جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توبه و حق الناس!

علاقه
    عکاسی،سفر کردن
    نوشته
    113
    حضور
    2 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    361

توبه و حق الناس!

سلام علیکم

عزیزان بنده ی حقیر وقتی در جهالت به سر میبردم
    متاسفانه به بعضی هاشون دسترسی ندارم و به اونایی هم که دسترسی دارم اصلا نمیدونم موضوع رو چه جوری مطرح کنم و روم نمیشه.

همچنین شخص یا اشخاصی رو در تلویزیون مسخره کردم آیا اون هم نیاز به جبران دارد؟
    خوده استمناء هام رو آیا خداوند بخشیده؟ من توبه واقعی کردم و ولله حتی به نامحرمان نگاه شهوانی هم نمیکنم.
    آهان! نگاه همراه شهوت هم که در دوران جاهلیتم زیاد داشتم هم حق الناس دارد؟

من از عاقبت و آخرت اعمالی که انجام میدادم خیلی آگاه نبودم و الان که توبه واقعی کردم آیا باز هم حق الناس هایی که دسترسی ندارم بر گردنم هست؟ خداییش چند تا گناه داریم که حق الله باشد؟ که خداوند عزیز میفرماییند توبه کنید همه ی گناهان رو میبخشم؟

خدایا ببخش

یک سوال دیگه. آیا اعمالی که قبل از سن تکلیف انجام دادم هم نیاز به جبران دارد؟ مثلا زنگ کسی رو زدن و فرار کردن!!
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۵/۲۳ در ساعت ۱۹:۰۷ دلیل: حذف قسمتی از سوال که بهتر است در خصوصی مطرح شود
    در كار خير سهيم شويد!
    طراح لوگو (فلش) برای سايت مسجد امام جعفر صادق (ع) لطفا pm دهيد

اللهم عَجل لِوليك الفرج
    والعافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و والمُسْتَشْهَدین بَین یَدیهْ

2. صلوات ها 7

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,517
    حضور
    174 روز 18 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58297

با نام و یاد دوست

توبه و حق الناس!

کارشناس بحث: استاد بصیر

5. صلوات ها 6

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

نقل قول نوشته اصلی توسط seyed.taghavi نمایش پست ها
    متاسفانه به بعضی هاشون دسترسی ندارم و به اونایی هم که دسترسی دارم اصلا نمیدونم موضوع رو چه جوری مطرح کنم و روم نمیشه.
    باسلام
    در مورد حق الناس، خیلی باید دقت کرد و به هر قیمتی که شده، رضایت افراد را جذب کرد و نگذاشت که به آخرت بکشد.
    شما یا مستقیم و یا از طریق واسطه، نسبت به افرادی که حقی از آنها غصب کرده اید باید طلب رضایت کنید و حلالیت بطلبید.
    مثلا اگر مالی به آنها بدهکار هستید به طریقی آن مال را در بین اموالشان قرار دهید یا به فرد مطمئنی بسپارید تا به طلبکار بدهد تا دین از گردن شما ساقط شود.

افرادی که دسترسی به آنها نداریم، باید از جانب آنها طلب استغفار کنیم و اعمال نیکی را انجام داده و ثوابش را به آنها هدیه کنیم.

خوده استمناء هام رو آیا خداوند بخشیده؟ من توبه واقعی کردم و ولله حتی به نامحرمان نگاه شهوانی هم نمیکنم.
    آهان! نگاه همراه شهوت هم که در دوران جاهلیتم زیاد داشتم هم حق الناس دارد؟
    توبه از این گناهان به این است که دیگر سراغ آنها نروید و از عملِ خود پشیمان شده باشید.
    نگاه به نامحرم، حق الناس نیست بلکه حق الله است. و باید از آن توبه کرد و دیگر انجام نداد.

خداییش چند تا گناه داریم که حق الله باشد؟ که خداوند عزیز میفرماییند توبه کنید همه ی گناهان رو میبخشم؟
    کتاب گناهان کبیره از آیت الله دستغیبت،کتاب خوبی است که می توانید در آنجا دسته ای از گناهان کبیره را بشناسید و با حق الله و حق الناس آگاه شوید.

یک سوال دیگه. آیا اعمالی که قبل از سن تکلیف انجام دادم هم نیاز به جبران دارد؟ مثلا زنگ کسی رو زدن و فرار کردن!!
    حق الله، بعد از سن تکلیف، شروع می شود، لذا قبل از سن تکلیف، گناه حق اللهی نداریم، اما حق الناس ربطی به سن تکلیف و غیر تکلیف ندارد، و اگر کسی در کودکی حق الناسی بر گردن اوست باید وقتی به سن تکلیف رسید، آنها را ادا کند. نحوه رضایت طلبی از این گونه گناهان هم ذکر شد.
    توبه و حق الناس!

7. صلوات ها 6

علاقه
    عکاسی،سفر کردن
    نوشته
    113
    حضور
    2 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    361

تشكر برادر عزيز
    در مورد نگاه به نامحرم بسيار شادم كرديد زيرا اين گناه را متاسفانه زياد انجام ميدادم (الان به لطف خدا خير) به درگاه خداي بزرگ توبه كردم انشاالله كه بپذيرد.
    يا علي
    در كار خير سهيم شويد!
    طراح لوگو (فلش) برای سايت مسجد امام جعفر صادق (ع) لطفا pm دهيد

اللهم عَجل لِوليك الفرج
    والعافیه و النصر و اجعلنا من خیر انصاره و اعوانه و والمُسْتَشْهَدین بَین یَدیهْ

9. صلوات ها 3

علاقه
    الکترونیک ، برنامه نویسی ، ریاضیات
    نوشته
    38
    حضور
    2 روز 4 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    200

مهم حق الناس مهم (تصحیح حکم شرعی که بنده اشتباه گفته بودم لطفا بیایید داخل) مهم

سلام
    من قبلا (اگه اشتباه نکنم دریکی از گروه های دسته جمعی ) گفته بودم که اگه شما بابت حق الناس اگر حلالیت بگیرید کافیه هرچند حلالتون نکنند... درصورتی که ظاهرا اشتباه هست کارشناسان به طور دقیق در انجمن ها پاسخ داده اند...
    یاعلی
    اللهم صل علی فاطمةَ و ابیها، و بعلها و بنیها،
    و السِّرّ المُستودعَ فیها، بعدد ما احاطَ به علمُک
    یا هادی (علیه السلام) "اللهم عجل لولیک الفرج"
    بیایید روزانه 3 مرتبه سوره توحید به همراه 10 صلوات جهت تعجیل در ظهور حضرت صاحب الامر (عج) قرائت نماییم.
    سعی کنید دائم الوضو باشید. آیت الکرسی بعد هر نماز فراموش نشه.
    التماس دعای خیلی ،برای همه دعا کنید.

11. صلوات

علاقه
    امام زمان
    نوشته
    150
    حضور
    9 روز 12 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    29
    صلوات
    630

سلام علیکم
    اگه برای حق الناس از طرف مقابل کسب حلالیت کردیم و لی حلال نکرد اون موقع باید چیکار کرد؟
    به ذرّه گر نظر لطف بوتراب كند *** به آسمان رود و كار آفتاب كند
    امام صادق(علیه السلام) نیز در پاسخ به این سوال که چه استغفاری مانع نوشتن گناه می‌شود؟ فرمودند: " هرگاه بنده گناهی مرتکب شود، از بامداد تا شب به او مهلت داده می‏‌شود. اگر آمرزش خواست، آن گناه برایش نوشته نمی‏‌شود.

الکافی: 2 / 437 / 1 منتخب میزان الحکمة:428

13. صلوات

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

نقل قول نوشته اصلی توسط مختار. نمایش پست ها
    اگه برای حق الناس از طرف مقابل کسب حلالیت کردیم و لی حلال نکرد اون موقع باید چیکار کرد؟
    باسلام و احترام
    تا آنجا که می توان باید او را راضی کرد و از وی طلب مغفرت نمود. اما اگر قبول نکرد باید برای او خیراتی انجام داد و به روح او هدیه نمود و از خداوند هم طلب مغفرت جست.
    توبه و حق الناس!

15. صلوات ها 2

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 18 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

جمع بندی

سوال:
    در مورد حلالیت طلبیدن از حق الناس، متاسفانه به بعضی هاشون دسترسی ندارم و به اونایی هم که دسترسی دارم اصلا نمیدونم موضوع رو چه جوری مطرح کنم و روم نمیشه.

جواب:
    باسلام
    در مورد حق الناس، خیلی باید دقت کرد و به هر قیمتی که شده، رضایت افراد را جلب نمود و نگذاشت که به آخرت بکشد.
    شما یا مستقیم و یا از طریق واسطه، نسبت به افرادی که حقی از آنها غصب کرده اید باید طلب رضایت کنید و حلالیت بطلبید.
    مثلا اگر مالی به آنها بدهکار هستید به طریقی آن مال را در بین اموالشان قرار دهید یا به فرد مطمئنی بسپارید تا به طلبکار بدهد تا دین از گردن شما ساقط شود.(این در مورد حقوق مالی یا جانی است)

اگر سوال شود:
    درجواب میگوئیم:
    افرادی که دسترسی به آنها نداریم، باید از خدا طلب استغفار کنیم و اعمال نیکی را انجام داده و ثوابش را به آنها هدیه کنیم.

اگر سوال شود:
    استمناء رو آیا خداوند بخشیده؟ من توبه واقعی کردم و ولله حتی به نامحرمان نگاه شهوانی هم نمیکنم.
    نگاه همراه شهوت هم که در دوران جاهلیتم زیاد داشتم هم حق الناس دارد؟
    در جواب میگوئیم:
    توبه از این گناهان به این است که دیگر سراغ آنها نروید و از عملِ خود پشیمان شده باشید.
    نگاه به نامحرم، حق الناس نیست بلکه حق الله است. و باید از آن توبه کرد و دیگر انجام نداد.

اگر سوال شود:
    خداییش چند تا گناه داریم که حق الله باشد؟ که خداوند عزیز میفرماییند توبه کنید همه ی گناهان رو میبخشم؟
    درپاسخ میگوئیم:
    کتاب گناهان کبیره از آیت الله دستغیبت، کتاب خوبی است که می توانید در آنجا دسته ای از گناهان کبیره را بشناسید و با حق الله و حق الناس آگاه شوید.

اگر سوال شود
    آیا اعمالی که قبل از سن تکلیف انجام دادم هم نیاز به جبران دارد؟ مثلا زنگ کسی رو زدن و فرار کردن!!
    در جواب پاسخ میگوئیم:
    حق الله، بعد از سن تکلیف، شروع می شود، لذا قبل از سن تکلیف، گناه حق اللهی نداریم، اما حق الناس ربطی به سن تکلیف و غیر تکلیف ندارد، و اگر کسی در کودکی حق الناسی بر گردن اوست باید وقتی به سن تکلیف رسید، آنها را ادا کند. نحوه رضایت طلبی از این گونه گناهان هم ذکر شد.

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۵/۱۷ در ساعت ۱۳:۴۶
    توبه و حق الناس!

17. صلوات

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 6

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری