داشتن نمایندگی در ایران = قرارداد؟؟ + تناقضی در استفاتائات کپی رایتی رهبری

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
داشتن نمایندگی در ایران = قرارداد؟؟ + تناقضی در استفاتائات کپی رایتی رهبری

سلام علیکم
مرجع : رهبری
فکر کنم اونقدر دراین مورد بحث شده که همه یه اطلاعاتی دارن و پاسخگویان زحمتکش هم خسته شدن. اما چندسوال دارم که خواهش میکنم حتما جواب بدید.
1- بعضی شرکت های نرم افزاری مثل IDM و NOD 32 و... در بین سایت هایی ایرانی نمایندگی رسمی دارند بطوریکه وقتی توی سایت اصلی شرکت مذکور روی لینک BUY و ... کلیک کنید به سایت نمایندگی ایرانی هدایت میشید. حال این نمایندگی باعث ایجاد قرارداد بین دولتها مثلا بین IDM (آمریکایی) و ایران میشود؟ مستدل جواب بدید. پاسخگویان به این لینک هم توجه داشته باشند:
http://www.pasokhgoo.ir/node/35379

2- من در این مسئله در استفتائاتتان رهبری تناقض فاحشی دیدم که ذکر میکنم:
استفاده از نرم افزارهای خارجی تابع قرارداد بین دولتها است.
در یکی از سوالاتم از منظور جمله "اجازه داده‌اند" سوال کردم که سایت رهبری چنین فرمودند:(شماره استفتاء: ۳۵۷۴۰۱)
از استفاده و کپی‌برداری بنابر احتیاط خودداری کنید مگر اینکه بدانید که از کشور یا شرکتی است که کپی برداشتن را اجازه داده‌اند.
منظور(از اینکه اجازه داده اند) این است که صاحبان نرم افزار اجازه داده باشند.
خب این تناقض است یعنی برای جواز شکستن قفل نرم افزار های خارجی غیر رایگان، یکجا فرمودند " تابع قرارداد بین دولتها" و جای دیگر فرمودند "صاحبان نرم افزار اجازه داده باشند.(یعنی همان صاحبان خارجی نرم افزار)".
خب تکلیف چیست چون صاحبان خارجی که راضی نیستند ولی طی تحقیقات من و همچنین طبق سخن پاسخگویان سایت ۰۹۶۴۰.ir ، قراردادی بین دولت ایران و کشورهای دیگر مثل آمریکا نیست.

3- بیشتر جاها فقط در مورد کپی و تکثیر صحبت میکنند، اما سوالات من فقط در مورد دانلود از اینترنت و کرک و استفاده شخصی از نرم افزار است. حال سوال من اینست که حکم کپی شامل حکم استفاده شخصی هم میشود؟

4- در استفتاءآت رهبری برای کپی رایت حکم احتیاط واجب (احوط) داده اند که رعایت شود. برای مثال این دو استفتاء :
اگرصاحبان خارجی نرم افزار رضايت ندارند، شکستن قفل و استفاده از آن بنا بر احتياط جايز نيست.
به نظر آيت الله خامنه اي کپي گرفتن از نرم افزارهاي توليد داخل بنا به احتياط واجب بايد با اجازه صاحب آن ها باشد و بدون کسب اجازه جايز نيست.(1)
خب میتوان پس به آیت الله سیستانی رجوع کرد. خب سوالم اینست که دبه نظر آقای سیستانی دانلود و استفاده شخصی از نرم افزار هاو فیلم ها و سریال های داخلی و فایل صوتی دوبله فارسی فیلم ها و انیمیشن های شرکت های داخلی چه حکمی دارد؟

5- لطفا به تاپیک های دیگر ارجاع ندهید چون من بیشترشون رو نگاه کردم سوالام توش نبود.
لطفا مستدل جواب بدید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

taker190;380944 نوشت:
سلام علیکم
مرجع : رهبری
فکر کنم اونقدر دراین مورد بحث شده که همه یه اطلاعاتی دارن و پاسخگویان زحمتکش هم خسته شدن. اما چندسوال دارم که خواهش میکنم حتما جواب بدید.
1- بعضی شرکت های نرم افزاری مثل IDM و NOD 32 و... در بین سایت هایی ایرانی نمایندگی رسمی دارند بطوریکه وقتی توی سایت اصلی شرکت مذکور روی لینک BUY و ... کلیک کنید به سایت نمایندگی ایرانی هدایت میشید. حال این نمایندگی باعث ایجاد قرارداد بین دولتها مثلا بین IDM (آمریکایی) و ایران میشود؟ مستدل جواب بدید. پاسخگویان به این لینک هم توجه داشته باشند:

2-

من در این مسئله در استفتائاتتان رهبری تناقض فاحشی دیدم که ذکر میکنم:
در یکی از سوالاتم از منظور جمله "اجازه داده‌اند" سوال کردم که سایت رهبری چنین فرمودند:(شماره استفتاء: ۳۵۷۴۰۱)
از استفاده و کپی‌برداری بنابر احتیاط خودداری کنید مگر اینکه بدانید که از کشور یا شرکتی است که کپی برداشتن را اجازه داده‌اند.
خب این تناقض است یعنی برای جواز شکستن قفل نرم افزار های خارجی غیر رایگان، یکجا فرمودند " تابع قرارداد بین دولتها" و جای دیگر فرمودند "صاحبان نرم افزار اجازه داده باشند.(یعنی همان صاحبان خارجی نرم افزار)".
خب تکلیف چیست چون صاحبان خارجی که راضی نیستند ولی طی تحقیقات من و همچنین طبق سخن پاسخگویان سایت ۰۹۶۴۰.ir ، قراردادی بین دولت ایران و کشورهای دیگر مثل آمریکا نیست.

3- بیشتر جاها فقط در مورد کپی و تکثیر صحبت میکنند، اما سوالات من فقط در مورد دانلود از اینترنت و کرک و استفاده شخصی از نرم افزار است. حال سوال من اینست که حکم کپی شامل حکم استفاده شخصی هم میشود؟

4- در استفتاءآت رهبری برای کپی رایت حکم احتیاط واجب (احوط) داده اند که رعایت شود. برای مثال این دو استفتاء :
اگرصاحبان خارجی نرم افزار رضايت ندارند، شکستن قفل و استفاده از آن بنا بر احتياط جايز نيست.
به نظر آيت الله خامنه اي کپي گرفتن از نرم افزارهاي توليد داخل بنا به احتياط واجب بايد با اجازه صاحب آن ها باشد و بدون کسب اجازه جايز نيست.(1)
خب میتوان پس به آیت الله سیستانی رجوع کرد. خب سوالم اینست که دبه نظر آقای سیستانی دانلود و استفاده شخصی از نرم افزار هاو فیلم ها و سریال های داخلی و فایل صوتی دوبله فارسی فیلم ها و انیمیشن های شرکت های داخلی چه حکمی دارد؟

5- لطفا به تاپیک های دیگر ارجاع ندهید چون من بیشترشون رو نگاه کردم سوالام توش نبود.
لطفا مستدل جواب بدید.

سلام علیکم

1- همانطور که بیان شد داشتن نمایندگی یا نداشتن نمایندگی یک سایت دلیلی بر وجود قرار داد بین آن شرکت وطرف ایرانی نمی شود.

2-در این استفتاءتناقضی وجود ندارد همانطور که گفته شد اگر قراردادی بین آن شرکت ودولت ایران وجود داشته باشدباید مطابق آن عمل کندوحال ممکن این شرکت برای تبلیغ اولیه نرم افزار(یاحتی ممکن است محصولی را برای تبلیغ شرکتش بصورت رایگان دردسترس کاربران قرار بدهد.) مدتی دانلود کردن از آن را بصورت رایگان اجازه بدهد که در این صورت اگر چه بین آن شرکت ودولت ایران قرار دادی وجوددارد ولی چون خودشان اجازه استفاده بصورت رایگان از آن نرم افزار را داده است استفاده از آناشکالی نداردواین مساله نسبت به شرکت های ایرانی هم به همین صورت است.

3-حکم کپی مثل حکم استفاده می ماندبا همان تفصیلاتی که بیان شده است.
4-استفاده از نرم افراز های داخلی طبق نظر آیت الله سیستانی تابع قانون است.

سلام علیکم
این سوال خیلی ذهنمو در گیر کرده لطفا با سند و مدرک جواب بدید. این سوال رو عینا در تاپیک زیر شخصی در اولین کامنت مطرح کرده است اما پاسخگو منظور اصلی سوال کننده را نفهمیده است.
http://www.askdin.com/thread19618.html
حال سوالم را واضح مطرح میکنم؟
مرجع تقلید : رهبری
طبق نظر رهبری دانلود فیلم ها و انیمیشن های خارجی -اگر مجاز باشند- به زبان اصلی اشکالی ندارد اما دانلود آن با دوبله فارسی شرکت های خصوصی داخلی -مثل "گلوری" که انیمیشن هارو دوبله میکنه- چه حکمی دارد؟ لازم به ذکر است که این فایل های صوتی دوبله انیمیشن ها را سایت های معتبر و همچنین مذهبی مثل یاس دانلود و دانلود ها گذاشته اند و من از یاس دانلود سوال کردم گفت: (

خود گلوری به سایت اجازه داده و خودشان فایل ها را در اختیار ما می گذارند!
اندر حلال و طیب بودن مطالب این سایت شک نکنید.
) حال من الان در شکم که گلوری تو سایت ها گذاشته یا نه؟ چون ایشون گفته خودشون گذاشتن. (لینک سوالات من از مدیر اون سایت :
http://www.yasdl.com/36238/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85%DB%8C%D8%B4%D9%86-escape-from-planet-earth.html#comment-52776

شفا;381389 نوشت:
همانطور که بیان شد داشتن نمایندگی یا نداشتن نمایندگی یک سایت دلیلی بر وجود قرار داد بین آن شرکت وطرف ایرانی نمی شود.

سلام.

یعنی نمایندگی های رسمی بدون قرارداد و به طور قاچاقی کار می کنند؟ اگر این طور باشد پس چرا به قول دوستمان سایت شرکت اصلی در لینک خرید به یک سایت فارسی زبان ارجاع می دهد؟ یا این که منظور شما از طرف ایرانی دولت ایران بوده است؟

با تشکر.

[="Tahoma"][="SeaGreen"]

مؤمن;383145 نوشت:
یا این که منظور شما از طرف ایرانی دولت ایران بوده است؟

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

با توجه به پست جناب کارشناس

بله منظور قرار داد با دولت جمهوری اسلامی ایران است

شفا;381389 نوشت:
-در این استفتاءتناقضی وجود ندارد همانطور که گفته شد اگر قراردادی بین آن شرکت ودولت ایران وجود داشته باشدباید مطابق آن عمل کند

http://www.askdin.com/thread29981.html#post381389[/]

مؤمن;383145 نوشت:

سلام.

یعنی نمایندگی های رسمی بدون قرارداد و به طور قاچاقی کار می کنند؟ اگر این طور باشد پس چرا به قول دوستمان سایت شرکت اصلی در لینک خرید به یک سایت فارسی زبان ارجاع می دهد؟ یا این که منظور شما از طرف ایرانی دولت ایران بوده است؟

با تشکر.

سلام عليكم

از اين استفتاءمعلوم مي شود منظور دولت ايران است:

اجوبةالاستفتائات:

س 1336: تجديد چاپ کتابها و مقاله‏هايى که از خارج وارد شده و يا در داخل جمهورى اسلامى چاپ مى‏شوند، بدون اجازه ناشران آنها چه حکمى دارد؟
ج: مسأله تجديد چاپ کتابهايى که در خارج از جمهورى اسلامى منتشر شده ‏اند و يا تصويربردارى به طريق افست از آنها، تابع قراردادهايى است که راجع به آنها بين جمهورى اسلامى ايران و آن دولتها منعقد گشته است. و امّا کتابهايى که در داخل چاپ مي‏شوند، احوط اين است که حق ناشر با کسب اجازه از او نسبت به تکرار و تجديد چاپ کتاب رعايت شود.

سلام عليكم
جمع بندي موضوع:

1-فکر کنم اونقدر دراین مورد بحث شده که همه یه اطلاعاتی دارن و پاسخگویان زحمتکش هم خسته شدن. اما چندسوال دارم که خواهش میکنم حتما جواب بدید.
الف- بعضی شرکت های نرم افزاری مثل IDM و NOD 32 و... در بین سایت هایی ایرانی نمایندگی رسمی دارند بطوریکه وقتی توی سایت اصلی شرکت مذکور روی لینک BUY و ... کلیک کنید به سایت نمایندگی ایرانی هدایت میشید. حال این نمایندگی باعث ایجاد قرارداد بین دولتها مثلا بین IDM (آمریکایی) و ایران میشود؟ مستدل جواب بدید. پاسخگویان به این لینک هم توجه داشته باشند:

ب-من در این مسئله در استفتائاتتان رهبری تناقض فاحشی دیدم که ذکر میکنم:

ج- بیشتر جاها فقط در مورد کپی و تکثیر صحبت میکنند، اما سوالات من فقط در مورد دانلود از اینترنت و کرک و استفاده شخصی از نرم افزار است. حال سوال من اینست که حکم کپی شامل حکم استفاده شخصی هم میشود؟

د- در استفتاءآت رهبری برای کپی رایت حکم احتیاط واجب (احوط) داده اند که رعایت شود. برای مثال این دو استفتاء :

ه- لطفا به تاپیک های دیگر ارجاع ندهید چون من بیشترشون رو نگاه کردم سوالام توش نبود.
لطفا مستدل جواب بدید.

جواب:

الف- همانطور که بیان شد داشتن نمایندگی یا نداشتن نمایندگی یک سایت دلیلی بر وجود قرار داد بین آن شرکت وطرف ایرانی نمی شود.

ب-در این استفتاءتناقضی وجود ندارد همانطور که گفته شد اگر قراردادی بین آن شرکت ودولت ایران وجود داشته باشدباید مطابق آن عمل کندوحال ممکن این شرکت برای تبلیغ اولیه نرم افزار(یاحتی ممکن است محصولی را برای تبلیغ شرکتش بصورت رایگان دردسترس کاربران قرار بدهد.) مدتی دانلود کردن از آن را بصورت رایگان اجازه بدهد که در این صورت اگر چه بین آن شرکت ودولت ایران قرار دادی وجوددارد ولی چون خودشان اجازه استفاده بصورت رایگان از آن نرم افزار را داده است استفاده از آناشکالی نداردواین مساله نسبت به شرکت های ایرانی هم به همین صورت است.

ج-حکم کپی مثل حکم استفاده می ماندبا همان تفصیلاتی که بیان شده است.
د-استفاده از نرم افراز های داخلی طبق نظر آیت الله سیستانی تابع قانون است.

2-یعنی نمایندگی های رسمی بدون قرارداد و به طور قاچاقی کار می کنند؟ اگر این طور باشد پس چرا به قول دوستمان سایت شرکت اصلی در لینک خرید به یک سایت فارسی زبان ارجاع می دهد؟ یا این که منظور شما از طرف ایرانی دولت ایران بوده است؟

جواب:
از اين استفتاءمعلوم مي شود منظور دولت ايران است:

اجوبةالاستفتائات:
س 1336: تجديد چاپ کتابها و مقاله‏هايى که از خارج وارد شده و يا در داخل جمهورى اسلامى چاپ مى‏شوند، بدون اجازه ناشران آنها چه حکمى دارد؟
ج: مسأله تجديد چاپ کتابهايى که در خارج از جمهورى اسلامى منتشر شده ‏اند و يا تصويربردارى به طريق افست از آنها، تابع قراردادهايى است که راجع به آنها بين جمهورى اسلامى ايران و آن دولتها منعقد گشته است. و امّا کتابهايى که در داخل چاپ مي‏شوند، احوط اين است که حق ناشر با کسب اجازه از او نسبت به تکرار و تجديد چاپ کتاب رعايت شود.

موضوع قفل شده است