم؟
    مثلا چندتا حدیث تشویقی برای حلال کردن مسلمانی که معذرت میخوان و ...

11. صلوات ها 7

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

بی زحمت چندتا راه کار بدید تا بتونم راضیش کنم؟
    ولی آن شخص چنین پاسخ داد که تا نگی چه کار کردی حلال نمیکنم؛
    سلام برادر
    اینطور که شما (ایشون) مطرح کرده اید مفهومش این است که اگه بگی حلال میکنم.
    به نظرم یکبار دیگه صراحتاً ازش اقرار بگیریدکه:"اگر بگم حلال میکینی؟"
    اگر متوجه باشد که چی میگوید و با این حال بگوید:"بله". خوب دیگر جای نگرانی نیست . ایشان قول داده که حلال میکند و انشاالله حلال خواهد کرد , اگرچه ممکن است یک سری ناراحتییهائی برایش پیش بیاید و مقصر خودش است.
    ولی اگر بگوید شما بگو و من شتید حلال کنم و شاید نکنم. در اینصورت باید یه چاره دیگری بیندیشیم.
    لطفا نتیجه را به ما خبر دهید.

اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

13. صلوات ها 7

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

دوستان خواهش میکنم برام دعا کنید
    موضوع رو من مختصر گفتم، تشریح ندادم، یه خورده پیچیده شده
    خواهش میکنم برام دعا کنید مشکلم حل بشه این آقا حلالم کنه، راحت بشم؛ خواهش میکنم

15. صلوات ها 10

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

خسته نباشید
    دوستان من خیلی دعا کردم و التماس دعا به مردم گفتم تا آخرش اینجوری شد:

قبلا یه سری عکسهایی ازش به صورت قلابی با فتوشاپ برهنه کردم و توی صفحه اجتماعیش گذاشتم
    در واقع تهمت هایی که بهش زده بودم، بدی هایی که بهش کردم و ... اینترنتی بود

بعد یادم رفته بود که اینکارو کردم یعنی اصلا توی این فکر نبودم تا اینکه
    یه روز دعا کردم هرچی حق الناس دارم یادم بیاد
    بعد تو تلوزیون در مورد حق الناس و تهمت صحبت میکرد که من از این مورد یادم اومد و خیلی ناراحت شدم
    توبه کردم و خیلی خیلی پیشیمون شدم
    عکسهایی که منتشر شده بود حذف کردم و در همون صفحه عکسی گذاشته بودم و گفتم عکسهای گذشته تقلبی بود.
    ولی بخاطر حق الناس خیلی میترسیدم تا اینکه شماره طرفو پیدا کردم و بهش زنگ زدم
    اول چون میترسیدم که اگه بهش بگم به حقت چه کردم حلالم نمیکنه
    بهش گفتم من به حقت بدی های زیادی کردم حلالم کن (سربسته گفتم)
    گفت تا نگی حلال نمیکنم!
    دیگه هرچی اصرار کردم قسم دادم به جایی نرسید... تا اینکه یه روز بهش گفتم یه صفحه به نامت تو فیسبوک ساختم و عکسهاتو میزارم؛ نمیدونم راضی هستی نیستی... میخوای بهت بدم؟
    گفت اره بده و بعد بهش دادم

بعد یه شب بهش زنگ زدم گفتم من به حق شما بدی های زیادی کردم؛ کارهایی کردم که حق الناس به گردنم افتاده، منو ببخشید حلال کنید، گفت اشکال نداره.... گفتم بگو حلالت کردم... گفت حلالت کردم!

الان 2 چیز اذیتم میکنه:

1- توی عکسهای قدیمی اون صفحه فیسبوک اگه طرف بره اون عکسو میبینه که من یه عکس گذاشته بودم و گفته بودم که عکسهای مبتذل قبلی تقلبی و فتوشاپی بود، میترسم این عکسو ببینه و خیلی بدش بیاد و حلال نکنه با وجودی که بهم گفته حلالت کردم چنین چیزی امکان داره؟

2- اینجور توبه کردن و طلب حلالیت کردن درسته؟ من اینطوری ازش طلب حلالیت کردم و خیلی هم پیشمونم توبه کردم ... دیگه حله انشاالله؟

17. صلوات ها 3

نوشته
    189
    حضور
    3 روز 52 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0
    صلوات
    820

سلام
    خوش به حالتون که توفیق توبه واقعی رو پیدا کردین
    فکر می کنم طلب حلالیتتون درست بوده چون با اینکه گفتن حقیقت براتون خیلی سخت بوده ولی برای کسب رضایت ایشون، حقیقت رو گفتید
    البته در موردی که ذکر کردین اگه اون آقا شما رو ببخشه واقعا آدم باگذشتیه چون پای آبروش در میونه و شاید به راحتی نتونه شما رو حلال کنه.
    ولی به هرحال شما کاری که از دستتون برمیومده انجام دادین. از خدا بخواید که خودش کمکتون کنه. خدا مهربونه و حق خودش رو به راحتی می بخشه، انشاالله این آقا هم از حق خودش بگذره
    بنده مؤمن را به هر سو گردانم برایش خیر است.
    پس باید به قضاء من راضی باشد و بر بلای من صبر کند و نعمت هایم را سپاس گذارد تا او را نزد خود از صدیقین ثبت کنم.
    حدیث قدسی

19. صلوات ها 4

نوشته
    39
    حضور
    1 روز 21 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    163

ان شالله که حلالیت کامل نصیبتون شده

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری