رقصیدن پسر برای پسر درصورتی که مفسده ای در آن نباشد چه حکمی دارد ؟

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اسراء

عباس;379412 نوشت:

در صورتی که این رقص موجب تحریک شود جایزنیست .

با سلام.

آیت الله مکارم شیرازی فقط رقص زن برای مردش را جایز میدانند بقیه را اعم از رقص مرد برای مرد، زن برای زن، جایز نمی دانند (توضیح المسائل ص485)

همچنین است آیت الله صافی گلپایگانی (احکام نوجوانان ص491)

همچنین آیت الله سیستانی (الفتاوی المیسره، 437)

اسراء;380662 نوشت:

حالا اگه موجب تحریک نشه جایزه؟

muiacir;380765 نوشت:
حالا اگه موجب تحریک نشه جایزه؟

سلام.

با اجازه جناب اسرا عرض می شود که بستگی به مرجع تقلید شما دارد.

همان طور که دوستمان فرمودند آیات عظام مکارم و صافی رقص بدون تحریک مرد در مقابل مرد را نیز جایز نمی دانند. نظر آیت الله جوادی آملی نیز همین است.

آیات عظام سیستانی و وحید خراسانی در این زمینه احتیاط واجب دارند.

اما آیات عظام جناتی و صادق روحانی جایز می دانند.

موفق باشید. :Hedye:

مؤمن;380927 نوشت:

سلام.

با اجازه جناب اسرا عرض می شود که بستگی به مرجع تقلید شما دارد.

همان طور که دوستمان فرمودند آیات عظام مکارم و صافی رقص بدون تحریک مرد در مقابل مرد را نیز جایز نمی دانند. نظر

آیت الله جوادی آملی نیز همین است.

آیات عظام سیستانی و وحید خراسانی در این زمینه احتیاط واجب دارند.

اما آیات عظام جناتی و صادق روحانی جایز می دانند.

تشکر از دوست عزیز
اون وقت من خوندم که میشه توی هر حکمی از یه مرجع تقلید ، تقلید کرد
مثلا من مرجع تقلیدم اقای مکارم هستند ولی میخوام در این حکم از مثلا صادق روحانی تقلید کنم و شنیدم که میشه

muiacir;381035 نوشت:
اون وقت من خوندم که میشه توی هر حکمی از یه مرجع تقلید ، تقلید کرد
مثلا من مرجع تقلیدم اقای مکارم هستند ولی میخوام در این حکم از مثلا صادق روحانی تقلید کنم و شنیدم که میشه

با سلام.

به این کاری که شما فرمودید اصطلاحاً تبعیض در تقلید گفته می شود که اغلب فقها آن را جایز می دانند. اما اگر قبلاً به حکم مرجعی عمل کرده اید و می خواهید در این زمینه به مرجع دیگری مراجعه کنید به آن اصطلاحاً عدول از مرجع یا رجوع به مساوی گفته می شود که مورد اختلاف است.

مرجع شما (حضرت آیت الله مکارم) رجوع به مرجع مساوی را در احکام عمل کرده جایز نمی دانند اما در احکامی که تابحال به فتوای ایشان عمل نکرده اید جایز می دانند. حالا باید ببینید آیا قبلاً به این حکم ایشان عمل کرده اید یا خیر. ضمن این که باید احتمال بدهید که مرجع بعدی در این زمینه با مرجع فعلی شما مساوی باشند.

البته بنده کارشناس نیستم. ولی امیدوارم این اطلاعات به شما کمکی کرده باشد.

اسراء;380662 نوشت:

نمی پرسید مرجعشون کیه؟

سلام
رقص شوهر برای همسرش چه حکمی دارد؟
مرجع تقلید آیت الله خامنه ای

mohammad_444_0o;381513 نوشت:
نمی پرسید مرجعشون کیه؟

سلام و احترام خدمت شما.

فرقی نمی کند مرجعشان کدام بزرگوار باشد. این که جناب اسراء از مرجع دوستمان سؤال نکردند علتش این است که تمام فقها رقص همراه با تحریک مرد در مقابل مرد را جایز نمی دانند.

مؤمن;381713 نوشت:
فرقی نمی کند مرجعشان کدام بزرگوار باشد. این که جناب اسراء از مرجع دوستمان سؤال نکردند علتش این است که تمام فقها رقص همراه با تحریک مرد در مقابل مرد را جایز نمی دانند.

این قسمت که اگه موجب تحریک باشه اشکال داره رو من کامل موافق نیستم
توی استفتائات نگفتن اگه تحریک کننده باشه

mohammad_444_0o;381820 نوشت:
این قسمت که اگه موجب تحریک باشه اشکال داره رو من کامل موافق نیستم
توی استفتائات نگفتن اگه تحریک کننده باشه

یعنی می فرمایید رقص تحریک کننده برای غیر از زن و شوهر نیز ممکن است حلال باشد؟

مؤمن;381886 نوشت:
یعنی می فرمایید رقص تحریک کننده برای غیر از زن و شوهر نیز ممکن است حلال باشد؟

نه
منظورم اینه که لازم نیست حتما" شرط تحریک کننده بودن روش باشه
همینطوریش هم حرامه

mohammad_444_0o;381513 نوشت:
نمی پرسید مرجعشون کیه؟

رقص مرد برای مرد را همه حرام میدانند لذا پرسیدن ندارد.

mohammad_444_0o;382210 نوشت:
نه
منظورم اینه که لازم نیست حتما" شرط تحریک کننده بودن روش باشه
همینطوریش هم حرامه

عرض سلام و ادب
خب اگر رقص حرام است بخاطر محرکیت و مفسده اش است و اگر محرک و مفسده انگیز نباشد (البته ممکن است دیگر در واقع رقص نبوده باشد که محرک نیست ولی بهر حال )حرام نیست .

مؤمن;381485 نوشت:
با سلام.

به این کاری که شما فرمودید اصطلاحاً تبعیض در تقلید گفته می شود که اغلب فقها آن را جایز می دانند. اما اگر قبلاً به حکم مرجعی عمل کرده اید و می خواهید در این زمینه به مرجع دیگری مراجعه کنید به آن اصطلاحاً عدول از مرجع یا رجوع به مساوی گفته می شود که مورد اختلاف است.

مرجع شما (حضرت آیت الله مکارم) رجوع به مرجع مساوی را در احکام عمل کرده جایز نمی دانند اما در احکامی که تابحال به فتوای ایشان عمل نکرده اید جایز می دانند. حالا باید ببینید آیا قبلاً به این حکم ایشان عمل کرده اید یا خیر. ضمن این که باید احتمال بدهید که مرجع بعدی در این زمینه با مرجع فعلی شما مساوی باشند.

و یا در رتبه ی بعد از مرجع شما کسی جز او نباشد.
فرمایشات فوق صددر صد مورد تایید است

با سلام توی اینجا من یک سوال ذهنم را مشغول کرد تحریک یعنی چی تو اینجا اگه مفهم یه چیزی تو مایه های جو گرفتن که به نظر من کلا رقص تحریک میاره حلا نه من توی فرنگ معین دنبال واژه ی تحریک گشتم که به معنای (تَ) [ ع . ] (مص م .) جنبانیدن ، به حرکت درآوردن بود حال اینکه کل رقص یعنی حرکات موزون پس در کل رقص جایز نیست لطفا یکی جواب منو بده با تشکر :ok:

[="Tahoma"][="Black"]

maysam2013;521822 نوشت:
ا سلام توی اینجا من یک سوال ذهنم را مشغول کرد تحریک یعنی چی تو اینجا اگه مفهم یه چیزی تو مایه های جو گرفتن که به نظر من کلا رقص تحریک میاره حلا نه من توی فرنگ معین دنبال واژه ی تحریک گشتم که به معنای (تَ) [ ع . ] (مص م .) جنبانیدن ، به حرکت درآوردن بود حال اینکه کل رقص یعنی حرکات موزون پس در کل رقص جایز نیست لطفا یکی جواب منو بده با تشکر

با عرض سلام و احترام

تحریک در اینجا به معنای تحریک جنسی و به حرکت در آمدن قوه شهویه انسان است نه تحریک بدن که با هر رقصی حاصل می گردد !

در پناه حضرت حق باشید[/]

باسلام ، ادب، احترام و تشکر به خاطر مکاتبه با این مرکز

با توجه با اختلاف فتوای یافتن پاسخ دقیق مشروط به بیان نام مرجع تقلید است.

به طور کلی می توان گفت: مشهور مراجع بجز رقص زن برای شوهر (و به نظر برخی رقص زن برای زن ) بقیه موارد رقص را اجازه نمی دهند.

پی نوشت پی نوشت: رساله دانشجویی، ش16، تهیه سید مجتبی حسینی، ص215، پرسش 304، نشر معارف ،چاپ:سی ام. ویراست دوم.

در پناه خدای مهربان ها همیشه شاد و سربلند باشید

موضوع قفل شده است