جمع بندی سوالی درباره ی ثواب سلام کردن در فضای مجازی

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالی درباره ی ثواب سلام کردن در فضای مجازی

با سلام و احترام
من همیشه در هر انجمنی یا وبلاگی بازدید نمی ده ام در آن نوشته شده بود که شوخی کردن با زن نا محرم حتی در فضای مجازی نیست حرام است.
حال من میام سوالی را مطرح می کنم از یک بعد دیگرش:
آغاز چت کردن ما با سلام کردن است . در روایات زیادی در باره ی ثواب سلام کردن آمده است.و در یکی از احادیث آمده است که : سلام کردن 70 ثواب دارد که 69 تای آن برای فرد سلام کننده و 1 ثواب دیگر برای پاسخ دهنده است.
اما سوال: اگر شوخی با نامحرم در فضای مجازی گناه محسوب می شود آیا سلام کردن چه به زن و چه به مرد در فضای مجازی نیز ثواب دارد؟

قابل ذکر است که من قبول دارم که شوخی با نامحرم چه در فضای مجازی و چه طبیعی گناه است .
فقط این سوال است و کتمان هیچ چیزی نیست.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

سؤال:
آیا جواب سلام در فضای مجازی ثواب دارد؟

پاسخ:

طبق اطلاق ادله، سلام کردن چه با زبان و چه با کتابت، برای نفر اول، 69 ثواب و برای جواب‌دهنده، یک ثواب خواهد داشت و فرقی بین فضای مجازی و غیره ندارد.

به فضل الهی، از سلام‌کنندگان واقعی و اولی باشید.

سلام استاد بصیر
در مورد جواب سلام چی؟ آیا واجبه؟
گاهی اوقات پیش میاد یکی توی یک پست یا پیام خصوصی یا پیامک یا ... سلام می کنه ولی امکان جواب سلام دادن به هر دلیلی مقدور نیست. در این صورت چه حکمی داره؟

سلام
ممنون از پاسختان آقای بصیر موفق و موید باشید

felfely;378006 نوشت:
در مورد جواب سلام چی؟ آیا واجبه؟
گاهی اوقات پیش میاد یکی توی یک پست یا پیام خصوصی یا پیامک یا ... سلام می کنه ولی امکان جواب سلام دادن به هر دلیلی مقدور نیست. در این صورت چه حکمی داره؟

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
پاسخ به سلام کتبی واجب نیست؛ هرچند مستحب است؛
لیکن بنابر قول به وجوب جواب نامه، پاسخگویى به سلام مندرج در آن نیز واجب خواهد بود.

بصیر;378017 نوشت:
باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
پاسخ به سلام کتبی واجب نیست؛ هرچند مستحب است؛
لیکن بنابر قول به وجوب جواب نامه، پاسخگویى به سلام مندرج در آن نیز واجب خواهد بود.

سلام.
الان جواب سلام دادن به سلام شما بر من واجب شده بود؟
خط سومی رو که نوشتید متوجه نشدم.
با تشکر

felfely;378032 نوشت:
خط سومی رو که نوشتید متوجه نشدم.

منظور این است که اگر واجب است که شما جواب درخواست مرا بدهید، آن وقت جواب سلام هم واجب می شود. چون در این جا لازم نیست که جوابگوی بنده باشید، از این رو سلام کردنِ شما، امری مستحب خواهد بود.

گاهی طرف اس میده میگه سلام!
اگه آدم بخواد ج بده هزینه مصرف میشه
بازم واجبه؟!

user;383478 نوشت:
گاهی طرف اس میده میگه سلام!
اگه آدم بخواد ج بده هزینه مصرف میشه
بازم واجبه؟!

باسلام
جواب سلامِ نامه ای، مستحب است.
در ضمن می توانید به پست زیر مراجعه بفرمایید تا با جزئیات مطلب، آشنا شوید.
http://www.askdin.com/thread21632.html#post256287

چیزی که من متوجه شدم
مثلا اگه تو پست یکی سلام کنه و چیزی بگه(مثلا سوال بپرسه)
شما بخوای به اون پست جواب بدی(مثلا جواب سوالشو بدی)
جواب سلامش واجبه

ولی اگه نخواید جواب بدید جواب سلامش مستحبه(یعنی اینکه اگه پستش رو خوندین جواب سلامش مستحبه)
از جایی که اگه بخوای تو پستت که جوابشون باشه فقط بنویسی سلام که جواب سلام مستحبی رو داده باشی پست شما اسپم به حساب میاد و شما بن میشید پس بهتره جواب ندید اصلا):khandeh!:

MEHDI!;399664 نوشت:
چیزی که من متوجه شدم
مثلا اگه تو پست یکی سلام کنه و چیزی بگه(مثلا سوال بپرسه)
شما بخوای به اون پست جواب بدی(مثلا جواب سوالشو بدی)
جواب سلامش واجبه

ولی اگه نخواید جواب بدید جواب سلامش مستحبه(یعنی اینکه اگه پستش رو خوندین جواب سلامش مستحبه)
از جایی که اگه بخوای تو پستت که جوابشون باشه فقط بنویسی سلام که جواب سلام مستحبی رو داده باشی پست شما اسپم به حساب میاد و شما بن میشید پس بهتره جواب ندید اصلا)

باسلام
قبلا هم ذکر شد که در پست
مطالبی در این باره ذکر شده است که می توانید به تفصیل مراجعه فرمایید.

سوال:
آغاز چت کردن ما با سلام کردن است . در روایات زیادی در باره ی ثواب سلام کردن آمده است.و در یکی از احادیث آمده است که : سلام کردن 70 ثواب دارد که 69 تای آن برای فرد سلام کننده و 1 ثواب دیگر برای پاسخ دهنده است.
اما سوال: اگر شوخی با نامحرم در فضای مجازی گناه محسوب می شود آیا سلام کردن چه به زن و چه به مرد در فضای مجازی نیز ثواب دارد؟

جواب
طبق اطلاق ادله، سلام کردن چه با زبان و چه با کتابت، برای نفر اول 69 ثواب و برای جواب دهنده، یک ثواب خواهد داشت و فرقی بین فضای مجازی و غیره ندارد. جواب سلام چه به زن و چه به مرد، واجب است.
همچنین پاسخ به سلام کتبی واجب نیست؛ هرچند مستحب است؛
لیکن بنابر قول افرادی که به وجوب جواب نامه فتوا داده اند، پاسخگویى به سلام مندرج در آن نیز واجب خواهد بود.
این لینک هم می تواند جزئیات را پاسخگو باشد:

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

2. آيت الله خامنه اي ،‌استفتائات سايت معظم له به آدرس:‌
http://www.leader.ir/tree/view.php?p...n8993&catid=49
استفتاء‌ از دفتر معظم له در قم

موضوع قفل شده است