من چقدر باید فطریه بدم؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
من چقدر باید فطریه بدم؟

سلام و خسته نباشید

ببخشید ما خارج از کشور زندگی میکنیم و طبق اعلام مرکز اسلامی ایرانی اینجا فطریه ی هر نفر 7.5 یورو اعلام شده.
این در حالی هست که ما قوت غالبمون برنج هست و برنج کیلویی 1.6 یورو هست (برنجی که ما همیشه استفاده می کنیم). میخواستم بدونم من کدوم مبلغ رو باید پرداخت کنم؟
این رو هم بگم که هزینه ی نفری 7.5 یورو واقعا برای خانواده ی ما زیاد هست و ما هرگز هزینه ی غذامون بیشتر از 4 یورو نمیشه (برای دو نفر).
ممنون میشم اگه به من بگین اصل فطریه برای سیر کردن چند نفر هست؟ و اینکه ما الان باید مبلغ رو بر اساس اعلام شده بپردازیم یا بر اساس زندگی معمولی خودمون؟

مرجع تقلید: آیت الله مکارم و آیت الله سیستانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اسراء

بنده ی خدا!;377508 نوشت:
سلام و خسته نباشید

ببخشید ما خارج از کشور زندگی میکنیم و طبق اعلام مرکز اسلامی ایرانی اینجا فطریه ی هر نفر 7.5 یورو اعلام شده.
این در حالی هست که ما قوت غالبمون برنج هست و برنج کیلویی 1.6 یورو هست (برنجی که ما همیشه استفاده می کنیم). میخواستم بدونم من کدوم مبلغ رو باید پرداخت کنم؟
این رو هم بگم که هزینه ی نفری 7.5 یورو واقعا برای خانواده ی ما زیاد هست و ما هرگز هزینه ی غذامون بیشتر از 4 یورو نمیشه (برای دو نفر).
ممنون میشم اگه به من بگین اصل فطریه برای سیر کردن چند نفر هست؟ و اینکه ما الان باید مبلغ رو بر اساس اعلام شده بپردازیم یا بر اساس زندگی معمولی خودمون؟

مرجع تقلید: آیت الله مکارم و آیت الله سیستانی

مقدار فطریه برای هر نفر یک صاع که برابر 3کیلوگرم است می باشد ، بنابر این اگر برنچ کیلویی 1.6یورو باشد فطریه 4.8 یورو میشود .پس اگر این مقدار بپردازید بوظیفه عمل نموده اید ولی مقدار اعلام شده که بیشتر از این مبلغ است شاید بر اساس نوعهای دیگر برنج است یا مقداربیشتر اعلام کرده اند برای احتیاط .

با عرض سلام و تبریک و تهنیت به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر
جناب اسراء کسی که در تشخیص مقدار مصرفی از برنج و گندم مونده وظیفش چیه؟!
مثلا خود ما نمیدونیم مصرف برنجمون بیشتر بوده یا گندم!!! الان وظیفمون چی میشه؟:Gig:

باغ بهشت;378062 نوشت:
با عرض سلام و تبریک و تهنیت به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر
جناب اسراء کسی که در تشخیص مقدار مصرفی از برنج و گندم مونده وظیفش چیه؟!
مثلا خود ما نمیدونیم مصرف برنجمون بیشتر بوده یا گندم!!! الان وظیفمون چی میشه؟:Gig:

[=Noor_Lotus]مكارم[=Noor_Lotus]: مسأله 1720 در زكات فطره خوراك شخصى خود انسان ملاك نيست، بلكه خوراك معمولى اهل شهر و يا محلّ ملاك است، بنا بر اين كسى كه هميشه برنج مى‌خورد مى‌تواند زكات فطره را از گندم بدهد.

اسراء;378798 نوشت:
مكارم:

سلام
نظر آیت الله سیستانی در این زمینه چیست؟باتشکر

باغ بهشت;379146 نوشت:
سلام
نظر آیت الله سیستانی در این زمینه چیست؟باتشکر

قوت غالب مستحب است و دادن همان صاع گندم یا جو واجب می باشد اما طبق نظر آیت الله سیستانی اگر مکلف در محلی باشد که مثلا اصلا گندم و جو مصرف ندارند (که بعید است) احتیاط لازم است از چیزی که مصرف دارند مثل برنج زکات فطره را محاسبه کنند.

در مورد سؤال هم چون به این صورت نیست با اینکه قوت غالبش برنج است اما محاسبه برنج واجب نیست .

همیشه موفق و سلامت باشید

موضوع قفل شده است