جمع بندی سوالاتی در مورد نعمت های بهشتی

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی در مورد نعمت های بهشتی

با توجه کردن به نعمت های بهشتی شاید سوالاتی برای هرکس پیش بیاید. برای بنده که سوالات زیر پیش آمد:

1-اگر بنده به بهشت بروم و دوست داشته باشم بچه دار شوم آیا امکان پذیر هست؟ اگر بله چطور بچه من بدون زندگی دنیوی و پس دادن امتحان وارد بهشت میشود؟

2-میگویند زن و شوهری که هر دو بهشتی باشند میتوانند کنار یکدیگر زندگی کنند خب زن من چطور میخواد با حوری هایی که من باهاشون رابطه دارم کنار بیاد؟ اصلا من چطور میخوام با قلمان هایی که اون باهاشون رابطه داره کنار بیام؟

3-میگویند هر زنی را که در دنیا ببینی و ازش خوشت بیاد ولی نگاه هوس آلود بهش نکنی اون دنیا یک حوری شبیه همون بهت میدن. به فرض اینکه یکی از اون زن ها فامیل من باشه و همراه شوهرش بیان دیدار من ضایع نیست که اون مرد تو کلکسیون حوری های من زنش رو ببینه؟ من چطور میخوام این مسئله رو به اون دختر که فامیلم هست توضیح بدم؟

4-زنی که 25 سالگی ازدواج کرده و 40 سالگی شوهرش مرده باشه و دوباره 45 سالگی ازدواج کرده باشه و شوهر دومش 75 سالگیش مرده باشه به فرض اینکه هر 3 بهشتی باشند چطور میخواهند 3 نفری زیر یک سقف زندگی کنند؟

لطفا مورد به مورد جواب بدهید.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد میقات

[="Tahoma"]

m@hdi;382148 نوشت:
با توجه کردن به نعمت های بهشتی شاید سوالاتی برای هرکس پیش بیاید. برای بنده که سوالات زیر پیش آمد:

1-اگر بنده به بهشت بروم و دوست داشته باشم بچه دار شوم آیا امکان پذیر هست؟ اگر بله چطور بچه من بدون زندگی دنیوی و پس دادن امتحان وارد بهشت میشود؟

2-میگویند زن و شوهری که هر دو بهشتی باشند میتوانند کنار یکدیگر زندگی کنند خب زن من چطور میخواد با حوری هایی که من باهاشون رابطه دارم کنار بیاد؟ اصلا من چطور میخوام با قلمان هایی که اون باهاشون رابطه داره کنار بیام؟

3-میگویند هر زنی را که در دنیا ببینی و ازش خوشت بیاد ولی نگاه هوس آلود بهش نکنی اون دنیا یک حوری شبیه همون بهت میدن. به فرض اینکه یکی از اون زن ها فامیل من باشه و همراه شوهرش بیان دیدار من ضایع نیست که اون مرد تو کلکسیون حوری های من زنش رو ببینه؟ من چطور میخوام این مسئله رو به اون دختر که فامیلم هست توضیح بدم؟

4-زنی که 25 سالگی ازدواج کرده و 40 سالگی شوهرش مرده باشه و دوباره 45 سالگی ازدواج کرده باشه و شوهر دومش 75 سالگیش مرده باشه به فرض اینکه هر 3 بهشتی باشند چطور میخواهند 3 نفری زیر یک سقف زندگی کنند؟

با سلام و درود

در این زمینه چند نکته عرض می شود:

1. در روایات در مورد تولید مثل، چیزی اشاره نشده است. البته در قرآن می فرماید هر چه بخواهند و میل کنند برایشان فراهم می شود:

«وَ فيها ما تَشْتَهيهِ الْأَنْفُسُ»؛ و در آن (بهشت) آنچه دلها مى‏خواهد موجود است. (زخرف، 71)

«لَهُمْ ما يَشاؤُنَ عِنْدَ رَبِّهِمْ»؛ و هر چه بخواهند نزد پروردگارشان براى آنها فراهم است‏. (شوری، 22)

«وَ لَهُمْ ما يَدَّعُونَ»؛ و هر چه بخواهند در اختيار آنان خواهد بود. (یس، 57)

نکته: البته ممکن است خود شخص به حدی از کمال برسد که اصلا چنین چیزهایی را نخواهد.

2. تزاحمات بین غیرت و احساسات و ... مربوط به این دنیا است، و در آن جا با هم قابل جمع است. انسان آن قدر کمال پیدا می کند که معایبش رفع می شود.

«وَ نَزَعْنا ما في‏ صُدُورِهِمْ مِنْ غِل‏»؛ هر گونه غلِّ [حسد و كينه و دشمنى‏] را از سينه آنها برمى‏كنيم (و روحشان را پاك مى‏سازيم). (حجر، 47)

«فِيهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ»؛ در آن باغهاى بهشتى زنانى هستند كه جز به همسران خود عشق نمى‏ورزند. (الرحمن، 56)

آن چه از مجموعه آيات قرآنی، استفاده می شود، اين است كه همسران بهشتی، جامع تمام امتيازات و زيبايی ها و حُسن ظاهر و باطن و فضايل جسمانی و روحانی و اخلاقی هستند و آن چه خوبان، همه دارند، آن ها تنها دارند. (پيام قرآن، آيت اللّه مكارم شيرازی، ج 6 ، ص 260)

3. از طرفی حوری بهشتی و یا غلمان، هیچگاه به درجه و رتبه زن و مرد بهشتی نمی رسند یعنی ارزش همسری از نوع انسان، بسیار درجه اش از حوری و غلمان بیشتر و بالاتر است، و آن ها در یک رتبه نیستند.

4. توجه داشته باشید که ممکن است این توصیفات سمبلیک باشد یعنی اشاره به یک حقیقت ملکوتی است، و این گونه توصیف شده تا برای ما قابل درک و فهم باشد.

علامه طباطبایی (ره) در مورد ازدواج در بهشت می گوید:
مراد از تزويج اهل بهشت با حوريان اين است كه قرين حوريان هستند، چون اين تزويج به معناى ازدواج اصطلاحى نيست، بلكه مراد از زوج، معناى قرين است، كه معناى اصلى لغوى آن است. (ترجمه المیزان،ج 18، ص 228)

5. اجباری در انتخاب همسر نیست و به اختیار خود شخص است:

"أَخْبِرْنِي عَنِ الْمُؤْمِنِ تَكُونُ لَهُ امْرَأَةٌ مُؤْمِنَةٌ يَدْخُلَانِ الْجَنَّةَ يَتَزَوَّجُ أَحَدُهُمَا بِالْآخَرِ فَقَالَ يَا أَبَا مُحَمَّدٍ إِنَّ اللَّهَ حَكَمٌ عَدْلٌ إِنْ كَانَ هُوَ أَفْضَلُ مِنْهَا خَيَّرَ هُوَ فَإِنْ اخْتَارَهَا كَانَتْ مِنْ أَزْوَاجِهِ وَ إِنْ كَانَتْ هِيَ خَيْراً مِنْهَا خَيَّرَهَا فَإِنِ اخْتَارَتْهُ كَانَ زَوْجاً لَها"
از امام صادق عليه‌ السلام سؤال شد: آيا زن و شوهر مؤمن كه وارد بهشت می‌ شوند، با هم ازدواج می‌ كنند؟
حضرت فرمودند: خداوند عادل است. اگر مرد از زنش افضل باشد، اختيار با مرد است كه زنش را بپذيرد يا نه. اگر پذيرفت، يكی از زنانش می‌ شود. اگر زن از شوهرش افضل باشد، اختيار با او است. اگر همسرش را پذيرفت. همان شوهرش می ‌شود. (بحار الانوار، ج ۸، ص 105)

6. کسی که چند همسر داشته، بهترین را به اختیار خود انتخاب می کند:

"قَالَتْ أُمُّ سَلَمَةَ رِضْوَانُ اللَّهِ عَلَيْهِ لِرَسُولِ اللَّهِ (ص) بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي الْمَرْأَةُ يَكُونُ لَهَا زَوْجَانِ فَيَمُوتُونَ وَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ لِأَيِّهِمَا تَكُونُ فَقَالَ (ص) يَا أُمَّ سَلَمَةَ تَخَيَّرْ أَحْسَنَهُمَا خُلُقاً وَ خَيْرَهُمَا لِأَهْلِهِ يَا أُمَّ سَلَمَةَ إِنَّ حُسْنَ الْخُلُقِ ذَهَبَ بِخَيْرِ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَة"
امام باقر عليه ‌السلام فرمودند:
ام سلمه ـ همسر پیامبر ـ به رسول خدا صلی الله عليه وآله عرض كرد: پدر و مادرم فدايت! گاهی زنی در دنيا دو شوهر می ‌كند و هر سه اهل بهشت می ‌شوند. اين زن از آنِ كدام يك خواهد شد؟
حضرت فرمودند: هر كدام را كه در دنيا خوش اخلاق بوده ‌اند و رفتار خانوادگی اش بهتر بود، اختيار می‌ كند. ای ام سلمه! حُسن خلق خير دنيا و آخرت را جلب می ‌كند. (أمالی الصدوق، ص 498؛ بحارالانوار، ج 8، ص 109، ح 7)

میقات;383416 نوشت:

2. تزاحمات بین غیرت و احساسات و ... مربوط به این دنیا است، و در آن جا با هم قابل جمع است. انسان آن قدر کمال پیدا می کند که معایبش رفع می شود.

«وَ نَزَعْنا ما في‏ صُدُورِهِمْ مِنْ غِل‏»؛ هر گونه غلِّ [حسد و كينه و دشمنى‏] را از سينه آنها برمى‏كنيم (و روحشان را پاك مى‏سازيم). (حجر، 47)

من در این مورد متوجه نشدم یعنی چی که "تزاحمات بین غیرت و احساسات و ... مربوط به این دنیا است، و در آن جا با هم قابل جمع است. انسان آن قدر کمال پیدا می کند که معایبش رفع می شود."؟؟؟
تو اون دنیا غیرت و تعصب از بین میره یا ...چی؟؟؟
ممنون:Gol:

m@hdi;382148 نوشت:
-اگر بنده به بهشت بروم و دوست داشته باشم بچه دار شوم آیا امکان پذیر هست؟ اگر بله چطور بچه من بدون زندگی دنیوی و پس دادن امتحان وارد بهشت میشود؟

سلام
شما میتونید فرزندتان را ایجاد کنید او فرزند دنیا نیست که احکام دنیا بر او حاکم شود بلکه فرزند آخرت و بهشتی شماست

m@hdi;382148 نوشت:
میگویند زن و شوهری که هر دو بهشتی باشند میتوانند کنار یکدیگر زندگی کنند خب زن من چطور میخواد با حوری هایی که من باهاشون رابطه دارم کنار بیاد؟ اصلا من چطور میخوام با قلمان هایی که اون باهاشون رابطه داره کنار بیام؟

در آخرت محدودیتها برداشته میشود و حسادتها کنار می رود آنوقت همسرتان با شما که همیشه با او می توانید باشید ولو با داشتن چند همسر مشکلی ندارد ولی زنان یک همسر بیشتر ندارند

m@hdi;382148 نوشت:
میگویند هر زنی را که در دنیا ببینی و ازش خوشت بیاد ولی نگاه هوس آلود بهش نکنی اون دنیا یک حوری شبیه همون بهت میدن. به فرض اینکه یکی از اون زن ها فامیل من باشه و همراه شوهرش بیان دیدار من ضایع نیست که اون مرد تو کلکسیون حوری های من زنش رو ببینه؟ من چطور میخوام این مسئله رو به اون دختر که فامیلم هست توضیح بدم؟

ما که نشنیدیم این را که نگاه نکنی یکی شبیهش بهت میدن کجاست سندش ؟

m@hdi;382148 نوشت:
زنی که 25 سالگی ازدواج کرده و 40 سالگی شوهرش مرده باشه و دوباره 45 سالگی ازدواج کرده باشه و شوهر دومش 75 سالگیش مرده باشه به فرض اینکه هر 3 بهشتی باشند چطور میخواهند 3 نفری زیر یک سقف زندگی کنند؟

زن هرکدام را بخواهد انتخاب می کند
والله الموفق

m@hdi;382148 نوشت:

مشکل شما اینه داری بهشت رو با این دنیای دنی مقایسه میکنی
اونجا همه چی تغییر میکنه و فکر و دیدگاه انسان هم 100% میکنه
زندگی در بهشت عرفانی و الهی هست.

[="Tahoma"]

shikabzar.ir;405760 نوشت:
من در این مورد متوجه نشدم یعنی چی که "تزاحمات بین غیرت و احساسات و ... مربوط به این دنیا است، و در آن جا با هم قابل جمع است. انسان آن قدر کمال پیدا می کند که معایبش رفع می شود."؟؟؟
تو اون دنیا غیرت و تعصب از بین میره یا ...چی؟؟؟
ممنون:Gol:

با سلام و درود

خیر، غیرت از بین نمی رود، زیرا غیرت از صفات کمال است و صفات کمال باقی می مانند.

در آن جا هر کس به همان میزان که باید این صفات را داشته باشد، دارا است، یعنی هر کدام از این صفات به اندازه ای که باید باشند هستند، لذا تعارض و تزاحمی بین آن ها پیش نمی آید.

در این دنیا است که انسان ها صفات را به اندازه ای که باید داشته باشند ندارند، لذا یکی بیش از اندازه است و دیگری کمتر، از اینرو با هم تعارض و تزاحم می کنند.

حامد;405770 نوشت:
ولی زنان یک همسر بیشتر ندارند

سلام.

ای بابا. از یک طرف می فرمایید آنجا محدودیت ها از بین می رود و دیگر حسادت نیست و چنین و چنان. از طرف دیگر می فرمایید زنان آنجا هم بیش از یک همسر ندارند. آیا این فرمایش شما ریشه روایی دارد؟

حامد;405770 نوشت:
ما که نشنیدیم این را که نگاه نکنی یکی شبیهش بهت میدن کجاست سندش ؟

بنده هم فراوان از منبرها شنیده ام.

با تشکر.

مؤمن;407064 نوشت:
ای بابا. از یک طرف می فرمایید آنجا محدودیت ها از بین می رود و دیگر حسادت نیست و چنین و چنان. از طرف دیگر می فرمایید زنان آنجا هم بیش از یک همسر ندارند. آیا این فرمایش شما ریشه روایی دارد؟

سلام
این مساله محدودیت نیست بلکه اقتضالی فطرت الهی سالم یک زن است . در هیچ روایتی از تعدد همسر برای زنان در بهشت سخن گفته نشده بلکه از برخی یکی بودن هم فهمیده میشود

مؤمن;407064 نوشت:
بنده هم فراوان از منبرها شنیده ام.

سند روایی رو بیاورید
والله الموفق

پرسش:
درمورد زندگی در بهشت، برای بنده سوالات زیر پیش آمد:
1- اگر بنده به بهشت بروم و دوست داشته باشم بچه دار شوم آیا امکان پذیر هست؟ اگر بله چطور بچه من بدون زندگی دنیوی و پس دادن امتحان وارد بهشت می شود؟
2- می گویند زن و شوهری که هر دو بهشتی باشند می توانند کنار یکدیگر زندگی کنند. زن من چطور می خواهد با حوری هایی که من با آنها رابطه دارم کنار بیاد؟ اصلا من چطور میخواهم با غلمان هایی که او با آنها رابطه دارد کنار بیایم؟
3- می گویند هر زنی را که در دنیا ببینی و ازش خوشت بیاد ولی نگاه هوس آلود بهش نکنی اون دنیا یک حوری شبیه همان می دهند. به فرض اینکه یکی از آن زن ها فامیل من باشد و همراه شوهرش بیایند دیدار من، بد نیست که آن مرد بین حوری های من زنش را ببیند؟
4- زنی سه بار ازدواج کرده و شوهرهایش مرده اند، به فرض این که هر 3 بهشتی باشند، چطور می خواهند 3 نفری زیر یک سقف زندگی کنند؟ آیا در آن دنیا غیرت و تعصب از بین میرود؟

پاسخ:
با سلام و درود
در این زمینه چند نکته عرض می شود:
1. در روایات در مورد تولید مثل، چیزی اشاره نشده است. البته در قرآن می فرماید: هر چه بخواهند و میل کنند برایشان فراهم می شود:
«وَ فيها ما تَشْتَهيهِ الْأَنْفُسُ»؛ و در آن (بهشت) آنچه دلها مى‏خواهد موجود است.(1)
«لَهُمْ ما يَشاؤُنَ عِنْدَ رَبِّهِمْ»؛ و هر چه بخواهند نزد پروردگارشان براى آنها فراهم است‏.(2)
«وَ لَهُمْ ما يَدَّعُونَ»؛ و هر چه بخواهند در اختيار آنان خواهد بود.(3)
نکته: البته ممکن است خود شخص به حدی از کمال برسد که اصلا چنین چیزهایی را نخواهد.
«وَ نَزَعْنا ما في‏ صُدُورِهِمْ مِنْ غِل‏»؛ هر گونه غلِّ [حسد و كينه و دشمنى‏] را از سينه آنها برمى‏كنيم (و روحشان را پاك مى‏سازيم).(4)
«فِيهِنَّ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ»؛ در آن باغهاى بهشتى زنانى هستند كه جز به همسران خود عشق نمى‏ورزند.(5)
آن چه از مجموعه آيات قرآنی، استفاده می شود، اين است كه همسران بهشتی، جامع تمام امتيازات و زيبايی ها و حُسن ظاهر و باطن و فضايل جسمانی و روحانی و اخلاقی هستند و آن چه خوبان، همه دارند، آن ها تنها دارند.(6)
3. از طرفی حوری بهشتی و یا غلمان، هیچگاه به درجه و رتبه زن و مرد بهشتی نمی رسند یعنی ارزش همسری از نوع انسان، بسیار درجه اش از حوری و غلمان بیشتر و بالاتر است، و آن ها در یک رتبه نیستند.
4. توجه داشته باشید که ممکن است این توصیفات سمبلیک باشد یعنی اشاره به یک حقیقت ملکوتی است، و این گونه توصیف شده تا برای ما قابل درک و فهم باشد.
علامه طباطبایی (ره) در مورد ازدواج در بهشت می گوید:
مراد از تزويج اهل بهشت با حوريان اين است كه قرين حوريان هستند، چون اين تزويج به معناى ازدواج اصطلاحى نيست، بلكه مراد از زوج، معناى قرين است، كه معناى اصلى لغوى آن است.(7)
5. اجباری در انتخاب همسر نیست و به اختیار خود شخص است:
"أَخْبِرْنِي عَنِ الْمُؤْمِنِ تَكُونُ لَهُ امْرَأَةٌ مُؤْمِنَةٌ يَدْخُلَانِ الْجَنَّةَ يَتَزَوَّجُ أَحَدُهُمَا بِالْآخَرِ فَقَالَ يَا أَبَا مُحَمَّدٍ إِنَّ اللَّهَ حَكَمٌ عَدْلٌ إِنْ كَانَ هُوَ أَفْضَلُ مِنْهَا خَيَّرَ هُوَ فَإِنْ اخْتَارَهَا كَانَتْ مِنْ أَزْوَاجِهِ وَ إِنْ كَانَتْ هِيَ خَيْراً مِنْهَا خَيَّرَهَا فَإِنِ اخْتَارَتْهُ كَانَ زَوْجاً لَها"؛ از امام صادق عليه‌ السلام سؤال شد: آيا زن و شوهر مؤمن كه وارد بهشت می‌ شوند، با هم ازدواج می‌ كنند؟ حضرت فرمودند: خداوند عادل است. اگر مرد از زنش افضل باشد، اختيار با مرد است كه زنش را بپذيرد يا نه. اگر پذيرفت، يكی از زنانش می‌ شود. اگر زن از شوهرش افضل باشد، اختيار با او است. اگر همسرش را پذيرفت. همان شوهرش می ‌شود.(8)
6. کسی که چند همسر داشته، بهترین را به اختیار خود انتخاب می کند:
"قَالَتْ أُمُّ سَلَمَةَ رِضْوَانُ اللَّهِ عَلَيْهِ لِرَسُولِ اللَّهِ (ص) بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي الْمَرْأَةُ يَكُونُ لَهَا زَوْجَانِ فَيَمُوتُونَ وَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ لِأَيِّهِمَا تَكُونُ فَقَالَ (ص) يَا أُمَّ سَلَمَةَ تَخَيَّرْ أَحْسَنَهُمَا خُلُقاً وَ خَيْرَهُمَا لِأَهْلِهِ يَا أُمَّ سَلَمَةَ إِنَّ حُسْنَ الْخُلُقِ ذَهَبَ بِخَيْرِ الدُّنْيَا وَ الْآخِرَة"؛ امام باقر عليه ‌السلام فرمودند: ام سلمه ـ همسر پیامبر ـ به رسول خدا صلی الله عليه وآله عرض كرد: پدر و مادرم فدايت! گاهی زنی در دنيا دو شوهر می ‌كند و هر سه اهل بهشت می ‌شوند. اين زن از آنِ كدام يك خواهد شد؟ حضرت فرمودند: هر كدام را كه در دنيا خوش اخلاق بوده ‌اند و رفتار خانوادگی اش بهتر بود، اختيار می‌ كند. ای ام سلمه! حُسن خلق خير دنيا و آخرت را جلب می ‌كند.(9)

آیا در آن دنیا غیرت و تعصب از بین میرود؟

خیر، غیرت از بین نمی رود، زیرا غیرت از صفات کمال است و صفات کمال باقی می مانند.
در آن جا هر کس به همان میزان که باید این صفات را داشته باشد، دارا است، یعنی هر کدام از این صفات به اندازه ای که باید باشند هستند، لذا تعارض و تزاحمی بین آن ها پیش نمی آید.
در این دنیا است که انسان ها صفات را به اندازه ای که باید داشته باشند ندارند، لذا یکی بیش از اندازه است و دیگری کمتر، از اینرو با هم تعارض و تزاحم می کنند.

1. زخرف، 71.
  2. شوری، 22.
  3. یس، 57.
  4. حجر، 47.
  5. الرحمن، 56.
  6. پيام قرآن، آيت اللّه مكارم شيرازی، ج 6 ، ص 260.
  7. ترجمه المیزان،ج 18، ص 228.
  8. بحار الانوار، ج ۸، ص 105.
  9. أمالی الصدوق، ص 498؛ بحارالانوار، ج 8، ص 109، ح 7.
[=X-LocaleSpecific]
موضوع قفل شده است