کفاره عمدی روزه

تب‌های اولیه

38 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کفاره عمدی روزه

اگه کسی تمام ماه رمضان رو عمدا روزه نگیره کفاره اش چیه؟؟

اطعام 60 فقیر برای کل ماه رمضانه یا به ازای هر روز 60 نفر؟؟ یعنی در کل 60*30=180 نفر؟؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

ژالین;378098 نوشت:

اطعام 60 فقیر برای کل ماه رمضانه یا به ازای هر روز 60 نفر؟؟ یعنی در کل 60*30=180 نفر؟؟

با سلام و عرض ادب

درصورتی تمام ماه رمضان را بدون عذر و عمدا روزه نگرفته باشد برای هر روز باید دو ماه روزه بگيرد يا شصت فقير را سير كند يا به هر كدام، يك مد كه تقريبا ده سير است، طعام يعنى گندم يا جو و مانند اينها بدهد که در این صورت اگر ماه رمضان 30 روز باشد در اطعام 60 نفر برای هر روز یعنی 30*60 که می شود1800فقیر نه 180 نفر!

رساله مراجع،م1660

ژالین;378098 نوشت:

باسلام
برای هر روز که عمداً روزه واجب خود را ترک کرده است باید علاوه بر یک روز روزه قضاء، کفاره نیز بپردازد. کفاره ترک عمدی یا افطار روزه واجب رمضان یکی از سه مورد زیر است: 1- شصت روز روزه (که سی و یک روز آن باید پی در پی باشد.) 2-آزاد کردن یک برده (در این زمان این مورد منتفی است زیرا برده و بنده ای نیست.)3-برای هر روز شصت فقیر را غذا بدهد و سیر کند.

البته در حکم عدم توانایی این موارد، باید به مرجع خود مراجعه کنید.
(توضیح المسائل امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری _ بخش روزه)

با سلام و احترام .
این اولین پرسشی است که در این سایت قرار میدهم
پسری 15 ساله هستم که هنوز مرجع تقلیدی انتخاب نکردم .
در حال دیدن تصاویر بدی بودم که خوشبختانه به سرعت به خودم آمدم و صفحه را بستم .
ولی متاسفانه اندکی بعد که از حالت سکونت در آمدم ، دچار خروج منی شدم و هرچقدر که سعی کردم جلویش را بگیرم نتوانستم ولی بلافاصه بعد به حمام رفتم و غسل کردم و بلافاصله نماز ظهر و عصر را خواندم و از خداوند درخواست بخشش کردم .
با توجه به اینکه در ماه مبارک رمضان هستیم ، الان روزه ی من به عمد قضا شده یا به غیر عمد و برای قضای روزه ام باید چه کار انجام بدهم ؟
از آن لحظه تا الان همش در حال جست و جو بودم و جواب کاملی نیافتم و اعصابم حسابی خورد شده . حسابی هم شرمگین هستم و از خداوند درخواست بخشش دارم .
تو رو خدا به من بگین الان باید چی کار کنم ؟؟؟

IRIAF;546266 نوشت:
با سلام و احترام .
این اولین پرسشی است که در این سایت قرار میدهم
پسری 15 ساله هستم که هنوز مرجع تقلیدی انتخاب نکردم .
در حال دیدن تصاویر بدی بودم که خوشبختانه به سرعت به خودم آمدم و صفحه را بستم .
ولی متاسفانه اندکی بعد که از حالت سکونت در آمدم ، دچار خروج منی شدم و هرچقدر که سعی کردم جلویش را بگیرم نتوانستم ولی بلافاصه بعد به حمام رفتم و غسل کردم و بلافاصله نماز ظهر و عصر را خواندم و از خداوند درخواست بخشش کردم .
با توجه به اینکه در ماه مبارک رمضان هستیم ، الان روزه ی من به عمد قضا شده یا به غیر عمد و برای قضای روزه ام باید چه کار انجام بدهم ؟
از آن لحظه تا الان همش در حال جست و جو بودم و جواب کاملی نیافتم و اعصابم حسابی خورد شده . حسابی هم شرمگین هستم و از خداوند درخواست بخشش دارم .
تو رو خدا به من بگین الان باید چی کار کنم ؟؟؟

با سلام و عرض ادب

لطفا برای دریافت پاسخ دقیق مرجع تقلیدتان را انتخاب کرده و سوال خود را پیگیری نمایید.

با تشکر از همراهی شما

ببخشید من تا امسال روزه هام رو تک و توک میگرفتم
میخوام ببینم
اگه مثلا پنجاه روز روزه نگیرم
3000
فقیر رو باید غذا بدم ؟!
به دفتر مرجع باید زنگ بزنم و به اونجا بدم مقدار پول رو ؟

نور;378436 نوشت:
درصورتی تمام ماه رمضان را بدون عذر و عمدا روزه نگرفته باشد برای هر روز باید دو ماه روزه بگيرد يا شصت فقير را سير كند

سلام علیکم
باتشر از زحمات خالصانه و صبوریتان در امر پاسخگویی به سوالات شرعی
ببخشیداستاد، اگر کسی فقیر باشد و خودش کفاره بگیر باشد ، و روزه هایش را عمدا خورده باشد باز هم کفاره برگردنش است؟ اگر کفاره دارد به چه صورت باید پرداخت نماید؟

این سوال را به صورت کلی پرسیدم که مراجعه کنندگانی که از من سوال کردند پاسخش را بدانم، اگر اختلافی نیست که هیچ، اما اگر اختلافی است در صورت امکان چند نفر از مراجع که بیشتر مورد سوالند مانند امام خامنه ای (روحی فداه)، آیت الله مکارم (مدظله العالی) ،آیت الله صافی (مد ظله العالی) و آیت الله سیستانی(مدظله العالی ) و آیت الله وحید(مدظله العالی ) .... را بفرمائید(اگرهم امکانش نیست فقط نظر رهبری (حفظه الله ) را بفرمایید.
باسپاس، التماس دعا، یا زهرا(س)

نور;378436 نوشت:
درصورتی تمام ماه رمضان را بدون عذر و عمدا روزه نگرفته باشد برای هر روز باید دو ماه روزه بگيرد يا شصت فقير را سير كند
با سلام....همیشه این سوال برای من بوده و اکنون وقتش رسیده که مطرح کنم....چنین حکمی از کجا امده ایا احادیث یا غیره....طبق قران محاله بپذیرم چنین حکمی رو چون خدا فرموده به ازای هر بدی یک بدی قصاص میشید و به ازای هر خوبی ده برابر پاداشه.....اصلا این ایاه هم نبود واقعا با عقل سازگار نیست از خدای مهربان که یک روز نگیری 60 روز بگیری:Moteajeb!: اصلا میگیم خدا گفته 60 روز باید بگیری در قران هم اومده مثلا به ازای هر یک روز 60 روز بگیرید....سوال و تعجب اینجاست محاله کسی بتونه فقط برای یک ماه رمضونش 1800 روز روزه بگیره یا 1800 نفرو غذا بده....به جای این حکم می گفت بره جهنم راحتتر بود....لذا بنظر من چنین حکمی محال و غلط است

به غیر از شصت روز قضا ... شصت فقیر غذا دادن هم هست ... چرا به اون توجه نمی کنید

نور;546394 نوشت:
با سلام و عرض ادب

لطفا برای دریافت پاسخ دقیق مرجع تقلیدتان را انتخاب کرده و سوال خود را پیگیری نمایید.

با تشکر از همراهی شما

با سلام .
مرجع تقلید ام رو انتخاب کردم : مقام معظم رهبری

alibay;548079 نوشت:
به غیر از شصت روز قضا ... شصت فقیر غذا دادن هم هست ... چرا به اون توجه نمی کنید
در هر دو مورد موجب فراری افراد از دین میشه ...مسلمونش فرار می کنه وای به حال کسی که بخواد اسلام بیاره قطعا میگه این دین غیر معقول و خرافه هم داره توش..... من خودم تا امروز یک روزم نماز قضا ندارم اما روزه بعمد یک روز دارم که خوردم حالا 60 روز بگیرم بابا همین سی روز نابود شدم....این حکم از نزول هم بد تره و به هیچ عنوان عقلانی نیست و تحریف شدست و کار انسانه نه پیامبر خدا شک ندارم چون بیش از حد غیر عقلانی است

اگه قراره کسی با دیدن این احکام اسلام نیاره ... همون بهتر که نیاره ! شما میتونستی نود هزار تومن طبق مرجع خودتون به فقیری یا دفتر مرجعت بدی برای هر روز ... احادیث یکی دو تا نیست که بگی تحریف شده ! تو قرآن هم خداوند برای بعضی احکام همین تنبیه رو در نظر گرفته ... اما به نظر بنده سختگیر بودن خداوند در روزه به چند دلیله ... اولا این ماه پر برکته و ماه های دیگه اینطور نیست که قضای عمدش مثل خودش باشه دوما این احکام باعث میشه کسی به عمد روزه رو نخوره به خاطر خستگی و ..... سوما کمک زیادی به فقرا میشه
موفق باشید

سلام من 10 سال به دلیل جهالت روزه نگرفتم الان هم توانایی گرفتن روزه قضا رو ندارم میخواستم ببینم من کفاره روزه هامو چجوری باید حساب کنم؟

[SPOILER]

الان باید برای یک روزش باید 60 فقیر رو سیر کنه؟ اونوقت برای 30 روز اگر روزی 60 نفر باشه که تعدادش خیلی زیاد میشه؟ چجوری باید حساب کرد؟

[/SPOILER]

سلام علیکم . یه سوالی داشتم واقعا اگه جوابمو بدین خیلی خوش حال میشم

من تو همین ماه رمضان یه کار انجام دادم که روزه رو باطل نمی کنه . اما من فکر کردم روزم باطل شده و باید کفاره جمع بدهم .چون خیلی از باطل

شدن روزم نارحت بودم ( فکر می کردم باطله ) روزم رو شکستم و افطار کردم . آیا کفاره جمع بر من واجب است ؟

1)میشه در کفاره جمع از کسی پول قرض بگیریم و بدیم ؟ ( مثلا از پدرم ) اگه نمیشه قرض بگیرم . میشه هر وقت که پول گیرمون اومد و لازم نداشتیم کفاره بدیم مثلا 10 ساله دیگه ؟

2) من فعلا نمی تونم 60 روز روزه بگیرم میشه 8 ماه دیگه 31 روز روزه یگیرم و چند سال بعد کاملش کنم . که بشه 60 روزه ؟

3) میشه کفاره جمع رو 10 سال دیگه انجام دهیم؟

مرجع تقلید : ناصر مکارم شیرازی

ILoveIslam;548707 نوشت:

سلام من 10 سال به دلیل جهالت روزه نگرفتم الان هم توانایی گرفتن روزه قضا رو ندارم میخواستم ببینم من کفاره روزه هامو چجوری باید حساب کنم؟

[SPOILER]

الان باید برای یک روزش باید 60 فقیر رو سیر کنه؟ اونوقت برای 30 روز اگر روزی 60 نفر باشه که تعدادش خیلی زیاد میشه؟ چجوری باید حساب کرد؟

[/SPOILER]

شما کافر شو بعد دوباره مسلمان شو
گناهات پاک میشه :khandidan:
آیت الله خامنه ای کفاره عمد هر روز رو امسال نود هزار تومن گفتند
مال شما رو حساب کردم شد 27/000/00
بیست و هفت میلیون تومان
مال خودمم شد چهار و نیم میلیون
ای کاش استاد این سایت بتونه راه حلی واسه ما پیدا کنه وگرنه جیبمون خالی میشه :khandidan:
موفق باشید

سلام علیکم
عید سعید فطر بر همه شما مسلمانان مبارک باد
با تقدیر و تشکر از شما استاد گرامی،فردی بیمار است ونمی تواند روزه بگیرد و فقط باید کفاره بدهد اما کفاره دو سال گذشته را پرداخت نکرده ،حالا میخواهد کفاره امسال را با دو سال گذشته یک جا بدهد
1- آیا به خاطراین تاخیر چیزی برکفاره افزوده میشود؟
2- قیمت کفاره دو سال گذشته را باید طبق قیمت آن زمان حساب کند یا طبق قیمت اکنون که می خواهد آن را پرداخت کند؟
باتشکر از صبوریتان ، التماس دعا ، یا زهرا(س)

سلام من شنیدم که مبلغ کفاره عادی90000تومانه
سوالم اینه که کفاره جمع چقد میشه؟

alibay;547952 نوشت:
ببخشید من تا امسال روزه هام رو تک و توک میگرفتم
میخوام ببینم
اگه مثلا پنجاه روز روزه نگیرم
3000
فقیر رو باید غذا بدم ؟!
به دفتر مرجع باید زنگ بزنم و به اونجا بدم مقدار پول رو ؟

با سلام و عرض ادب

اگر عمدا نگرفته باشید برای هر روز باید 60 فقیر را سیر کرده یا 60 روز روزه بگیرید به عبارتی همانطور که خودتان حساب فرمودید برای 50 روز باید 3000 فقیر را سیر کنید که می توانید پول آن را به دفتر مرجع تقلیدتان بدهید و تاکید کنید که هزینه کفاره عمدی است.

موفق و موید باشید

یارب;548032 نوشت:
سلام علیکم
باتشر از زحمات خالصانه و صبوریتان در امر پاسخگویی به سوالات شرعی
ببخشیداستاد، اگر کسی فقیر باشد و خودش کفاره بگیر باشد ، و روزه هایش را عمدا خورده باشد باز هم کفاره برگردنش است؟ اگر کفاره دارد به چه صورت باید پرداخت نماید؟

این سوال را به صورت کلی پرسیدم که مراجعه کنندگانی که از من سوال کردند پاسخش را بدانم، اگر اختلافی نیست که هیچ، اما اگر اختلافی است در صورت امکان چند نفر از مراجع که بیشتر مورد سوالند مانند امام خامنه ای (روحی فداه)، آیت الله مکارم (مدظله العالی) ،آیت الله صافی (مد ظله العالی) و آیت الله سیستانی(مدظله العالی ) و آیت الله وحید(مدظله العالی ) .... را بفرمائید(اگرهم امکانش نیست فقط نظر رهبری (حفظه الله ) را بفرمایید.
باسپاس، التماس دعا، یا زهرا(س)

با سلام و عرض ادب و تشکر از شما کاربر بزرگوار

كسى كه كفاره روزه رمضان بر او واجب است، بايد دو ماه روزه بگيرد يا شصت فقير را سير كند يا به هر كدام، يك مد كه تقريبا ده سير است، طعام يعنى گندم يا جو و مانند اينها بدهد، و چنانچه اينها برايش ممكن نباشد، هر چند مد كه مى ‏تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد بايد استغفار كند، اگر چه مثلا يك مرتبه بگويد: «استغفرالله»، و احتياط واجب در فرض اخير آن است كه هر وقت بتواند، كفاره را بدهد(البته به نظر آیه الله مکارم لازم نیست بعدا بپردازد)

رساله مراجع،م1660

nothing;548073 نوشت:
با سلام....همیشه این سوال برای من بوده و اکنون وقتش رسیده که مطرح کنم....چنین حکمی از کجا امده ایا احادیث یا غیره....طبق قران محاله بپذیرم چنین حکمی رو چون خدا فرموده به ازای هر بدی یک بدی قصاص میشید و به ازای هر خوبی ده برابر پاداشه.....اصلا این ایاه هم نبود واقعا با عقل سازگار نیست از خدای مهربان که یک روز نگیری 60 روز بگیری اصلا میگیم خدا گفته 60 روز باید بگیری در قران هم اومده مثلا به ازای هر یک روز 60 روز بگیرید....سوال و تعجب اینجاست محاله کسی بتونه فقط برای یک ماه رمضونش 1800 روز روزه بگیره یا 1800 نفرو غذا بده....به جای این حکم می گفت بره جهنم راحتتر بود....لذا بنظر من چنین حکمی محال و غلط است

با سلام و عرض ادب

کاربر بزرگوار از سوال شما بسیار سپاسگزاریم برای اطلاع از فلسفه احکام سوال خود را از بخش کلام پیگیری نمایید.

با تشکر از همراهی و صبوری شما

IRIAF;548135 نوشت:
با سلام .
مرجع تقلید ام رو انتخاب کردم : مقام معظم رهبری

با سلام و عرض ادب

اگر خروج منى بر اثر نگاه به فیلم جزء عادت‏هاى قبلى شما نبوده یعنی احتمال خروج منی را نمی دادید و به‌طور غيرارادى منی خارج شده است، موجب بطلان روزه نمى‏ شود، روزه صحیح است و قضا و کفاره ندارد برای نماز واجب است غسل را انجام می دادید.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س786

ILoveIslam;548707 نوشت:

با سلام و احترام

لطفا با ذکر نام مرجع تقلیدتان بفرمایید منظورتان از جهالت چیست؟یعنی نمی دانستید روزه واجب است؟

موفق و موید باشید

عبره;548830 نوشت:
سلام علیکم . یه سوالی داشتم واقعا اگه جوابمو بدین خیلی خوش حال میشم

من تو همین ماه رمضان یه کار انجام دادم که روزه رو باطل نمی کنه . اما من فکر کردم روزم باطل شده و باید کفاره جمع بدهم .چون خیلی از باطل

شدن روزم نارحت بودم ( فکر می کردم باطله ) روزم رو شکستم و افطار کردم . آیا کفاره جمع بر من واجب است ؟

1)میشه در کفاره جمع از کسی پول قرض بگیریم و بدیم ؟ ( مثلا از پدرم ) اگه نمیشه قرض بگیرم . میشه هر وقت که پول گیرمون اومد و لازم نداشتیم کفاره بدیم مثلا 10 ساله دیگه ؟

2) من فعلا نمی تونم 60 روز روزه بگیرم میشه 8 ماه دیگه 31 روز روزه یگیرم و چند سال بعد کاملش کنم . که بشه 60 روزه ؟

3) میشه کفاره جمع رو 10 سال دیگه انجام دهیم؟

مرجع تقلید : ناصر مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

1.اگر روزه دار سهواً يكى از كارهايى كه روزه را باطل مى‏ كند انجام‏ دهد و بعد به گمان اين‏كه روزه‏اش باطل شده دوباره يكى از آنها را عمداً بجا آورد بنابر احتياط واجب علاوه بر امساك آن روز، قضاى آن را نيز بجا می ‏آورد، ولى كفّاره ندارد.
اگر روزه دار به چيز حرامى روزه خود را باطل کند، بنابر احتياط واجب بايد کفّاره جمع بدهد، يعنى هم يک بنده آزاد کند و هم دو ماه روزه بگيرد و هم شصت فقير را سير کند (يا به هر کدام از آنها يک مد طعام که تقريبا 750 گرم است بدهد) و چنانچه هر سه برايش ممکن نباشد هر کدام که ممکن است بايد انجام دهد (خواه آن چيز حرام، مانند شراب و زنا باشد يا مانند نزديکى کردن با همسر خود در عادت ماهانه)

2.قرض گرفتن برای پرداخت کفاره لازم نیست اگرچه اشکال ندارد.

3.به جا آوردن کفّاره واجب فورى نيست ولى نبايد طورى باشد که بگويند کوتاهى مى کند.(پس پرداخت 10 سال بعد هم اگر کوتاهی محسوب نشود اشکال ندارد)
کسى که شصت روزه را براى کفّاره انتخاب کرده، احتياط واجب آن است که 31 روز آن را پى در پى به جا آورد، ولى در بقیه پى در پى به جا آوردن لازم نيست.

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،احکام روزه

[="Tahoma"]سلام
در یک سایتی خواندم
اگر به چيز حرامى روزه خود را باطل كند، چه آن چيز أصلا حرام باشد مثل شراب و زنا يا به جهتى حرام شده باشد مثل نزديكى با عيال خود در حال حيض، بنابر احتياط واجب كفّاره جمع بر او واجب مى شود، يعنى بايد يك بنده آزاد كند، و دو ماه روزه بگيرد، و شصت فقير را سير كند، يا بهر كدام اينها يك مد طعام بدهد، و چنانچه هر سه برايش ممكن نباشد، هر كدام آنها ممكن است بايد انجام دهد.

نظر رهبر در این مورد چیست؟
کدام یک از مراجع نظرشان این است که این کار نیاز به کفاره جمع ندارد؟
اینکه گفته شده "چنانچه هر سه برايش ممكن نباشد، هر كدام آنها ممكن است بايد انجام دهد"چگونه شخصی مثلا دو ماه روزه گرفتن برایش مقدور نیست؟!!!
اگر کسی شک کند که کاری که انجام داده حرام بوده یا خیر حکمش چیست؟ (مثلا بدون اختیار عملی که در رمضان حرام است اتفاق افتاده باشد)
مرجع:رهبر

نور;549712 نوشت:
لطفا با ذکر نام مرجع تقلیدتان بفرمایید منظورتان از جهالت چیست؟یعنی نمی دانستید روزه واجب است؟
فکر کنم ایشون منظورشون از جهالت اینه که نادان بودن و از قصد با اسلام و خدا دشمن نبودند و حالا سر جهل فکری و ضعف اندیشه و گناه و هرچیز دیگه ای بوده خلاصه ته قلبش از قصد و عمد روزه خواری نکرده

محمد132;549313 نوشت:
سلام من شنیدم که مبلغ کفاره عادی90000تومانه
سوالم اینه که کفاره جمع چقد میشه؟

با سلام و عرض ادب

کفاره جمع یعنی علاوه بر مبلغ مذکور که برای اطعام فقرا پرداخت می شود باید برای هر روز 60 روز هم روزه بگیرد که 31 روز آن پی در پی باشد.

رساله مراجع،احکام کفاره روزه

نور;549710 نوشت:
با سلام و عرض ادب

اگر خروج منى بر اثر نگاه به فیلم جزء عادت‏هاى قبلى شما نبوده یعنی احتمال خروج منی را نمی دادید و به‌طور غيرارادى منی خارج شده است، موجب بطلان روزه نمى‏ شود، روزه صحیح است و قضا و کفاره ندارد برای نماز واجب است غسل را انجام می دادید.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س786

از عادات که چه عرض کنم .
عادت که نه ولی یه زمانی هر از گاهی شیطان گولم میزد و نگاهم به اینجور فیلم ها می افتاد که اخیرا هم ترکش کرده بودم .
ولی این بار بعد از تماشای فیلم بود یعنی به خودم اومدم و صفحه رو بستم و شاید در حدود چند ثانیه بعدش که خواستم جا به جا شم این اتفاق افتاد .
با این حال بازم روزه صحیح است ؟

با سلام.

در مورد ناتوان بودن از اداي کفّاره افطار عمدي به اين مسأله هم توجّه شود:

اگر کسي از اداي کفّاره افطار عمدي عاجز باشد به موجب فتواي اکثر مراجع بايد به قدر امکان صدقه بدهد به اضافه استغفار،

و در صورتي که بعدها قدرت بر کفّاره را پيدا کرد بنابر احتياط واجب آن را اداء کند، گرچه برخي مراجع نظير آيت الله مکارم رعايت اين احتياط را لازم نمي‌دانند.

(منبع: العروة الوثقی، فصل في کفّارة الصوم، مسأله 19)

[="Navy"]

IRIAF;549953 نوشت:
عادت که نه ولی یه زمانی هر از گاهی شیطان گولم میزد...

منظور اين است که آيا آن زمان‌هايي که شيطان گول مي‌زد آيا معمولاً اين حالت براي‌تان پيش مي‌آمد؟ يا اينکه اين حالت براي‌تان غير مترقّبه بود و انتظارش را نداشتيد؟

در صورت دوّم، روزه‌تان صحيح است.[/]

نور;549931 نوشت:
با سلام و عرض ادب

کفاره جمع یعنی علاوه بر مبلغ مذکور که برای اطعام فقرا پرداخت می شود باید برای هر روز 60 روز هم روزه بگیرد که 31 روز آن پی در پی باشد.

رساله مراجع،احکام کفاره روزه

نمیشه بجای 60 روز روزه گرفتن 90000پرداخت کرد یعنی مجموعا 180000تومان ؟

IRIAF;549953 نوشت:
از عادات که چه عرض کنم .
عادت که نه ولی یه زمانی هر از گاهی شیطان گولم میزد و نگاهم به اینجور فیلم ها می افتاد که اخیرا هم ترکش کرده بودم .
ولی این بار بعد از تماشای فیلم بود یعنی به خودم اومدم و صفحه رو بستم و شاید در حدود چند ثانیه بعدش که خواستم جا به جا شم این اتفاق افتاد .
با این حال بازم روزه صحیح است ؟

با سلام و عرض ادب

اگر قبلا این گناه را انجام میدادید و منجر به خروج منی نمی شد و این بار هم احتمال نمی دادید منی خارج شود و ناخواسته منجر به خروج منی شد روزه صحیح است.

همواره به سلامت باشید

محمد132;550043 نوشت:
نمیشه بجای 60 روز روزه گرفتن 90000پرداخت کرد یعنی مجموعا 180000تومان ؟

با سلام و عرض ادب

در کفاره جمع پرداخت مبلغی بجای روزه ها کفایت نمی کند البته همانطور که در پست های قبلی هم بیان شد چنانچه پرداخت کفاره ممكن نباشد، هر چند مد كه مى ‏تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد بايد استغفار كند، اگر چه مثلا يك مرتبه بگويد: «استغفرالله»،و احتياط واجب در فرض اخير آن است كه هر وقت بتواند، كفاره را بدهد(البته به نظر آیه الله مکارم لازم نیست بعدا بپردازد)

رساله مراجع،م1660

ببخشید متوجه نشدم
من که دو سال روزه نگرفتم
تقریبا پنجاه روز
علاوه بر اینکه روزی شصت فقیر رو باید سیر کنم
باید خودم هم برای هر روز شصت روز قضا بگیرم ؟؟؟

alibay;550313 نوشت:
ببخشید متوجه نشدم
من که دو سال روزه نگرفتم
تقریبا پنجاه روز
علاوه بر اینکه روزی شصت فقیر رو باید سیر کنم
باید خودم هم برای هر روز شصت روز قضا بگیرم ؟؟؟

با سلام و عرض ادب

لطفا دلیل روزه نگرفتن را با ذکر نام مرجع تقلیدتان بیان نمایید.

با تشکر از همراهی شما

نور;550335 نوشت:
با سلام و عرض ادب

لطفا دلیل روزه نگرفتن را با ذکر نام مرجع تقلیدتان بیان نمایید.

با تشکر از همراهی شما

تازه پونزده سالم شده بود و به بلوغ رسیده بودم
نمیدونستم قضاش شصت روزه و واجبه
مرجع تقلید آیت الله خامنه ای هست

alibay;550545 نوشت:
تازه پونزده سالم شده بود و به بلوغ رسیده بودم
نمیدونستم قضاش شصت روزه و واجبه
مرجع تقلید آیت الله خامنه ای هست

با سلام و عرض ادب

اگر به سن تکلیف رسیده بودید و می دانستید روزه گرفتن واجب است ولی کوتاهی کرده و روزه ها را نمی گرفتید علاوه بر قضای روزه باید برای هر روز کفاره عمد هم بپردازید یعنی 60 روز روزه گرفته یا 60 فقیر را سیر کنید و اگر قضای روزه را تا ماه رمضان سال بعد نگرفته باشید علاوه بر قضا و کفاره عمدی،کفاره تاخیر هم دارد که برای هر روز 750 گرم گندم یا نان یا برنج باید به فقیر پرداخت شود.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام روزه

Hadi99g;549972 نوشت:

منظور اين است که آيا آن زمان‌هايي که شيطان گول مي‌زد آيا معمولاً اين حالت براي‌تان پيش مي‌آمد؟ يا اينکه اين حالت براي‌تان غير مترقّبه بود و انتظارش را نداشتيد؟

در صورت دوّم، روزه‌تان صحيح است.

خدا رو شکر حالت دوم برام پیش اومد ...

موضوع قفل شده است