جمع بندی استعدادهای بالقوه و بالفعل

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استعدادهای بالقوه و بالفعل

[="DarkGreen"]سلام . در تاپیکی یک دوست عزیز گفتند برای موفق شدن و خوش اخلاق بودن ، باید سعی کرد که استعدادهای بالقوه را به استعدادهای بالفعل تبدیل کرد .

من چطور می تونم استعدادهای بالقوه وجودم را به بالفعل تبدیل کنم ؟[/]

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اویس

[="Georgia"][="Blue"]با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست گرامی
برای بالفعل نمودن استعدادهای معنوی که در روح و روان انسان وجود دارد چند امر نقش حیاتی دارد:
اول اینکه باید همواره به ندای فطرت درون توجه نمود و از هر فعلی که موجب خاموش شدن یا ضعیف شدن ندای درون می شود پرهیز کرد. زیرا ما در بسیاری از موارد وقتی می خواهی مرتکب اشتباهی بشوین یک ندایی از درون ما را از انجام آن از می دارد منتهی به جهت تعلقات و خواهشهای مادی نفسانی خود از آن نداها گوش بسته و به انجام اعمال ناروا مبادرت می ورزیم. توجه به ندای درون که برخاسته از همان فطرت اولی انسان است میتواند در بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان بسیار موثر باشد.
دوم اینکه تحصیل علوم و معارف حقیقی برای شناخت حقایق نفس و جهانی که در آن زندگی می کنیم نیز تاثیر به سزایی در بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان دارد.
سوم اینکه انجام واجبات و ترک محرمات و مبادرت به انجام مستحباتی که در حد وسعمان است نیز یکی دیگر از عوامل بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان است.
چهارم اینکه در بین اوصاف و خصائص انسانی بخشش نمودن انسانهایی که به ما ظلم نموده اند و طلب مغفرت برای آنها تاثیر شگرفی در بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان دارد.
پنجم اینکه دعا در پیشگاه خداوند و توکل دائمی به حق و نیز توسل به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در تمامی شئون زندگی نیز نتیجه مذکور را خواهد داشت.
ششم اینکه پرهیز از گناه خصوصا گناهانی که ولع انسان برای انجام آنها زیاد است و در خلوت نیز هیچ بازدارنده خارجی برای ارتکاب آنها وجود ندارد نقش بسیار مهمی در بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان دارد.
هفتم اینکه صبر کردن در برابر مشکلات و سختیها و تحمل نارواییها و ناکامیها نیز در زیاد شدن ظرفیت معنوی انسان و بالفعل شدن استعدادهای معنوی نقش مهمی دارد.
[/]

[="DarkGreen"]سلام . من از چند نفری خیلی ناراحتم و نمی تونم ببخشمشون . خیلی تلاش کردم که ببخشمشون اما وقتی که به خوبی که در حقشون کردم و ظلمی که بهم کردند فکر می کنم ، از بخشیدنشون منصرف میشم و حتی هی دلم می خواد پشت سرشون غیبت کنم . این خصلت بدی اما نمی تونم از شرش خلاص بشم . لطفا یه راهکار بهم بدید تا بتونم ترکش کنم .

ممنون :Gol:[/]

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

اویس;384550 نوشت:
چهارم اینکه در بین اوصاف و خصائص انسانی بخشش نمودن انسانهایی که به ما ظلم نموده اند و طلب مغفرت برای آنها تاثیر شگرفی در بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان دارد.

بخشش این گونه ظلم ها حدی دارد یا نه؟
شما می فرمایید ببخشیم و براشون طلب مغفرت هم بکنیم و ....

آیا واقعاً این حرف شما در هر ظلمی عملی است؟ اصلاً درست است؟

با تشکر

[=Georgia][=georgia]

تولد دوباره;384627 نوشت:
سلام . من از چند نفری خیلی ناراحتم و نمی تونم ببخشمشون . خیلی تلاش کردم که ببخشمشون اما وقتی که به خوبی که در حقشون کردم و ظلمی که بهم کردند فکر می کنم ، از بخشیدنشون منصرف میشم و حتی هی دلم می خواد پشت سرشون غیبت کنم . این خصلت بدی اما نمی تونم از شرش خلاص بشم . لطفا یه راهکار بهم بدید تا بتونم ترکش کنم .

برای اینکه بتوانید به راحتی از اشتباهات دیگران بگذرید و آنها را ببخشید به این مطلب توجه کنید که روزی ما هم ممحتاج به عفو و بخشش دیگران هستیم زیرا ما نیز از خطا و اشتباه مصون نبوده و در محشر کبرایی که جز اعمالمان یار و یاوری نداریم سخت محتاج عفو و بخشش حقوقی هستیم که از مردم تضییع نموده ایم.
بد نیست هر چند وقت احادیثی از این دست را نیز مطالعه و در آنها اندیشه نمایید.
امام علی علیه السلام فرمودند: [=georgia]شر الناس من لایعفوا عن الزلة و لا یستر العورة (غررالحکم، ج 4، ص 184).
[=georgia]بدترین مردم کسی است که از لغزش دیگران عفو و گذشت نکند و عیب‌پوشی ننماید.
[=georgia]رسول‌ اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
[=georgia]اذا کان یوم القیامه ینادی مناد من بطنان العرش لیقم من علی الله اجره فلایقوم الا من عطا عن ذنب اخیه (کنزالعمال، ج 3، ص 373).
[=georgia]چون روز قیامت شود از باطن عرش ندا رسد: هر که اجر و پاداش بر خدا دارد برخیزد، تنها آن کس که از گناه برادر دینی خود عفو کرده است برمی‌خیزد.
و نیز رسول‌ اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:

[=georgia]رحموا ترحموا و اغفروا یغفر لکم (نهج‌الفصاحه، ص 51).
[=georgia]رحم کنید تا به شما رحم کنند و دیگران را ببخشید تا بخشیده شوید.

[=georgia]

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و عرض ادب

اویس;384786 نوشت:
امام علی علیه السلام فرمودند: شر الناس من لایعفوا عن الزلة و لا یستر العورة (غررالحکم، ج 4، ص 184).
بدترین مردم کسی است که از لغزش دیگران عفو و گذشت نکند و عیب‌پوشی ننماید.

جناب استاد اویس گرامی معذرت میخواهم
آیا حضرت علی(ع) گفته هر ظلمی را ببخشید؟(با توجه به اینکه این شخص و حقیر در مورد ظلم پرسیده بودیم؟)
چرا امام سحاد(ع) میگه:
اللهم جعل یداً علی من ظلمنی، و لساناً علی من خاصمنی و ظفراً بمن عاندنی ....
آیا زشتی و خطای دیگران(زله و العوره) = ظلم دیگران در حق خودمان؟(ظلم)

بنده نمیگویم هیچ چیز را نبخشید که چنین حرفی اشتباه محض است،
و نمی گویم هم هر چیزی را ببخشید که دروغ محض است

حقیر میگویم جانب تعادل را در نصایح عرفانیتان رعایت کنید.
همانطور که قران رعایت کرده و قصاص را حق مظلوم دانسته است.
و نه اینکه باری هم روی دوشش بگذارد که اگر نبخشی بدترین هستی.
که این ظلم واقعی است

شما متن حدیث را با مسئله مطابقت بدید،
گذشتن از خطای دیگران چیزی است و بخشیدن ظلم چیز دیگر،
خطا و لغزش چیزی است و ظلم چیز دیگرد

با تشکر و پوزش مجدد

بنام او

باسلام..

تولد دوباره;384627 نوشت:
سلام . من از چند نفری خیلی ناراحتم و نمی تونم ببخشمشون . خیلی تلاش کردم که ببخشمشون اما وقتی که به خوبی که در حقشون کردم و ظلمی که بهم کردند فکر می کنم ، از بخشیدنشون منصرف میشم و حتی هی دلم می خواد پشت سرشون غیبت کنم . این خصلت بدی اما نمی تونم از شرش خلاص بشم . لطفا یه راهکار بهم بدید تا بتونم ترکش کنم .

ممنون

تولد دوباره گرامی بعداز پاسخ اساتید گرامی اگر مایل بودید و توانستید این را نیز لحاظ نمایید و اگر نتوانستید که خیر و حرفی نیست ..

ابتدا تا جایی که میتو.انید بازهم ببخشیدشان و درآخر اگر واقعا نمیتوانید که از خطای آنان {که البته اینراهم بگویم که اگر واقعا هم خطای آنان باشد که ما فعلا فرض را برخطای کامل و مطلق آنان میگذاریم} گذشت نمایید لطفا سعی نمایید به این توصیه نه چندان کارشناسانه هم عمل نمایید .. قطع رابطه موقت

برای آینده خودتان هم که شده و درصورت عدم توانایی در بخشش آنان که بخشش آنان نه برای محبت درحق آنان که در واقع محبت در مورد وجود خودتان هم خواهدبود ، فعلا در رفت و آمد با آنان یا برخورد با آنان و بهرطریق که میتوانید محدودیتهایی را لحاظ نموده یا تجدید نظر نمایید و تا حد توان از دیدن و دیدار آنان و تا وقت بهبودی نسبی یا کامل خود پرهیز نمایید و اگر بتوانید این پرهیز را تا جای لازم ادامه دهید ، بعد از گذشت مدت زمانی خود خواهید دید یا متوجه خواهید شد که بخشش آنها کار کار چندان سختی هم نبوده و بلکه تا چه اندازه هم ساده و آسان بوده و خواهدبود که فعلا تکرار دیدار آنان و یادآوری بدی یا بدی های آنان اجازه این تفکر یا اجرا را ازشما گرفته که البته حق هم باشماست ..
بنابراین ، فعلا از دیدار و برخورد با آنان پرهیز نمایید و البته این قطع ارتباط بستگی به خیلی چیزها یا موارد هم خواهدداشت که فعلا خودتان میدانید ..
1 آیا شما مجردید یا متاهل ..؟؟
2 آیا شما زن هستید یا مرد ..؟؟
3 آیا شما توان این قطع رابطه یا پرهیز را دارا میباشید یا خیر ..؟؟{مثلا خانواده خودتان اند یا همسرتان .. بزرگتراز شما هستند یا کوچکتر یا ..؟؟}
4 در واقع این فرد یا افراد چه کسانی میباشند و شما دارای چه سن و سالی یا گذر چه دورانی از عمرخود میباشید ..؟
5 این افراد از اقوام و فامیل یا دوستان یا همسایگان یا خانواده خود یا همسر و بسیارنزدیک میباشند یا دور ..؟؟
6 ازشما بزرگتر یا کوچکتر میباشند ..؟؟{که در موردشماره3 لحاظ گردید}
7 دربرخورد و معاشرتهای فعلی یا قبلی .. آیا آنها برشما غالب بودند و هستند یا شما بر آنان ..؟؟{اعتماد بنفس شما در برخورد شما باآنان و مسائلی ازاین دست و ..}
و 8 و9 و 10 و ....؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بنابراین شما خودتان بهتراز هرکسی پاسخ این سوالات یا سوالات دیگر را میدانید و باید بر اساس لحاظ نمودن همه یا تعدادی از آنها .. این قطع ارتباط با آنان را اجرا نمایید و اگر میتوانید حتما این ارتباط را تا مدتی قطع نمایید و این در واقع بطور غیر مستقیم بنفع آنان نیز خواهدشد چون احتمالا و فعلا باعث یک جهش ژنتیکی نامطلوب در وجود شما گردیده اند که اگر هر چه زودتر درمان نشود شما را برای بدگویی ها و تهمتهای ممتد از آنان و درمورد آنان ترغیب و حتی تشویقتر نموده و خواهدنمود که ممکن است بر اثر تداوم این بدگویی ها یا رفت و آمدها ، به خشم و انتقام و درنهایت هم تلافی و انتقامجویی نیز بیانجامد ..

از اینرو چه بهتر که تا بهبودی تقریبی یا کامل وجودتان این قطعی را ازهمین امروز قطعیت بخشیده و رابطه با آنان را فعلا متوقف یا محدودتر نمایید و حتی و حتی افرادی که با شما و آنان درحال معاشرت هم میباشند باید در این محدودیت لحاظ گردند چون همچنان احتمال انتقال یادآوری بدیهای آنان بشما از طریق همین افراد نیز میرود که این نیز میتواند در اوغده ای و حتی کینه یا انتقامجو شدن شما و انتقال آن بفرزندان آینده شما نقش تاثیرگذاری ایفا نماید

بنابراین هرچه این رفت و آمدها {اگررفت و آمدی همچنان هست} و از هرطریق ممکن بیشترشوند، متاسفانه حرص شما هم {با توجه به اخلاقهای ژنتیکی به ارث رسیده بشما که متغیر و متفاوت هم میباشند که البته در مورد همه ما هم صدق مینماید و استثناهم ندارد} ممکن است بیشتر شود بهرحال این قطع ارتباط را آنقدر تداوم بخشیده تا سرانجام اگر به سرانجامی خوب ازطرف شما یا آنان ختم نگردید .. به سرانجامی بد برای شما یا حتی آنان هم ختم نگردد .. بنابراین اگر همانگونه که خود در مطلب و ارسالتان تایید و تاکید نموده اید که تا این اندازه از دست آنان ناراحت میباشید که نمیتوانید حتی آنان را عفو نموده و ببخشید .. و البته و چنانچه نتوانستید به توصیه های سایر اساتید علم اخلاق هم عمل نمایید .. حتما و تا دیر نشده و تا آینده خودرا بیش از این با انواع غیبتها و بدگویی ها تخریب ننمودید .. فعلا رفت و آمد خود با چنین افرادی را محدود یا حتی کاملا متوقف نمایید تا این جهش درون ناسازگار شما براحتی رد شود یا از سرتان بگذرد تا اوضاع درونیتان نیز مجددا بهبود یابد .. در پناه او ..

{البته برای محدودنمودن هرچه بیشترخودم ازادامه بیشتر و طولانی شدن متن،اینرانیز بیان ننمودم که ابتدا ما انسانها در برابر نبخشیدن دیگران یا گرفتن انتقام از کارهای بد و ناپسند آنان ، چه خوب بود که به این نیز کمی فکر مینمودیم که اگر آنان نیز و قبل از این بدیها ، خوبی هایی نیز در حق ما یا فرزندان یا عزیزان ما هم نموده اند و قبل از هر انتقام از رفتارهای بد و ناپسند آنان ، ابتدا کمی تلافی خوبی های آنان را هم مینمودیم و بعد میرفتیم سراغ انتقام یا تلافی از کارهای بد و ناپسندشان و البته اینرا برای همه و حتی خودم ذکر نمودم که اگر تلافی و انتقامی هم است باید در مورد خوبی ها هم باشد}

{باسپاس}

[="DarkGreen"]سلام . این شخصی که میگم ، پسر خاله منه . قبل از کنکور ، یه کاری کرد که ( از عمدی و غیر عمدی بودنش مطمئن نیستم ) من از خودم ناامید شدم و روی اوردم به اعتماد به نفس کاذب . این جوری تونستم تا حدی به خودم امیدوار باشم . اما نتونستم درس بخونم . رتبه من 39000 شد . اما همین پسر خاله ام که ماشاءالله پشت کار خوبی داره و خیلی به هدفش فکر می کنه و شب و روز درس می خوند ، رتبه اش حدود 15000 تا از من بالا تر شد . حدود 50000 شد . فکر می کنم خدا سزاش را داده اما نمی دونم چرا من نمی تونم ببخشمش .

در مورد نکته آخری هم که گفتید : من تا جایی که یادمه هیچ نکته مثبتی ازش یادم نیست . شاید داشته باشه اما فکر می کنم اون ظلمی که در حقم کرد ، همه را مثل یک پاک کن خیلی بزرگ از ذهنم پاک کرد .

با وجود اینکه از ضررهای کینه گرفتن نسبت به کسی آگاهم و به همین خاطر دچار زخم معده هم شدم ،نتونستم ببخشمش .

امیدوارم که یه روزی بتونم ببخشمش .[/]

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام..

تولد دوباره;384992 نوشت:
اما نمی دونم چرا من نمی تونم ببخشمش .

چون شما احساس میکنید آنچنان که شما ضربه خوردید او نخورده و دلتان آرامش پیدا ننموده و نمینماید اما بازهم تاکید مینماید که اگر بدانید و او را ببخشید بیشتر درحق خودتان لطف و محبت نموده اید نه او ..

در مورد متن اتفاق بالا هم که الان آنرا نوشتید وضعیت کمی فرق نمود و اون نسخه که ندیدن ایشان بود دیگر دراین مورد و اینجا کاربرد نخواهدداشت و بلکه باید نسخه ای دیگر برای این مورد شما پیچاند و بلکه شما را باید حتما ترغیب و تشویق به ببخشیدن پسر خاله نمود چون شما درحال دریافت ضربه یا ضرر و زیانهایی هستید که خود از آنها بی اطلاع میباشید که البته ادامه بحثش هم بسیار طولانی ست که فعلا و در حال حاضر تنها چیزی که میتوانم بگویم این است که اگر همین الان و فورا او را ببخشید لطف بزرگی در حق خود انجام داده اید و اقدام ناشایست یا ناپسند او را بگذارید بحساب ماموری که ماموریتش را انجام داده ..

بهرحال اگر هر علتی یک بهانه و دلیل داشته یا خواهدداشت .. نقطه شروع برای شما یا همه ما در ایجاد علتهای خوب درآینده میتواند همین لحظه بوقوع بپیوندد که آن بخشش یا بخشیدن پسر خاله ها و دختر عمه ها و همه انسانها با هردین و مذهبی ازطرف ما خواهدبود ..{البته با قبول این واقعیت که همه ما خود نیز گناهانی را درگذشته ها انجام داده ایم که خواه ناخواه باید بیایند و عدالت خالق را اجرا نمایند که تنها میتوانیم دعا نماییم سنگینی شان به آن حد نباشد که کمر ما تاب تحمل آنها را نداشته و درنهایت با ارتکاب گناهان بیشتر،بشکند..انشاا...}

{باسپاس}[/]

[="DarkGreen"]ممنون . از همه مضرات نبخشیدن و کینه گرفتن آگاهم . اما نمی دونم چرا با وجود این آگاهی ، نمی تونم این بخشش را در عمل اجرا کنم ؟ نمی دونم چرا وقتی باهاش روبه رو میشم احساس تنفر من و اذیت می کنه ؟ البته حدس میزنم که حسادت باشه و این حسادت با استفاده از اون ظلم ، داره من و از بخشش دور می کنه . حالا به نظر شما راه رهایی ا حسادت چیه ؟

راستش اعتقاد دارم که اگر یک راه را برای مسئله انتخاب کردم و جواب نداد ، حتما راهی دیگر برای حل آن وجود دارد و هیچ مشئله ای بدون حل نمی مونه ، حتی اگر راهی نباشه ، مثال نقض به کمک میاد و از راه خودش مسئله را حل می کنه .[/]

[="DarkSlateBlue"]بنام او

باسلام مجدد..

تولد دوباره;390165 نوشت:
ممنون . از همه مضرات نبخشیدن و کینه گرفتن آگاهم . اما نمی دونم چرا با وجود این آگاهی ، نمی تونم این بخشش را در عمل اجرا کنم ؟ نمی دونم چرا وقتی باهاش روبه رو میشم احساس تنفر من و اذیت می کنه ؟ البته حدس میزنم که حسادت باشه و این حسادت با استفاده از اون ظلم ، داره من و از بخشش دور می کنه . حالا به نظر شما راه رهایی ا حسادت چیه ؟

راستش اعتقاد دارم که اگر یک راه را برای مسئله انتخاب کردم و جواب نداد ، حتما راهی دیگر برای حل آن وجود دارد و هیچ مشئله ای بدون حل نمی مونه ، حتی اگر راهی نباشه ، مثال نقض به کمک میاد و از راه خودش مسئله را حل می کنه

البته باید ببخشید شما در 13 شهریور این پست را زدید و من متاسفانه امروز در 8 مهر متوجه آن شدم و این دال بر بی اعتنایی نگردد انشاا...

و اما درمورد حسادت که هم خودتان پاسخ خوبی را در متن خود ارائه نمودید و هم در دو ارسال قبل که ارسال نمودم اگر توجه گردد پاسخش موجود بود ، اول که به شخصه معتقدم که حسادت هم مانند همه صفات بد تا حدودی نیاز همه بدنها میباشد و اما یکی از راههای خنثی نمودن حسادت بیش از حد هم فعلا دوری از افرادی ست که نسبت به آنان حسادت منفی پیدا نموده اید یا نسبت به آنان حسادت منفی میورزید {والبته اگر بازهم راه گذشت و بخشش را برای خود بسته ایم این نسخه تجویز میشود که هیچ دارویی مثل بخشش نخواهدبود که متاسفانه چون ما فکر میکنیم بخشش ما سودش بطرف مقابلمان میرسد از انجام آن ابا داریم که اتفاقا بخشش سودش مستقیم به جیب خودمان و عزیزان خودمان خواهدرسید اما قدرت دید آنرا نداریم..متاسفانه}

{باسپاس}[/]

[="DarkGreen"]یه چند روزیه که نسبت بهش احساس خوبی دارم . ممنونم.:Gol:[/]

[="Georgia"][="Blue"]جمع بندی

سوال
چگونه می توان استعدادهای بالقوه کمال خود را به بالفعل نمود؟

پاسخ
رای بالفعل نمودن استعدادهای معنوی که در روح و روان انسان وجود دارد چند امر نقش حیاتی دارد:
اول اینکه باید همواره به ندای فطرت درون توجه نمود و از هر فعلی که موجب خاموش شدن یا ضعیف شدن ندای درون می شود پرهیز کرد. زیرا ما در بسیاری از موارد وقتی می خواهی مرتکب اشتباهی بشوین یک ندایی از درون ما را از انجام آن از می دارد منتهی به جهت تعلقات و خواهشهای مادی نفسانی خود از آن نداها گوش بسته و به انجام اعمال ناروا مبادرت می ورزیم. توجه به ندای درون که برخاسته از همان فطرت اولی انسان است میتواند در بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان بسیار موثر باشد.
دوم اینکه تحصیل علوم و معارف حقیقی برای شناخت حقایق نفس و جهانی که در آن زندگی می کنیم نیز تاثیر به سزایی در بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان دارد.
سوم اینکه انجام واجبات و ترک محرمات و مبادرت به انجام مستحباتی که در حد وسعمان است نیز یکی دیگر از عوامل بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان است.
پنجم اینکه دعا در پیشگاه خداوند و توکل دائمی به حق و نیز توسل به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام در تمامی شئون زندگی نیز نتیجه مذکور را خواهد داشت.
ششم اینکه پرهیز از گناه خصوصا گناهانی که ولع انسان برای انجام آنها زیاد است و در خلوت نیز هیچ بازدارنده خارجی برای ارتکاب آنها وجود ندارد نقش بسیار مهمی در بالفعل شدن استعدادهای معنوی انسان دارد.
هفتم اینکه صبر کردن در برابر مشکلات و سختیها و تحمل نارواییها و ناکامیها نیز در زیاد شدن ظرفیت معنوی انسان و بالفعل شدن استعدادهای معنوی نقش مهمی دارد.

سوال
چگونه می توان کسانی را که در حق ما ظلم کرده اند بخشید؟

پاسخ
برای اینکه بتوانید به راحتی از اشتباهات دیگران بگذرید و آنها را ببخشید به این مطلب توجه کنید که روزی ما هم ممحتاج به عفو و بخشش دیگران هستیم زیرا ما نیز از خطا و اشتباه مصون نبوده و در محشر کبرایی که جز اعمالمان یار و یاوری نداریم سخت محتاج عفو و بخشش حقوقی هستیم که از مردم تضییع نموده ایم.
بد نیست هر چند وقت احادیثی از این دست را نیز مطالعه و در آنها اندیشه نمایید.
امام علی علیه السلام فرمودند: شر الناس من لایعفوا عن الزلة و لا یستر العورة (1).
بدترین مردم کسی است که از لغزش دیگران عفو و گذشت نکند و عیب‌پوشی ننماید.
رسول‌ اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
اذا کان یوم القیامه ینادی مناد من بطنان العرش لیقم من علی الله اجره فلایقوم الا من عطا عن ذنب اخیه (2).
چون روز قیامت شود از باطن عرش ندا رسد: هر که اجر و پاداش بر خدا دارد برخیزد، تنها آن کس که از گناه برادر دینی خود عفو کرده است برمی‌خیزد.
و نیز رسول‌ اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
رحموا ترحموا و اغفروا یغفر لکم (3).
رحم کنید تا به شما رحم کنند و دیگران را ببخشید تا بخشیده شوید.

پینوشتها:
1-غررالحکم، ج 4، ص 184
2-کنزالعمال، ج 3، ص 373
3-نهج‌الفصاحه، ص 51

موضوع قفل شده است