دعا کنید تا اجابت کنم...

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دعا کنید تا اجابت کنم...

وقتی خدا می گوید دعا کنید تا اجابت کنم یعنی چه؟چطور اجابت میکند برای ما؟
مثلا یکی میخواد یک ماشین بخرد و پولش کافی نیست و از خدا میخواد کمکش کنه پول گیرش بیاد و بعد تموم تلاشش رو میکنه تا پول جمع کنه و بعد میره با پولش ماشین میخره.حالا نقش خدا چی بود این وسط؟
قطعا ما و همه اجزای بدن ما ساخته خداست و هر کاری که ما میکنیم در چهارچوبی است که خدا تعیین کرده ولی بعضی چیزا راجع به دعا عجیبه.
مثلا طرف کنکورش را داده و یک روز قبل از اومدن نتیجه کنکور دعا میکنه و از خدا میخواد که رتبش خوب بشه!وقتی امتحان داده این فرد دیگر دعایش مگر باعث میشود رتبه اش بهتر شود؟؟؟؟وقتی بهتر نمی شود پس چرا دعا میکنیم؟خدا که نمیاد رتبش رو بهتر کنه پس این دعای پس از امتحان کنکور فایده اش چیست؟مگر چیزی جز تلاش در بحث کنکور مطرحه؟اگر من برای کنکور نخونم و فقط دعا کنم که رتبم خوب بشه درسته؟اگر از من حرکت باشه از خدا برکت یعنی همیشه جواب میده؟اونی که داره در آفریقا از گشنگی میمیره چطور میتونه حرکت کنه تا خدا برکت بده بهش؟قطعا روزگار برای خیلیا سخت تر از ایناس ...
اگر خدا روزی دهندس پس چطور است که این همه گرسنه وجود داره؟
خیلیا هستن که بچه هایی دارن که دارن از گرسنگی میمیرن در حالی که خدا گفته من روزی رسونم و بچه دار شوید و نکشیدشون.پس اون روزی ها کجاست برای اون انسان هایی که بچه هاشون داره از گشنگی میمیره؟اصلا خدا چطوری روزی میده؟اگر روزی میده پس این همه انسان چرا بچه هاشون دارن از نداشتن غذا میمیرن؟چرا خدا روزی شون را نمیرسونه؟
یکی از علت های اصلی این گرسنگی و نبود روزی خوده انسان هاست که بهم دارن ظلم میکنند.قطعا همه اینا بخاطر عدم مدیریت درست انسان هاست.پس در این جریان روزی خدا کجاست؟
به ظاهر انگار خدا در دنیا چنان دخالتی ندارد و کار های این دنیا رو به خودمان سپرده...

با نام الله

کارشناس بحث: استاد صدیق

[=arial]

reza_i7;377911 نوشت:
مثلا یکی میخواد یک ماشین بخرد و پولش کافی نیست و از خدا میخواد کمکش کنه پول گیرش بیاد و بعد تموم تلاشش رو میکنه تا پول جمع کنه و بعد میره با پولش ماشین میخره.حالا نقش خدا چی بود این وسط؟
قطعا ما و همه اجزای بدن ما ساخته خداست و هر کاری که ما میکنیم در چهارچوبی است که خدا تعیین کرده ولی بعضی چیزا راجع به دعا عجیبه.

باسلام
دعا و استجابت و رابطه ان با تلاش انسانها از مطالب مشکلی است که ما بندگانی که اطلاعی از غیب نداریم تنها میتوانیم در حد کلیات به بررسی شرایط و موانع بپردازیم و در موارد جزیی اظهار نظرهای امثال ما خیلی اوقات ظن و گمان ماست.
این بحث در تاپیک های مشابه مطرح شده است. اما در خصوص سوال شما که اگر قرار است خودم تلاش بکنم پس چه نیازی به دعا کردن دارم. پاسخ این است که
اولا: درنظام ارزشی ادیان، دعا نشان دادن بندگی به خداوند است. خداوند برای بندگانش خواسته که همه چیزشان را از خدایی بخواهند که خودش خالق ان چیزهاست. کسی که دعا نمیکند یعنی خودش را همه کاره میداند و عملکردش مانند اعتقاد کفار است که خدا تنها برای ان دنیاست. قران کریم از یهودیان نقل میکند که انان می گفتند دستان خدا بسته است و نمیتواند کاری بکند. و در جواب انان می فرماید دست خدا باز است و به هر کسی که بخواهد انفاق میکند و می بخشد"وقالت اليهود يد الله مغلولة غلت أيديهم ولعنوا بما قالوا بل يداه مبسوطتان ينفق كيف يشاء وليزيدن كثيرا منهم"(مائده، 64)

ثانیا: گاهی برخی موانعی بر سر راه حاجات انسان پیش می اید که حل انها از راه عادی امکان ندارد. در اینجاست که نقش امداد الهی روشن تر میشود و این قسمت دیگر ربطی به تلاش مستقیم انسان برای براورده شدن حاجتش ندارد.

ثالثا: برخی حاجات هست که براورده شدنش برای انسان ضررش بیشتر است از ناراحتی و ضرر براورده نشدنش. اما خود انسان متوجه ان نیست. چه زیبا قران کریم فرموده است که گاهی شما چیزی رامیخواهید ک به نفع شما نیست و گاهی نیز برعکس میشود: عسی ان تکرهوا شيئا و هو خير لکم و عسی ان تحبوا شيئا و هو شر لکم .و الله يعلم و انتم لا تعلمون" (بقره ٢١٦) حال اگر کسی تنها به عملکرد خودش متکی باشد و دعایی نداشته باشد و یا در دعای خود خیلی مصر باشد ولی به صلاح بودن ان حاجت را از خدا نخواسته، جلوی مضراتی که از ناحیه رسیدن به ان حاجت ممکن است به او برسد گرفته نمیشود. و انسان گاه به دست خود خودش را به هلاکت می اندازد. گاه چیزی برای انسان ضرر دارد و خودش نمیداند ولی خداوند میداند و در اثر لطفی که به او دارد-که البته چنین الطافی بی حساب و کتاب نیست و بر اساس عملکرد قبلی خود ان انسان است- جلوی محقق شدن ان شیء و مضرات ان را می گیرد.

اما د رمورد اینکه از کجا بدانیم چرا خواسته ما براورده نشده است؟ این دیگر دست ما نیست. ما که به غیب اگاه نیستیم. اما اگر بندگی کنیم و سعی کنیم گناهان خود را حداقل ممکن برسانیم وهمواره در صدد جبران و توبه باشیم، انگاه هر حاجتی داشته باشیم و براورده نشد میتوانیم بگوییم به مصلحت ماست یا خدا ما را دوست دارد. هرچند در ان زمان نیز باید خوف این باشد که نکند گناهی مانع رسیدن به ان خواسته شده باشد و باید استغفار کنیم. اینکه سفارش شده بنده مومن همواره باید بین خوف و رجا باشد به همین خاطر است که شخص نیکوکار و مومن هیچگاه نه به کلی ناامید میشود و نه خودش را فریب داده و مغرور میشود.

reza_i7;377911 نوشت:
خیلیا هستن که بچه هایی دارن که دارن از گرسنگی میمیرن در حالی که خدا گفته من روزی رسونم و بچه دار شوید و نکشیدشون.پس اون روزی ها کجاست برای اون انسان هایی که بچه هاشون داره از گشنگی میمیره؟اصلا خدا چطوری روزی میده؟اگر روزی میده پس این همه انسان چرا بچه هاشون دارن از نداشتن غذا میمیرن؟چرا خدا روزی شون را نمیرسونه؟

در مورد مثالهای که مطرح کردید نیز توجه به این نکته مهم و ضروری است که خداوند روزی دهنده است اما تلاش و کوشش انسان نیز مهم است. خداوند متعال میتواند تمام کارهایی که انجام میدهد را بدون واسطه عوامل طبیعی و روال طبیعی اش انجام دهد، اما به خاطر اینکه هم اختیار و اراده انسان تحت الشعاع قرار نگیرد و هم غرض از خلقت انسان و بعثت انبیاء تأمین شود، تمام کارهایی که نسبت به انسانها انجام میدهد از طریق مجاری طبیعی انجام میدهد که «ابی الله ان یجری الامور الا بالاسباب». خداوند میتواند به همه انسانها به یک اندازه روزی بدهد اما دیگر نقش تلاش افراد که رابطه تنگاتنگی با سعادت خود و اجتماع دارند و نیز نقش اختیار انها زیر کم رنگ میشود- اگر از بین نرود-. بله از ما حرکت از خدا برکت، اما حرکت باید بکنیم. همان شخصی که از گرسنگی دارد میمیرد، اگر تلاشش را بیشتر میکرد یا اگر باج به کسانی که ثروتشان را چپاول میکردند و میکنند باج نمی داد و نمیگذاشت ثروتش را ببرند، طلایش را ببرند، نیکلش را ببرند و به جایش ارد و اب به او بدهند، وضعش این نمیشد. کم نیستند کسانی که در همان سرزمینها تلاش کرده و از راه علم یا ورزش یا ... از ان وضعیت فاصله گرفته اند. اگر انها خودشان به این وضعیت عادت کرده اند و حتی حاضر به مهاجرت به جایی بهتر نیستند، مشکل ازخودشان است نه از خدا. کم نیست مواردی که افراد برای کمک مالی گرفتن نزد معصومین می امدند و ایشان وقتی میدیدند او میتواند تلاش کند به جای کمک مالی به او راه را نشان میدادند. حتی گاه افرادی بودند که با یک تیشه قرضی، زندگی خود را سامان میداند.
اگرچه توجه به این نکته مهم است که گاه پیدا میشوند افرادی که مشکل از خودشان نیست و تلاششان را هم اگر بکنند، خودشان به جایی نمیرسند انگاه است که خداوند باز هم از اسباب خود بهره میگیرد و صدقات واجب و مستحب را برای جبران این نقصیصه قرار داده است. خمس، زکات و صدقات دیگر از جمله راهکارهای حکومت اسلامی و دینی برای این منظور است.

ممنون از پاسختون...
اینو بیشتر واسه کسانی میخواستم که ضد خدا هستند...
خودم هم نسبت به قبلا خیلی بیشتر فهمیدم.
در کل پناه بردن در هر کاری به خدا دعا به درگاهش به آدم آرامش میده...
واقعا تسلیم بودن رو نشون میده...

جمع بندی تاپیک

پرسش:
مثلا طرف کنکورش را داده و یک روز قبل از اومدن نتیجه کنکور دعا میکنه و از خدا میخواد که رتبش خوب بشه!وقتی امتحان داده این فرد دیگر دعایش مگر باعث میشود رتبه اش بهتر شود؟؟؟؟وقتی بهتر نمی شود پس چرا دعا میکنیم؟خدا که نمیاد رتبش رو بهتر کنه پس این دعای پس از امتحان کنکور فایده اش چیست؟مگر چیزی جز تلاش در بحث کنکور مطرحه؟اگر من برای کنکور نخونم و فقط دعا کنم که رتبم خوب بشه درسته؟اگر از من حرکت باشه از خدا برکت یعنی همیشه جواب میده؟اونی که داره در آفریقا از گشنگی میمیره چطور میتونه حرکت کنه تا خدا برکت بده بهش؟قطعا روزگار برای خیلیا سخت تر از ایناس ...
یکی از علت های اصلی این گرسنگی و نبود روزی خوده انسان هاست که بهم دارن ظلم میکنند.قطعا همه اینا بخاطر عدم مدیریت درست انسان هاست.پس در این جریان روزی خدا کجاست؟
به ظاهر انگار خدا در دنیا چنان دخالتی ندارد و کار های این دنیا رو به خودمان سپرده...

پاسخ

درنظام ارزشی ادیان، دعا نشان دادن بندگی به خداوند است. خداوند برای بندگانش خواسته که همه چیزشان را از خدایی بخواهند که خودش خالق ان چیزهاست. کسی که دعا نمیکند یعنی خودش را نیازمند نیمداند. قران کریم از یهودیان نقل میکند که انان می گفتند دستان خدا بسته است و نمیتواند کاری بکند. و در جواب انان می فرماید دست خدا باز است و به هر کسی که بخواهد انفاق میکند و می بخشد
[=arial]"وقالت اليهود يد الله مغلولة غلت أيديهم ولعنوا بما قالوا بل يداه مبسوطتان ينفق كيف يشاء وليزيدن كثيرا منهم"
(مائده، 64)

البته
گاهی برخی موانعی بر سر راه حاجات انسان پیش می اید که حل انها از راه عادی امکان ندارد. در اینجاست که نقش امداد الهی روشن تر میشود و این قسمت دیگر ربطی به تلاش مستقیم انسان برای براورده شدن حاجتش ندارد. هرچند برخی حاجات هست که براورده شدنش برای انسان ضررش بیشتر است از ناراحتی و ضرر براورده نشدنش. اما خود انسان متوجه ان نیست. چه زیبا قران کریم فرموده است که گاهی شما چیزی رامیخواهید ک به نفع شما نیست و گاهی نیز برعکس میشود:
[=arial]"و عسی ان تکرهوا شيئا و هو خير لکم و عسی ان تحبوا شيئا و هو شر لکم .و الله يعلم و انتم لا تعلمون"
(بقره ٢١٦) حال اگر کسی تنها به عملکرد خودش متکی باشد و دعایی نداشته باشد و یا در دعای خود خیلی مصر باشد ولی به صلاح بودن ان حاجت را از خدا نخواسته، جلوی مضراتی که از ناحیه رسیدن به ان حاجت ممکن است به او برسد گرفته نمیشود. و انسان گاه به دست خود خودش را به هلاکت می اندازد. گاه چیزی برای انسان ضرر دارد و خودش نمیداند ولی خداوند میداند و در اثر لطفی که به او دارد-که البته چنین الطافی بی حساب و کتاب نیست و بر اساس عملکرد قبلی خود ان انسان است- جلوی محقق شدن ان شیء و مضرات ان را می گیرد.

در مورد روزی دهندگی خداوند نیز توجه به این نکته مهم و ضروری است که خداوند روزی دهنده است اما تلاش و کوشش انسان نیز مهم است. خداوند متعال میتواند تمام کارهایی که انجام میدهد را بدون واسطه عوامل طبیعی و روال طبیعی اش انجام دهد، اما به خاطر اینکه هم اختیار و اراده انسان تحت الشعاع قرار نگیرد و هم غرض از خلقت انسان و بعثت انبیاء تأمین شود، تمام کارهایی که نسبت به انسانها انجام میدهد از طریق مجاری طبیعی انجام میدهد که «أبی الله ان یجری الامور الا بالاسباب». خداوند میتواند به همه انسانها به یک اندازه روزی بدهد اما دیگر نقش تلاش افراد که رابطه تنگاتنگی با سعادت خود و اجتماع دارند و نیز نقش اختیار انها زیر کم رنگ میشود- اگر از بین نرود-. بله از ما حرکت از خدا برکت، اما حرکت باید بکنیم. همان شخصی که از گرسنگی دارد میمیرد، اگر تلاشش را بیشتر میکرد یا اگر باج به کسانی که ثروتشان را چپاول میکردند و میکنند باج نمی داد و نمیگذاشت ثروتش را ببرند، طلایش را ببرند، نیکلش را ببرند و به جایش ارد و اب به او بدهند، وضعش این نمیشد. کم نیستند کسانی که در همان سرزمینها تلاش کرده و از راه علم یا ورزش یا ... از ان وضعیت فاصله گرفته اند. اگر انها خودشان به این وضعیت عادت کرده اند و حتی حاضر به مهاجرت به جایی بهتر نیستند، مشکل ازخودشان است نه از خدا. کم نیست مواردی که افراد برای کمک مالی گرفتن نزد معصومین می امدند و ایشان وقتی میدیدند او میتواند تلاش کند به جای کمک مالی به او راه را نشان میدادند. حتی گاه افرادی بودند که با یک تیشه قرضی، زندگی خود را سامان میداند.

اگرچه توجه به این نکته مهم است که گاه پیدا میشوند افرادی که مشکل از خودشان نیست و تلاششان را هم اگر بکنند، خودشان به جایی نمیرسند انگاه است که خداوند باز هم از اسباب خود بهره میگیرد و صدقات واجب و مستحب را برای جبران این نقصیصه قرار داده است. خمس، زکات و صدقات دیگر از جمله راهکارهای حکومت اسلامی و دینی برای این منظور است.
موضوع قفل شده است