تجافی در نماز جماعت

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تجافی در نماز جماعت

سلام
من وقتی در نماز جماعت شرکت میکردم،وقتی امام رکعت دوم بود و من رکعت اول بودم،وقتی امام در تشهد بود طبق رساله من باید به حالت تجافی می نشستم .
من تمام مواردی که در رساله اومده رو رعایت میکرددم جز زانوان !
تو رساله نوشته که در حالت تجافی ماموم باید زانوانش رو رو زمین نذاره ولی من چون حکم را نمیدانستم رو زمین میذاشتم .حکم نمازهایی که به این صورت می خوندم چیه؟نمازم اشکال داره ؟!

مرجع: رهبری

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

باغ بهشت;381304 نوشت:
سلام
من وقتی در نماز جماعت شرکت میکردم،وقتی امام رکعت دوم بود و من رکعت اول بودم،وقتی امام در تشهد بود طبق رساله من باید به حالت تجافی می نشستم .
من تمام مواردی که در رساله اومده رو رعایت میکرددم جز زانوان !
تو رساله نوشته که در حالت تجافی ماموم باید زانوانش رو رو زمین نذاره ولی من چون حکم را نمیدانستم رو زمین میذاشتم .حکم نمازهایی که به این صورت می خوندم چیه؟نمازم اشکال داره ؟!

مرجع: رهبری

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

[=Noor_Lotus] أحوط آن است كه ماموم تجافى كند و اگر نكرد جماعتش يا نمازش باطل نمى‌شود.

[=Noor_Lotus]منبع:توضيح[=Noor_Lotus][=Noor_Titr] المسائل (محشى - امام خمينى)، ج‌2، ص: 801[=Noor_Lotus]:

[=Noor_Lotus][=Noor_Titr][=Noor_Lotus] [=Noor_Lotus]

نظر حضرت آقا صافی چیست؟
باتشکر

CELLAR;381665 نوشت:
نظر حضرت آقا صافی چیست؟
باتشکر

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله صافی :[=Noor_Lotus]

درحالت تجافی ماموم باید زانوانش را از رو ی زمین بلند کندولی مکلف چون حکم را نمی دانسته رو زمین می گذاشته [=Noor_Lotus]،جماعت يا نمازش باطل نمى‌شود.

منبع:دفترایشان

1-نظر ایت ا... مکارم چی هست؟با تشکر
2-دیگه توی چه مواقعی باید تجافی کنیم؟
3-توی تجافی باید ذکری هم بگیم؟

muiacir;382000 نوشت:
1-نظر ایت ا... مکارم چی هست؟با تشکر
2-دیگه توی چه مواقعی باید تجافی کنیم؟
3-توی تجافی باید ذکری هم بگیم؟

سلام علیکم

1-دراین مساله نظر آیت الله مکارم شیرازی مثل نظرآیت الله صافي گلپایگانی است.
2-در هر جايكه تبعيت از امام جماعت لازم باشدووظيفه مكلف خواندن تشهد همراه امام نباشدمثل:شخصي در نماز چهار ركعتي،در ركعت دوم اقتدا كند؛ كه در اينجا در ركعت دوم وچهارم ،كه امام تشهد مي خواند ولي وظيفه مامومي كه در ركعت دوم اقتدا كرده، تشهد نيست بايد با حالت تجافي بنشيند.

3-خواندن تشهّد واجب نيست و به نيّت ذكر مطلق مستحب بگويد.

منبع:استفتاءات جديد (مكارم)، ج‌2، ص: 129

[=Noor_Lotus][=Noor_Titr][=Noor_Lotus]

[=Noor_Lotus]

از نظر مقام معظم رهبری موقع تجافی گفتن ذکر تشهد واجبه یا مستحبه؟

سلام عليكم

طبق نظر رهبري:

گفتن ذكر تشهد در حال تجافي(براي كسي كه وظيفه او تشهد نيست)مستحب است.

منبع:توضيح المسائل، احكام نماز جماعت

سلام عليكم
موضوع جمع بندي شده:تجافي در نماز جماعت

1-من وقتی در نماز جماعت شرکت میکردم،وقتی امام رکعت دوم بود و من رکعت اول بودم،وقتی امام در تشهد بود طبق رساله من باید به حالت تجافی می نشستم .من تمام مواردی که در رساله اومده رو رعایت میکرددم جز زانوان !تو رساله نوشته که در حالت تجافی ماموم باید زانوانش رو رو زمین نذاره ولی من چون حکم را نمیدانستم رو زمین میذاشتم .حکم نمازهایی که به این صورت می خوندم چیه؟نمازم اشکال داره ؟
جواب:
طبق نظر رهبري:[=Noor_Lotus]أحوط آن است كه ماموم تجافى كند و اگر نكرد جماعتش يا نمازش باطل نمى‌شود.

2-نظر حضرت آقا صافی چیست؟
جواب:

طبق نظر آیت الله صافی :[=Noor_Lotus]درحالت تجافی ماموم باید زانوانش را از رو ی زمین بلند کندولی مکلف چون حکم را نمی دانسته رو زمین می گذاشته [=Noor_Lotus]،جماعت يا نمازش باطل نمى‌شود.

3-
الف-نظر ایت ا... مکارم چی هست؟
ب-دیگه توی چه مواقعی باید تجافی کنیم؟
ج-توی تجافی باید ذکری هم بگیم؟

جواب:
الف-دراین مساله نظر آیت الله مکارم شیرازی مثل نظرآیت الله صافي گلپایگانی است.
ب-در هر جايكه تبعيت از امام جماعت لازم باشدووظيفه مكلف خواندن تشهد همراه امام نباشدمثل:شخصي در نماز چهار ركعتي،در ركعت دوم اقتدا كند؛ كه در اينجا در ركعت دوم وچهارم ،كه امام تشهد مي خواند ولي وظيفه مامومي كه در ركعت دوم اقتدا كرده، تشهد نيست بايد با حالت تجافي بنشيند.
ج-خواندن تشهّد واجب نيست و به نيّت ذكر مطلق مستحب بگويد.

4-از نظر مقام معظم رهبری موقع تجافی گفتن ذکر تشهد واجبه یا مستحبه؟
جواب:
طبق نظر رهبري:گفتن ذكر تشهد در حال تجافي(براي كسي كه وظيفه او تشهد نيست)مستحب است.

منبع:توضيح المسائل، احكام نماز جماعت

استفتاءات جديد (مكارم)، ج‌2، ص: 129 [=Noor_Lotus]
توضيح[=Noor_Lotus][=Noor_Titr] المسائل (محشى - امام خمينى)، ج‌2، ص: 801[=Noor_Lotus]

موضوع قفل شده است