جمع بندی حجاب یا چادر؟؟؟؟؟؟؟؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حجاب یا چادر؟؟؟؟؟؟؟؟

چرا همه چادرو با حجاب اشتباه میگیرن خدا نگفته که چادر بپوشین گفته چادر بهترین حجابه من مجبور به انتخاب بهترین ها نیستم چرا پس مجبور به انتخابشم!!!!چادر چی داره مگه که مانتو و شلوار ساده نداره!!!!!!!!چرا باچارد میرم بیرون باید متلک بشنوم مگه چارد واسه محافظت از من نیس؟؟؟؟یکی اینجا به من کمک کنه!!!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

ساحل 1375;382880 نوشت:
چرا همه چادرو با حجاب اشتباه میگیرن خدا نگفته که چادر بپوشین گفته چادر بهترین حجابه من مجبور به انتخاب بهترین ها نیستم چرا پس مجبور به انتخابشم!!!!چادر چی داره مگه که مانتو و شلوار ساده نداره!!!!!!!!چرا باچارد میرم بیرون باید متلک بشنوم مگه چارد واسه محافظت از من نیس؟؟؟؟یکی اینجا به من کمک کنه!!!!

با سلام خدمت شما خواهر بزرگوار
در مورد سوال شما چند نكته عرض مي كنم ؛ مطالب و نكاتي كه عرض مي شود كلي است و ناظر به شخص شريف شما نيست بلكه بنده در صدد بيان شرايط حجاب شرعي هستم :

1. بله چادر حجاب برتر و كامل تر هست اما واجب نيست .
  2. حجاب ، چه با چادر و چه با مانتو و شلوار يا غير آن بايد محدوده ي شرعي تعيين شده در اسلام را تامين نمايد اين محدوده ي شرعي جداي از اينكه شامل پوشش تمام بدن بجز وجه و كفين مي شود ،شرايط ديگري نيز دارد مانند اينكه همين وجه و كفين كه عدم پوشش آن مجاز است ، نبايد زينت داشته باشد ، لباسي كه محدوده ي واجب با آن پوشيده مي شود نبايد نازك و بدن نما باشد (1) و نيز نبايد تنگ و چسبان باشد به گونه اي كه اندام نما باشد و زن را مانند پوشيده هاي عريان جلوه دهد (2)، رنگ و نوع لباس ، نبايد جلب توجه كند .
آنچه در بازار و مغازه ها به عنوان مانتو و شلوار عرضه مي شود و كلا اختصاص نام ، مانتو و شلوار دليل بر تامين پوشش شرعي توسط آن لباس نمي شود مگر اينكه گشادي و رنگ و سايز و ضخامت آن ، حد شرعي پوشش را تامين كند . متاسفانه در حال حاضر حتي مانتو هاي فرم ادارات نيزبه دليل اندامي بودن و تنگ بودنشان تامين كننده حجاب شرعي نيستند .كما اينكه برخي انواع چادرهاي موجود در بازار هم تامين كننده حجاب شرعي نيستند .

(1)- نقل است زماني كه اسماء خواهر عايشه ، لباسي نازك بر تن داشت و به محضر پيامبر (ص) رسيد ، آن حضرت (ص) فرمودند : " اي اسماء زن هنگامي كه به بلوغ ميرسد صحيح نيست كه غير از اين قسمت و اين قسمت از بدنش پيدا باشد و به صورت و كفين خويش اشاره كرد"ر.ك:سنن ابي داوود ، ج 4، باب فيما تبديء المراة من زينتها ، ص 64.
(2)- از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم ) نقل شده است كه فرمودند : «صنفان من أهل النار لم أرهما: قوم معهم سیاط کأذناب البقر یضربون بها الناس، ونساء کاسیات عاریات مائلات ممیلات، رؤوسهن کأسنمة البخت المائلة، لا یدخلن الجنة، ولا یجدن ریحها، وإنَّ ریحها لیوجد من مسیرة کذا وکذا». (مسلم).
«دو گروه از مردم اهل آتش جهنمند در حالی که من آنها را ندیده‌ام. گروهی که به دستشان شلاقهایی است همانند دم گاو،‌ که به وسیله آن مردم را شلاق می‌زنند؛ و گروه دیگر زنانی هستند که در عین پوشش لخت و عریانند؛ دیگران را به سوی خود می‌کشانند و خودشان نیز به سوی دیگران کشیده می‌شوند،‌ موهای سرشان همانند کوهان خمیدة شتر است؛ نه به بهشت وارد می‌شوند و نه بوی بهشت به مشامشان می‌رسد، گرچه بوی بهشت از مسافت چنین و چنان یافت می‌شود».ر.ك: ميزان الحکمه،ج1،ص530

3- تامين امنيت و سلامت جامعه ي اسلامي تنها بر دوش زنان نيست ، مردان هم موظف به غض بصرند و در ارتباط با نامحرم بايد دل و ديده خود را پاسباني كنند ، مسلما مردان بيمار دلي در جامعه وجود دارند و ما ممكن است قادر به اصلاح آنان نباشيم لذا بر طبق فرمايش قرآن كريم زن مسلمان در برخورد با تمامي مردان بايد اصول مورد تاكيد قرآن كريم و دين مبين اسلام را حفظ كند تا از امنيت نسبي بيشتري برخوردار باشد .
4- اگر زن مسلمان با وجود پوشش شرعي مناسب ورفتار مورد تاييد دين با افراد بيمار دل و جاهلي برخورد كرد كه تقواي زبان ندارند بايد با آنان به سفارش قرآن كريم به شيوه ي برخورد با جاهلان عمل نمايد :
... وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا (فرقان/63)

با سلام خدمت سرکار خانم هدی کارشناس پاسخ گوی این تاپیک
تشکر از پاسخ بسیار زیبا و جامعتون
سوالی داشتم مبنی بر اینکه چرا بعضی مواقع چادر توی جامعه ما جزئی اصلی از ارکان حجاب محسوب میشه
به عنوان مثال دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر اصفهان که یک دانشگاه بسیار معروف هم هست و شاید تعداد دانشجویان اون به 50 هزار نفر هم برسه ، برای ورود به دانشگاه چادر رو اجبار کرده اند و شما اگر چادر نداشته باشید دم در ووردی دانشگاه به شما چادر میدهند تا با آن وارد بشید
یا بنده دقت کردم در سخنرانی های رهبر جمهوری اسلامی خانم هایی که شرکت میکنند ، در مجلس شورای اسلامی مثلا وزرایی که خانم هستند و ... همیشه چادر سر داشتند

سوال:
چرا چادر توی جامعه ما جزئی اصلی از ارکان حجاب محسوب میشه

پاسخ:
البته در اينكه چادر حجاب برتر است و از اركان حجاب محسوب مي شود شكي نيست هر كس هم بخواهد مي تواند حجاب كامل داشته باشد مثل خانمهايي كه با رهبر ديدار مي كنند يا نمايندگان زن مجلس .
اما در خصوص قانونمند كردن چادر براي دانشگاه آزاد مذكور بنده از قوانين و علت اجباري بودن چادر براي ورود به دانشگاه فوق اطلاعي ندارم اما كلا حجاب در جامعه لازم است اما چادر الزامي نيست ، اگر كسي اهل پوشش شرعي نباشد حداقل حجاب را براي حضوردر جامعه بايد داشته باشد ولي لزومي به پوشيدن چادر ندارد .البته عرض كردم كه ما دلايل مسئولين دانشگاه را هم نمي دانيم اما اصل كلي اش را خدمت شما عرض كردم .

در مورد سوال شما چند نكته عرض مي كنم ؛ مطالب و نكاتي كه عرض مي شود كلي است و ناظر به شخص شريف شما نيست بلكه بنده در صدد بيان شرايط حجاب شرعي هستم :

1. بله چادر حجاب برتر و كامل تر هست اما واجب نيست .
  2. حجاب ، چه با چادر و چه با مانتو و شلوار يا غير آن بايد محدوده ي شرعي تعيين شده در اسلام را تامين نمايد اين محدوده ي شرعي جداي از اينكه شامل پوشش تمام بدن بجز وجه و كفين مي شود ،شرايط ديگري نيز دارد مانند اينكه همين وجه و كفين كه عدم پوشش آن مجاز است ، نبايد زينت داشته باشد ، لباسي كه محدوده ي واجب با آن پوشيده مي شود نبايد نازك و بدن نما باشد (1) و نيز نبايد تنگ و چسبان باشد به گونه اي كه اندام نما باشد و زن را مانند پوشيده هاي عريان جلوه دهد (2)، رنگ و نوع لباس ، نبايد جلب توجه كند .

آنچه در بازار و مغازه ها به عنوان مانتو و شلوار عرضه مي شود و كلا اختصاص نام ، مانتو و شلوار دليل بر تامين پوشش شرعي توسط آن لباس نمي شود مگر اينكه گشادي و رنگ و سايز و ضخامت آن ، حد شرعي پوشش را تامين كند . متاسفانه در حال حاضر حتي مانتو هاي فرم ادارات نيزبه دليل اندامي بودن و تنگ بودنشان تامين كننده حجاب شرعي نيستند .كما اينكه برخي انواع چادرهاي موجود در بازار هم تامين كننده حجاب شرعي نيستند .

(1)- نقل است زماني كه اسماء خواهر عايشه ، لباسي نازك بر تن داشت و به محضر پيامبر (ص) رسيد ، آن حضرت (ص) فرمودند : " اي اسماء زن هنگامي كه به بلوغ ميرسد صحيح نيست كه غير از اين قسمت و اين قسمت از بدنش پيدا باشد و به صورت و كفين خويش اشاره كرد"ر.ك:سنن ابي داوود ، ج 4، باب فيما تبديء المراة من زينتها ، ص 64.
(2)- از پيامبر اكرم (صلي الله عليه و آله و سلم ) نقل شده است كه فرمودند : «صنفان من أهل النار لم أرهما: قوم معهم سیاط کأذناب البقر یضربون بها الناس، ونساء کاسیات عاریات مائلات ممیلات، رؤوسهن کأسنمة البخت المائلة، لا یدخلن الجنة، ولا یجدن ریحها، وإنَّ ریحها لیوجد من مسیرة کذا وکذا». (مسلم).
«دو گروه از مردم اهل آتش جهنمند در حالی که من آنها را ندیده‌ام. گروهی که به دستشان شلاقهایی است همانند دم گاو،‌ که به وسیله آن مردم را شلاق می‌زنند؛ و گروه دیگر زنانی هستند که در عین پوشش لخت و عریانند؛ دیگران را به سوی خود می‌کشانند و خودشان نیز به سوی دیگران کشیده می‌شوند،‌ موهای سرشان همانند کوهان خمیدة شتر است؛ نه به بهشت وارد می‌شوند و نه بوی بهشت به مشامشان می‌رسد، گرچه بوی بهشت از مسافت چنین و چنان یافت می‌شود».ر.ك: ميزان الحکمه،ج1،ص530.

3- تامين امنيت و سلامت جامعه ي اسلامي تنها بر دوش زنان نيست ، مردان هم موظف به غض بصرند و در ارتباط با نامحرم بايد دل و ديده خود را پاسباني كنند ، مسلما مردان بيمار دلي در جامعه وجود دارند و ما ممكن است قادر به اصلاح آنان نباشيم لذا بر طبق فرمايش قرآن كريم زن مسلمان در برخورد با تمامي مردان بايد اصول مورد تاكيد قرآن كريم و دين مبين اسلام را حفظ كند تا از امنيت نسبي بيشتري برخوردار باشد .
4- اگر زن مسلمان با وجود پوشش شرعي مناسب ورفتار مورد تاييد دين با افراد بيمار دل و جاهلي برخورد كرد كه تقواي زبان ندارند بايد با آنان به سفارش قرآن كريم به شيوه ي برخورد با جاهلان عمل نمايد :
... وَإِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلَامًا (فرقان/63)

موضوع قفل شده است