صفحه 4 از 4 نخست ... 234
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نام فرزندان ابلیس از دیدگاه ائمه!

نوشته
    88
    حضور
    3 روز 18 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    167

نقل قول نوشته اصلی توسط 1az313 نمایش پست ها
    سلام
    کسی که نکته بین باشه خودش می دونه چه استفاده ای از این مطلب می شه کرد..
    شما که نکته بین هستید بفرمایید به درد کی می خوره.

علاقه
    صوت قرآن از لبان دلربا
    نوشته
    322
    حضور
    6 روز 15 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    555

نقل قول نوشته اصلی توسط golsa نمایش پست ها
    شما که نکته بین هستید بفرمایید به درد کی می خوره.
    سلام
    خود شیطان اعتراف می کند، یکی از تیر هایش به وسیله زن ها به هدف می خورد، پس نا خواسته درس بزرگی به من و شما می دهد.
    اینکه مردان بدانند با هر نگاه هوس آلود به نا محرم یکی از تیر های زهرآگین آن لعین رجیم به هدف می نشیند و زنان نیز بدانند که نباید خود را در معرض نگاه نا محرمان قرار دهند تا او به اهداف پلید خویش برسد.

تا آنجا که توانستم ساده توضیح دادم، تا متوجه شوید..

*.*.* گفته بودم چو بیـایی غـم دل با تو بگـویم *.*.*.*.*.*.*.*.*.*.* چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیایی*.*.*

علاقه
    تارک الصلاه ها و بی نمازان با من هیچ نسبتی ندارند و مورد لعنتند
    نوشته
    57
    حضور
    20 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    191

باسلام
    خدایا شکرت که این سرکرده های ملعونین در بند تو هستند در این ماه مبارک
    پس بر محمد و آل محمد درود فرست و ما و پدران ما و فرزندانمان را از شر و بلیات این ملعونین در امان دار و شر خودشان را به خودشان برسان بدرستی که تو حافظ و قادری
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجه و سهل مخرجه
    لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلَّا وُسْعَها
    فرمودند: بهترین اعمال انجام واجبات و ترک محرمات است
    جامعه اسلامی را خودمان بسازیم

یا هادی المضلین
    یا خیرالحامدین

4. صلوات

نوشته
    32
    حضور
    1 روز 4 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    105

نام اصلی ابلیس حارث بوده طبق نقلی از امام رضا ع که پس از رانده شدن به ابلیس {دور} تغییر یافت..........

علاقه
    تارک الصلاه ها و بی نمازان با من هیچ نسبتی ندارند و مورد لعنتند
    نوشته
    57
    حضور
    20 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    191

باسلام
    حارث نام خداوند اسماء الحسنی است.
    چندین نام هست که سنت رسول الله است که بر فرزندان گذاشته نشه. مثل حکیم، حارث ، مالک ، یس ، ابوعیسی فعلا یادم نمیاد
    موفق باشیم (موفق نام غلام امام رضا ع بوده)
    :)
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجه و سهل مخرجه
    لا یُکَلِّفُ اللَّهُ نَفْساً إِلَّا وُسْعَها
    فرمودند: بهترین اعمال انجام واجبات و ترک محرمات است
    جامعه اسلامی را خودمان بسازیم

یا هادی المضلین
    یا خیرالحامدین

علاقه
    قران، نهج البلاغه، حدیث، مکالمه عربی، حفظ قران
    نوشته
    51
    حضور
    2 روز 18 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    96

جمع بندی

سوال: نام فرزندان ابلیس چیست؟

پاسخ:

آنچه در منابع روایی و برخی کتب دیگر درباره فرزندان ابلیس آمده است عبارتند از:
    11- "تمریح" که امام صادق(ع) فرمود: برای ابلیس (در گمراه ساختن افراد) کمک کننده ای است به نام "تمریح" که وی هنگام فرا رسیدن شب بین مغرب و مشرق را از وسوسه کردن مردم پر می کند.
    عَنْهُ عَنْ صَالِحٍ عَنْ عَلِيِّ بْنِ الْحَكَمِ عَنْ أَبَانِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: إِنَّ لِإِبْلِيسَ عَوْناً يُقَالُ لَهُ تَمْرِيحٌ إِذَا جَاءَ اللَّيْلُ مَلَأَ مَا بَيْنَ الْخَافِقَيْن
    [1]؛ از امام صادق (ع) فرمود: راستى ابليس را ياورى است بنام تمريح كه هر گاه شب آيد او ميان مشرق و مغرب را پر كند.
    شرح-از مجلسى ره- قوله«ملاء ما بين الخافقين»
    - يعنى براى گمراه كردن مردم و زيان رساندن بدانها يا براى وسوسه كردن در خواب چنانچه صدوق در امالى بسند خود از ابى بصير از امام صادق (ع) روايت كرده است كه شنيدم ميفرمود براى ابليس شيطانيست بنام هزع هر شب از مشرق تا مغرب را پر كند و بخواب مردم آيد و شايد در اين حديث كم و زياد و تصحيفى رخ داده است و در اينجا باين صورت نقل شده است
    [2]
    12- "قزح"،"ابن کوا" از امیر المومنین(ع) از " قوس قزح" سئوال کرد ، حضرت فرمود: "قوس قزح" مگو، زیرا "قزح" نام شیطان است ، بلکه بگو " قوس الله" و "قوس الرحمن".
    ابن کواءپرسيد: اى أمير المؤمنين قوس قزح چيست؟ فرمود: مادرت در عزايت باد! اى ابن كوّاء مگو: «قوس قزح» زيرا قزح نام شيطان است، بلكه بگو: «قوس اللَّه» و آن هر گاه ظاهر گردد ارزانى و فراوانى بسيار آشكار گردد.
    [3]
    13- "زوال" مرحوم کلینی از "عطیه ابی المعزام" روایت کرده که وی گفت: در خدمت حضرت صادق(ع) بودم و از مردانی که دارای مرض "ابنه" بوده و هستند یاد کردم. حضرت فرمود:... "زوال" پسر ابلیس با آنها مشارکت می کند و آنها مبتلا به آن مرض می شوند...
    14- "لاقیس" یعقوب بن جعفر گفت: مردی از حضرت صادق(ع) از مساحقه(آمیزش) زن با زن دیگر سئوال کرد و حضرت فرمود: "راکبه و مرکوبه" هر دو ملعونند. پس از آن فرمود: خدا بکشد "لاقیس" دختر ابلیس را که چه عمل زشتی را برا.ی زن ها آورد. آن مرد سائل گفت: این عمل از اهل عراق آمده است. حضرت فرمود: سوگند به خدا که این عمل در زمان رسول خدا بوذ، قبل از آنکه عراق باشد.
    وَ مِنْهُ، بِإِسْنَادِهِ عَنْ يَعْقُوبَ بْنِ جَعْفَرٍ ( رواه الكلينى باسناده عن على بن ابراهيم عن أبيه عن على بن القاسم عن جعفر بن محمد عن الحسين بن زياد عن يعقوب بن جعفر)؛ قَالَ سَأَلَ رَجُلٌ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع أَوْ أَبَا إِبْرَاهِيمَ ع عَنِ الْمَرْأَةِ تُسَاحِقُ الْمَرْأَةَ وَ كَانَ مُتَّكِئاً فَجَلَسَ فَقَالَ مَلْعُونَةٌ مَلْعُونَةٌ الرَّاكِبَةُ وَ الْمَرْكُوبَةُ وَ سَاقَ الْحَدِيثَ إِلَى أَنْ قَالَ قَاتَلَ اللَّهُ لَاقِيسَ بِنْتَ إِبْلِيسَ مَا ذَا جَاءَتْ بِهِ فَقَالَ الرَّجُلُ هَذَا مَا جَاءَ بِهِ أَهْلُ الْعِرَاقِ فَقَالَ وَ اللَّهِ لَقَدْ كَانَ عَلَى عَهْدِ رَسُولِ اللَّهِ ص قَبْلَ أَنْ يَكُونَ الْعِرَاقُ الْخَبَر؛ مردى از امام ششم پرسيد از زنى كه با زنى مساحقه كند آن حضرت تكيه زده بود بر نشست و فرمود: ملعونه ملعونه ‏اند رو و زير هر دو- و حديث را كشانده تا فرموده خدا بكشد لاقيس دختر شيطان را كه آن را آورد، آن مرد گفت: آن را مردم عراق آوردند فرمود: نه بخدا كه در عهد رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلم بود پيش از آنكه عراقى باشد الخبر
    [4]
    15- "متکون" که با تغییر شکل و خود را به صورت بزرگ و کوچک در آوردن مردم را گول میزند و با این وسیله آنان را وادار به کناه می کند.
    زراره گويد: امام صادق عليه السّلام فرمودند: بمن بگو حمزه گمان مى‏كند كه پدرم بر او ظاهر مى‏گردد، گفتم آرى او چنين عقيده‏اى دارد و مى‏گويد: من پدر شما را مشاهده مى‏كنم امام عليه السّلام فرمود: او دروغ مى‏گويد و پدرم بر او ظاهر نمى‏گردد.
    ابليس يك شيطانى دارد كه او را متكون مى‏گويند او به هر صورتى ظاهر مى‏شود، گاهى در صورت‏هاى كوچك و گاهى بزرگ ديده مى‏شود، به خداوند سوگند او هرگز توانائى ندارد در چهره پدرم در آيد و خود را به كسى نشان دهد
    [5]
    16- "مذهب" که به صورت های مختلف ممثّل می شود ، مگر به صورت پیغمبر و با وصیش.
    17- "خنزب" که بین شخص نماز گذار و نمازش حایل می شود، یعنی توجه قلب را از وی بر طرف می کند.
    وَ قَدْ وَرَدَ فِي الْخَبَرِ عَنْهُ أَنَّهُ قَالَ قُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّ الشَّيْطَانَ قَدْ حَالَ بَيْنَ صَلَاتِي وَ قِرَاءَتِي قَالَ ذَاكَ الشَّيْطَانُ يُقَالُ لَهُ خَنْزَبٌ فَإِذَا خَشِيتَ فَتَعَوَّذْ بِاللَّهِ مِنْهُ وَ اتْفُلْ عَنْ يَسَارِكَ ثَلَاثاً قَالَ فَفَعَلْتُ فَأَذْهَبَ اللَّهُ عَنِّي رَوَاهُ مُسْلِمٌ فِي الصَّحِي
    [6]
    در خبر وارد شده كه عثمان بن ابى العاص عرض كرد: يا رسول اللَّه! شيطان بين نماز و قرائت من حائل مى‏شود، پيغمبر فرمود: آن شيطان را «خنزب» ميگويند، و هر گاه ترسى از وى برايت حاصل شد، از او به خداوند پناه بر و آب دهانت را سه بار بطرف چپ بريز، وى گفت: من اين كارها را كردم و خداوند او را از من دفع كرد.
    [7]
    مجاهد گفته: از فرزندان ابليس لاقيس است و ولهان كه گماشته بر طهارت و نماز،(الْقُطْبُ الرَّاوَنْدِيُّ فِي لُبِّ اللُّبَابِ، عَنِ النَّبِيِّ ص أَنَّهُ قَالَ‏ إِنَّ لِلْوُضُوءِ شَيْطَاناً يُقَالُ لَهُ وَلْهَانُ‏ يُوَسْوِسُ الْعَبِيدَ إِذَا لَمْ يُسَمِّ اللَّهَ فِي وُضُوئِه‏؛)
    [8]
    و اهفاف در بيابانها است،
    و مره كه بدو كنيه دارد، زلنبور كه گماشته به بازارها است و لغو و سوگند دروغ و ستايش كالا را جلوه دهد،
    و بثر، گماشته بر مصيبت است
    وادارد به خراشيدن چهره و سيلى زدن و گريبان دريدن
    ابيض كه پيغمبران را وسوسه كند،
    اعور گماشته بر زنا است در آلت مرد و كفل زن باد دمد.
    داسم كه چون مردى بى‏سلام و بردن نام خدا در خانه خود درآيد او بهمراهش درآيد و ميان او و خاندانش ستيزه بر پا كند و اگر بخورد بى‏بسم اللَّه همخور او باشد و چون مردى بخانه‏اش در آمد و سلام نكرد و نام خدا نبرد و بدى ديد بايد بگويد: داسم، داسم اعوذ باللَّه منه
    مطرش، گماشته بر نشر اخبار دروغ و بى‏اصل است در ميان مردم،
    و اقبض (اقنص خ ب) كه مادرشان طرطبه است، نقاش گفته: بلكه او دايه آنها است، و گفتند 30 تخم گذاشت 10 در خاور 10 در باختر، 10 در ميان زمين و از هر تخم يك جنس شيطان بر آمد چون عفريت، غول، قطاربه، جانّ، و نامهاى گوناگون و همه دشمنان آدميزاده‏اند كه خدا فرموده «آيا برگيريد او را و نژادش دوستان با اينكه آنان دشمن شمايند»
    [9] مگر مؤمنان آنها و كنيه ابليس ابو مرّه است.[10]
    ثمّ إنّ الشياطين جنود
    [11] مجنّدة كالملائكة، وإنّ لكلّ نوع من المعاصي شيطاناً يخصّه ويدعو لها.
    وعن مجاهد: أنّ لإبليس خمسةً من الأولاد، جعل كلّ واحد منهم على شي‏ء من أمره، فذكر أساميهم: ثبور، والأعور، ومسوط، وداسم، وزلينور؛ فأمّا ثبور، فهو صاحب المصائب الذي يأمر بالثبور وشقّ الجيوب ولطم الخدود. وأمّا الأعور، فهو صاحب الرياء يأمر به ويزيّنه. وأمّا مسوط، فهو صاحب الكذب. وأمّا داسم، فيدخل مع الرجل إلى أهله ويريه العيب فيهم، ويغضبه عليهم. وأمّا زلينور، فهو صاحب‏ السوق، وبسببه لا يزالون لمتطمّين.
    [12]
    وشيطان الصلاة يسمّى حرباً، وشيطان الوضوء الوَلْهان‏.
    [13]
    ثمّ إنّ تولّد شيطان من آخَرَ كتكوّن شرر نار كثيرة الدخان من نار اخرى مثلها، وتولُّدَ ملك من ملك كحصول نور من نور، أو كحصول علم من علم.
    وفي الخبر عن أبي أمامة قال: قال رسول اللَّه صلى الله عليه و آله و سلم: «وُكِّلَ بالمؤمن مائة وستّون ملكاً يذبّون عنه ما لم يقدر عليه؛ من ذلك للبصر سبعة أملاك يذبّون عنه، كما يُذَبّ عن قصعة العسل الذِّبّانُ في اليوم الصائف، وما لو بدا لكم، لرأيتموه على كلّ سهل وجبل كلّهم باسط يده فأغرفاه، وما لو وُكّل العبد إلى نفسه طرفة عين، لاختطفته الشياطين»
    [14]
    ولهذا المرام تفصيل لا يسعه المقام.
    [15]

مساله دیگری که مرتبط با موضوع فوق است مساله ازدواج شیطان است:
    درمورد ازدواج کردن و تولید مثل شیطان چندین قول وجود دارد:
    1- در روایتی که در تفسیر برهان هست در ذیل ایات سوره حجر که مربوط به حضرت ادم است اورده شده که : ابلیس - که اسم اولى او عزازیل است - از همان اوان جوانى ، در میان قوم خود در زمین مشغول عبادت و بندگى خداوند بود تا بزرگ شد و موقع ازدواج او رسید. وقتى تصمیم به ازدواج گرفت ، با دخترروحا به اسم لهبا که آن هم از طایفه جن بود، ازدواج نمود. بعد از آن که ایشان با هم ازدواج کردند، فرزندان زیادى از آن ملعون به وجود آمد که از شمارش ‍ به طورى که زمین از آنها پر شد. همه آنها مشغول عبادت شدن و مدتى طولانى ، خدا را ستایش نمودند. در میان ایشان عبادت و بندگى خود ابلیس ‍ از همه آنان بیشتر بود. از همین جهت ، بعد از آن که خداوند اختلاف و خون ریزى را در میان طایفه جن و نسناس (طایفه اى به جاى انسان فعلى بودند) دید، هر دو طایفه را هلاک کرد، و از میان آن طایفه فقط ابلیس را نگاه داشت . بعدا فرشتگان او را به آسمان بردند. آن ملعون هم ، در آسمان اول مدتى در میان ملائکه ، خدا را عبادت کرد بعد به آسمان دوم و سوم تا آسمان هفتم پیش رفت و با ملائکه هر آسمان خدا را ستایش کرد تا وقتى که خداوند آدم علیه السلام را خلق فرمود، و دستور سجده داد او هم سرپیچى کرد و رانده شد. پس زن و فرزندان او هم جزء هلاک شدگان هستند. او بدون زن و فرزند به آسمان رفته
    2- مجمع البحرین در لغت شیطان مى نویسد: وقتى خداوند متعال ، اراده کرد که براى ابلیس همسر و نسلى قرار دهد غضب را بر وى مستولى ساخت و از غضب او تکه آتشى پیدا شد، از آن آتش براى او همسرى آفرید
    3- در بعضی روایات آمده که ابلیس با خودش ازدواج میکند ویا تخم میگذارد وبرای ابلیس دوران و یک عضو تناسلی نر و ماده است که پاهایش را به هم میمالد و خودش با خودش جفت شده ودر هر روز ده بچه میزاید و بچه هایش همگی نرند و در بین آنها ازدواج و توالد و تناسل نیست وبه نظر میرسد این روایت بیشتر صحیح باشد زیرا در سخنان امامان نیز به آن اشاره شده .
    4- بنابر بعضی روایات شیطان با همسر اول حضرت آدم ازدواج کرد:
    بنا بر روایتی لیلیت هم زمان با آدم و از جنس او- خاک- آفریده شد، روایتی دیگر می گوید از آتش، هرچه بود با آدم توافق اخلاقی نداشت، چرا که هر دو از منشأ یکسانی خلق شده بودند، و حاضر نبود برتری مرد را بر خود بپذیرد و به او تواضع کند. القصه، لیلیت که بوی "آدم" را خوش نداشت به شکل ماری به همراه اولین و آخرین غریبه ی محل، یعنی شیطان، از بهشت گریخت!وبا او ازدواج کرد وفرزندان بسیاری به دنیا آورد آدم تنها شد و به درگاه خداوند دعا کرد و گفت زنی که به من داده بودی گریخت، آن وقت خداوند حوّا را از دنده ی چپ آدم آفرید که مونس و همدم او باشد و بماند؛ گرچه آدم، حوّا را دوست داشت اما روح او همیشه در یاد و حسرت لیلیت باقی ماند. البته می گویند اسطوره ی لیلیت چندان معتبر نیست و بر اساس تفسیری بر یکی از انجیل ها جعل شده وبه نظر میرسد افسانه ای ساختگی باشد چنانچه درمنابع اسلامی منجمله قرآن و روایات ائمه (ع)اصلا چنین موردی یافت نمیشود و کاملا ساختگی است و برای پایین آوردن مقام و ارزش زن ساخته و پرداخته شده این داستان ساختگی خلاف روایت خداوند در قرآن میباشد و همین دروغین بودن این داستان افسانه ای را بیشتر نمایان میکند
    5- روایتی دیگر میگوید : او بعد از رانده شدن از بهشت میان قوم جنیان کافر در زمین برگشته و در آنجا ازدواج کرده و فرزندان بسیاری دارد
    6- با هر کودکی یک شیطان و یک فرشته متولد میشود که با کوتاهی در تربیت کودک قوه ی شیطانی او پرورش میابد و به راه نادرست کشیده می شود، اما با تربیت صحیح قوه ی انسانی او شکوفا خواهد شد .
    اختصاصات شیطان:
    شيطان، نخستين كسى بود كه بعضى كارها را مرتكب شد و پيش از او كسى آنها را انجام نداده بود. و آنها از اين قراراند:
    - اولين كسى كه قياس نمود و خود را از حضرت آدم عليه السلام برتر و بالاتر دانست و گفت : من از آتشم و او از خاك در حالى كه آتش از خاك بالاتر است .
    - اولين كسى كه در پيشگاه با عظمت الهى تكبر نمود و به دستور خالق خود عمل نكرد.
    - اولين كسى كه كه معصيت و نافرمانى خدا را كرد و آشكارا با او مخالفت نمود.
    - اولين كسى كه به دروغ گفت : خدا گفته از اين درخت نخوريد، چون درخت جاويد است و اگر كسى از آن بخورد تا ابد زنده مى ماند و با خدا شريك مى شود.
    - اولين كسى كه كه قسم به دروغ خورد و گفت : من شما را نصيحت مى كنم .
    - اولين كسى كه نماز خواند و يك ركعت آن چهار هزار سال طول كشيد.
    - اولين كسى كه منبر رفت و براى ملائكه سخنرانى و صحبت كرد.
    - اولين كسى كه به خدا مشرك شد.
    - اولين كسى كه غنا و آواز خواند، همان زمانى كه آدم عليه السلام از درخت نهى شده خورد.
    - اولين كسى كه از خوشحالى سرود خواند و آن هنگامى بود كه آدم به زمين آمد.
    - اولين كسى كه نوحه خواند و گريست ؛ چون او را به زمين فرستادند، به ياد بهشت و نعمتهاى آن نوحه و گريه كرد.
    - اولين كسى كه لواط كرد چون زمانى كه به ميان قوم لوط آمد خود را در اختيار آنان قرار داد تا با او لواط كنند.
    - اولين كسى كه دستور ساختن منجنيق را داد تا حضرت ابراهيم عليه السلام را با آن در آتش اندازند.
    - اولين كسى كه دستور ساختن حمام را در زمان حضرت سيلمان عليه السلام داد تا نظافت كنند.
    - اولين كسى كه ساختن نوره را در زمان حضرت سليمان داد، براى اين كه موهاى اضافى پاى بلقيس پادشاه سبا را از زمين ببرند.
    - اولين كسى كه دستور ساختن شيشه را داد تا حضرت سليمان عليه السلام آن را روى خندق گذارد و بلقيس را آزمايش كند.
    - اولين كسى كه دستور ساختن صابون را داد تا مردم بدن و لباس خود را بشويند.
    - اولين كسى كه دستور ساختن آسياب را داد تا مردم گندم هاى خود را آرد كنند.
    - اولين كسى كه با ابوبكر بيعت كرد تا مردم را منحرف كند و از مسير حق برگرداند.
    - اولين كسى كه خدا را در آسمان ها پرستيد.
    - اولين كسى كه عبادت و بندگى او، فرشتگان را به تعجب در آورد!
    - اولين كسى كه به خداى خود اعتراض كرد.
    - اولين كسى كه شبيه شدن به ديگران را مطرح و مردم را به آن تشويق كرد.
    - اولين كسى كه كه سحر و جادو كرد و آن دو را به مردم ياد داد.
    - اولين كسى كه ساز درست كرد و خود، آن را نواخت .
    - اولين كسى كه براى زيبايى ، زلف گذاشت .
    - اولين كسى كه براى مخالفت با پيامبران ريش خود را تراشيد.
    - اولين كسى كه براى مست شدن مردم ، شراب درست كرد.
    - اولين كسى كه ساختن آلات لهو و لعب و موسيقى را به قابيل آموخت .
    - اولين كسى كه وقتى وارد جهنم مى شود، خطبه مى خواند.
    - اولين كسى كه مكر و حيله و خدعه نمود.
    - اولين كسى كه نقاشى كرد و چهره كشيد.
    - اولين كسى كه آتش حسدش شعله ور شد.
    - اولين كسى كه به ناحق مخاصمه و جدال كرد.
    - اولين كسى كه خداى تعالى به او لعنت نمود و از ناراحتى فرياد كشيد.
    - اولين كسى كه به خدا كفر ورزيد.
    - اولين كسى كه گريه دروغى نمود.
    - اولين كسى كه عبادت و خلقت خود را ستود.
    - اولين كسى كه صورت هاى مجسمه و بت را ساخت .
    - اولين كسى كه جبرئيل و ميكائيل و اسرافيل او را لعنت كردند.
    - اولين كسى كه از ترس ملائكه فرار كرد و خود را مخفى نمود.
    - اولين كسى كه دستور مساحقه داد. امام باقر عليه السلام فرمود: "وقتى خواسته ابليس در قوم لوط عملى شد، خود را به صورت زن در آورد و سراغ زنان آمد و گفت : آيا مردان شما با هم لواط مى كنند؟ در جواب گفتند: آرى . دستور داد شما نيز با هم مساحقه كنيد".
    جریان زیر نیز مرتبط با مباحث فوق است:
    امام هادی(ع) روزی ابلیس را دید و از او پرسید که چه کسی هستی؟ ابلیس گفت:
    من قابیل و کشندة فرزند آدم به نام هابیل هستم. من با نوح پیامبر در کشتی سوار شدم (برای تباهی آنها و هلاکت اهل کشتی) و من کشندة شتر صالح پیامبرم. من موجب به آتش انداختن ابراهیم هستم. من نقشة قتل یحیی را کشیدم. من سبب قتل زکریّا با ارّه شدم. من روان کنندة لشکر فرعون به رود نیل شدم که آنها غرق شوند. من جادوگران را راضی نمودم که با موسی درگیر شوند و آنها را راهنمایی نمودم، من سازندة گوسالة سامرّی بودم. من مردم را در جنگ حنین برای کشتن پیامبر اکرم جمع کردم. من حسادت را در دل امّت در روز سقیفه انداختم (تا غصب خلافت حضرت علی(ع) بشود) من محمل عایشه را در جنگ جمل با علی(ع) بستم.من در لشکر معاویه در جنگ صفّین،کارساز بودم من در روز عاشورا، در کربلا لشکر یزید را تشویق می‌کردم در ریختن خون حسین بن علی(ع) و اصحابش. من امام اهل نفاق هستم. من نابود کنندة اقوام اوّلین بودم و گمراه کنندة اقوام آخرین هستم. من از آتش، نه از خاک خلق شده‌ام. من مورد خشم خداوند تا آخر خلقت هستم.
    سپس امام هادی(ع) فرمود:
    «تو را به خدا قسم! اعمالی که موجب تقرّب به خدا می‌شود، بیان کن.»
    ابلیس گفت:
    در دنیا با قناعت زندگی کن و برای نجات در آخرت، به محبّت علیّ بن ابی‌طالب(ع) تمسّک بنما و به دشمنی با دشمنان آن حضرت زندگی کن. به درستی که خدا را در هفت آسمان عبادت کرده و در هفت زمین معصیت نمودم و در این عمر طولانی یافتم که هر فرشتة مقرّبی و هر پیامبر مرسلی با محبّت علیّ بن ابی‌طالب(ع) به خداوند جهان تقرّب می‌جوید.
    [16]

[1] . الكافي، ج‏8، ص: 232.

[2] . روضه كافى-ترجمه كمره‏اى، ج‏2، ص: 54.

[3] . احتجاج-ترجمه جعفرى، ج‏1، ص: 584.

[4]. بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج‏60، ص: 270، آسمان و جهان-ترجمه كتاب السماء و العالم بحار، ج‏7، ص: 208.

[5] . ايمان و كفر-ترجمه الإيمان و الكفر بحار الانوار، ج‏2، ص: 456.

[6] . إعلام الورى بأعلام الهدى، ص: 125

[7] . اين حديث را مسلم بن حجاج در صحيح خود روايت كرده. زندگانى چهارده معصوم عليهم السلام، متن، ص: 186.

[8] . مستدرك الوسائل و مستنبط المسائل، ج‏1، ص: 323.

[9] . کهف ایه 50.

[10] . آسمان و جهان-ترجمه كتاب السماء و العالم بحار، ج‏7، ص: 244.

[11] . في المخطوطة: «جنوده».

[12] . كتاب المحبر، ص 359، ح 138؛ تاج العروس، ج 6، ص 468 (زلبر).

[13] . سنن الترمذي، ج 1، ص 40، ح 57؛ المستدرك للحاكم النيسابورى، ج 1، ص 162.

[14] . المعجم الكبير، ج 8، ص 167؛ تفسير الثعلبي، ج 10، ص 179؛ بحار الأنوار، ج 64، ص 314، ذيل ح 9.

[15] . الحاشية على أصول الكافي (علوي عاملي)، ص: 75

[16] . کتاب طوالع الانوار، ص166.

8. صلوات

صفحه 4 از 4 نخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 12

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری