صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شوخی اسلامی - شادی اسلامی - جامعه ی امام زمانی!

علاقه
    حرف حساب
    نوشته
    185
    حضور
    4 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    693

شوخی اسلامی - شادی اسلامی - جامعه ی امام زمانی!

بسم الله الرحمن الرحیم.
    می دانیم که زندگی دنیای ما آکنده از لحظات خوشی و نا خوشی است. پس شادی و غم همراه همیشگی ما در این دنیا است.
    همه ی ما به طور طبیعی از غم گریزانیم و به شادی میل داریم.
    اکثر کارهایی که انجام میدهیم برای فرار از غم و رسیدن به شادی است.
    این خوشی ممکن ایت معنوی و روحانی باشد، مثل لذت یک عارف از راز و نیازش.گاهی هم ممکن است شادی مادی باشد،مثل خوشحالی یک پدر هنگام تولد فرزندش.
    خب ... پس ما همیشه می خواهیم شاد باشیم و شاد بسازیم...
    بنابراین طبیعی است که از خود بپرسیم:
    چگونه شاد باشیم ؟ چگونه زندگی مان را شاد کنیم؟
    نکته دیگر اینکه در ارتباطات اجتماعی همیشه می بینیم که ادم های شوخ طبع در اذهان ماندگای بیشتری دارند.
    دلیلش را شاید بشود به همین تمایل به شاد بودن دانست...آدم های شوخ طبع همیشه شادی میسازند.
    شوخی و بالاتر از آن طنز (یعنی چیزی که ظاهرش شبیه یک شوخی ساده است ولی معنای عمیقی را بیان میکند) همیشه به عنوان یک شیوه ارتباطی خوب شناخته شده است.
    متاسفانه امروزه ما هیچ الگوی مناسبی برای استفاده از این شیوه ارتباطی خوب که با آموزه های اسلامی مطابقت داشته باشد در دست نداریم و شناخت مناسبی از شوخی اسلامی وجود ندارد.
    علاوه بر آن فرهنگ شادی اسلامی در بین خانواده های اسلامی و در بین سایر گرو های اسلامی (مثلا مولودی خوان ها، بچه مسجدی ها و ...) ناشناخته است.
    به نظر شما جشن های شادی که برای تولد امامان برگزار می شود می تواند به معنای واقعی شادی آور باشد؟
    اگر نه چرا؟
    مشکل از نحوه ی شادی کردن است یا مشکل از انتظارات ما برای شاد شدن است؟
    گاهی اوقات در یک مجلس می شود با دور هم نشستن و خاطره گفتن شاد شد، اما این طور فرهنگ سازی شده است که حتما باید یک موسیقی برقرار باشد و ... تا شادی ایجاد شود، یعنی انتظارات ما برای احساس شادی کردن دستکاری شده است.
    گاهی هم حس شادی در وجود ما دستکاری می شود، یعنی...مثلا ما با مسخره کردن عده ای فکر می کنیم که شاد می شویم ولی در واقع شاید اینجور نباشد.
    و .....
    خلاصه ی مطلب اینکه
    [FLASH]اسلام دینی است که ادعا دارد برای همه نیازهای بشر برنامه دارد.
    نیاز به شادی و نیاز به شوخی و طنز هم به طور قطع در جامعه ی بشری و همراه با زندگی اجتماعی بشر است....
    امروزه به نظر می رسد که اسلام در این زمینه برنامه ی کارامدی ندارد و این یکی از دلایلی است که مذهبیون را در بسیاری از زمینه های اجتماعی به انزوا کشانیده است...
    هدف ما در این موضوع باز کردن این موضوع است و اینکه ببینیم ریشه های این کمبود در جامعه ی امروز ما چیست؟
    [/FLASH]

مهم این نیست که عاشقانه برای حسین سینه بزنی...
    مهم اینه که...
    حسین زمانت رو بشناسی
    و نذاری فریاد حسین زمانت در مظلومیت، بمیره!

2. صلوات ها 17

3.  

علاقه
    اسک دین و اسک دینی ها!
    نوشته
    2,191
    حضور
    300 روز 21 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    5858

با سلام و عرض ادب
    به نظر من آنچه که خیلی اهمیت داره ارائه یک تعریف درست و کاربردی از شادی است.
    متاسفانه به قول شما در جامعه ما تعریف شادی با "گناه" مترادف شده است. ولی مسلم است که گناه نتنها شادی آور نیست بلکه "غم آور" هم می باشد. ولی این را چه کسی میتواند درک کند؟
    کسی که قلب و احساسی سلیم و بکر دارد.
    نقل قول نوشته اصلی توسط مشکات نمایش پست ها
    چگونه شاد باشیم ؟ چگونه زندگی مان را شاد کنیم؟
    مسلما اسلام حرف را تمام می کند.علی (ع) می فرماید بزرگترین تفریح "کار" است. خوب چه کسی معنای این جمله را درک می کند؟
    شاید از نظر چند تا جوان برای اینکه شب خوبی داشته باشند رفتن به یک رستوران مجلل و صرف یک پرس غذای ویژه کمال شادی باشد , در حالیکه فردا همان غذا وارد فاضلاب شده و همه چی تمام! ولی شخص دیگر ممکن است با همان پول چند تا دیزی بخرد و 4 نفر فقیر را سیر کند و خودش هم در کنار آنها همان غذا را بخورد. فرقی که این دو باهم دارند این است که آن شخص تا آخر عمرش هر وقت یاد آن روز بیافتد که 4 نفر را سیر کرده باز همان احساس شادی و شغف را داشته باشد!

نکته دیگر اینکه در ارتباطات اجتماعی همیشه می بینیم که ادم های شوخ طبع در اذهان ماندگای بیشتری دارند.
    من این گفته را قبول ندارم , مگر اینکه ....
    یکی از نشانه های انسان کامل همین حس شوخ طبعی است .(جائی خوندم که دشمنان علی ع به همین بهانه علی ع را مورد انتقاد قرار می دادند که خیلی شوخی می کند).

به نظر شما جشن های شادی که برای تولد امامان برگزار می شود می تواند به معنای واقعی شادی آور باشد؟
    اگر نه چرا؟
    به نظرم میتواند باشد به شرط اینکه همانطور که قبلا عرض کردم "تعریف صحیحی از شادی داشته باشیم". ولی در حال حاضر نمیشود.چون اذهان بیمار شده و شادی را در معصیت خدا می دانند.

امروزه به نظر می رسد که اسلام در این زمینه برنامه ی کارامدی ندارد و این یکی از دلایلی است که مذهبیون را در بسیاری از زمینه های اجتماعی به انزوا کشانیده است...
    هدف ما در این موضوع باز کردن این موضوع است و اینکه ببینیم ریشه های این کمبود در جامعه ی امروز ما چیست؟
    اگر اسلام ندارد پس کی دارد؟
    آمار قتل و خودکشی در کشورهای بی دین چرا زیاد است؟
    من آمار خودکشی در ایران را ندارم و قصد مقایسه هم ندارم و اصولا ایران را به عنوان یک کشور اسلامی (آنطور که باید و شاید) قبول ندارم و معتقدم که همین مشکلاتی هم که داریم از عدم رعایت و پایبندی به اصول و از جمله فراموشی امر به معروف و نهی از منکر است.و فقط می خواهم بگم که آنها که دین را گذاشته اند کنار چرا اینهمه غم دارند و شاد نیستند؟آیا می خواهند با به خاک و خون کشیدن کشورهای دیگر برای مردم خودشان شادی بیاورند؟
    من 100% اطمینان دارم که افرادی که مشروب زیاد می خورند غمشان بیشتر از دیگران است و این مثل روز روشن است : چرا که انقدر افکار غمناک دارند که دیگر نمیخواهند چیزی را (حتی برای چند ساعت) به یاد بیاورند و با مست کردن فقط " کرکره مغز و افکار را موقتا پائین می کشند".
    آیا اصحاب امام حسین ع که می گفتن : " ما رایت الا جمیلا" و یا " احلی من العسل" و ... برای خود شیرینی و تعارف بود یا در آن صحنه "کرب" و"البلا" مست و مجنون بودند؟
    سید ابن طاووس جائی جمله ای با این مفهوم گفته است که " اگر عزاداری در محرم عرف نبود جا داشت که در محرم مجلس عیش و نوش و جشن راه می انداختیم" که منظور آن به معنای عرفانی واقعه کربلا می باشد.
    در کل خود جامعه شناسان و روانشناسان غربی اذعان دارند که وابستگی مردمشان به مشروبات الکلی , مواد مخدر و سکس به دلیل غمهای درونی و دور شدن از معنویات می باشد . که متاسفانه بسیاری از مردم ما در حالیکه از این نعمت بزرگ "اسلام" غافل هستند , چشم به دست آن گمراهان دوخته اند.

خلاصه اینکه تا ترک محرمات و انجام واجبات نداشته باشیم امکان ندارد به شادی واقعی برسیم.و امکان ندارد با ناراحت کردن خالق , مخلوق به شادی برسد.
    همانطور که امکان ندارد بذر فاسد و معیوب میوه درست و سالم بدهد.امکان ندارد با شکستن دل,کلاه برداری,خیانت به ناموس مردم,دروغ و دزدی و...که همه از جنس تاریکی هستند به "شادی " که از جنس "عشق و نور"است برسیم.

موفق باشید.

ویرایش توسط عارف : ۱۳۹۲/۰۵/۲۳ در ساعت ۱۶:۴۵
    اللهم ارزقنا توفیق الشهاده الجمیلة فی سبیلک و فی لیله القدر المبارک
    و
    احشرنا مع مولانا و سیدنا و حراره قلوبنا و سکینه انفسنا
    سید الشهداء و الاحرار ابا عبدلله
    الحسین علیه افضل الصلوات و السلام

5. صلوات ها 10

علاقه
    حرف حساب
    نوشته
    185
    حضور
    4 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    693

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid40 نمایش پست ها
    اگر اسلام ندارد پس کی دارد؟
    دوستان هدف من این بود که این موضوع ریشه ای بحث شود.
    یعنی فرض کنیم که من یک شخص غیر مسلمان هستم . الان دارم در رابطه با اسلام تحقیق می کنم.
    من عادت کرده ام در پارتی ها با مشروب خوردن شاد باشم.
    شاید هم عادت کرده ام با رقصیدن شاد باشم و با ترانه خواندن و یا شرکت در یک کنسرت انرژی ام را خالی کنم.

حالا که می خواهم وارد دین جدید شوم چه چیزی قرار است جایگزین این شادی های من شود؟
    شما دوست مسلمان من هستید. میگویید امشب تولد امام زمانمان است... بیا برویم مسجد .... مولودی است...
    من با شما همراه می شوم اما انجا با کنسرتهایی که قبلا می رفتم متفاوت است....خبری از رقص هم که نیست... حتی محض خالی نبودن عریضه من حتی با یک جنس مخالف هم هم کلام نمی شوم که فیضی ببریم....
    مطلب را به دوست مسلمانم میگویم...حالا شما چه میکنید؟
    چه راهی وجود دارد؟

اخر این چه دینی است که پیامبرش هیچ گاه قاه قاه نمی خندیده؟

پشت سر هیچ کس چیزی نگوییم...گفتن کارها و به قول معروف سوتی های بقیه هم که می شود ...مسخره کردن!...
    اینکه یک نفر اون بالا وایسه و شعر بخونه و ما هم با اون شعرایی که بیشتر آدمو به گریه می ندازه ...کف بزنیم!
    آخه کجاش شادیه؟
    شما چی دارید براش آدم مسلمان؟

جایی شنیدم که توی یکی از مراسم های مولودی خوانی (فک کنم آقای خامنه ای تو یکی از صحبت هاشون اینو گفتن)
    طرف آخرش میزنه به مرثیه خوانی و مداحی!....

مهم اینه که...
    حسین زمانت رو بشناسی

7. صلوات ها 13

علاقه
    خدا ، اهل بیت سلام الله علیهم ،نفسم
    نوشته
    1,640
    حضور
    19 روز 9 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    7
    گالری
    70
    صلوات
    10776

جایی شنیدم که توی یکی از مراسم های مولودی خوانی (فک کنم آقای خامنه ای تو یکی از صحبت هاشون اینو گفتن)
    طرف آخرش میزنه به مرثیه خوانی و مداحی!....

با سلام و احترام
    دقیقا بزرگترین ضعف جامعه مداحی امروز و دین گریزی بچه شیعه ها...چه برسه غیر مسلومن بخواد بیاد مسلمان بشه...

9. صلوات ها 8

علاقه
    حرف حساب
    نوشته
    185
    حضور
    4 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    693

نقل قول نوشته اصلی توسط ashr نمایش پست ها
    با سلام و احترام
    دقیقا بزرگترین ضعف جامعه مداحی امروز و دین گریزی بچه شیعه ها...چه برسه غیر مسلومن بخواد بیاد مسلمان بشه...
    پس راه حل چیه؟ مشکل کجاست؟
    اگر امام زمان بیان به نظر شما با این مورد چه طوری برخورد می کنن؟

حتی تکلیف ما با نقد آیا مشخص شده است؟
    تو همین چت روم گاهی من میبینم که یک نقد که میشه و یک کمی بحث چالشی می شه عده ای براشون جو سنگین میشه!!!
    پس امامان ما چطور با کسانی که گاهی حتی دشمن اونها بودند بحثهای عمیق می کردند؟
    البته پرداخت به این موضوع خارج از این بحث شوخیه ولی در جای خودش نیاز به توجه داره

مهم اینه که...
    حسین زمانت رو بشناسی

11. صلوات ها 6

علاقه
    خدا هنر فلسفه دین مادر...
    نوشته
    534
    حضور
    31 روز 17 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    23
    صلوات
    3743

نقل قول نوشته اصلی توسط hamid40 نمایش پست ها
    شاید از نظر چند تا جوان برای اینکه شب خوبی داشته باشند رفتن به یک رستوران مجلل و صرف یک پرس غذای ویژه کمال شادی باشد , در حالیکه فردا همان غذا وارد فاضلاب شده و همه چی تمام! ولی شخص دیگر ممکن است با همان پول چند تا دیزی بخرد و 4 نفر فقیر را سیر کند و خودش هم در کنار آنها همان غذا را بخورد. فرقی که این دو باهم دارند این است که آن شخص تا آخر عمرش هر وقت یاد آن روز بیافتد که 4 نفر را سیر کرده باز همان احساس شادی و شغف را داشته باشد!
    من فکر میکنم بحث خانم مشکات درباره شادی و شوخی در جمع هست
    البته درسته این شادی و شعف درونی مقدمه ای هست برای ایجاد شادی در جمع ها...

من فک میکنم ما تو شوخی و شادی آزادیم اما به شرطها و شروطها...
    غیبت نباشه ، تمسخر نباشه و ...

دیگه کلا همه چی تعطیل

http://www.askdin.com/thread25447.html
    ویرایش توسط آرامش : ۱۳۹۲/۰۵/۲۳ در ساعت ۱۹:۱۰

13. صلوات ها 6

علاقه
    شعر و ادبیات مذهبی
    نوشته
    417
    حضور
    2 روز 16 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    831

پست اول را خودم حذف کردم. پست بالایی را نشد حذف کنم شما خودتان زحمت این دو پست را بکشید. بنده خودم نه مجردم نه بی کار، اما معذرت می خوام که در تاپیک شوخی و شادی شما درد افراد مجرد و بی کار رو یادآوری کردم! شوخی کنید و به شادی بپردازید، آفرین! آفرین!
    بنی آدم اعضای یک پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند
    چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار

15. صلوات ها 2

علاقه
    حرف حساب
    نوشته
    185
    حضور
    4 روز 18 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    693

نقل قول نوشته اصلی توسط آرامش نمایش پست ها
    من فکر میکنم بحث خانم مشکات درباره شادی و شوخی در جمع هست
    البته درسته این شادی و شعف درونی مقدمه ای هست برای ایجاد شادی در جمع ها...

من فک میکنم ما تو شوخی و شادی آزادیم اما به شرطها و شروطها...
    غیبت نباشه ، تمسخر نباشه و ...

دیگه کلا همه چی تعطیل
    بله منم مشکلم با این ... همه چی تعطیل ....هست.

البته میشه هنوزم شوخی کرد.
    حالا که فکر می کنم می بینم بستگی به فرهنگ ما داره... آره ...مثلا تو همین شهر کوچیک ما بعضی محله ها هستند به یک چیزایی می خندند که به نظر من اصلا خنده دار نیست. مثلا:
    طرف میره به برادر دوستش نفرین می کنه .. چه نفرین هایی... بقیه هر کر می خندند!...
    یا تو یک خانواده ای بیشتر با گفتن سوتی های بقیه می خندند و بعض جا ها هم که اصلا نمی خندند!

مهم اینه که...
    حسین زمانت رو بشناسی

17. صلوات ها 4

علاقه
    مطالعه-گوش دادن به قران-کوهنوردی-رفتن به هیءت
    نوشته
    7
    حضور
    7 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28

با سلام و خدا قوت خدمت همه کاربران
    من نظرات مختلفو خوندم . با توجه به تجربه خاص خودم در پذیرش اسلام (نه اسلام شناس نامه ای) بلکه به عنوان کاتالوگی برای گذروندن مسیر دنیا . فک میکنم این طرح موضوع خیلی درست نباشه (شوخی اسلامی - شادی اسلامی -) ما وقتی میخایم راجع به هر موضوعی اطلاعات کسب کنیم اول به اصول و پایه های اون میپردازیم . اصول و فروع اسلام طورری تنظیم شده که دونستن راجع بش هم به انسان نشاط و شادی میده . متاسفانه اغلب ماها چون توی دریایی از معارف اسلامی بزرگ شدیم این حس رو درک نمیکنیم مثل ماهی که تا وقتی تو اب تصور درستی از اب مایه ی حیات نداره. دونستن راجع به تاریخ اسلام و مسیری که طی کرده بالاخص شیعه با وجود اءمه اطهار و حماسه هاشان مخصوصا عاشورا و شرکت در مجالس چه عزا چه شادی شان و از همه مهمتر یادشون به انسان نشاط میده. این قسمت فردیشه اما قسمت جمعی نمونه بارزش انقلاب و 8 سال دفاع مقدس خودمون. ادمایی که توی اون اجتاع ها بودن همین الانشم با یاد قدیم ها حتی شهید شد عزیزانشون احساس انرژی و قدرت میکنن. غرض از مطرح کردن این مباحث این بود که بدانیم اگه واقعا سعی کنیم مسلمان باشیم هدفمون رضای خدا باشه و با انکه ممکنه زیاد زمین بخوریم ولی چون هدف داریم این شادی رو درونمون زنده نگه میداره همچنین تو جمع هامون میبینیم شادی موج میزنه اینا شعار نیست تجربه این حقیر به لطف خدا و اهل بیت . وقتی مسیر و درست انتخاب کنیم اسبابشو خدا خودش فراهم میکنه . من دوستای قدیمم که تقریبا با اینکه تو این کشورن که اصطلاحن اسلامی هیچی از دین نمیدونن وقتی با خودم وارد جمع های مذهبی میشن با اینکه هیچکدوم از اون تفریح هایی که جدا دارن ( که عموما مخلوط معصیت) اما بهشون خوش میگذره و خوششون میاد و احساس ارامش میکنن . چون اولا توی اون جمع ها ادای دین داری در نمیارن شوخیشون اخرتی حتی مسخره بازیشون با دین با شهادت خواهی برای هم دیگس . مثلا یه کوچلوش به جای اینکه بگیم عاشقتم
    میگیم شهیدتم میزان محبت ها بالاس و چون سعی بر اینه که برای رضا خدا باشه درصد دروغ دوروییو غیر واقعی بودن رفتارامون میاد پایین ضمن اینکه خداوند هم برکت میده همه صحبتام توی جمله ی المومن و مرتاح خلاصه میشه. امیدوارم گفته هایم مفید فایده باشه.

19. صلوات ها 4

علاقه
    خدا هنر فلسفه دین مادر...
    نوشته
    534
    حضور
    31 روز 17 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    23
    صلوات
    3743

نقل قول نوشته اصلی توسط مرصاد313 نمایش پست ها
    مثلا یه کوچلوش به جای اینکه بگیم عاشقتم
    میگیم شهیدتم میزان محبت ها بالاس و چون سعی بر اینه که برای رضا خدا باشه درصد دروغ دوروییو غیر واقعی بودن رفتارامون میاد پایین ضمن اینکه خداوند هم برکت میده همه صحبتام توی جمله ی المومن و مرتاح خلاصه میشه. امیدوارم گفته هایم مفید فایده باشه.
    بله گفته هاتون جالب و مفید بود.
    حالا اگه تو یه جو مذهبی و دینی نباشیم و دوستانمون اینقدر باحال نباشن که خیلی زود خودشونو با شرایط وفق بدن تکلیف چیه؟
    مثلا تصور کنید تو یه عروسی فقط خانواده میزبان مذهبی هستن ومهمونا همه راحت و...
    خوب این خانواده چطور میتونن جو شادی رو درست کنن تا همه لذت ببرن (بدون گناه)؟
    امیدوارم منظورمو رسونده باشم.

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری