جمع بندی توبه و حق الناس!

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توبه و حق الناس!

سلام علیکم

عزیزان بنده ی حقیر وقتی در جهالت به سر میبردم
متاسفانه به بعضی هاشون دسترسی ندارم و به اونایی هم که دسترسی دارم اصلا نمیدونم موضوع رو چه جوری مطرح کنم و روم نمیشه.

همچنین شخص یا اشخاصی رو در تلویزیون مسخره کردم:Ghamgin: آیا اون هم نیاز به جبران دارد؟
خوده استمناء هام رو آیا خداوند بخشیده؟ من توبه واقعی کردم و ولله حتی به نامحرمان نگاه شهوانی هم نمیکنم.
آهان! نگاه همراه شهوت هم که در دوران جاهلیتم زیاد داشتم هم حق الناس دارد؟

من از عاقبت و آخرت اعمالی که انجام میدادم خیلی آگاه نبودم و الان که توبه واقعی کردم آیا باز هم حق الناس هایی که دسترسی ندارم بر گردنم هست؟ خداییش چند تا گناه داریم که حق الله باشد؟ که خداوند عزیز میفرماییند توبه کنید همه ی گناهان رو میبخشم؟

خدایا ببخش

یک سوال دیگه. آیا اعمالی که قبل از سن تکلیف انجام دادم هم نیاز به جبران دارد؟ مثلا زنگ کسی رو زدن و فرار کردن!!:Ghamgin:

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

seyed.taghavi;380546 نوشت:
متاسفانه به بعضی هاشون دسترسی ندارم و به اونایی هم که دسترسی دارم اصلا نمیدونم موضوع رو چه جوری مطرح کنم و روم نمیشه.

باسلام
در مورد حق الناس، خیلی باید دقت کرد و به هر قیمتی که شده، رضایت افراد را جذب کرد و نگذاشت که به آخرت بکشد.
شما یا مستقیم و یا از طریق واسطه، نسبت به افرادی که حقی از آنها غصب کرده اید باید طلب رضایت کنید و حلالیت بطلبید.
مثلا اگر مالی به آنها بدهکار هستید به طریقی آن مال را در بین اموالشان قرار دهید یا به فرد مطمئنی بسپارید تا به طلبکار بدهد تا دین از گردن شما ساقط شود.

همچنین شخص یا اشخاصی رو در تلویزیون مسخره کردم آیا اون هم نیاز به جبران دارد؟

افرادی که دسترسی به آنها نداریم، باید از جانب آنها طلب استغفار کنیم و اعمال نیکی را انجام داده و ثوابش را به آنها هدیه کنیم.

خوده استمناء هام رو آیا خداوند بخشیده؟ من توبه واقعی کردم و ولله حتی به نامحرمان نگاه شهوانی هم نمیکنم.
آهان! نگاه همراه شهوت هم که در دوران جاهلیتم زیاد داشتم هم حق الناس دارد؟

توبه از این گناهان به این است که دیگر سراغ آنها نروید و از عملِ خود پشیمان شده باشید.
نگاه به نامحرم، حق الناس نیست بلکه حق الله است. و باید از آن توبه کرد و دیگر انجام نداد.

خداییش چند تا گناه داریم که حق الله باشد؟ که خداوند عزیز میفرماییند توبه کنید همه ی گناهان رو میبخشم؟

کتاب گناهان کبیره از آیت الله دستغیبت،کتاب خوبی است که می توانید در آنجا دسته ای از گناهان کبیره را بشناسید و با حق الله و حق الناس آگاه شوید.

یک سوال دیگه. آیا اعمالی که قبل از سن تکلیف انجام دادم هم نیاز به جبران دارد؟ مثلا زنگ کسی رو زدن و فرار کردن!!

حق الله، بعد از سن تکلیف، شروع می شود، لذا قبل از سن تکلیف، گناه حق اللهی نداریم، اما حق الناس ربطی به سن تکلیف و غیر تکلیف ندارد، و اگر کسی در کودکی حق الناسی بر گردن اوست باید وقتی به سن تکلیف رسید، آنها را ادا کند. نحوه رضایت طلبی از این گونه گناهان هم ذکر شد.

تشكر برادر عزيز
در مورد نگاه به نامحرم بسيار شادم كرديد زيرا اين گناه را متاسفانه زياد انجام ميدادم (الان به لطف خدا خير) به درگاه خداي بزرگ توبه كردم انشاالله كه بپذيرد.
يا علي

سلام
من قبلا (اگه اشتباه نکنم دریکی از گروه های دسته جمعی ) گفته بودم که اگه شما بابت حق الناس اگر حلالیت بگیرید کافیه هرچند حلالتون نکنند... درصورتی که ظاهرا اشتباه هست کارشناسان به طور دقیق در انجمن ها پاسخ داده اند...
یاعلی

سلام علیکم
اگه برای حق الناس از طرف مقابل کسب حلالیت کردیم و لی حلال نکرد اون موقع باید چیکار کرد؟

مختار.;471200 نوشت:
اگه برای حق الناس از طرف مقابل کسب حلالیت کردیم و لی حلال نکرد اون موقع باید چیکار کرد؟

باسلام و احترام
تا آنجا که می توان باید او را راضی کرد و از وی طلب مغفرت نمود. اما اگر قبول نکرد باید برای او خیراتی انجام داد و به روح او هدیه نمود و از خداوند هم طلب مغفرت جست.

سوال:
در مورد حلالیت طلبیدن از حق الناس، متاسفانه به بعضی هاشون دسترسی ندارم و به اونایی هم که دسترسی دارم اصلا نمیدونم موضوع رو چه جوری مطرح کنم و روم نمیشه.

جواب:
باسلام
در مورد حق الناس، خیلی باید دقت کرد و به هر قیمتی که شده، رضایت افراد را جلب نمود و نگذاشت که به آخرت بکشد.
شما یا مستقیم و یا از طریق واسطه، نسبت به افرادی که حقی از آنها غصب کرده اید باید طلب رضایت کنید و حلالیت بطلبید.
مثلا اگر مالی به آنها بدهکار هستید به طریقی آن مال را در بین اموالشان قرار دهید یا به فرد مطمئنی بسپارید تا به طلبکار بدهد تا دین از گردن شما ساقط شود.(این در مورد حقوق مالی یا جانی است)

اگر سوال شود:
همچنین شخص یا اشخاصی رو در تلویزیون مسخره کردم آیا اون هم نیاز به جبران دارد؟
درجواب میگوئیم:
افرادی که دسترسی به آنها نداریم، باید از خدا طلب استغفار کنیم و اعمال نیکی را انجام داده و ثوابش را به آنها هدیه کنیم.

اگر سوال شود:
استمناء رو آیا خداوند بخشیده؟ من توبه واقعی کردم و ولله حتی به نامحرمان نگاه شهوانی هم نمیکنم.
نگاه همراه شهوت هم که در دوران جاهلیتم زیاد داشتم هم حق الناس دارد؟
در جواب میگوئیم:
توبه از این گناهان به این است که دیگر سراغ آنها نروید و از عملِ خود پشیمان شده باشید.
نگاه به نامحرم، حق الناس نیست بلکه حق الله است. و باید از آن توبه کرد و دیگر انجام نداد.

اگر سوال شود:
خداییش چند تا گناه داریم که حق الله باشد؟ که خداوند عزیز میفرماییند توبه کنید همه ی گناهان رو میبخشم؟
درپاسخ میگوئیم:
کتاب گناهان کبیره از آیت الله دستغیبت، کتاب خوبی است که می توانید در آنجا دسته ای از گناهان کبیره را بشناسید و با حق الله و حق الناس آگاه شوید.

اگر سوال شود
آیا اعمالی که قبل از سن تکلیف انجام دادم هم نیاز به جبران دارد؟ مثلا زنگ کسی رو زدن و فرار کردن!!
در جواب پاسخ میگوئیم:
حق الله، بعد از سن تکلیف، شروع می شود، لذا قبل از سن تکلیف، گناه حق اللهی نداریم، اما حق الناس ربطی به سن تکلیف و غیر تکلیف ندارد، و اگر کسی در کودکی حق الناسی بر گردن اوست باید وقتی به سن تکلیف رسید، آنها را ادا کند. نحوه رضایت طلبی از این گونه گناهان هم ذکر شد.

موضوع قفل شده است