فلش کارت های روان شناسي و جذاب : دانلود فلش كارت ها و كتاب پي دي اف

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
فلش کارت های روان شناسي و جذاب : دانلود فلش كارت ها و كتاب پي دي اف

در این تاپیک به یاری خداوند «فلش کارت های حرمت خود» درج می شود.
فلش کارت هایی که با جملات روان شناسی دینی تهیه شده است و با ذوق و هنر طراحی گره خورده است.

فرق عزت نفس و حرمت خود
از نظر علمي بين عزت نفس (self esteem) و حرمت خود (self regard)فرق است .در دعا ندبه مي خوانيم عزيز علي ان اري الخلق و لاتري سخت است براي من كه مردم را ببينم و شما را نبينم. عزيز به معني سخت و محكم. عزت نفس در روان شناسي با سخت رويي يا هاردينش hardiness همخواني بيشتري دارد و حرمت خود یکی از نیازهای روان شناختی ما است که معادل احساس ارزشمندی است.

باطری اعتماد به نفس
اگر اعتمادبه نفس را مانند یک ماشین در نظر بگیریم احساس ارزشمندی باطری آن است. کسی که احساس ارزشمندیش شارژ نباشد یا شارژ خالی کند، اعتماد به نفسش پایین خواهد بود. ما برای یک ازدواج موفق، گزینش دوست، روابط مؤثر، شخصیت هنجار و سالم و در کل یک زندگی موفق و هدفمند نیاز به احساس ارزشمندی ای داریم که اعتماد به نفس مان را همیشه شارژ نگه دارد به خصوص در ناملایمتی ها و سختی های زندگی.
ساختمان اعتماد به نفس بر فنداسیون خود پنداره مثبت( تصور سالم ما از خودمان) و حرمت خود مثبت بنا شده است و شکل گیری اعتماد به نفس از همان دوران کودکی در حدود دو سالگی شکل می گیرد. مادری که به استقلال طلبی کودکش اهمیت نمی دهد و یوسته از او حمایت افراطی می کند و اجازه نمی دهد با مراقب از راه دور، فرزندش روی پای خود بایستد در واقع شالوده ساختمان اعتماد به نفس فرزندش را پوک می کند.

باطری صفات مثبت اخلاقی

حرمت خود یا احساس ارزشمندی، باطری رفتارها و صفات اخلاقی است، اگر این باطری خراب شود و یا شارژ خالی کند، انسان بسان زمینی خواهد شد که علف های هرز رفتارهای بد و عادات منفی مانند تندخویی، حسد، تکبر، خیانت، بی غیرتی، و...در آن می رویند.

امام هادى (سلام الله علیه) فرمود: مَن هانَتْ عَلَيهِ نَفسُهُ فَلا تَأمَن شَرَّهُ؛ از شرّ كسى كه خودش را سبک شمارد، ايمن مباش.[1]

امام علی علیه السّلام فرمود: مَنْ كَرُمَتْ عَلَيْهِ نَفْسُهُ هانَتْ عَلَيْهِ شَهَواتُهُ؛ كسي كه نفس خود را گرامي بدارد و کرامت نفس داشته باشد، شهوات و خواست هاي نفساني در پيش او حقير و بي ارزش خواهد بود.[2]. ائمه فرمودند: «من كرمت عليه نفسه لم يهنها بالمعصية‏».كسى كه براى خود ارزش و كرامت قائل باشد خود را به معصيت و گناه، زبون و خوار نمى ‏كند. در جاى ديگر مى ‏فرمايند: «عالم كسى است كه قدر خويش را بشناسد و از جهل و نادانى انسان همين بس كه ارزش خود را نداند.
تذكر: فلش كارت هاي جديد را از سايت دريافت كنيد

[=Tahoma]
[=&amp]فلش كارت‌هاي[/]

[=&amp] احساس ارزشمندي(حرمت خود)[/]

[=&amp]Self-regard[/]

[=&amp]مركز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني[/]

[=&amp](انجمن گفتگوي ديني)[/]

[/]

[/HR]
[1] . ميزان الحكمة، ح 6719.

[2] . نهج البلاغه، حكمت 449.

همین طور که در تصویر می بینیم
اگر بخواهیم اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم باید پندارمان از خودمان مثبت، واقع بین و جامع باشد و در نتیجه آن احساس ارزشمندی مثبتی(حرمت خود مثبت) خواهیم داشت و در نتیجه آن اعتماد به نفس بالا شکل می گیرد.
خب شاید بپرسید حالا اگر کسی واقعا حرمت خود و احساس ارزشمندیش بالا نباشد چه کنید. او باید با برنامه باز سازی و بازآفرینی کند که بهتر است زیر نظر مشاور باشد

برخی از جامعه ­شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا پیرامون موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضوع این بود: «ارزش واقعی انسان به چیست».
این کلام از جناب علامه نقل به مضمون است.
علامه محمد تقی جعفری ـ رحمت‌الله ­علیه ـ می­‌گفتند:
برخی از جامعه ­شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا پیرامون موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضوع این بود: «ارزش واقعی انسان به چیست».
برای سنجش ارزش بسیاری از موجودات، معیار خاصی داریم. مثلا معیار ارزش طلا به وزن و عیار آن است. معیار ارزش بنزین به مقدار و کیفیت آن است. معیار ارزش پول پشتوانه آن است؛ اما معیار ارزش انسان‌ها در چیست.
هر کدام از جامعه‌شناسان، سخنانی گفته و معیارهای خاصی ارایه دادند.
هنگامی که نوبت به بنده رسید، گفتم : اگر می‌خواهید بدانید یک انسان چقدر ارزش دارد، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می‌ورزد.
کسی که عشقش یک آپارتمان دو طبقه است، در واقع ارزشش به مقدار همان آپارتمان است. کسی که عشقش ماشینش است، ارزشش به همان میزان است.
[HL]اما کسی که عشقش خدای متعال است، ارزشش به اندازه خداست.[/HL]
علامه فرمودند: من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه شناسان سخنان من را شنیدند، برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند.:Kaf::Kaf::Kaf::Kaf::Kaf:

حامی;380399 نوشت:
در این تاپیک به یاری خداوند «فلش کارت های حرمت خود» درج می شود.
فلش کارت هایی که با جملات روان شناسی دینی تهیه شده است و با ذوق و هنر طراحی گره خورده است.

فرق عزت نفس و حرمت خود
از نظر علمي بين عزت نفس (self esteem) و حرمت خود (self regard)فرق است .در دعا ندبه مي خوانيم عزيز علي ان اري الخلق و لاتري سخت است براي من كه مردم را ببينم و شما را نبينم. عزيز به معني سخت و محكم. عزت نفس در روان شناسي با سخت رويي يا هاردينش hardiness همخواني بيشتري دارد و حرمت خود یکی از نیازهای روان شناختی ما است که معادل احساس ارزشمندی است.

باطری اعتماد به نفس
اگر اعتمادبه نفس را مانند یک ماشین در نظر بگیریم احساس ارزشمندی باطری آن است. کسی که احساس ارزشمندیش شارژ نباشد یا شارژ خالی کند، اعتماد به نفسش پایین خواهد بود. ما برای یک ازدواج موفق، گزینش دوست، روابط مؤثر، شخصیت هنجار و سالم و در کل یک زندگی موفق و هدفمند نیاز به احساس ارزشمندی ای داریم که اعتماد به نفس مان را همیشه شارژ نگه دارد به خصوص در ناملایمتی ها و سختی های زندگی.
ساختمان اعتماد به نفس بر فنداسیون خود پنداره مثبت( تصور سالم ما از خودمان) و حرمت خود مثبت بنا شده است و شکل گیری اعتماد به نفس از همان دوران کودکی در حدود دو سالگی شکل می گیرد. مادری که به استقلال طلبی کودکش اهمیت نمی دهد و یوسته از او حمایت افراطی می کند و اجازه نمی دهد با مراقب از راه دور، فرزندش روی پای خود بایستد در واقع شالوده ساختمان اعتماد به نفس فرزندش را پوک می کند.

باطری صفات مثبت اخلاقی

حرمت خود یا احساس ارزشمندی، باطری رفتارها و صفات اخلاقی است، اگر این باطری خراب شود و یا شارژ خالی کند، انسان بسان زمینی خواهد شد که علف های هرز رفتارهای بد و عادات منفی مانند تندخویی، حسد، تکبر، خیانت، بی غیرتی، و...در آن می رویند.

امام هادى (سلام الله علیه) فرمود: مَن هانَتْ عَلَيهِ نَفسُهُ فَلا تَأمَن شَرَّهُ؛ از شرّ كسى كه خودش را سبک شمارد، ايمن مباش.[1]

امام علی علیه السّلام فرمود: مَنْ كَرُمَتْ عَلَيْهِ نَفْسُهُ هانَتْ عَلَيْهِ شَهَواتُهُ؛ كسي كه نفس خود را گرامي بدارد و کرامت نفس داشته باشد، شهوات و خواست هاي نفساني در پيش او حقير و بي ارزش خواهد بود.[2]. ائمه فرمودند: «من كرمت عليه نفسه لم يهنها بالمعصية‏».كسى كه براى خود ارزش و كرامت قائل باشد خود را به معصيت و گناه، زبون و خوار نمى ‏كند. در جاى ديگر مى ‏فرمايند: «عالم كسى است كه قدر خويش را بشناسد و از جهل و نادانى انسان همين بس كه ارزش خود را نداند.

[/HR]
[1] . ميزان الحكمة، ح 6719.

[2] . نهج البلاغه، حكمت 449.

[h=2]دست خالی[/h]

سوار تاکسی بین شهری شدم.
اصلا با راننده درباره مقدار کرایه صحبتی نکردم از بابت پول هم نگران نبودم
اما وسط های راه که بیابان بود، دست کردم تو جیب راست شلوارم که کرایه راننده رو بدم ولی نبود…!
جیب چپ نبود… جیب پیرهنم!
نبود که نبود … گفتم حتما تو کیفمه!
اما خبری از پول نبود…
به راننده گفتم: اگر کسی را سوار کردی و بعد از طی یک مسیری به شما گفت که پول همراهم نیست، چیکار میکردی ؟!!
گفت: به قیافه اش نگاه می کنم!
گفتم : الان فرض کن من همان کسی باشم که این اتفاق برایش افتاده…!!!
یکدفعه کمی از سرعتش کم کرد و نگاهی از آینه به من انداخت
و گفت : به قیافه ات نمیاد که آدم بدی باشی می رسونمت …
.
خداجونم!
من مسیر زندگی ام را با تو طی کردم به خیال اینکه توشه ای دارم
اما الان هرچه دست کردم و نگاه کردم به جیب هایم دیدم هیچی ندارم، خالیه خالی …
فقط یک آه و افسوس که مفت مفت عمرم از دستم رفت …
ما رو می رسونی؟؟؟
یا همین جا وسط این بیابان سردرگمی پیاده مان میکنی؟؟؟!

منم سيدم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

[/]

« دانايي و ارزش انسان»

[/]

فلش كارت‌هاي

احساس ارزشمندي(حرمت خود)

Self-regard

مركز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني

(انجمن گفتگوي ديني)

لطفا كارت زير را جايگزين كنيد:
[/B]

[="Tahoma"][="DarkGreen"][/]

[/]

[/]

« دست رد بر سینه حاجتمند مزن! »

امام باقر سلام الله عليه :

[=&quot] اِعلَم أنَّ طالِبَ الحاجَةِ لَم يُكرِم وَجهَهُ عَن مَسألَتِكَ فَأَكرِم وَجهَكَ عَن رَدِّهِ؛

بدان كه نيازْخواه، آبرويش را با اظهار حاجت پيش تو حفظ نكرده است. پس تو آبرويت را با ردّ نكردن (و دريغ نداشتن از) او نگاه دار.

تحف العقول، ص 299

[/]

دورى از كارهاى پست

امام علي ( عليه السلام)‌:

عَظِّمُوا أَقْدارَكُمْ بِالتَّغافُلِ عَنِ الدَّنِىِّ مِنَ الاُْمُورِ

ارزش خود را با چشم پوشي از كارهاى پست بالا بريد.

بحارالانوار، جلد 75، صفحه 64.

پروردگارم من را براي اهداف عالي خلق كرده است.

زنده باد آزادي

حفظ آبرو

اعتبار انسان: آگاهي و دانايي

[/]

مديريت هيجاني و حل اختلافات
[/]

[/]

بهاي من