صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ریا و راه درمان آن

علاقه
    خدا ، صاحب الزمان ، کار های هنری
    نوشته
    271
    حضور
    3 روز 3 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1107

ریا و راه درمان آن

سلام . ریا چیست ؟ من هر کاری که می کنم ، احساس می کنم که ریا کردم و همین کار من و دچار شک می کنه و این شک ، من و از خدا دور می کنه . لطفا کمکم کنید که با این گناه آشنا بشوم و از شرش خلاص بشوم .
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

اللهم عجل لولیک الفرج

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58288

با نام و یاد دوست

ریا و راه درمان آن

کارشناس بحث: استاد سینا

5. صلوات ها 10

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

یکی ار رذائل اخلاقی که ممکنه خیلی از ما دچارش باشیم مساله ی ریا هست.ریا، نقطه ی مقابل اخلاص معرفی شده.و یکی از عوامل بطلان عمل هست چرا که گذرنامه ورود در بهشت عمل خالصه. بنابراین عمل همراه با ریا مورد قبول خداوند قرار نمی گیره.

ريا در لغت تظاهر به كار خوبه و در اصطلاحِ علم اخلاق، به معناى نشان دادن كارهاى خوب و پسنديده به مردم براى يافتن اعتبار و منزلت در دل اونهاست.

رياكارى شکلی از دوگانگى ظاهر و باطنه چرا كه ظاهرعمل، الهى و باطن اون شيطانى و ريائیه.

البته لازمه توجه کنیم که ، افراط و تفريط در اين مسأله مانند همه مسائل، اشتباه و خطاست، همونطور که برای تشخیص هر بیماری سراغ علائمش میریم در بیماری های اخلاقی هم لازمه سراغ نشونه ها ی این بیماریها بریم ووجود یا عدم نشونه ها را جستجو کنیم. بايد از علامات ريا پى به وجود ریا در خودمون ببریم واز اون پرهيز كنیم، ولى وسواس وحساسیت بیجا تو این مساله غلطه.

چنانچه این نشانه ها درما وجود داشته باشه عمل ما ریایی هست اما اگر این نشانه ها در عمل موجود نباشه عمل ما ریایی محسوب نمی شه ولازم نیست حساسیت بیش از حد بخرج دهیم.
    بهترين محك براى شناخت اعمال ريائى از غير ريائى همان معيارهائى است كه در روايات اسلامى اومده ؛ از جمله در روایتی حضرت رسول صل الله وعلیه وآله می فرمایند:

«امَّا عَلامَةُ الْمُرائِى فَارْبَعَةٌ: يَحْرُصُ فَى الْعَمَلِ لِلَّهِ اذا كانَ عِنْدَهُ احَدٌ وَ يَكْسِلُ اذا كانَ وَحْدَهُ وَ يَحْرُصُ فى كُلِّ امْرِهِ‏ عَلَى الْمَحْمِدَةِ وَ يُحْسِنُ سَمْتهُ بِجُهْدِهِ؛

امّا علامت رياكار چهار چيز است: هنگامى كه كسى نزد اوست تلاش مى‏كند اعمال الهى انجام دهد و هنگامى كه تنها شد در انجام عمل كسل است! و در تمام كارهايش اصرار دارد مردم از او مدح و ستايش كنند، وسعى مى‏كند ظاهرش را در نظر مردم خوب جلوه دهد.»

تحف العقول ص17

خلاصه، هركارى كه با انگيزه بهتر نشان دادن عمل در چشم مردم انجام بشه، باعث نفوذ ريا در عمل میشه و اين انگيزه را از دوگانگى عملکردمون نسبت به اعمالى كه در خلوت و جلوت انجام مى‏دیم میتونیم متوجه بشیم.

راه مبارزه با ريا كارى هم مثل همه ی رذائل اخلاقی دیگه، از طریق علمی وعملی انجام پذیر هست در مرحله ی علمی شما لازمه نسبت به ریشه ی ریا آگاهی پیدا کنید وعواقب سخت وعوارض مادی ومعنوی ریا را بشناسید ودر مرحله ی عمل آهسته وپیوسته به ترک این رذیله اقدام کنید.وقتی پایه های توحید افعالی( به این معنا که لا موثر فی الوجود الا الله الوجود الا الله)در انسان محکم نباشه وانسان عزت وذلت ورزق ونعمت را بدست خدا ندونه تو این شرایط برای بدست آوردن این امور ممکنه سراغ مردم بره وبا عمل ریایی خودش سعی در جلب رضایت مردم داشته باشه.

با محکم کردن پایه های توحید افعالی در وجود خودمون می تونیم از ریا فاصله بگیریم.

اگر به آموزه های قرآن توجه کنیم وبه یقین برسیم که همه چیز دست خداست دیگه از عمل ریایی ونشون دادن عمل برای مردم صرف نظر می کنیم چرا که خدا در قرآن می فرمایند:

«انْ يَنْصُرُكُمْ اللَّهُ فَلا غالِبَ لَكُمْ وَ انْ يَخْذُلْكُمْ فَمَنْ ذَاالَّذى يَنْصُرُكُمْ مِنْ بَعْدِهِ؛

اگر خداوند شما را يارى كند هيچ كس بر شما غلبه نخواهد كرد و اگر دست از يارى شما بر دارد هيچ كس نمى‏تواند شما را يارى كند!»

سوره آل عمران آیه 160

البته در مراحل ابتدایی درمان ریا، میشه از طریق پنهان نگهداشتن عمل این مشکل را حل کرد هر عملی که خود ما احساس می کنیم ممکنه در انجام دادنش ریا کنیم بهتر هست دور از چشم بقیه ودر جای خلوت انجام بدیم کم کم با تکرار این کار رذیله ی ریا به فراموشی سپرده میشه.البته گاهی در انسان حالت نشاطی به خاطر انجام عمل نیک ایجاد می شه این حالت نشاط اگر به گونه ای باشه که انسان کیفیت عملش را در چشم مردم تغییر بده ریا محسوب شده وموجب بطلان عمل هست اما اگر صرفا حالت نشاط وشادی داره نسبت به توفیقی که خداوند به او داده واین نشاط باعث نشه که کیفیت وکمیت عمل را در نظر مردم تغییر بده موجب بطلان عمل نیست.

بنابراین هر نوع حالت نشاطی ،از نشانه های ریا محسوب نمیشه ولی بازم تکرار می کنیم که حساسیت بیش از حد و وسواس تو این مساله لازم نیست. در شرایطی که انسان دچار حساسیت شده به شرطی که مقدار عملش را در نگاه مردم تغییر نده لازمه نسبت به این حالت بی تفاوت باشه وبا در نظر گرفتن رضای الهی عملش را انجام بده وبه وسوسه های شیطان توجهی نکنه.

ویرایش توسط سینا : ۱۳۹۲/۰۵/۲۸ در ساعت ۰۸:۱۹

7. صلوات ها 11

علاقه
    نوشته
    271
    حضور
    3 روز 3 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1107

نقل قول نوشته اصلی توسط سینا نمایش پست ها
    علامت رياكار چهار چيز است: هنگامى كه كسى نزد اوست تلاش مى‏كند اعمال الهى انجام دهد و هنگامى كه تنها شد در انجام عمل كسل است! و در تمام كارهايش اصرار دارد مردم از او مدح و ستايش كنند، وسعى مى‏كند ظاهرش را در نظر مردم خوب جلوه دهد.»
    ببخشید . من دو ویژگی اول را مطمئنا دارم اما دوست ندارم که کسی ازم تعریف کنه و اصلا اهل خودآرایی و نمی دونم تیپ زدن و این جور چیزا نیستم.

سوال : اگر برای مثال ، نیت کنم که نماز جماعت بخونم و این نیت برای خدا و به خاطر خدا باشه و بعد از اینکه وارد مسجد شدم ، یه دفعه به خودم بگم که حالا مردم همه من و دوست دارند و برای مردم شروع کنم به نماز خوندن ، ریا کردم ؟

اللهم عجل لولیک الفرج

9. صلوات ها 5

نوشته
    2,182
    حضور
    17 روز 13 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15131

نقل قول نوشته اصلی توسط تولد دوباره نمایش پست ها

ببخشید . من دو ویژگی اول را مطمئنا دارم اما دوست ندارم که کسی ازم تعریف کنه و اصلا اهل خودآرایی و نمی دونم تیپ زدن و این جور چیزا نیستم.

سوال : اگر برای مثال ، نیت کنم که نماز جماعت بخونم و این نیت برای خدا و به خاطر خدا باشه و بعد از اینکه وارد مسجد شدم ، یه دفعه به خودم بگم که حالا مردم همه من و دوست دارند و برای مردم شروع کنم به نماز خوندن ، ریا کردم ؟

البته از بین نشانه های ارائه شده برای شخص ریاکار وجود همه ی نشانه ها در کنار هم لازم نیست هر شخص ممکنه یک یا دو یا همه ی نشانه ها را در خودش داشته باشه.بنابراین به محض احساس وجود این علائم در خودمون لازمه که به درمان ریا مشغول بشیم.

این که حضرت یکی از نشانه های ریا را این دانسته اند که شخص ریا کار سعی میکند ظاهرش را در بین مردم خوب جلوه دهد به معنی پیروی کردن از خودآرایی وتیپ ومد نیست بلکه منظور تظاهر به عمل خیر است وبه شکلی که اعمال ورفتار وگفتارش را به گونه ای انجام دهد که فقط در ظاهر ودر نگاه مردم ممدوح است اما باطنا خبری از این خوبیها نیست.

در رابطه ی با نماز جماعت نیز همین که نیت شما رضای خداست وبرای رضای الهی قدم بر میدارید نشان دهنده ی این امر است که عمل شما ریایی نیست منتها تحت تاثیر نگاه مردم قرار گرفتن واحساس شادی کردن ممکن است گاهی عمل شما را از درجه ی بالای خلوص ،تنزل دهد اما این امر موجب بطلان عبادت نمی شود بلکه این حالت ها گاهی القائات شیطانیست که لازم است نسبت به آنها بی توجه باشید.

11. صلوات ها 5

نوشته
    494
    حضور
    8 روز 19 ساعت نامشخص
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1536

سلام . ریا چیست ؟ من هر کاری که می کنم ، احساس می کنم که ریا کردم و همین کار من و دچار شک می کنه و این شک ، من و از خدا دور می کنه . لطفا کمکم کنید که با این گناه آشنا بشوم و از شرش خلاص بشوم .
    ما به هرکسی کار کنیم مزد رو از همون میگیریم...
    فرمود چه کنیم تا ریا نکنیم؟ گفت ببینید شما برای کی ریا میکنید؟ قبل از ریا برای کس دیگر ببینید او میتواند مزد کارهای شما را بدهد؟ شاید خودش روز قیامت کارش لنگ باشد...

13. صلوات ها 8

علاقه
    نوشته
    271
    حضور
    3 روز 3 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1107

نقل قول نوشته اصلی توسط user نمایش پست ها
    ما به هرکسی کار کنیم مزد رو از همون میگیریم...
    فرمود چه کنیم تا ریا نکنیم؟ گفت ببینید شما برای کی ریا میکنید؟ قبل از ریا برای کس دیگر ببینید او میتواند مزد کارهای شما را بدهد؟ شاید خودش روز قیامت کارش لنگ باشد...
    با گفته شما من فهمیدم که اگر خدا را به عنوان یک کارفرما ببینم . اگرچه نمیشه جسم برای خدا تصور کرد اما همین که یقین داشته باشم من و میبینه و بهم توجه داره ، می تونه من و به سمت خدا ببره .

استاد سینای عزیز . برعکس سوالی که پرسیدم ، ممکنه اتفاق بیافته ؟ نیت ریایی باشه اما یک باره برگردی سمت خدا و بگی برای خدا نماز می خوانم ؟

اللهم عجل لولیک الفرج

15. صلوات ها 5

علاقه
    صوت قرآن از لبان دلربا
    نوشته
    322
    حضور
    6 روز 15 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    555

سلام
    راجع به علایم ریا و آشنایی با این رذیله اخلاقی استاد سینا توضیح دادند.
    اما برای خلاصی از شر این وسواس آنچه که به ذهن حقیر می رسد دارویی است که آیت الله بهجت (ره) تجویز فرموده اند.
    حقیر استفاده نمودم و به برکت اسماء الهی مفید واقع شد.
    آیت الله بهجت (ره) فرمودند: "برای دوری از ریا، لا حول و لا قوة الا بالله زیاد بگویید"
    البته توجه به معنی این ذکر فراموش نشود، چرا که خود ایشان در جواب سؤالی که در رابطه با تعدادی از اذکار و خواص آنها پرسیده شده بود، فرمودند: "ذکری که بدون توجه گفته شود و تنها لغلغه زبان شود فایده ای ندارد".

ویرایش توسط 1az313 : ۱۳۹۲/۰۵/۳۰ در ساعت ۱۶:۵۵
    *.*.* گفته بودم چو بیـایی غـم دل با تو بگـویم *.*.*.*.*.*.*.*.*.*.* چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیایی*.*.*

17. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    271
    حضور
    3 روز 3 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1107

نقل قول نوشته اصلی توسط 1az313 نمایش پست ها
    لا حول و لا قوة الا بالله
    میشه معنیش را هم بنویسید ؟

اللهم عجل لولیک الفرج

19. صلوات ها 3

علاقه
    صوت قرآن از لبان دلربا
    نوشته
    322
    حضور
    6 روز 15 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    555

میشه معنیش را هم بنویسید ؟
    نیست احاطه ای و نیست قدرتی غیر از خدای یگانه

*.*.* گفته بودم چو بیـایی غـم دل با تو بگـویم *.*.*.*.*.*.*.*.*.*.* چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیایی*.*.*

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۳/۳۰, ۱۷:۳۳ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری