جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: المائده 51

نوشته
    139
    حضور
    3 روز 22 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    285

المائده 51

با سلام و وقت بخیر
    داشتم توی یک سایت مسیحی ضد اسلام بررسی می کردم که یک جا به آیه المائده 51 اشاره کرده بود
    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ ﴿۵۱﴾
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد يهود و نصارى را دوستان [خود] مگيريد [كه] بعضى از آنان دوستان بعضى ديگرند و هر كس از شما آنها را به دوستى گيرد از آنان خواهد بود آرى خدا گروه ستمگران را راه نمى‏نمايد (۵۱)

و بعد گفته بود که ببینید اسلام چه دینی هست! مثلا می خواهد نشان بدهد که چقدر اسلام از انسانهای دیگر متنفر است!
    من به شخصه جوابی برای این شبهه ندارم. خیلی ممنون می شوم اگر کمکم کنید. اصلا منظور از این آیه چیست؟ یعنی نباید با اهل کتاب رابطه داشت؟ یا منظور افراد مخصوصی است؟

2. صلوات

3.  

نوشته
    4,059
    حضور
    21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    11169

با نام الله

المائده 51

کارشناس بحث: استاد عمار

دلی که نشد خانه یاس نرگس

خراب است و و یران صفایی ندارد

نوشته
    1,509
    حضور
    24 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6220

با سلام و عرض ادب
    خدمت شما عرض کنم برداشت شخص مسیحی درست نیست و در واقع دقتی به منظور آیه و تفسیر آن نداشته است."اوليأ" جمع ولي از ماده "ولايت‌" به معني نزديكي فوق‌العاده ميان دو چيز است و در موارد مختلف‌، معاني متفاوتي دارد، مانند آن كه وقتي به خدا و رسول و امام معصوم "ولیّ" گفته مي‌شود، به معناي "سرپرستي و حقّ تصرف و رهبري مادي و معنوي‌" است‌، مانند آن چه در آية 55 سورة مائده آمده است‌:
    "إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللهَ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ ءَامَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَوَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَوَةَ وَهُم‌ رَ َكِعُونَ; سرپرست و رهبر شما تنها خدا است‌، و پيامبر او و آن‌ها كه ايمان آورده‌اند و نماز را برپا مي‌دارند و در حال ركوع زكات مي‌دهند."
    اين كلمه (ولیّ) گاهي نيز به "دوست‌"، "هم‌پيمان‌" و "سرپرست‌" نيز گفته مي‌شود. ولي با توجّه به شأن‌نزول آيه و ساير قرائني كه در دست است‌، منظور، اين نيست كه مسلمانان هيچگونه رابطه تجاري و اجتماعي با يهود و مسيحيان نداشته باشند، بلكه منظور اين است كه با آن‌ها هم‌پيمان نگردند و در برابر دشمنان روي دوستي آن‌ها تكيه نكنند. سپس با يك جملة كوتاه‌، دليل اين نهي را بيان كرده و مي‌فرمايد:
    "هر يك از آن دو طايفه دوست و هم‌پيمان هم مسلكان خود هستند" در شأن نزول آيه فوق نقل است‌: بعد از جنگ بدر، عبادة‌بن‌صامت خزرجي خدمت پيامبر رسيد و گفت‌: من هم پيماناني از يهود دارم كه از نظر عدد زياد و از نظر قدرت نيرومندند، اكنون كه آن‌ها ما را تهديد به جنگ مي‌كنند و حساب مسلمانان از غير مسلمانان جدا شده است‌، من از دوستي و هم‌پيماني با آنان برائت مي‌جويم‌، هم‌پيمان من تنها خدا و پيامبر او است‌، عبداللّه‌بن‌أُبيّ گفت‌: ولي من از هم‌پيماني با يهود برائت نمي‌جويم‌، زيرا از حوادث مشكل مي‌ترسم و به آن‌ها نيازمندم‌، پيامبر به او فرمود: آنچه در مورد دوستي با يهود بر عباده مي‌ترسم‌، بر تو نيز مي‌ترسم‌، عبدالله گفت‌: چون چنين است من هم مي‌پذيرم و با آن‌ها قطع رابطه مي‌كنم‌، آيات فوق نازل شد و مسلمانان را از هم‌پيماني با يهود و نصاري بر حذر داشت‌.
    تفسير نمونه‌، آيت‌الله مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 4، ص 409، دارالكتب الاسلامية‌

المائده 51

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

6. صلوات ها 4

نوشته
    2,641
    حضور
    55 روز 4 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6515

شاید بعضیها از این آیه شریفه سوء تعبیر کنند و بر علیه خود اسلام ازش استفاده کنند اما واقعیت این هست که میبینیم اکثر کسانیکه با این افراد دوستی میکنند و قبولشون دارند عملا و علنا با شیعیان دشمنی میکنند و در حق همکیشان خود ظلم میکنند...
    ویرایش توسط Serat : ۱۳۹۲/۰۵/۲۶ در ساعت ۱۹:۳۳
    پس چون تذكّرى را كه به آنان داده شده بود فراموش كردند، كسانى را كه نهى از منكر مى‌كردند نجات داديم و ستمگران را به سزاى نافرمانى كه همواره انجام مى‌دادند، به عذابى سخت گرفتيم. (167 اعراف)

8. صلوات

نوشته
    139
    حضور
    3 روز 22 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    285

خیلی ممنون
    حالا یک سوال کلی دارم. می خواستم نظر اسلام را در مورد انسانهایی که دین دیگر دارند بدانم. آیا آنها هم از نظر اسلام بهشت می روند؟

نوشته
    6,746
    حضور
    110 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    4
    گالری
    1584
    صلوات
    37689

نقل قول نوشته اصلی توسط Hrm نمایش پست ها
    می خواستم نظر اسلام را در مورد انسانهایی که دین دیگر دارند بدانم. آیا آنها هم از نظر اسلام بهشت می روند؟
    " هوالذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون " >>>>> صف /9
    در این آیه خداوند غلبه نهایی تفکرتوحیدی و نور هدایت الهی(اسلام) را بر همه ادیان جهان وعده داده است .

رسول خدا فرمودند:"هیچ خانه و خیمه ای در روی زمین نمی ماند مگر اینکه خداوند با عزت بخشیدن به عزیز و خوار کردن ذلیل،کلمه اسلام را وارد کند : یا خداوند صاحبان آن خیمه ها و خانه ها را عزت می بخشد و آنان را از اهل کلمه اسلام قرار میدهد و یا با خفت و خواری در برابر آن گردن می نهد ." ........>>کنز العمال / ص 437

در حدیثی دیگر از ایشان آمده است(الاسلام یعلوا و لا یعلی علیه )) ........>>اسلام برتر است و آیینی بالادست آن نیست .(من لا یحضرالفقیه /ج 4 / ص 334)

این آیه (صف/9) با اندکی تفاوت در عبارت پایانی آن،در آیه 33 سوره توبه و 28 فتح نیز آمده است .

نتیجه اش زیباست وقتی این دو را پیوند می زنیم؛

اینکه فرمودند: زکات زیبایی، پاکدامنی ست

و اینکه پرداخت زکات دارائیت را افزون می کند

حالا آنان که زیبایی بیشتر می خواهند، بسم الله

نوشته
    139
    حضور
    3 روز 22 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    285

این حرفها درست اما سوال من اینست که هرچقدر هم که اینها آدمهای خوبی باشند بهشت نمی روند؟

نقل قول نوشته اصلی توسط باغ بهشت نمایش پست ها
    " هوالذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون " >>>>> صف /9
    در این آیه خداوند غلبه نهایی تفکرتوحیدی و نور هدایت الهی(اسلام) را بر همه ادیان جهان وعده داده است .

رسول خدا فرمودند:"هیچ خانه و خیمه ای در روی زمین نمی ماند مگر اینکه خداوند با عزت بخشیدن به عزیز و خوار کردن ذلیل،کلمه اسلام را وارد کند : یا خداوند صاحبان آن خیمه ها و خانه ها را عزت می بخشد و آنان را از اهل کلمه اسلام قرار میدهد و یا با خفت و خواری در برابر آن گردن می نهد ." ........>>کنز العمال / ص 437

در حدیثی دیگر از ایشان آمده است(الاسلام یعلوا و لا یعلی علیه )) ........>>اسلام برتر است و آیینی بالادست آن نیست .(من لا یحضرالفقیه /ج 4 / ص 334)

این آیه (صف/9) با اندکی تفاوت در عبارت پایانی آن،در آیه 33 سوره توبه و 28 فتح نیز آمده است .

نوشته
    1,509
    حضور
    24 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6220

نقل قول نوشته اصلی توسط Hrm نمایش پست ها
    خیلی ممنون
    حالا یک سوال کلی دارم. می خواستم نظر اسلام را در مورد انسانهایی که دین دیگر دارند بدانم. آیا آنها هم از نظر اسلام بهشت می روند؟
    با سلام
    این سوال شما خارج از بحث تاپیک هست ،هر چند قبلا مفصل بحث شده که لینک بحث ها رو میدم خدمتتون مطالعه کنید:
    http://www.askdin.com/thread17481.html
    http://www.askdin.com/thread27247.html
    http://www.askquran.ir/thread8001.html
    http://www.askquran.ir/thread34005.html

المائده 51

الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
    فرزند وعیال وخانمان را چه کند.

13. صلوات ها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری