صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه کسی فرهنگ مرا جابه جا کرد؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

چه کسی فرهنگ مرا جابه جا کرد؟

امروزه در کتاب فروشی ها کتاب هایی غیر آکادمیک و کوچه بازاری در زمینه روان شناسی وجود دارد که توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است این کتاب ها نه تنها افسردگی ها، اضطراب ها، مشکلات و اختلالات روحی و روانی افراد را درمان نمی کنند بلکه فرهنگ ایرانی اسلامی مخاطبان خود را هم تغییر می دهد. کتاب هایی در زمینه شاد زیستن و اعتماد به نفس مانند قورباغه را قورت بده ، چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد و هزاران کتاب که با موضوع روان شناسی نوشته شده و مؤلفین آنها موارد مصرف آن را هم ذکر نکرده اند باعث شده افرادی که برای حل مشکلات رفتاری و ارتباطی شان و درمان اختلالات روانی و روحی شان احتیاج به مراجعه به مشاوره و قرار گرفتن در پروسه درمانی دارند، به این کتاب ها بسنده کرده و به تدریج فرهنگ ارتباطی وسبک تفکر و شخصیت آنها نیز تغییر کند و تقید خود را به فرهنگ اصیل ایرانی - اسلامی از دست بدهند بنابراین باید کارشناسان فرهنگی و روان شناسان ایرانی با فرهنگ سازی و هشدار به افراد جامعه نسبت به این خطر مردم را آگاه کنند، از طرفی تدوین و ترویج کتبی در زمینه هایی مانند انتخاب همسر ، شناخت زن و مرد، اعتماد به نفس ، درمان اختلالات روانی و راهکارهای روابط مؤثر با توجه به فرهنگ ایرانی - اسلامی بسیار ضروری است
    ویرایش توسط اميدوار : ۱۳۸۸/۱۱/۲۷ در ساعت ۰۰:۴۲

2. صلوات ها 6

3.  

نوشته
    185
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    668

گفتار بسیار کلی ، مبهم و گنگ است . چه مواردی از تقید به فرهنگ ایرانی و اسلامی بر اثر مطالعه ی این کتاب ها فراموش شده است ؟ کجای این کتاب ها با فرهنگ اسلامی - ایرانی در تعارض است ؟ لطفا این ها را مشخص بفرمایید .

ایکاش به این موضوع هم اشاره می کردید که " چرا این کتاب ها تا این حد در ایران با فروش گسترده و استقبال وسیع روبرو شده است " ؟

5. صلوات ها 4

علاقه
    ایمان ، اخلاق ، عمل ، امر به معروف و نهی از منکر
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

نقل قول نوشته اصلی توسط اميدوار نمایش پست ها
    بلکه فرهنگ ایرانی اسلامی مخاطبان خود را هم تغییر می دهد.
    باسلام و تشکر ؛
    به معضل اجتماعی بسیار مهمی اشاره کردید، من هم شخصاً چند مورد از این کتابها را مطالعه کردم و متوجه شدم که اصلاً این کتابها با فرهنگ ایرانی و فرهنگ اسلامی مطابق نیست، و راهکارهای ارائه شده در این کتابها در مورد راه های شاد زیستن ، دوست داشتن دیگران، برنامه ریزی برای زندگی و چگونگی رفتار زوجین بایکدیگر و ......... فرهنگ غربی را در بر دارد و از فرهنگ ایرانی و اسلامی به دور است، مثلا در مورد شاد زیستن در فرهنگ غربی شاد زیستن یک تعریفی دارد و در فرهنگ ایرانی و اسلامی شاد زیستن تعریف دیگری دارد که در برخی موارد با هم متفاوت هستند. یا در مورد برنامه ریزی در زندگی ، در زندگی غربی ها یک چیزهایی مهم است و در زندگی ایرانیان مسلمان چیزهای دیگری مهم هست، و ما اگر از این کتابها تبعیت کنیم از برنامه های مهم آنها تبعیت کرده ایم و برنامه هایی که برای یک مسلمان و یک ایرانی مهم است را به بوته فراموشی سپرده ایم. یا مثلا در روابط زوجین در فرهنگ غربی ارائه شده در این کتابها روشهایی ارائه می شود که با راهکارهای ارائه شده در روابط زوجین دراسلام در برخی موارد متفاوت است.

پس نتیجه می گیریم که با تبعیت از این کتابها( که البته عمل به آنها مشکل است زیرا فرهنگ ما با فرهنگ آنها متفاوت است) ، فرهنگ خود را کم کم و به مرور زمان از بین می بریم و فرهنگ غربی را جایگزین می کنیم.
    قَد تَّبَيَّنَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَيِّ

قال الامام الباقر (ع): ان حدیثنا یحیی القلوب

صبا از نكهت كویت نسیمی سوی ما آورد
    ز سوز شعلة شوقت چو تاب افتاد در دلها

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

7. صلوات ها 4

علاقه
    عالم
    نوشته
    68
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    348

نقل قول نوشته اصلی توسط netuser نمایش پست ها
    گفتار بسیار کلی ، مبهم و گنگ است . چه مواردی از تقید به فرهنگ ایرانی و اسلامی بر اثر مطالعه ی این کتاب ها فراموش شده است ؟ کجای این کتاب ها با فرهنگ اسلامی - ایرانی در تعارض است ؟ لطفا این ها را مشخص بفرمایید . ایکاش به این موضوع هم اشاره می کردید که " چرا این کتاب ها تا این حد در ایران با فروش گسترده و استقبال وسیع روبرو شده است " ؟

سوال دارم؟؟
    ايا شما تو ايران زندگي مي كنيد و اگه نه كه لطفا دخالت نكنيد اگه بله اخه اين كه عليه دين اسلام است .

شما هم هرچند سني باشيد بايد در حمايت از دين اسلام كه متحد ياشيم

يا شما عادت كردين هميشه دشمنان را بر شيعيان برتري بدين خدا كمكون كنه

يعني واقعا نمي بينيد كه اين كتابها دارن عليه فرهنگ ايراني اسلامي نوشته مي شن؟؟

اصلا اين كتابها را خوندين؟؟

يا مي خواين هر چي تو اين سايت نوشته مي شه مخالفت كنين!!!!؟؟؟

9. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

با سلام

بنده هم با مطالب اميدوار عزيز و نيايش سبز بزرگوار موافقم

برخي كتابهايي كه در اين راستا چاپ مي شوند هيچ تناسبي با فرهنگ و اعتقادات ديني ما ندارند

برخي از مطالبشون هم در تضاد با اعتقادات ديني ماست ولي چون با زبان مشاوره نوشته مي شود و بعضا حالت داستان گونه دارد يا باعبارتهاي كارشناسي و مشاوره اي نوشته مي شود

مسئولين وقعي بدان نمي نهند و بي خيال موضوع مي شوند

به نظر اگر كمي با احتياط با اين موضوعات برخورد شود مطمين تر خواهد بود

در ضمن اگر در اين موضوعات كارشناسان و روان شناسان ديني دست به كار شوند و موضوعات ديني و مطالب مشاوره اي را در قالب فرهنگ خودمان بنويسند بسيار بهتر خواهد شدو البته كارهايي هم مي شود.

مي دانيم و مي دانيد كه فرهنك غربي در خلاء رشد مي كند و جايي پا ميگيرد كه اثري از فرهنگ ديني و اسلامي نباشد

البته اين خاصيت علف هاي هرز و بي خاصيت است ، يا دور از دست باغبان مي رويند و مزاحم سبزه هاي مفيد
    و يا در بيابان مي رويند كه فايده اي ندارد و اين همان خلاء است

صد البته اين امر مسوليت كارشناسان ديني را دو چندان مي كند

11. صلوات ها 3

نوشته
    185
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    668

نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش سبز نمایش پست ها
    باسلام و تشکر ؛
    به معضل اجتماعی بسیار مهمی اشاره کردید، من هم شخصاً چند مورد از این کتابها را مطالعه کردم و متوجه شدم که اصلاً این کتابها با فرهنگ ایرانی و فرهنگ اسلامی مطابق نیست، و راهکارهای ارائه شده در این کتابها در مورد راه های شاد زیستن ، دوست داشتن دیگران، برنامه ریزی برای زندگی و چگونگی رفتار زوجین بایکدیگر و ......... فرهنگ غربی را در بر دارد و از فرهنگ ایرانی و اسلامی به دور است، مثلا در مورد شاد زیستن در فرهنگ غربی شاد زیستن یک تعریفی دارد و در فرهنگ ایرانی و اسلامی شاد زیستن تعریف دیگری دارد که در برخی موارد با هم متفاوت هستند. یا در مورد برنامه ریزی در زندگی ، در زندگی غربی ها یک چیزهایی مهم است و در زندگی ایرانیان مسلمان چیزهای دیگری مهم هست، و ما اگر از این کتابها تبعیت کنیم از برنامه های مهم آنها تبعیت کرده ایم و برنامه هایی که برای یک مسلمان و یک ایرانی مهم است را به بوته فراموشی سپرده ایم. یا مثلا در روابط زوجین در فرهنگ غربی ارائه شده در این کتابها روشهایی ارائه می شود که با راهکارهای ارائه شده در روابط زوجین دراسلام در برخی موارد متفاوت است.
    :gol:
    پس نتیجه می گیریم که با تبعیت از این کتابها( که البته عمل به آنها مشکل است زیرا فرهنگ ما با فرهنگ آنها متفاوت است) ، فرهنگ خود را کم کم و به مرور زمان از بین می بریم و فرهنگ غربی را جایگزین می کنیم.

درود

گرامی ، این بخشی از نخستین نوشته ی شما در این جستار است :

کتاب هایی در زمینه شاد زیستن و اعتماد به نفس مانند قورباغه را قورت بده ، چه کسی پنیر مرا جابه جا کرد و هزاران کتاب که با موضوع روان شناسی نوشته شده و مؤلفین آنها موارد مصرف آن را هم ذکر نکرده اند
    حداقل در یک مورد ، یعنی کتاب « قرباغه را قورت بده » تقسیم بندی های کاملا روشن و دقیق ، و مصداق های کاملا آشکار و واضح تعریف شده که ادعای شما را به کلی در باره ی ابهام و روشن نبودن موارد مصرف رد می کند .

علاوه بر آن ، در هیچ جای این کتاب من دستوری که خلاف قوانین شرعی باشد ندیده ام . بر عکس ، برنامه ریزی برای زندگی و نظم و انضباط از جمله امور توصیه شده است که متاسفانه ما از این که دیگران در عمل به دستورات دینی ما از ما پیشی گرفته اند ، باید دردمان بیاید !

در زندگی ما هر چیزی که مهم باشد ، و هر تفاوتی که با غربی ها داشته باشیم ، در این اصل کلی که برای رسیدن به موفقیت باید برنامه ریزی و انضباط داشت ، تغییری حاصل نمی شود . مگر این که بخواهیم ادعا کنیم برنامه ریزی و انضباط با دستورات دینی و فرهنگ اسلامی ما در تعارض است که گمان نمی کنم کسی این جا مایل باشد چنین ادعایی کند ؟!

در نوشته ی بعدی ، خود کتاب « قورباغه را قورت بده » را هم پیوست خواهم کرد تا دوستان اگر مورد خلاف شرع در آن مشاهده می کنند ، مشخص کنند .

13. صلوات

نوشته
    185
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    668

نقل قول نوشته اصلی توسط محيا نمایش پست ها

سوال دارم؟؟
    ايا شما تو ايران زندگي مي كنيد و اگه نه كه لطفا دخالت نكنيد اگه بله اخه اين كه عليه دين اسلام است .

شما هم هرچند سني باشيد بايد در حمايت از دين اسلام كه متحد ياشيم

يا شما عادت كردين هميشه دشمنان را بر شيعيان برتري بدين خدا كمكون كنه

يعني واقعا نمي بينيد كه اين كتابها دارن عليه فرهنگ ايراني اسلامي نوشته مي شن؟؟

اصلا اين كتابها را خوندين؟؟

يا مي خواين هر چي تو اين سايت نوشته مي شه مخالفت كنين!!!!؟؟؟

سلام علیکم

بله ، من در ایران زندگی می کنم . فکر می کنم اگر کمی از وقت گرانبهایتان را صرف می کردید ، می دیدید که زیر نام کاربری من محل سکونت با وضوح تمام نوشته شده است .

چه چیزی خلاف دین اسلام است ؟ شبهه ی سنی بودن من از کجا در ذهن شما ایجاد شده ؟ اصلا شایسته نیست که هر چیزی که با میل ما سازگار نیست ، به آن انگ « ضد دینی » بودن بزنیم .

در فرهنگ ایرانی ِ امروز ، مماشات کردن به سبب ترس از مخالفت دیگران ، و ناتوانی در گفتن « نه » یکی از عناصر شناخته شده است . اتفاقا لازم است که این روحیه با ترویج کتاب هایی که انسان را در بیان عقاید و احساسات خودش توانا می کند از بین برود .

این که من با چه چیزهایی مخالفت می کنم یا موافقت ، فقط و فقط به خودم مربوط است و طبق قوانین این فوروم ( و تمام انجمن های گفت و گو ) هر کاربری حق دارد در هر موضوعی موافقت یا مخالفت کند و تا زمانی که من بر خلاف قوانین این سایت عملی انجام نداده ام ، کسی حق اعتراض ندارد ( چه کاربر چه مدیر ) .

----------------------------------------------------------

فکر می کنید این دو با هم خیلی فرق دارد ؟

1. این که کتاب هایی بر خلاف فرهنگ اسلامی نوشته و در ایران چاپ شود .

2. این که کسی به دلیل ترس یا نفرت از تغییر ، هر چیزی را که به مزاق اش خوشایند نیست خلاف اسلام معرفی کند ولو این که سودمند هم باشد !

-------------------------------------------------------

هر دو کتاب مورد اشاره ی استارتر را پیوست کرده ام . شما که البته این کتاب ها را خوانده اید ، لطفا یک بار دیگر هم بخوانید و بفرمایید کجایش مخالف اسلام است ؟
    ویرایش توسط Netuser : ۱۳۸۸/۱۱/۲۸ در ساعت ۰۹:۱۸

15. صلوات

علاقه
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

در مورد کتابها اگر به نوشته های بنده دقت کنید دو مورد را ذکر کرده بودم
    1- این کتابها با فرهنگ ایرانی و اسلامی سازگار نیست.
    2- تمام قسمت های این کتاب ها زیر سوال برده نشده است.

مثلا در بسیاری از این کتابها می بینیم که نوشته : در اجتماع لبخند بزنید. به نظر شما آیا اسلام اجازه می دهد که دو نفر نامحرم وقتی به هم رسیدند لبخند به لب داشته باشند؟؟؟؟
    البته لبخند زدن در اسلام وجود دارد ولی تحت شرایط خاصی هست.
    برای همین منظور عرض شد گاها مطابق با فرهنگ ایرانی و اسلامی نیست.

بار الها: از تو پوزش می خوام که به اصرار می خواستم اراده خودم بر زندگیم حاکم باشه!خدایا اینک سکان زندگی طوفان زده ام را به تو می سپارم!باشد که آرامش نتیجه این اعتماد و توکل باشد.من وثق بالله اراه السرور و من توکل علیه کفاه الامور

17. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

در مورد تربیت کودکان در فرهنگ و تعالیم اسلامی به والدین توصیه شده است که سن کودک و فرزند خود را به سه هفت سال تقسیم کند و چگونگی برخورد در هر هفت سال به طور کلی بیان شده است :

فرزند خود را هفت سال آزاد بگذار تا بازی کند در هفت سال دوم به ترتیب و ادب کردن او اقدام کن و در هفت سال سوم او را مشاور و همراه خود قرار ده (کافی، ج 6 ص 47). بنابراین همانگونه که دیده می‌شود دوران رشد و تربیت بعد از تولد سه مرحله هفت ساله تقسیم می‌شود شامل دوره سیادت و سروری که هفت سال اول را شامل می‌شود. دوره اطاعت و فرمانبرداری که دوره یادگیری ، آداب و تربیت صحیح است و دوره سوم که دوره مشورت و همراهی است.

ولی در هیچ یک از این کتابها شاهد چنین موردی نیستیم.

19. صلوات ها 3

علاقه
    نوشته
    1,947
    حضور
    3 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    75
    صلوات
    10621

در مورد خانواده توصیه هایی که در اسلام می شود علاوه بر اینکه بر دنیای آنها اهمیت می دهد ، از آنها می خواهد به آخرت و روز جزا نیز توجه و دقت نظر داشته باشند.

قرآن مي فرمايد: «اي كساني كه ايمان آورده ايد! خود و خانواده خويش را از آتشي كه هيزم آن، انسان ها و سنگ هاست، نگه داريد! آتشي كه فرشتگاني بر آن گمارده شده كه خشن و سختگيرند و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمي كنند و آنچه را كه فرمان داده شده است، به طور كامل اجرا مي نمايند.(۱۴)

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۴/۰۳/۰۹, ۰۱:۵۷ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری