جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هشدار حضرت آیت الله مکارم نسبت به برخی از خرافات در پایان ماه صفر

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,518
  حضور
  168 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  625
  آپلود
  104
  گالری
  1633
  صلوات
  94608

  هشدار حضرت آیت الله مکارم نسبت به برخی از خرافات در پایان ماه صفر
  از سوی دفتر آیة الله العظمی مکارم شیرازی(مد ظله) منتشر شد :
  هشدار معظم له نسبت به برخی از خرافات در پایان ماه صفر


  دستور دینی برای بوسیدن درب مساجد و تبریک گفتن به حضرت زهرا(س) در پایان ماه صفر وجود ندارد و این کار یکی از خرافات عوام است.
  حضرت آیت ‌الله العظمي مکارم شیرازی (مد ظله العالی) با اشاره به برخی اعمال عوامانه در پایان ماه صفر، از جمله بوسیدن درب مساجد متعدد و تبریک گفتن به یکی از معصومین، و کارهای دیگری از این قبیل فرمودند: این یکی از خرافات عوام است، دستور دینی برای بوسیدن درب مساجد و تبریک گفتن به حضرت زهرا(س) در پایان ماه صفر وجود ندارد.

  ايشان افزودند: ما همیشه به یاد حضرت زهرا سلام الله علیها و سایر معصومین علیهم السلام هستیم و همیشه به مساجد احترام می گذاریم؛ ولی این کاری است که عوام پیش خودشان اختراع کرده‌اند و هر روز هم چیزی به آن می افزایند.

  معظم له تصریح کردند: اگر این گونه اعمال ادامه یابد به قدری حجم بدعت‌ها و خرافات افزایش خواهد یافت که اصل مذهب تحت الشعاع قرار خواهد گرفت و این خطر بزرگی است؛‌ بنابراین باید با زبان خوش و منطقی جلوی این کار را گرفت.

  حضرت آیت ‌الله العظمي مکارم شیرازی درباره عمل جایگزینی برای این کار اظهار داشتند: قرائت قرآن در مساجد، توسل به ائمه اطهار(ع)، ذکر خدا گفتن و اطعام به فقرا، بهترین جایگزین برای چنین کاری است. مردم بدانند انجام اعمالی که در شرع وارد شده، برای زندگی آنها آثار و برکات فراوانی خواهد داشت.

  معظم له دلیل این عمل را چنین عنوان کردند: برخی از مردم برای حل مشکلات خود به این‌گونه مسائل روی می‌آورند؛ در حالی که حل مشکلات راه‌ حل‌های بسیار مناسبی دارد، به عنوان مثال خواندن دو رکعت نماز شب با توجه قلب به درگاه الهی، بسیار از مشکلات زندگی را حل خواهد کرد.

  ايشان تاکید کردند: آیات مختلفی برای حل مشکلات وجود دارد و مردم می‌توانند براساس دستورات قرآنی و شرعی مشکلاتشان را حل کنند، کمک به ایتام و نیازمندان یکی از این راه‌هاست.

  حضرت آیت ‌الله العظمي مکارم شیرازی در پایان خاطرنشان کردند: متاسفانه برخی مواقع مردم برای حل مشکلات خود، مسلمات دین را رها می کنند و به خرافات روی می آورند در حالی که این کارها هیچ اثری برای حل مشکلات آنها ندارد.

  منبع: اینجا

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  10,518
  حضور
  168 روز 5 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  625
  آپلود
  104
  گالری
  1633
  صلوات
  94608  ... مستند شرعي ندارد!

  به کوشش مهدي عامري

  خرافات و تمسک به اموري که مستند و مدرک معتبر روايي و ديني ندارند از جمله اموري است که موجب انحراف دين و منجر به بدعت در دين مي گردد. آداب و رسومي که با رنگ و لعاب ديني ناگهان در جامعه سر برمي آورند و عده اي ساده دل و يا جاهل را - هر چند با نيت پسنديده - به دنبال خود مي کشد. جاي تأسف است در برخي موارد اين گونه آيين هاي من درآوردي و نامعلوم در جامعه رواج مي يابد و برخي از مردم به جاي آنکه به علما و مراجع رجوع کرده و با تحقيق سراغ اين اعمال بروند با اعتماد به سخنان بي پايه افراد بي مايه در دام خرافات گرفتار مي شوند. اين تأسف آن گاه فزوني مي يابد که در اين سالها بارها مراجع و علما بر رواج خرافات نهيب زده اند!


  چند سالي است در پايان ماه صفر مراسمي در برخي شهرها باب شده است که در ظاهر مانند بسياري از خرافات ديگر عملي نيکو وانمود مي شود، اما هنگامي که در آن انديشيده مي شود نتيجه به آنجا مي رسد که با خرافه اي ديگر مواجه هستيم!
  داستان از اين قرار است که گفته مي شود در شب اول ماه ربيع الاول چند ساعتي قبل از نماز صبح روز اول اين ماه مي بايست درب هفت مسجد را کوبيد و با اين کار پايان دو ماه عزاداري و آغاز ماه شادماني حضرت زهرا(س) را اعلام نمود و بدين سان از دستان حضرت زهرا (س) صله دريافت کرده و حاجات خود را طلب کنيم.
  در سالهاي ابتدايي اين مراسم به کوبيدن در مسجد و آن گاه اقامه نماز صبح در آخرين مسجد اکتفا مي شد. اما با گذشت زمان بر پيرايه هاي اين عمل افزوده شد. سال بعد تضرع و ناله و گريه بر درب مسجد. سال بعد پخش نذورات و شيريني و شکلات و...، سال بعد گفته شد در آخرين مسجد بايد دعاي توسل خوانده شود و سال بعد روشن کردن شمع بر در مسجد و آب و جارو کردن مقابل آن هم اضافه شد و همين طور اين سير تکاملي(!) ادامه يافت تا جايي که برخي از نماز مغرب شب اول شروع به اين کار مي کردند تا از خواب شب هم بي بهره نمانند!
  در همان سالهاي ابتدايي مراجع عظام طبق وظيفه ديني و شرعي خود که هنگام ظهور بدعت ها، علما بايد علم خود را بروز و ظهور دهند بر بي ريشه بودن اين عمل تأکيد کردند. اما متأسفانه هنوز برخي اين راه اشتباه را مي پيمايند. اين نمونه اي از نمونه هاي فراوان است که برخي در خارج از چارچوب دين براي طلب حاجات و نيازهاي خود از خداوند و ائمه متمسک به آيين هايي اين چنيني مي شوند.
  اين پديده اندوه بار علل فراواني مي تواند داشته باشد که مي بايست با بررسي و واکاوي آن دلايل، راهکارهاي برون رفت از آن را يافت.
  در رابطه با شب اول ماه ربيع الاول در سال 1380 استفتايي از سوي مسجد رضويه تهران از مراجع عظام صورت پذيرفته است که به اتفاق علما اين عمل مردود اعلام شده است. متن استفتاي انجام شده اين چنين است:
  1- آيا چنين عملي مستند روايي دارد؟
  2- آيا چنين عملي (که در حال گسترش مي باشد) مي تواند به عنوان يک حرکت شايسته مورد تأسي ديگران قرار گيرد؟
  3- در صورتي که عمل فوق از جمله خرافات و يا خداي نکرده نوعي بدعت باشد وظيفه ما (ائمه جماعات و متدينين) در اين خصوص چيست؟
  امام خامنه اي: بسمه تعالي عمل فوق الاشاره مستند روايي ندارد و شيوه قابل تأييد نيست. اگر چه اصل اذکار و ادعيه و طلب حاجات از خداوند متعال عمل پسنديده است، ليکن اشکال در شيوه عمل به نحو ياد شده است. آقايان علماء اعلام - دامت افاضاتهم - و مومنين - ايدهم الله تعالي - با پند و اندرز و موعظه و نصيحت از رواج چنين رفتارهايي که چه بسا ممکن است منتهي به وهن مذهب گردد، جلوگيري نمايند.
  آيت الله مشکيني: بسمه تعالي اين کار ريشه مذهبي ندارد و اگر به عنوان دستور ديني انجام دهند اشکال دارد و چنانچه باعث زحمت و آزار ديگران باشد جايز نيست و خوب است به جاي اين اعمال از اوقاتي که شرعاً فيضياتش ثابت شده استفاده کنند مانند شبهاي جمعه، اعياد، وفيات، آخرهاي شب براي نماز شب، دعاهاي دسته جمعي مانند توسل، ندبه، مکارم الاخلاق و غيره و بالجمله در شرع اسلام به ويژه عالم تشيع اوقاتي که در آنها اجتماع کنند و دعاهايي بخوانند زياد است نيازي به اختراع عمل خاص که در روايات نيست، ندارند. والسلام عليکم و رحمت الله و برکاته
  آيت الله فاضل: بسمه تعالي مستند شرعي براي عمل فوق ملاحظه نشده است و لازم است مومنين از اين گونه اعمال اجتناب نموده و براي قضاي حوايج و برآورده شدن حاجات از طرقي که در کتب ادعيه آمده استفاده کنند.
  آيت الله تبريزي: بسمه تعالي زدن درب مسجد و حاجات خواستن از مسجد مسند شرعي ندارد و در روايات وارد نشده است. لکن نماز جماعت خواندن در مساجد و حاجت خواستن از خداوند با توسل به ائمه (عليهم السلام) شرعاً ثابت است. والله العالم.
  آيت الله مکارم: بسمه تعالي با توجه به اينکه اين عمل در روايات معصومين(ع) وارد نشده است انجام آن به عنوان يک عمل مستحب شرعي جايز نيست و سزاوار است ائمه محترم جماعات مردم را به سوي مراسم و توسلاتي دعوت کنند که در روايات معصومين(ع) وارد شده است وگرنه ممکن است افراد منحرف براي وهن مذهب هر روز امر تازه اي اختراع کنند و ناآگاهان را به سوي آن دعوت کنند. هميشه موفق باشيد.
  آيت الله صافي: بسم الله الرحمن الرحيم
  1- مستند روايي بر عمل مذکور به نظر نرسيده والله العالم.
  2- با عدم مستند شرعي تأييد آن معني ندارد. والله العالم.
  3- علماي اعلام بايد مردم را آگاه کنند. وفقکم الله. والله العالم.
  آيت الله بهجت:
  1- بسمه تعالي ظاهراً ندارد.
  2- بسمه تعالي خير.
  3- بسمه تعالي و جادلهم بالتي هي احسن. 4. صلوات ها 5


 5. #3

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,747
  حضور
  46 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  41
  صلوات
  26861

  هشدار حضرت آیت الله مکارم نسبت به برخی از خرافات در پایان ماه صفر 8. صلوات ها 6


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود