عفاف و پاکدامنی نوجوان

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عفاف و پاکدامنی نوجوان

سلام
(این پارگراف به سوال مربوط نیست!ببخشید:Cheshmak:)

قبل از اینکه سوالمو بپرسم میخواستم از همه ی کسایی که توی درست کردن چنین سایتی دست داشتن و از کسایی که به فکر ماها هستن تشکر کنم من اگه میدونستم چنین سایتی وجود داره حتما از قبل واردش میشدم.

مقدمه ی سوال:

من متاسفانه نوجوون مذهبی ای نیستم،ولایی نیستم،عاشق رهبر نیستم و .... .اما جدیدا شروع کردم نماز بخونم تا یکم بیشتر به خدا نزدیک شم و البته قبلا هم اصلا نماز و گناه و ثواب و... برام مهم نبود.اما حداقل سعی میکردم انسان باشم.این مقدمه ها برای این هست که مشاوران راحت تر به سوال جواب بدن و همچنین پرسیدم سوالم هم یکم سخته!
منظورم از درشت کردن حداقل اینه که کاری که من انجام دادم خیلی از انسانیت فاصله داشت و الان خیلی پشیمونم.

سوال:

آیا نوجوونی که قبلا عفاف و پاکدامنیشو از دست داده میتونه باز هم میتونه عفاف و پاکدامنیشو مثل قبل از انجام گناه برگردونه یا گناهی که انجام داده همیشه به گردنشه و تا آخر عمر (با توجه به جاودانه بودن انسان!!!!) عذاب درونیشو تحمل کنه؟(من پسرم و تازه وارد 17 سال شدم (یکم برای این چیزا دیر اومدم!نه؟؟!!))

خیلی ممنون که وقتتون رو برای خوندن سوال و جواب دادنش صرف کردید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام دوست گرامی
واقعا به خاطر تأخیری که در پاسخگویی شده عذرخواهی می کنم. شما دوست خدا هستید و وای بر من اگر سبب رنجش دوست خدا شوم. در روایات و آیات زیادی داریم که وقتی شخصی گناه می¬کند خداوند عاشقش می شود. برای این که دل تان قرص و محکم شود سخنان زیر را که همه از خداوند و جانشینان ایشان است با دقت بخوانیم:
1. معاوية بن وهب گويد: شنيدم حضرت صادق عليه السلام مى فرمود: چون بنده توبه نـصـوح كـنـد خـداونـد او را دوسـت دارد، و در دنـيـا و آخـرت بـر او پـرده پـوشـى كـند، من عـرض كـردم : چـگـونـه بر او پرده پوشى كند؟ فرمود: هر چه از گناهان كه دو فرشته مـوكـل بـر او بـرايـش نـوشـتـه انـد از يـادشان ببرد و به جوارح (و اعضاى بدن ) او وحى فـرمـايـد: كـه گـنـاهان او را پنهان كنيد، و به قطعه هاى زمين (كه در آنجاها گناه كرده ) وحـى فـرمايد: كه پنهان دار آنچه گناهان كه بر روى تو كرده است ، پس ديدار كند خدا را هنگام ملاقات او و چيزى كه به ضرر او بر گناهانش گواهى دهد نيست.
2. امام باقر عليه السّلام ‏فرمود: همانا خداى تعالى به توبه و بازگشت بنده‏ي خود شادتر است از مردى كه در شب تارى شتر و توشه‏ي خود را گم كند سپس آنها را بيابد. پس خدا به توبه‏ي بنده‏اش از چنين مردى-كه شتر گم شده‏اش را پيدا كند- شادتر است.
3. توبه، مانند مروارید گرانبها است که زیر و روی آن صدف لطف و توجه خدا قرار دارد. توبه ما یعنی باز گشت به خدا و توبه خدا یعنی توجه و عنایت خدا به بندة توبه¬کارش. قرآن می فرماید: خدا اول ما را می¬پذیرد، بعد به دل ما می¬افتد که توبه کنیم و بعد خدا ما را با آغوش باز رحمتش قبول می¬کند. یعنی قبل و بعد توبه ما لطف و عنایت خداوند است.
4. براساس معارف اسلام، همان گونه که اکسیر مس را تبدیل به طلا می¬کند، توبه هم اعمال بد و نامرغوب را تبدل به کارهای خوبی و مطلوب می¬کند. مثلا آلوده دامنی را به پاک دامنی، حرام خوری را به حلال خوری و...تبدیل می¬کند و یا گناهانشان را می¬بخشد و به¬جایش ثواب می¬نویسد.
5. توبه سه مؤلفه مهم دارد:
- پشیمانی از گذشته
- تصمیم بر ترک جدی گناه
- جبران گذشته (حق الناس و حق الله)
حق الناس: جبران گذشته به این است که مثلا اگر مالی از دیگران دست ماست که صاحبش راضی نیست به او برگردانیم اگر مفسده به پا می شود و او نمی داند می توانید به طور غیرمستقیم که مشخص نشود پیش شما بوده باز گردانید. یا اگر آبروی کسی را برده ایم و نزد دیگران آبروی او را باز گردانیم و از او حمایت کنیم. و به خاطر این کارمان استغفار کنیم و از خداوند طلب بخشش کنیم و به جای او خیرات و صدقه بدهیم نماز و زیارت مستحبی به جا آوریم. اگر مفسده ای به پا نمی شود و کار خرابتر نمی شود از او حلالیت بطلبیم.
حق الله: اگر نمازی نخوانده ایم، یا روزه ای نگرفته ایم، توبه کنیم و با برنامه ریزی بدون افراط و تفریط به تدریج به جا آوریم.
احساس گناه
به جای احساس گناه باید همیشه به لطف خداوند که ما را بخشیده تمرکز کنیم و این که مبادا دوباره خطا کنیم و شرمنده شویم. و شکر زبانی و عملی به جا آوریم شکر عملی دوری از گناهان است. سوره زمر آیه 53 را با دقت بخوانید تا امیدوار شوید. به جای افسوس برگذشته باید حرکت کنیم و جبران.
برای این که لباس پاک توبه شما آلوده نشود از غفلت شکن های زیر کمک بگیرید:
· دوستان معنوی انتخاب کنید
· روزانه چند آیه با دقت بخوانید( کم ولی مداوم)
· نماز اول وقت بخوانید که هم سبب آرامش شما می شود و هم در سختی ها دست گیر شما است.
· از دوستان بد اجتناب کنید.
· زیارت قبور ائمه و بزرگان و اموات خودمان برویم چون ما را عقبت اندیش می کند.
· به جای لذت های حرام فهرستی از لذت های حلال برای خود تهیه کنید و از آنها کمال بهره را ببرید لذت های حلال بیشمار است متناسب با علاقه خود گزینش کنید
· شبهات دینی را با کارشناسان مذهبی در میان بگذارید.
· هر جا خطا رفتید سریع باز گردید. شعار دیگه از ما گذشته ما آلوده ایم و خدا نمی بخشه، یعنی ناامیدی از خدا که این خود بزرگترین گناه کبیره است.
· زندگی خود را چهار بخش کنید: کار، عبادت، معاشرت با افراد سالم، تفریحات و لذائذ حلال(برنامه مکتوب داشته باشید
· از همین تقویم دسک تاپی این سایت می توانید برای این کار استفاده کنید)
· هر گاه گناه کردید خود را جریمه کنید مثل شستن ظروف منزل و..
· هر گاه در معنویت رشد کردید و موفق بودید خود را تشویق کنید مثل خرید عطر خوشبو و...

موفق باشید

ممنون از جوابی که دادید و وقتی که گذاشتید.دوتا سوال برام پیش اومد!

سوال اصلی اول: توبه ی نصوح چیست؟؟!!

من نمیتونم به موارد زیر که توی جواب گفته بودید عمل کنم.

1.دوستان معنوی انتخاب کنید

2.به جای لذت های حرام فهرستی از لذت های حلال برای خود تهیه کنید و از آنها کمال بهره را ببرید لذت های حلال بیشمار است متناسب با علاقه خود گزینش کنید(سوال فرعی اول: اگه پستی برای لذت های حلال هست که میتونه راهنمایی کنه لطفا معرفی کنید.)

3.

زندگی خود را چهار بخش کنید: کار، عبادت،

معاشرت با افراد سالم، تفریحات و لذائذ حلال

(برنامه مکتوب داشته باشید از همین تقویم دسک تاپی این سایت می توانید برای این کار استفاده کنید)

4.

هر گاه گناه کردید خود را جریمه کنید مثل شستن ظروف منزل و.. (سوال فرعی دوم: من شخصا به این مورد اعتقادی ندارم.میشه بگید فایدش چیه؟)

5.

هر گاه در معنویت رشد کردید و موفق بودید خود را تشویق کنید مثل خرید عطر خوشبو و...(سوال فرعی سوم: همچینین به این مورد هم اعتقادی ندارم.اگه زحمتی نیست فایده ی اینم بگید!)

سوال اصلی دوم: آیا عمل کردن به توصیه هایی که بالا نوشتمشون اجباری هستن؟

اگه میشه به سوالایی هم که توی اون موارد پرسیده بودم جواب بدید. ممنون از وقتی که برای من گذاشتید !راستشم بگم اولش به خاطر تاخیر ناراحت شدم اما لازم نبود عذر خواهی کنید!همین که جواب بدید هم کافیه.:ok:
به هر حال شما کاری رو انجام میدید که کمتر آدمی وظیفه ی خودش میدونه که انجام بده!!!ا

خسته نباشید.

سلام دوست گرامی
آیا شما بنده را به عنوان کارشناس قبول دارید؟
نکاتی که بیان کرده ام علمی است که از سوی مختصصان علم تعلیم و تربیت، روان شناسی و اخلاق پذیرفته شده است و کاربردی.
توبه نصوح
یعنی توبه خالصی که با عزمی راسخ و بازگشت ناپذیر باشد
دوستان معنوی را باید گشت پیدا کرد، در دانشگاه، محل زندگی، همین سایت، مساجد و البته باید با گزینش و زیر نظر گرفتن در امور مختلف و بررسی نگرشش به زندگی انها را پیدا کنید. دوستان معنوی همیشه هم سن و سال ما نیستند اساتید اخلاق مشهور و مورد تأیید بزرگان می توانند دوستان معنوی ما باشند می توانید به دیدارشان برویم، کتبشان را مطالعه کنیم و نرم افزارهای مربوط به آنها را تهیه کنیم و استفاده کنیم.
فهرست لذات های حلال
شنا، کوهنوردی، دوچرخه سواری، اسب سواری، گردش در طبیعت، سفر به شهرهای زیبا و دیدنی، بازی های رایانه ای خوب، انواع مسابقات ورزشی، استفاده از عطر و ادکن و لباس های با رنگ های شاد، خواندن داستان و شعر، دیدن فیلم های کمدی، شنیدن آواز و موسیقی های حلال (طبق نظر مرجع خودتان)، و..................
فایده جریمه و پاداش چیزی است که در روان شناسی اثبات شده است برای دیدن اثر این دو می توانید به کتاب فرهنگ تغییر رفتار نشر رشد رجوع کنید.
اما به طور کلی باید بگویم که انسان ذاتاً خطر گریز و لذت طلب است از جریمه می گریزید و از لذائذ استقبال می کند.
عمل به توصیه های بالا
عمل به توصیه های یاد شده اجباری و الزامی نسیت ولی کسی که تمایل به پیشرفت معنوی و نزدیکی به ائمه و خدا دارد به حداقل ها اکتفا نمی کند.
ما از نظر دین مؤظف به انجام واجبات و ترک محرمات هستیم برای موفق شدن در این دو امر با آن برنامه موفق خواهیم شد. این امری طبیعی و روش است که دوستان ناسالم انسان را ترغیب به کارهای ناشایست می کنند و دوستان سالم برعکس و...

ای خدااا .

آقای حامی 100% شمارو به عنوانه مشاور قبول دارم!100%هم، هم خیلی بهتر و هم بیشتر از من میفهمید!اما چه کنم (؟!!) من اینجوریم که دوست دارم دلیل هر چیزیو که نمیفهمم بدونم.اصلا قصد خاصی نداشتم!ممنون از جوابتون و سعی میکنم به توصیه هاتون عمل کنم!

mailtest299;378784 نوشت:
آیا نوجوونی که قبلا عفاف و پاکدامنیشو از دست داده میتونه باز هم میتونه عفاف و پاکدامنیشو مثل قبل از انجام گناه برگردونه یا گناهی که انجام داده همیشه به گردنشه و تا آخر عمر (با توجه به جاودانه بودن انسان!!!!) عذاب درونیشو تحمل کنه؟(من پسرم و تازه وارد 17 سال شدم (یکم برای این چیزا دیر اومدم!نه؟؟!!))

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

بله میشه بلکه بیشتر و بالاتر هم می توناند بره

اما خب نفس تجربه گناهی رو داره که به عفافش لطمه خورده و مدام در وسوسه قرار می گیره

باید از عوامل وسوسه دور بشه
یا علی

سلام
منظورم خدای نکرده فخر فروشی و تکبر نیست
این خیلی خوبه که این قدر دقت می کنید و مشخص است سؤال تا عمقی است و واقعی است.
منظورم اینه که همان گونه که در امور مختلف مثلا پژشکی، مهندسی، و....به متخصصان اعتماد می کنیم در امور دین هم باید به سخن کارشناس اعتماد کنیم. من هم از خودم چیزی ندارم حاصل زحمات بزرگان را که با خون دل احکام و مسائل دین را زنده نگه داشته اند یاد گرفته ام در حد خودم.
امیدوارم که همیشه موفق باشید و با نشاط
و ما را هم از دعای تان بی نصیب نکنید

بسمه تعالی
در پاسخ سؤال شما مطالبی را به اختصار مطرح می‌کنم، امیدوارم مفید و مؤثر واقع شود.
گناه و معصیت، مانند لجن زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می‌رود، خود را به نابودی نزدیک می‌کند، اما توبه و تصمیم جدی انسان به ترک گناه حرکت به سوی نجات و خود یک پیروزی بزرگ است که درهای رحمت الهی را به روی انسان می‌گشاید. کسی که به این مرحله (توبه) رسیده به پیروزی بزرگی دست یافته است، و باید سعی کند انگیزه خود را برای مبارزه با گناه، قوی‌تر نماید، و برای همیشه این حالت را در خود حفظ کند.
چنانچه در آیات قرآن و روایات معصومین- علیهم السلام- آمده است هر چند انسان گناه زیادی انجام داده باشد، باب بازگشت به خدا و از بین بردن گناهان همیشه باز است و هر گناهي با توبه واقعي مورد بخشش واقع مي‌شود. چرا که خداوند در قرآن با بیانی مهربانانه می‌فرماید: «قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ؛
[1] ای بندگان من که بر خود اسراف کرده‌اید از رحمت خداوند نامید نشوید که خدا همه‌ی گناهان را می‌آمرزد زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.»
پس باید دانست که رحمت الهی بسی بیشتر از گناهان ما و گناهان همه‌ی مخلوقات است، و جایی برای ناامید شدن ما نیست و یکی از راه‌های خلاص شدن از گناهان توبه است. راهی که قرآن به ما آموزش می‌دهد آنجا که می‌فرماید: «تُوبُوا إِلَی اللَّهِ تَوْبَةً نَصُوحاً؛
[2] به سوی خدا توبه کنید توبه‌ای خالص».
توبه آن‌چنان که در روایات معنا شده است یعنی پشیمانی قلبی و واقعی از کارهایی که انجام داده‌ایم. و لازمه‌ی این پشیمانی، تصمیم بر ترک آن عمل زشت می‌باشد. پس توبه یعنی پشیمان بودن از گناه و تصمیم بر ترک گناه. چنانچه انسان به این حالت برسد اصطلاحاً توبه نموده است.
بر این اساس همین اندازه که در خلوت خود در پیشگاه خدا از گناهان خود، احساس شرمندگی می‌کنید، نشان از طینت پاک شما دارد و نشانه این است که خداوند مهربان به شما عنایت دارد، و همین که شما به دنبال راهی برای جبران گناهان و لغزش‌های گذشته خود هستید، علامت این است که خداوند چنین فکری را به ذهن شما وارد کرده تا به این وسیله خود را با کمک و عنایت خالق مهربان از بیماری گناهان‌تان نجات دهید.
پس این لطف و عنایت پروردگار را غنیمت شمرده و قبل از این که فرصت از دست برود با توبه واقعی برای همیشه خود را از آثار گناهان خود پاک سازید و بدانید که خداوند در این راه یار و مددکار شما و همواره در کنار شماست و شما را تنها نخواهد گذاشت.
امید به رحمت پرودگار و ندامت و پشیمانی از گناهان و در نهایت توبه واقعی و خالصانه گامی مهم به سوی محبوب خدا شدن و راهی است هموار به سوی هدایت، که شیطان همواره از آن نگران و ناراحت است.
پس حقیقت توبه همان پشیمانی و ندامت از گناه است که لازمه آن تصمیم بر ترک گناه در آینده است، یعنی اگر گناه گذشته کاری بوده که قابل جبران است باید در صدد جبران برآید.

ارکان توبه را می‌توان در چهار چیز خلاصه کرد:
1. ندامت و پشیمانی؛
2. تصمیم بر ترک در آینده؛
3. جبران گذشته؛
4. استغفار و طلب بخشش و مغفرت از خداوند.
[3]
هرگز از خدا ناامید و مأیوس نباشید. اشتباهات گذشته قابل جبران است. همین که احساس ندامت و نارضایتی از رفتار خود دارید، نشانه این است که هنوز چراغ فطرت الهی شما، روشن است. تمایل و گرایش به خوبی‏ها دارید و خداوند نیز شما را رها نکرده است. ندامت و پشیمانی شما، بزرگ‏ترین نعمت الهی و علامت این است که خداوند شما را دوست دارد. اگر توبه واقعی کنید و به اوامر الهی عمل کرده و از نواهی او اجتناب کنید، قطعا اهل رستگاری و سعادت خواهید بود. توبه بعد از هر گناه، واجب شرعي است و اگر گناه، هزاران بار هم تکرار شود باز نه تنها توبه امر مطلوبي است، بلکه واجب شرعي و عقلي است.
[4]

راه‌کارهای عملی برای جلوگیری از ابتلاء دوباره به گناه:
1. براي تخليه انرژي فراوان دورة جواني و كم شدن نيروي جنسي به طور منظم و زياد ورزش كنيد.
2. براي كاهش غريزة جنسي و جلوگيري از انحرافات اخلاقي هفته‌اي يكي يا دو روز روزه مستحبي بگيريد.
3. اوقات فراغت خود را با انجام كارهاي مثبت پر كنيد و در مكان‌هاي مختلط گردش نكنيد.
4. ايمان مذهبي و گرايش‌هاي خويش را با مطالعه كتب اخلاقي و ديني، شركت در مجالس مذهبي، مراسم دعا و توسّل و خواندن قرآن و تدبّر در معاني آن تقويت كنيد.
5. در خوردن مواد غذايي محرّك مانند خرما، پياز، فلفل و ... به حداقل لازم اكتفا نماييد.
6. ازمعاشرت و ارتباط و سخن گفتن با جنس مخالف حتي المقدور پرهيز كنيد.
7. از نگاه كردن به هر چيزي كه ميل جنسي را تحريك مي‌كند مثل نگاه كردن به جنس مخالف و تماشاي فيلم‌هاي تحريك كننده اجتناب كنيد.
8. سعي كنيد بيشتر به قيامت و معاد فكر كنيد و با ذكر خدا از فكر كردن دربارة مسايل جنسي دوري گزينيد.

[/HR][1]. زمر، آیه 53.

[2]. تحریم، آیه 8.

[3]. نراقی، ملامهدی، جامع السعادات، ترجمه کریم فیض، قم، انتشارات قائم آل محمد، ج۲، ص۳۳۸.

[4]. نراقی، ملامهدی؛ علم اخلاق اسلامى‏، ترجمه سيد جلال الدين مجتبوى‏، چ چهارم، قم، انتشارات حكمت‏، 1377، ص93-65.
موضوع قفل شده است