جمع بندی من با خواندن احکام اسلام از زن بودنم خجالت میکشم!

تب‌های اولیه

107 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
من با خواندن احکام اسلام از زن بودنم خجالت میکشم!

چرا اسلام چنین احکامی در مورد زنان داره؟چرا زنان از نظر اسلام همیشه در حاشیه اند؟چرا اعمال بزرگی مثل جهاد فقط مال مردهاست؟میونم تو حدیثی هست که همین کار خانه جهاد زن است ولی تاثیر اون کجا و این کجا؟ثواب اون کجا و این کجا؟ثواب یه شهید تو جبهه کجا و زنی که کار خانه میکنه کجا؟اصا قابل قیاس است؟!
چرا تنها وظیفه زن در فقه تامین نیاز جنسی مرد است؟این توهین نیست؟از اون طرف میگیم حجاب برای حفظ کرامت زن استو...بعد اینجا اینجوری...!؟خوب اینکه همون شد!فقط محدود تر!به هر حال زن شده وسیله ای برای استفاده مرد!حالا اسلام اینو محدود کرده به یک نفر!اینو میگم واسه اینکه تاکیید اسلام روی این حکمه!اگه اینطور نبود این برداشتم نمیکردم!....

کارای اجرای و کرهای تاثیرگذار در جامعه مال مردهاست و زن خوب زنی است که تو خونه بشینه کار به کار چیزی نداشته باشه!چرا؟چرا زنی که بخواد تو جامعه مفید باشه و یه ذره احساس کنه ادمه!!!کر غلطی انجام داده؟
اینجوری که از احکام سلام بر میاد زن فقط یه دلیل داشته واسه خلقت!اونم این که نسل منقرض نشه!!همین!چون زن با این احکام به درد تربیت بچه هم نمیخوره!چرا؟چون وقت طلاق تا وقتی بچه به شیر مادرش احتیاج داره میشه پیش اون بمونه و الا بچه مال مرد است!چرا اسلام به این به عنوان یه حق نگا نمیکنه و به عنوان یه وظیفه نگا میکنه!؟چرا زن حق نداره با وجود اون همه سختیی که برای به دنیا امدن بچه تحمل کرده و این علاقه ای که خدا تو وجودش گذاشته خودش از بچه اش نگه داری کنه؟

تو قرانم مدام طوری صحبت کرده که زنها مجودات ضعیفی اند و.... و مردها مسئولند و صاحب اختیارشون!چرا؟مگه این همه زن نیست تو جامعه الان که از پس خودش بر میاد؟من خیلی ها رو میشناسم که خرج خوانوادشونو در میارن و عرضه اشون تو چرخوندن زندگیشون از مردهاشون خیلی بیشتره!

یا در مورد عواطف!
مدام عواطف زنها مزمت شده که نمیذاره به تشخیص عقلشون عمل کنن!باشه قبول زنها احساساتی ترن(تازه همه زنام اینطوری نیستن) ولی مگه مردا ضعف ندارن؟مگه شهوت و غضب تو مردا خیلی خیلی بیشتر از زنها نیست؟که باعث شده همه جنگها جنایتهای بزرگ که تو تاریخ میبینیم گردن مردا باشه انقدر از گناه زنها گفته شده؟!چرا اصلا چنین چیزی تو مردا مزمت نشده تازه تو احکام با چهار تا زن و صیغه و تمکین زنو...کلی هم بهش بها دادن بعد عواطف زنها...!
اگرم در مورد جنگهای بزرگ تاریخ که گفتم گردن مردهاس میخواین بگین بعضیاشم زنا راه انداختن اونم به خاطر همین شهوت و غضب خود مرداس که حالا یه زنی مثلا اومده جملو را انداخته مردا به خطر منافع خودشون افتادن دنبالش و به حرفش گوش کردن و الا لشکر جنگ جمل که لشکر نها نبود!مرد بودن همشون!گرچه این جور چیزام نادر است تو تاریخ!

من با اینا خجالت میکشم از اینکه زنم!
دیگه چجوری باید به یکی بگن بی ارزشی و به درد نمیخوری؟!
حالا من از احادیث چیزی نگفتم ولی اخه...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

mona690;376954 نوشت:
چرا اسلام چنین احکامی در مورد زنان داره؟چرا زنان از نظر اسلام همیشه در حاشیه اند؟چرا اعمال بزرگی مثل جهاد فقط مال مردهاست؟میونم تو حدیثی هست که همین کار خانه جهاد زن است ولی تاثیر اون کجا و این کجا؟ثواب اون کجا و این کجا؟ثواب یه شهید تو جبهه کجا و زنی که کار خانه میکنه کجا؟اصا قابل قیاس است؟!

با سلام
خواهر گرامی شما تصور نمی کنید که نحوه دید ما اشکال دارد نه احکام اسلام ، از دید اسلام حقیقت انسان به جنبه روحی اوست نه جنبه جسمی وخصوصیات جسمی ، اصل روح است وجسم فرع بر آن است. وراه رشد روحی وتعالی انسانی برا ی همه از مرد وزن یکسان است . خداوند وقتی صحبت از نعمتها وابزار رشد انسانی می کند کلمه انسان وناس را ذکر می کند وفرق بین مرد وزن بیان نمی کند.
انا هدیناه السبیل اما شاکرا واما کفورا( سوره دهر) لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم (تین) لقد خلقنا الانسان فی سلالة من طین، ثم جعلناه نطفة ...ثم خلقنا النطفة علقة....ثمّ انشاناه خلا آخر فتبارک الله احسن الخالقین( مومنون) این خلقت دومی که خداوند به خاطر آنرا برخود آفرین می گوید روح انسان است که مدار هدایت انسان می باشد ودر جای دیگر می فرماید: ونفخت فیه من روحی
در این جنبه ها که اصل خلقت انسان است خداوند تفاوتی بین زن ومرد بیان نکرده است واین راه تعالی برای همه باز است. اما در حالات جسمی زنها ومردها تفاوتهایی دارند که متناسب با آنها می توانند رشد کنند وانسانهایی مانند فاطمه زهرا(س) که بعد پدروشوهرش افضل انسانها است تربیت شوند ویا در عصر ما انسانهایی مانند بانو امین اصفهانی که خود عارف واهل کرامت بود وبه درجه اجتهاد رسیده بود وخصوصیات زنانگی مانند پیشرفت معنوی او نبود. اما در همین انقلاب خود مادرانی داشتیم که چهار فرزند خود را در راه انقلاب بخشید آیا مادراین شهیدان اجرش کمتر از آنها ست به یقین اجرش بیشتر از آنهاست وکدام مرد می تواند چنین ثوابی وسعادتی به دست آورد.اگر مردان می توانند در کارهایی شرکت کنند که زنها نمی توانند در عوض زنها نیز توانهایی دارند که مردان ندارند ومردها باید حسرت عاطفه ومقام مادری را بخورند که هیچوقت توان به دست آوردن آنرا ندارد مقام مادری از نظر دین چنان جایگاهی دارد که هیچ مقامی را نمی توان همسان آن قرار داد. وپیامبر بزرگوار اسلام می فرماید: بهشت زیر پای مادران است.

mona690;376954 نوشت:
کارای اجرای و کرهای تاثیرگذار در جامعه مال مردهاست و زن خوب زنی است که تو خونه بشینه کار به کار چیزی نداشته باشه!چرا؟چرا زنی که بخواد تو جامعه مفید باشه و یه ذره احساس کنه ادمه!!!کر غلطی انجام داده؟ اینجوری که از احکام سلام بر میاد زن فقط یه دلیل داشته واسه خلقت!اونم این که نسل منقرض نشه!!همین!چون زن با این احکام به درد تربیت بچه هم نمیخوره!چرا؟چون وقت طلاق تا وقتی بچه به شیر مادرش احتیاج داره میشه پیش اون بمونه و الا بچه مال مرد است!چرا اسلام به این به عنوان یه حق نگا نمیکنه و به عنوان یه وظیفه نگا میکنه!؟چرا زن حق نداره با وجود اون همه سختیی که برای به دنیا امدن بچه تحمل کرده و این علاقه ای که خدا تو وجودش گذاشته خودش از بچه اش نگه داری کنه؟

تنها جرم اسلام این است که نخواسته زنها به خاطر روحیات عاطفی که دارند واین جزء نعمتهای بزرگ الهی بر آنهاست که مردها محرومند زیاد درگیر کارهای فرسایشی ونابود کننده روحیه ها شوند وخواسته زنها در خانه خانمی کنند واداره خانه را به عهده گیرند وثمره آن تربیت فرزندانی مانند امثال: شهید چمران، حسین فهمیده، خرازی، کاظمی، بهنام محمدی وهزاران تن امثال این بزرگان شود که هرکدام به تنهایی برای یک کشور وملت افتخار وغرور آفرین است ومردان از تربیت چنین انسانهای بزرگی عاجز وناتوانند.
شما بفرمایید اگر قرار بود زن ومرد هر دو پا به پای هم کارکنند،جهادکنند چه کسی می خواست این جهادگران را تربیت کند واصلا دیگر چیزی به نام جهاد وجود داشت؟ شما فکر نمی کنید یکی از عوامل رشد ظواهر بی دینی ، معتاد ودهها بیماری روحی و ناهنجاریهای اجتماعی اشتغال زنان ما به کارهای مردانه، وحضور بیش از اندازه در بیرون خانه وعدم حوصله لازم برای تربیت انسانهای متدین و مفید به حال جامعه است؟
کاری که اسلام کرده است زن ومرد را مکمل هم قرار داده تا در کنار هم با تقسیم وظایف متناسب با روحیات خود رشد وتعالی یابند.

mona690;376954 نوشت:
تو قرانم مدام طوری صحبت کرده که زنها مجودات ضعیفی اند و.... و مردها مسئولند و صاحب اختیارشون!چرا؟مگه این همه زن نیست تو جامعه الان که از پس خودش بر میاد؟من خیلی ها رو میشناسم که خرج خوانوادشونو در میارن و عرضه اشون تو چرخوندن زندگیشون از مردهاشون خیلی بیشتره!

خداوند که فرموده : خلق الانسان ضعیفا(نساء/28) انسان ضعیف آفریده شده است. در کجای قرآن آمده که زن ضعیف است که البته اگر هم باشد مرد را نیز ضعیف معرفی کرده است.
اگر خداوند مسئولیت خانه را به مرد داده مگر مسئولیت پذیرفتن کار آسانی است که ما بحث کنیم به زنها نسپرده؟ برداشتن بار از دوش زن به معنای تحقیر اوست ؟ودر عین حال قرار دادن نقشی برای زن که در سایه آن می تواند ثواب دهها مرد را به دست آورد شما در سوره آل عمران ببینید خداوند با چه عظمت وصفاتی از حضرت مریم یاد کرده است به طوری که سوره ای به نام اوست. زنان از دید اسلامی آنقدر با ارزش هستند که در قرآن سوره ای به نام آنهاست یعنی سوره نساء ویا سوره ای مثل سوره نور که اکثر بحثش در مورد زنان است تا مسیر رظد وتالی برای یک زن را نشان دهد وزن بازیچه ای در دست مرد نباشد آنطور که امروز در جامعه غربی وجود دارد. در غربی که همه این گفته های شما وجود دارد آیا زنها ارج وقربی دارند؟ مگر زنان غربی بازیچه ووسیله ای برای ارضای شهوت زنان در غرب نیستند ودر عین حال مردان مسئولتی در قبال آنها ندارند. شما حالات بعضی از بازیگران هالیوود را بخوانید که بهترین شرایط فعالیت هنری واجتماعی را دارند ولی از اینکه وسیله ای برای ارضای شهوت مردان وحضور در کنار مردان مختلف هستند پشیمان وناراحت می باشند.
آیا حضرت زهرا(س) وزینب فعالیت اجتماعی نداشتند، کاری که حضرت زینب در رساندن پیام عاشورا وسرنگونی یزید وامثال او داشت کدام مرد می توانست انجام دهد ویا دفاع مادرش از ولایت در دوره ای که اکثر مردان بر خلاف وصیت پیامبر (ص) از حق روی گردانده وبه سمت باطل کشیده شده بودند.

mona690;376954 نوشت:
چرا تنها وظیفه زن در فقه تامین نیاز جنسی مرد است؟این توهین نیست؟از اون طرف میگیم حجاب برای حفظ کرامت زن استو...بعد اینجا اینجوری...!؟خوب اینکه همون شد!فقط محدود تر!به هر حال زن شده وسیله ای برای استفاده مرد!حالا اسلام اینو محدود کرده به یک نفر!اینو میگم واسه اینکه تاکیید اسلام روی این حکمه!اگه اینطور نبود این برداشتم نمیکردم!....

کارای اجرای و کرهای تاثیرگذار در جامعه مال مردهاست و زن خوب زنی است که تو خونه بشینه کار به کار چیزی نداشته باشه!چرا؟چرا زنی که بخواد تو جامعه مفید باشه و یه ذره احساس کنه ادمه!!!کر غلطی انجام داده؟
اینجوری که از احکام سلام بر میاد زن فقط یه دلیل داشته واسه خلقت!اونم این که نسل منقرض نشه!!همین!چون زن با این احکام به درد تربیت بچه هم نمیخوره!چرا؟چون وقت طلاق تا وقتی بچه به شیر مادرش احتیاج داره میشه پیش اون بمونه و الا بچه مال مرد است!چرا اسلام به این به عنوان یه حق نگا نمیکنه و به عنوان یه وظیفه نگا میکنه!؟چرا زن حق نداره با وجود اون همه سختیی که برای به دنیا امدن بچه تحمل کرده و این علاقه ای که خدا تو وجودش گذاشته خودش از بچه اش نگه داری کنه؟

یا در مورد عواطف!
مدام عواطف زنها مزمت شده که نمیذاره به تشخیص عقلشون عمل کنن!باشه قبول زنها احساساتی ترن(تازه همه زنام اینطوری نیستن) ولی مگه مردا ضعف ندارن؟مگه شهوت و غضب تو مردا خیلی خیلی بیشتر از زنها نیست؟که باعث شده همه جنگها جنایتهای بزرگ که تو تاریخ میبینیم گردن مردا باشه انقدر از گناه زنها گفته شده؟!چرا اصلا چنین چیزی تو مردا مزمت نشده تازه تو احکام با چهار تا زن و صیغه و تمکین زنو...کلی هم بهش بها دادن بعد عواطف زنها...!
اگرم در مورد جنگهای بزرگ تاریخ که گفتم گردن مردهاس میخواین بگین بعضیاشم زنا راه انداختن اونم به خاطر همین شهوت و غضب خود مرداس که حالا یه زنی مثلا اومده جملو را انداخته مردا به خطر منافع خودشون افتادن دنبالش و به حرفش گوش کردن و الا لشکر جنگ جمل که لشکر نها نبود!مرد بودن همشون!گرچه این جور چیزام نادر است تو تاریخ!

سلام بر شما.

به نظر من این برداشت شخصی شما از اسلام هست.

مثلا من چنین برداشتی ندارم.

یکی از نزدیکان من هم(زن) چنین برداشتی داشت ولی با صحبت هایی که داشتیم و کتاب هایی که بهش معرفی کردم نظرش عوض شد.

مثلا میدونستید زن ها هم تو جهاد شرکت می کنند؟ در کتاب های زیادی موجوده که زنان و دختران در جهاد شرکت می کردند.

فکر میکنم الان بخش بزرگی از سوالاتتون جواب داده شد.

با مطالعه ی بیشتر باقی سوالاتتون هم جواب داده میشه.

مثلا من کتاب های مرتضی مطهری رو پیشنهاد میکنم.

موفق باشید.

سلام
ببینید یک مسئله رو اول بگم
بیشتر این سوالات و اشکالات در ذهن من با خواندن مطالب همین سایت ایجاد شد.برای نمونه من چند مورد از مطالبی رو که در تاپیکهای دیگه خواندم اسپم میزنم شما انهارو بگذارید به حساب جوابهای خود من به پستهاتون

کریم;378269 نوشت:
با سلام
خواهر گرامی شما تصور نمی کنید که نحوه دید ما اشکال دارد نه احکام اسلام ، از دید اسلام حقیقت انسان به جنبه روحی اوست نه جنبه جسمی وخصوصیات جسمی ، اصل روح است وجسم فرع بر آن است. وراه رشد روحی وتعالی انسانی برا ی همه از مرد وزن یکسان است . خداوند وقتی صحبت از نعمتها وابزار رشد انسانی می کند کلمه انسان وناس را ذکر می کند وفرق بین مرد وزن بیان نمی کند.
انا هدیناه السبیل اما شاکرا واما کفورا( سوره دهر) لقد خلقنا الانسان فی احسن تقویم (تین) لقد خلقنا الانسان فی سلالة من طین، ثم جعلناه نطفة ...ثم خلقنا النطفة علقة....ثمّ انشاناه خلا آخر فتبارک الله احسن الخالقین( مومنون) این خلقت دومی که خداوند به خاطر آنرا برخود آفرین می گوید روح انسان است که مدار هدایت انسان می باشد ودر جای دیگر می فرماید: ونفخت فیه من روحی
ask;370883 نوشت:
روح جسمانية الحدوث و روحانية البقاء است اولين بيان كننده اين ديدگاه ملاصدرا است كه بر اساس حركت جوهرى و تأييد گرفتن از آياتى چند از كلام الله مجيد، معتقد است روح بر اثرتكامل جوهرى ماده پديد مى‏آيد؛ يعنى، وقتى ماده در بستر تكاملى خود قرار گيرد به جايى مى‏رسد كه تمام چارچوب‏هاى مادى را مى‏شكند و وارد مرحله و مرتبه وجودى بالاترى؛ يعنى، «عالم مجردات» مى‏شود.
اما اين كه در صورت مجرد بودن روح، چطور مى‏شود يك چيز مثل انسان در عين حال كه مادى است مجرد هم باشد؟ در پاسخ گفتنى است كه منظور از مجرد بودن روح، تجرد محض نيست؛ زيرا مجردات داراى مراتبى است. روح و عقل آدمى نيز مجردى هستند كه تعلق به ماده دارند و در اثر رشد و حركت ماده به وجود آمده‏اند (مثلاً جنين در اثر رشد و حركت در رحم مادر، داراى روح و حيات بشرى مى‏گردد و روح وى به طور كلى بى‏ربط از ماده نيست).
فلاسفه قائلند كه بعد از مرگ نيز روح، مجرد محض نمى‏گردد و بقاى تجردى آن در ضمن تعلق به ماده و جسم برزخى است؛ برخلاف وجود خداوند كه يك مجرد محض است.

پس این مغلطه ای بیش نیست که روح انسان مجرد است از مرد یا زن بودن چون روح انسان مجرد محض نیست.روح انسان از جسم مجرد نیست و همراه به جسم وابسته است حتی در عالم برزخ که به جسم مثالی وابسته است و این جسم یا مرد است و یا زن.

ask;370925 نوشت:
دید شما از روح اشتباه است اگر روح را مجرد محض بدانیم حرف شما صحیح است و نه مرد است و نه زن که روح مجرد محض نیست.
روح فی نفسه متعلق به ماده است که آن ماده یا مونث است یا مذکر و اصلا روح بدون بدن و ماده وجود ندارد که شما بگویید فی نفسه مرد و زن نیست(چون گوهر وجودی متعلق به جسم است).اصلا روحی که متعلق به بدن مرد است نمی تواند در بدن زن همان روح باشد چون روح بر اساس حرکت جوهری ماده به وجود می آید (که ماده یا مذکر است یا مونث)
یعنی روح مرد و زن دارد.چرا؟ چون روح مجرد محض نیست و شما باید روح متعلق به ماده(که یا مذکر یا مونث است باشد) را در نظر بگیری وقتی می گوییم روح اگر روح را مجرد محض فرض کنی بعد بگویی نه مرد است نه زن اشتباه کرده ای چون از اول راه فرض اشتباه است(فرض اشتباه: تجرد محض)

در مورد تعالی انسان و مثالی که زدید:

کریم;378269 نوشت:
در این جنبه ها که اصل خلقت انسان است خداوند تفاوتی بین زن ومرد بیان نکرده است واین راه تعالی برای همه باز است. اما در حالات جسمی زنها ومردها تفاوتهایی دارند که متناسب با آنها می توانند رشد کنند وانسانهایی مانند فاطمه زهرا(س) که بعد پدروشوهرش افضل انسانها است تربیت شوند

خیر البریه;310462 نوشت:
اگر سیر بحث را دنبال کنید گفتیم که طبق آیات وروایات در مورد 4 زن نص وارد شده که علت کمال ایمانشان همان عدم حیض ایشان بود و علت کمال عقلشان هم وجود نصوصی مانند آیه تطهیر و آیاتی که در فضیلت حضرات آسیه ومریم و فاطمه اما در مورد حضرت خدیجه وآسیه گفتیم که هرچند نصی بر عدم حیض این دونفر ندیده ایم اما این دلیل نمیشود که ایشان حیض میشدند شاید نمیشدند وگرنه استثنای این 4 زن دلیلی نداشت .

بزبان ساده تر چون خدای متعال این 4 زن را مستثنا کرده ودر احادیث نیز علت نقصان دینشان ، حیض ایشان ذکر شده و بعلت وجود نصوصی بر عدم حیض این دو نفر میتوان در باره دو نفر دیگر هم حکم بر عدم حیضشان کرد و این امر در مورد بعضی زنان شایع است که اصلا حیض نمیشوند .

اما در مورد کمال عقلشان چون نص داریم از آیات وروایات پس مشکل حل است .

خیر البریه;303073 نوشت:
مرحوم کلینی رحمه الله در اصول کافی بابی تحت عنوان کمبودن تعداد زنان صالح باز کرده واحادیثی صحیح اورده که قبلا معنی کردیم :

باب في قلة الصلاح في النساء
(10217) - 1 - عدة من أصحابنا، عن أحمد بن محمد بن خالد، عن أبيه، عن محمد بن سنان، عن
عمروبن مسلم، عن الثمالي، عن أبي جعفر (ع) قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله: الناجي من الرجال قليل ومن النساء أقل وأقل، قيل: ولم يا رسول الله؟ قال: لانهن كافرات الغضب مؤمنات الرضا.
(100218) - 2 - عنه، عن محمد بن علي، عن محمد بن الفضيل، عن سعدبن أبي عمر (و) الجلاب، عن أبي عبدالله (ع) أنه قال لامرأة سعد: هنيئا لك يا خنساء فلولم يعطلك الله شيئا إلا ابنتك ام الحسين لقد أعطاك الله خيرا كثيرا إنما مثل المرأة الصالحة في النساء كمثل الغراب الاعصم في الغربان وهو الابيض إحدى الرجلين.
(10219) - 3 - علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن ابن أبي عمير، عن حفص بن البختري، عن أبي عبدالله (ع) قال: مثل المرأة المؤمنة مثل الشامة في الثور الاسود.
(10220) - 4 - أحمد بن محمد العاصمي، عن علي بن الحسن بن فضال، عن علي بن أسباط عن عمه يعقوب بن سالم، عن محمد بن مسلم، عن أبي جعفر (ع) قال: قال رسول الله صلى الله عليه وآله: إنما مثل المرأة الصالحة الغراب الاعصم الذي لا يكاد يقدر عليه، قيل: وما الغراب الاعصم الذي لايكاد يقدر عليه؟ قال: الابيض إحدى رجليه.
(10221) - 5 - محمد بن يحيى، عن أحمد بن محمد بن عيسى، عن ابن محبوب، عن ابن سنان، عن بعض أصحابه، عن أبى جعفر (ع) قال رسول الله صلى الله عليه وآله: مالابليس جند أعظم من النساء والغضب.

خیر البریه;302466 نوشت:
خدمت هدی محترم عرض کنم که من متوجه مقصود شما نشدم ! در احادیثی که از پیامبر (ص) و وصیش امام علی (ع) نقل شده علت نقصان ایمان زنان را عادت ماهیانه وعلت نقصان عقل ایشان ، نصف مرد بودن شهادت ایشان دانسته اند .پس اگر زنی حیض نشود ایمانش کامل است و اگر شهادتش برابر شهادت یک مرد حساب گردد عقلش کامل باشد . قبلا گفتیم که روایاتی در مورد عدم حیض دو زن از 4 زن کامل داریم اما در مورد کمال گواهی ایشان هم نصوصی وارد است مثلا در مورد حضرت زهرا (س) آیه تطهیر و در مورد حضرت مریم وآسیه نیز آیات اصطفاء و امثال دلیل ما هستند ودر مورد هر 4 زن اخباری هم وارد شده که مجموعا حساب این 4 زن را جدا میکند
خیر البریه;301328 نوشت:
بهمان دلیل که روایت ایشان را مستثنا کرد . البته باید توجه داشت که همه ابعاد قضیه بر ما روشن نیست مثل جنبه عصمت 14 معصوم در عین بشر بودن ایشان؛ که به چه علت و چرا فقط این 4 زن مستثنا هستند . مثلا در مورد دو زن روایت شده که از نظر جسمی نیز با سایر زنان تفاوت داشته اند اما آن دو زن دیگر چه ؟

سئل رسول الله (صلى الله عليه وآله) ما البتول ؟ قال:
التي لم تر حمرة قط ولم تحض فإن الحيض مكروه في بنات الانبياء وقال (عليه السلام):
لعائشة يا حميرا إن فاطمة ليست كنساء الادميين لا تعتل كما تعتلن.

أبو عبد الله
قال: حرم الله النساء على علي ما دامت فاطمة حية لانها طاهرة لا تحيض وقال عبيد
الهروي في الغريبين سميت مريم بتولا لانها بتلت عن الرجال وسميت فاطمة بتولا لانها
بتلت عن النظير.

البحار - عن مصباح الانوار - لبعض الاصحاب، عن امير المؤمنين (عليه السلام)، ان النبي (صلى الله عليه وآله) سئل ما البتول ؟ فانا سمعناك يا رسول الله تقول: ان مريم بتول وان فاطمة (عليها السلام) بتول، فقال (صلى الله عليه وآله): " البتول التي لم تر حمرة، اي لم تحض، فانه مكروه في بنات الانبياء ".
وان بنات الانبياء لا تحيض .

ويقال إنما سميت فاطمة لانها فطمت عن الطمث.

بیان : ((البتل )) به معنى قطع است یعنى فاطمه به دلیل عدم مشاهده حیض با زنان خود متفاوت است . و در ((النهایة )) آمده است :
زنى را بتول مى گویند که از مردان منقطع گردیده شهوتى نسبت به آنان نداشته باشند، و مریم و فاطمه را از آن جهت بتول گفته اند که از جهت فضل و دین و حسب غیر از زنان زمان خود بودند، و گفته شده آنها را بتول گفته اند به دلیل اینکه ایشان از دنیا قطع علاقه نموده متوجه خداوند تعالى گردیده اند:
و مثل این سخن را فیروزآبادى نیز در کتابش آورده است

کریم;378269 نوشت:
اما در همین انقلاب خود مادرانی داشتیم که چهار فرزند خود را در راه انقلاب بخشید آیا مادراین شهیدان اجرش کمتر از آنها ست به یقین اجرش بیشتر از آنهاست وکدام مرد می تواند چنین ثوابی وسعادتی به دست آورد.اگر مردان می توانند در کارهایی شرکت کنند که زنها نمی توانند در عوض زنها نیز توانهایی دارند که مردان ندارند ومردها باید حسرت عاطفه ومقام مادری را بخورند که هیچوقت توان به دست آوردن آنرا ندارد مقام مادری از نظر دین چنان جایگاهی دارد که هیچ مقامی را نمی توان همسان آن قرار داد. وپیامبر بزرگوار اسلام می فرماید: بهشت زیر پای مادران است.

درست است این مادران رنج زیادی تحمل کردند ولی باز هم ثواب یک شهید رو نمیبرند شهید که گفته میشه وجه الله رو میبینه و بالاترین درجات رو دارد و با بعضی از اولیا محشور میشه و در هنگام مرگ همه ی گناهانش(غیر حق الناس)امرزیده میشه و.....کدام یکی از اینها در مورد یک مادر هست؟!اصلا این مقامات و پاداششها قابل قیاسند؟!از طرف دیگه:

محسن صالحی;370612 نوشت:
این نکته لازم به ذکر است که معنای "درجه"یا "درجات" در آیاتی که مربوط به جهاد در راه خدای متعال است با آیاتیکه که در باره حقوق مردان و زنان نسبت به یکدگر بحث می کند، متفاوت است.
درآیات جهاد که جای بحث ندارد، "درجه" به معنای منزلت و مقام و جایگاهبلندی است که افراد رزمنده و مدافع دین در برابر اشخاص بی تفاوت یا گاهی منافق دارندکه اشخاص مجاهد به طور حتم نزد خدای متعال دارای درجات عالیه اند و افرادی که بههر بهانه ای از حضور در میدان جهاد و مبارزه با باطل سر باز می زنند با مجاهدانقابل قیاس نخواهند بود.
واما در باره آیه 228 سوره بقره، که جای بحث دارد"درجه" از بار معناییخاصی برخوردار است که می بایست با رجوع به تفاسیر معتبر به واکاوی آن پرداخت:
به همین جهت به بیان دو تفسیر بسنده میکنیم:
الف:."وَ لِلرِّجالِعَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ" (براى مردان است بر زنان برترى و درجه‏اى) در اين كهمراد از اين برترى چيست چند قول بيان شده است از اين قرار:
1.لزوم اطاعتزنان از مردان و بودن اختيار زنان به دست مردان و بيشتر بودن ارث مرد و اين كهجهاد براى مردان است نه زنان
2.غرض اين است كهمرد و زن هر دو از هم لذت مى‏برند و از نظر تمتعات جنسى برابرند ولى براى مرد چيزىاضافه است كه موجب برترى اوست و آن وجوب نفقه زن و سرپرستى آن است.
3.مقصود مقام ومنزلتى است كه در نتيجه بيشتر رعايت كردن حقوق زن براى مردان پديد ميآيد به طورىكه هميشه در استيفاى حقوق جانب زن را رعايت كنند و همه حقوق خود را از او استيفاننمايند و بدين وسيله فضل و برترى نسبت به زن دارا شوند (ابن عباس)
4.در تفسير علىبن ابراهيم بن هاشم آمده است كه حق مردها بر زنان بيشتر است از حقى كه زنان برمردان دارند و درجه و برترى مردان را به همين جهت گفته است.(1)
ب:.جمله"وَ لِلرِّجالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ" در حقيقت تكميلى است بر آنچه در بارهحقوق متقابل زن و مرد قبلا گفته شد، و در واقع مفهومش اين است كه مساله عدالت ميانزن و مرد به اين معنى نيست كه آنها در همه چيز برابرند و همراه يكديگر گامبردارند، آيا راستى لازم است آن دو در همه چيز مساوى باشند؟
با توجه بهاختلاف دامنه دارى كه بين نيروهاى جسمى و روحى زن و مرد وجود دارد، پاسخ اين سؤالروشن مى‏شود، جنس زن براى انجام وظايفى متفاوت با مرد آفريده شده و به همين دليلاحساسات متفاوتى دارد قانون آفرينش، وظيفه حساس مادرى و پرورش نسلهاى نيرومند رابر عهده او گذارده، به همين دليل سهم بيشترى از عواطف و احساسات به او داده است،در حالى كه طبق اين قانون، وظايف خشن و سنگين‏تر اجتماعى بر عهده جنس مرد گذاردهشده، و سهم بيشترى از تفكر به او اختصاص يافته بنا بر اين اگر بخواهيم عدالت رااجرا كنيم بايد پاره‏اى از وظايف اجتماعى كه نياز بيشترى به انديشه و مقاومت وتحمل شدائد دارد بر عهده مردان گذارده شود، و وظايفى كه عواطف و احساسات بيشترى رامى‏طلبد بر عهده زنان، و به همين دليل مديريت خانواده بر عهده مرد، و معاونت آن برعهده زن گذارده شده است و به هر حال اين مانع از آن نخواهد بود كه زنان در اجتماع،كارها و وظايفى را كه با ساختمان جسم و جان آنها مى‏سازد، عهده دار شوند، و دركنار انجام وظيفه مادرى، وظايف حساس ديگرى را نيز انجام دهند.
و نيز اينتفاوت مانع از آن نخواهد بود كه از نظر مقامات معنوى و دانش و
تقوا، گروهى اززنان از بسيارى از مردان پيشرفته‏تر باشند.
اينكه بعضى ازروشنفكران اصرار دارند كه اين دو جنس را مساوى در همه چيز قلمداد كنند، اصرارى استكه با واقعيتها هرگز نمى‏سازد، و مطالعات مختلف علمى آن را انكار مى‏كند، حتى درجوامعى كه شعار مساوات و برابرى در تمام جهات، همه جا را پر كرده، عملا غير آنديده مى‏شود، مثلا مديريت سياسى و نظامى تمام جوامع بشرى- جز در موارد استثنايىهمه در دست مردان است، حتى در جوامع غربى كه شعار اصلى شعار مساوات است، اين معنىبه وضوح ديده مى‏شود.
به هر حالقوانينى همچون بودن حق طلاق، يا رجوع در عده يا قضاوت به دست مردان، (جز در مواردخاصى كه به زن يا حاكم شرع حق طلاق داده مى‏شود) از همين جا سرچشمه مى‏گيرد، ونتيجه مستقيم همين واقعيت است.
بعضى از مفسرانگفته‏اند كه جمله" لِلرِّجالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ"، تنها نظر به مسالهرجوع در عده طلاق دارد.
ولى روشن استكه اين تفسير با ظاهر آيه سازگار نيست، زيرا قبل از آن يك قانون كلى در باره حقوقزن و رعايت عدالت، به صورت" وَ لَهُنَّ مِثْلُ الَّذِي عَلَيْهِنَّبِالْمَعْرُوفِ " بيان شده، سپس جمله مورد بحث به صورت يك قانون كلى ديگر بهدنبال آن قرار گرفته است.(2)
پی نوشت ها:
1.شیخ طبرسی،تفسیرمجمع البیان فی تفسیرالقرآن، (ترجمه فارسی کاری گروه مترجمان) تهران،انتشاراتفراهانی،سال 1360 هجری خورشیدی،چاپ اول، ج‏3، ص 9
2.آیت الله ناصر مکارم شیرازی، تفسير نمونه،تهران،انتشاراتاسلام یه،سال 1374 هجری خورشیدی،چاپ اول، ج‏2، ص 158
یاسین;298888 نوشت:
«وَ الْمُطَلَّقاتُ يَتَرَبَّصْنَ بِأَنْفُسِهِنَّ ثَلاثَةَ قُرُوءٍ وَ لا يَحِلُّ لَهُنَّ أَنْ يَكْتُمْنَ ما خَلَقَ اللَّهُ في‏ أَرْحامِهِنَّ إِنْ كُنَّ يُؤْمِنَّ بِاللَّهِ وَ الْيَوْمِ الْآخِرِ وَ بُعُولَتُهُنَّ أَحَقُّ بِرَدِّهِنَّ في‏ ذلِكَ إِنْ أَرادُوا إِصْلاحاً وَ لَهُنَّ مِثْلُ الَّذي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَ لِلرِّجالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ وَ اللَّهُ عَزيزٌ حَكيمٌ »[1]

(زنان مطلقه، بايد به مدت سه مرتبه عادت ماهانه ديدن (و پاك شدن) انتظار بكشند! [عده نگه دارند] و اگر به خدا و روز رستاخيز، ايمان دارند، براى آنها حلال نيست كه آنچه را خدا در رحم هايشان آفريده، كتمان كنند. و همسرانشان، براى بازگرداندن آنها (و از سرگرفتن زندگى زناشويى) در اين مدت، (از ديگران) سزاوارترند در صورتى كه (براستى) خواهان اصلاح باشند. و براى آنان، همانند وظايفى كه بر دوش آنهاست، حقوق شايسته ‏اى قرار داده شده و مردان بر آنان برترى دارند و خداوند توانا و حكيم است.)

با توجه به متن آیه روشن می شود که خداوند حق میان زن و شوهر را دوطرفه بیان می کند، و می فرماید هر کدام از زن و شوهر بر یکدیگر حقوقی دارند(لَهُنَّ مِثْلُ الَّذي عَلَيْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ) بنابراین هر کدام از زن و مرد که نسبت به دیگری وظیفه ای دارد، همان نسبت و با توجه به شرایط شان بر یکدیگر حق هم دارند. همانطور که وظایف شان متفاوت است حقوق شان نیز متفاوت است و با توجه به تفاوت وظایف تفاوت حقوق، تبعیض نیست.

مروری بر آیاتی که کلمه«درجه» در آنها ذکر شده است:

(آنها كه ايمان آوردند، و هجرت كردند، و با اموال و جانهايشان در راه خدا جهاد نمودند، مقامشان نزد خدا برتر است و آنها پيروز و رستگارند).[2]

و اینکه گفتید
کریم;378281 نوشت:
ویا سوره ای مثل سوره نور که اکثر بحثش در مورد زنان است تا مسیر رظد وتالی برای یک زن را نشان دهد وزن بازیچه ای در دست مرد نباشد آنطور که امروز در جامعه غربی وجود دارد. در غربی که همه این گفته های شما وجود دارد آیا زنها ارج وقربی دارند؟ مگر زنان غربی بازیچه ووسیله ای برای ارضای شهوت زنان در غرب نیستند ودر عین حال مردان مسئولتی در قبال آنها ندارند. شما حالات بعضی از بازیگران هالیوود را بخوانید که بهترین شرایط فعالیت هنری واجتماعی را دارند ولی از اینکه وسیله ای برای ارضای شهوت مردان وحضور در کنار مردان مختلف هستند پشیمان وناراحت می باشند.
خب اینکه حل مسئله نیست!شما میگویید وضع انها بسیار بسیار بد است و..خب باشد!قبول!ولی این جواب سوال بنده نشد!من نگفتم این مسئه خوب است و چرا اسلام گفته حجاب . بنده گفتم:
mona690;376954 نوشت:

mona690;376954 نوشت:

کریم;378269 نوشت:
تنها جرم اسلام این است که نخواسته زنها به خاطر روحیات عاطفی که دارند واین جزء نعمتهای بزرگ الهی بر آنهاست که مردها محرومند زیاد درگیر کارهای فرسایشی ونابود کننده روحیه ها شوند وخواسته زنها در خانه خانمی کنند واداره خانه را به عهده گیرند وثمره آن تربیت فرزندانی مانند امثال: شهید چمران، حسین فهمیده، خرازی، کاظمی، بهنام محمدی وهزاران تن امثال این بزرگان شود که هرکدام به تنهایی برای یک کشور وملت افتخار وغرور آفرین است ومردان از تربیت چنین انسانهای بزرگی عاجز وناتوانند.
شما بفرمایید اگر قرار بود زن ومرد هر دو پا به پای هم کارکنند،جهادکنند چه کسی می خواست این جهادگران را تربیت کند واصلا دیگر چیزی به نام جهاد وجود داشت؟ شما فکر نمی کنید یکی از عوامل رشد ظواهر بی دینی ، معتاد ودهها بیماری روحی و ناهنجاریهای اجتماعی اشتغال زنان ما به کارهای مردانه، وحضور بیش از اندازه در بیرون خانه وعدم حوصله لازم برای تربیت انسانهای متدین و مفید به حال جامعه است؟
اگر واقعا این اعتقاد اسلام است پس این حکم با اسلام در تضاد است و به معنی تباه کردن اینده ی فرزند است که:
mona690;376954 نوشت:

اسلام میتوانست همانطور که حکم داده که مرد هزینه های زن رو در هنگام شیردهی به بچه بپردازد بعد از اون هم این کار رو بکنه و در هنگام طلاق بچه نزد مادرش تربیت بشه.اما...؟!؟!
از طرف دیگه اینکه فرزند حتی در صورت طلاق نگرفتن پیش چه کسی بزرگ بشه بعد از شیر دهی هم به اختیار مرد است یعنی لزومی نیست برای اینکه حتما بچه کنار مادرش باشه و تربیت بشه!؟چرا؟
کریم;378281 نوشت:
آیا حضرت زهرا(س) وزینب فعالیت اجتماعی نداشتند، کاری که حضرت زینب در رساندن پیام عاشورا وسرنگونی یزید وامثال او داشت کدام مرد می توانست انجام دهد ویا دفاع مادرش از ولایت در دوره ای که اکثر مردان بر خلاف وصیت پیامبر (ص) از حق روی گردانده وبه سمت باطل کشیده شده بودند.
حامد;376010 نوشت:
همه آن مواردی که شما شمردید فعالیت غیر غالبی و حین ضرورت حضرت است
دیگر اینکه طبق نقل مشهور نبی اکرم ص کار درون منزل را به فاطمه زهرا و خارج منزل را به مولا علی ع واگذار کردند
یعنی باز هم میشود همان پست اول:
mona690;376954 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

mona690;376954 نوشت:
چرا زنان از نظر اسلام همیشه در حاشیه اند؟

گرامی، در حاشیه چی هستند؟
یعنی اینکه گفته شده، تا حد ممکن زنان و مردان جدا از هم باشند، یعنی در حاشیه بودن زن و نه در حاشیه بودن مرد؟

mona690;376954 نوشت:
چرا اعمال بزرگی مثل جهاد فقط مال مردهاست؟

این هم اشتباه است
جهاد مختص به فقط جنگیدن نیست!
و البته بهتر است که به تاریخ دوران جنگ تحمیلی یا مبارزات سرنگونی شاه مراجعه کنید.

mona690;376954 نوشت:
ثواب اون کجا و این کجا؟ثواب یه شهید تو جبهه کجا و زنی که کار خانه میکنه کجا؟اصا قابل قیاس است؟!

میزان ثوابها را نه ما میدانیم و نه شما.

mona690;376954 نوشت:
چرا تنها وظیفه زن در فقه تامین نیاز جنسی مرد است؟این توهین نیست؟

این دیگه از اون حرفهاست،
مدیریت منزل با که است؟
تربیت فرزندان با که است؟
اگه اینطور باشه باید به فقه ایراد گرفت چرا که تنها وظیفه مرد، پول درآوردن و تامین نیاز جنسی زن است!!!!

mona690;376954 نوشت:
کارای اجرای و کرهای تاثیرگذار در جامعه مال مردهاست و زن خوب زنی است که تو خونه بشینه کار به کار چیزی نداشته باشه!چرا؟

خیلی بی انصاف هستید: پزشک زن، معلم مدارس دخترانه، پرستار، ماما، و ....
چه شغلهایی داریم که فقط منحصر به زنان است؟

mona690;376954 نوشت:
چرا زنی که بخواد تو جامعه مفید باشه و یه ذره احساس کنه ادمه!!!کر غلطی انجام داده؟

مفید باشه،
کی اومده تا الان در جامعه اصولاً جلو فعالیت زن رو گرفته
تا الان که هر چی هست، براساس توصیه است
در این توصیه ها هم بیشتر گفته شده، تا حد ممکن اجتماع زن و مرد از هم جدا باشه
از هر ددو هم خواسته شده که اجتماع را به محل کسب شهوت و لذت تبدیل نکنند.

mona690;376954 نوشت:
مگه این همه زن نیست تو جامعه الان که از پس خودش بر میاد؟من خیلی ها رو میشناسم که خرج خوانوادشونو در میارن و عرضه اشون تو چرخوندن زندگیشون از مردهاشون خیلی بیشتره!

پس خودتون تایید کردید که الان در جامعه هست و کسی جلوشون رو نگرفته
خود اجتماع دوست ندارد که یک زن خیلی کار کند و اذیت شود.
و البته بله برخی جاها هم هست که زن بیشتر کار میکند

mona690;376954 نوشت:
مدام عواطف زنها مزمت شده که نمیذاره به تشخیص عقلشون عمل کنن!باشه قبول زنها احساساتی ترن(تازه همه زنام اینطوری نیستن) ولی مگه مردا ضعف ندارن؟

عواطف زنها ارکان اصلی خانواده است.
و خیلی هم اهمیت دارد.
شما در اشتباهید.

mona690;376954 نوشت:

در قرآن وقتی خواستند مثال بیاورند برای دیگران منهای نبی اکرم(ص)دو شخصیت مثبت را مثال آورده اند:
«وَضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِّلَّذِينَ آمَنُوا اِمْرَأَةَ فِرْعَوْنَ إِذْ قَالَتْ رَبِّ ابْنِ لِي عِندَكَ بَيْتًا فِي الْجَنَّةِ وَنَجِّنِي مِن فِرْعَوْنَ وَعَمَلِهِ وَنَجِّنِي مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ»
«وَمَرْيَمَ ابْنَتَ عِمْرَانَ الَّتِي أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا»
1- آسیه
2- حضرت مریم(ع)

و از میان شخصیتهای منفی هم: «ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا لِّلَّذِينَ كَفَرُوا اِمْرَأَةَ نُوحٍ وَاِمْرَأَةَ لُوطٍ»
1- زن نوح
2- زن لوط

گرامی گرفتید قضیه چی است؟
این مثالها را هم برای مردان و هم برای زنان مثال آورده است.
از نظر اسلام نه زن و نه مرد هیچ کدام واحد مورد قبول اجتماع نیستند
واحد مورد قبول خانواده است.
خانواده هم هر دو است.
در اندیشه مقام معظم رهبری ( مدظله العالی): زن ستون اصلی خانواده متعالی در تربیت دینی است.
علی رغم برداشتهای اشتباه شما، تمام این تدابیری که شما به عنوان توهین به زن عنوان کردید
اصولی است برای حفاظت از این رکن اصلی خانواده.
و به تبع آن حفاظت از سلامت جامعه اسلامی.

موفق باشید.

خداوند توی قرآن چنین بار تصریح میکنه که ملاک ارزش گذاری انسانها فقط ایمان و تقواست، نه جنسیت و قومیت و عربیت و عجمیت و ...
من عمل صالحا من ذكر أو أنثى وهو مؤمن فلنحيينه حياة طيبة
ان افضلکم عند الله[=arial] اتقکم
و ...
چند وقت پیش روایات کتاب نهج الفصاحه در مورد جایگاه "زن" رو میخوندم برام خیلی جالب بود که در خیلی از موارد، پیامبر اکرم، زن ها رو مقدم بر آقایون میدونن. برای نمونه این چند جمله رو ببینید:

...اگر پدر و مادرتان همزمان شما را خواستند به درخواست مادرتان جواب دهید.
...بهترین ِ مردان، آنانی هستند که برای زنانشان بهترین باشند.
...سختیی که زن در خانه متحمل می شود؛ با جهاد مردان برابری می کند.
...بین فرزندانتان فرق نگذارید و اگر خواستید فرق بگذارید؛ دخترانتان را مقدم بدارید.

با سلام خدمت تمام دوستان و کارشناس بزرگوار و پرسشگر محترم

دوست عزیز من خودم همینطور مثل شما شبهه داشتم و مدام به این مسائل توجه می کردم خیلی پرسیدم ، بحث کردم ، تفکر و تعقل، دعا و تمنا از خداوند و اهل بیت علیهم سلام

تا الان که خدا رو شکر دیگه شبهه ای ندارم بنظرم خداوند در حقم لطف کرد تا متوجه شدم.

دوست عزیز ، برای درک مفاهیم دین اسلام باید دید همه جانبه ای داشت جامعه شناسی ، روانشناسی و .... هر کدام از احکام و دستوراتی که در دین برای مرد و زن امده متناسب با شرایط روحی و روانی انهاست.
زمانی که هیچ کس به زن توجه نمی کرد خداوند از حق زن دفاع کرد، کوثر به پیامبر عطا کرد ، از حقوق دختران زنده به گور شده شخصا دفاع کرد((بای ذنب قتلت))، از نقش مادر شخصا در قران دفاع کرد از دشواری بارداری و بسیار موارد متعدد دیگر

دوست عزیز خداوند زن را برای خود در هاله ای از حیا افرید و دوست دارد زن در معرض هر کس نباشد تا نگاه الوده ای بنده اش را ازار دهد.

در ضمن باید بگویم بعضی کاربران که کارشناس نیستند و اسمشان را خودتان اوردید در سایت شناخته شده اند. و به حرفهایشان نمی شود استناد کرد....چون خیلی از احادیث جا و مکان و موقعیت خود را دارند.

mona690;376954 نوشت:

سلام.

خدا نکنه. ...

اولاً ارزش زن و مرد به جنسیتشون نیست. به آدم بودنشون هست.

ثانیاً بعضی مسائل هست که نمی شه قطعاً گفت نظر اسلامه. این مسائلی که فرمودید فقط یک بعد قضیه هست و مورد مناقشه هست. مثل این که آقایونم بگن این چه دینیه که میگه به هرچی که قشنگه (خانم ها) نگاه نکنین. میدونین برای جوونا چقدر سخته؟ مثل اینه که جلوی یه آدم گرسنه دائماً غذای خوشمزه و خوشبویی بگیرید و بگید نباید بخوری!

ثالثاً فرض کنیم قوانین اسلام رو کنار بذاریم و به زندگی بدون دین نگاه کنیم. اونجا خانم ها ابزار اطفای شهوت مردان نیستن؟ اونم نه فقط یه مرد! ببخشید که اینطوری صحبت می کنم. اما آیا توی غرب یه خانم نازیبا یا پوشیده که بخش زیادی از بدنش معلوم نیست جایگاه انسانی داره؟ بازیگرانشون در چه صورتی محبوب میشن؟ ...

تا جایی که بنده فهمیدم اسلام و ادیان میخوان زن ارزشمند باشه و مثل کالای دست دوم نباشه. حالا این که قوانینشون چقدر با شرایط امروزی انطباق داره و تا چه اندازه دین خدا درست فهمیده شده بحث دیگه ای هست.

به نظرم کلاً دینداری تو جامعه امروز برای هر دو جنس مرد و زن سخته.

موفق باشید. :Hedye:

من وبلاگ خوشبختي هاي يك زوج شيعه و همين طور تو فقط ليلي باش رو معرفي مي كنم

سلام این مطلب رو از سایت آفتاب گرفتم خوندنش ضرر نداره
قران کریم درباره حضرت مریم، مادر عیسی (ع) به این مضمون می گوید که در محراب عبادت ملائکه با او سخن می گفتند و گفت و شنو د می کردن و از غیب برای او روزی می رسید کار وی از لحاظ مقامات معنوی آن قدر بالا گرفته بود
در تاریخ اسلام زنان قدیسه و عالیقدر فراوانند مثلا کمتر مردی به پایه حضرت خدیجه برسد و هیچ مردی سوای پیغمبر و علی به پایه حضرات زهرا س نمی رسد حضرت زهرا بر فرزندان خود که امامند و بر پیغمبران غیر از خاتم الانبیا برتری دارد او دختری در دامانش پروراند که پیشوا و مقتدای زنان گردید
سمیه مادر عمار یاسر از زنانی است که در نخستین روزها به اسلام گروید و با شهامت تمام به شهادت رسید و نخستین زن شهید در اسلام شد
ام حارث علاوه بر نقل حدیث و اخبار از پیامبر در شجاعت و اسب سواری و دلیری با مردان شجاع و رزمنده برابری می کرد ام حارث در جنگ حنین شرکت داشت و خود را سپر بلای پیامبر اسلام قرار داد
ام حکیم به همراه خالد در جنگ مرج الصفر شرکت نمود و ر آن نبرد هفت تن از دشمنان را از پای در آورد و به شهادت رسید و ....

anti;379777 نوشت:
سلام
حضرت مریم از حضرت زکریا برتر نبوده می توانید به این تاپیک رجوع کنید:
حضرت مریم برتر است یا حضرت زکریا؟!! برگزیده زنان برتر است یا برگزیده مردان؟!!

نمی دونم چرا هی بعضیا دوست دارند مقایسه کنند . حضرت فاطمه بهتر است یا حضرت علی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ زکریا بهتر است یا مریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مرد بهتر است یا زن؟؟؟؟؟؟؟؟
دقیقا مثل این است که بگویید آب بهتر است یا هوا یا نور خورشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خوب معلوم است که هر کدام از آفریده ها کارکرد خود را دارند و شاید اگر هر کدام نباشند دنیا و کار آن ناقص می ماند.
البته معلوم است که حضرت محمد (ص) بهترین و والامقام ترین آفریده خداست و بعد از آن حضرت علی و بعد ..... ولی اینقدر مقایسه بین زن و مرد و افراد نزدیک به هم درست نیست.هر کسی را بهر کاری ساختند.

با سلام

من نيز با خواندن احكام تورات و .... از انسان بودنم خجالت ميكشم !!!!

چه ربطي و عجب مقايسه اي ؟

در تورات و تلمود آمده كه غير يهود انسان نيستند و نجس و زن حيوان ....

در اوستا آمده :

گر در خانه مزداپرستان، زنی باشد که خون دشتان- خواه دشتان بهنجار،خواه دشتان نابهنجار از وی روان شود، مزداپرستان چه باید بکنند؟ اهوره مزدا پاسخ داد:
باید راه او را از هر گونه گل و بوته ای پاک کنند و در جایی که او باید بماند، خاک خشک بر زمین بپاشند (تا مبادا بر اثر برخورد او با زمین، زمین آلوده شود) و برای او ساختمانی برپای دارند (این ساختمان را دشتانستان می نامند که زن در مدت دشتان در آن باید بماند) که همچندِ یک دوم یا یک سوم یا یک چهارم یا یک پنجم بلندی خانه، از خانه بلندتر باشد تا مبادا نگاه او بر آتش بیفتد.

همچنین در تورات سفر «لاویان» : «هر زن که خون از پیکرش جاری باشد هفت روز در ناپاکی باقی خواهد ماند. هرکس که با او تماس یابد تا شامگاه نجس خواهد بود. هر بستری که این زن در آن بخوابد... هر شی که زن بر آن بنشیند، ناپاک خواهد بود. هرکس که بستر او را لمس کند، جامه هایش را بشوید، باید خود را در آب بشوید و تا شامگاه ناپاک می ماند!!!

بر اساس تلمود, زن يهودى, اگر شوهرش در همان مسكن كه با او زندگى مى كند, با كسى زنا كند حق هيچ گونه شكايتى ندارد.
هنگامى كه خاخام (يوحنان) گفت: برخى از انواع كامجويى مرد از همسرش حرام است, با او به مقابله برخاستند و گفتند: در شريعت (يهود) تحريمى بر اين مسأله وجود ندارد. يهودى با زنش هر كارى كه انجام دهد خطا نخواهد بود, در مسائل زناشويى هر روشى كه داشته باشد مجاز است, زن براى بهره بردارى مرد مانند قطعه گوشتى است كه آن را از قصاب خريده باشد, كه مى تواند آن را آب پز كند يا بريان كند و بخورد, هرگونه كه خواسته او باشد. مثل مى زنند: زنى پيش خاخام آمد و از شوهرش شكايت كرد كه بر خلاف عادت با او آميزش مى كند, خاخام به او پاسخ داد:
(دخترم, من نمى توانم او را از اين كار منع كنم, براى اين كه شرع تو را همچون قُوتى براى شوهرت قرار داده است

از آیه اول تا آیه هشتم باب12سفر لاویان در احکام اطفال و نوزادانی که متولد میشوند،خداوند به موسی دستور میدهد که ای موسی به بنی اسرائیل بگو که چون زنی آبستن شد و پسری زایید،آنگاه هفت روز نجس است.و در روز هشتم گوشت غلفه او مختون شود و سی وسه روز در در خون تطهیر بماند و هیچ چیز مقدس را لمس نکند و به مکان مقدس داخل نشود تا ایام پاک شدنش کامل شود.و اگر دختر بزاید دو هفته نجس است و شصت شش روز در خون تطهیر خود بماند و چون ایام پاک شدنش برای پسر یا دختر تمام شود،بره ای یکساله برای قربانی سوختنی و جوجه کبوتر یا فاخته برای قربانی گناه،به در خیمه اجتماع نزد کاهن بیاورد.و او آن را به حضور خداوند خواهد گذرانید و برایش کفاره خواهد کرد تا از چشمه خون خود پاک شود.این است قانون آنکه بزاید.خواه پسر خواه دختر.واگر دست او به قیمت بره نرسد آنگاه دو فاخته و یا دو جوجه کبوتر بگیرد.یکی برای سوختنی و دیگری برای قربانی گناه و کاهن برای وی کفاره خواهد کرد و پاک خواهد شد.

پس قبل از اسلام زن ارزشي نداشت وهر مرد دهها وصدها زن ميگرفت وحقوقي نداشت اما اسلام تعداد زنان را محدود به 4 كرد و خوشرفتاري وحقوق ايشان را احقاق كرد : وعاشروهن بالمعروف : باي ذنب قتلت :

بنابراين براي قضاوت بايد همه جانبه وعميق نگريست نه گزينشي تا به حقيقت رسيد.

برتری نزد خدا ربطی به زن بودن و مرد بودن نداره.
که بعضی از دوستان به جای پاسخ درست به تاپیک اومدن و فقط زن و مرد را با هم مقایسه میکنند.
قیاسی کاملا کودکانه.

خواهری که گفت چرا زن نمی تونه جهاد کنه.و ثواب اون جهاد رو ببره.
پیغمبر از جنگ با کفار به عنوان جهاد اصغر یاد کرد و در مبارزه با نفس از جهاد اکبر یاد کرد.
پس انسان چه زن و چه مرد همیشه در حال جهادند.

درباره ی کار در جامعه ، امروز که تو کشور زنها کارهای بزرگم میکنن.
نماینده مجلس یا وزیر یا .....
اما اگه زنی ارزشش رو توی کار در جامعه ببینه به نظر من ارزش خودشو آورده پایین
یعنی واقعا ارزش یه زن با کارهای بزرگ سیاسی کامل میشه!!؟؟

تربیت یه فرزند پاک و صالح به عهدی کیه!!؟؟
این همه شهید داریم ، شهدا کجا پرورش یافتن!!؟؟
بغل پدراشون پرورش یافتن یا دامن مادراشون!!؟؟
از دامن زن مرد به معراج رسد / بر دامن پاک مادر شهیدان صلوات.

مقام و جایگاه هر کسی نزد خدا ربطی به زن و مرد نداره
بستگی به عملکرد شخص تو این دنیا داره.

اما دوستانی هم که دوست دارند بین زن و مرد مقایسه بشه
بین مریم و زکریا
یا حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع)
روایت زیر رو بخونن.

«لولاک لما خلقت الأفلاک و لولا علي لما خلقتک و لولا فاطمة لما خلقتکما»
أي احمد، اگر تو نبودي ، افلاك را خلق نمي كردم ، و اگر علي نبود، تورا خلق نمي كردم و اگر فاطمه نبود، شما را خلق نمي كردم
"منابع:احمد رحماني همداني ، فاطمة بهجة قلب المصطفي ، ص ۹، به نقل از كشف اللئالي ، صاحب بن عبدالوهاب بن العرندس .الأسرار الفاطمیة شیخ محمد فاضل مسعودی - الجنة العاصمة : 148 - مستدرک سفینة البحار : 3 / 334 - عن مجمع النورین : 14 - عن العوالم : 44 - الشیخ محمد فاضل المسعودی - ص 231

anti;379777 نوشت:
سلام
حضرت مریم از حضرت زکریا برتر نبوده می توانید به این تاپیک رجوع کنید:
حضرت مریم برتر است یا حضرت زکریا؟!! برگزیده زنان برتر است یا برگزیده مردان؟!!

خیر البریه;379964 نوشت:
با سلام

من نيز با خواندن احكام تورات و .... از انسان بودنم خجالت ميكشم !!!!

چه ربطي و عجب مقايسه اي ؟

در تورات و تلمود آمده كه غير يهود انسان نيستند و نجس و زن حيوان ....

در اوستا آمده :

گر در خانه مزداپرستان، زنی باشد که خون دشتان- خواه دشتان بهنجار،خواه دشتان نابهنجار از وی روان شود، مزداپرستان چه باید بکنند؟ اهوره مزدا پاسخ داد:
باید راه او را از هر گونه گل و بوته ای پاک کنند و در جایی که او باید بماند، خاک خشک بر زمین بپاشند (تا مبادا بر اثر برخورد او با زمین، زمین آلوده شود) و برای او ساختمانی برپای دارند (این ساختمان را دشتانستان می نامند که زن در مدت دشتان در آن باید بماند) که همچندِ یک دوم یا یک سوم یا یک چهارم یا یک پنجم بلندی خانه، از خانه بلندتر باشد تا مبادا نگاه او بر آتش بیفتد.

همچنین در تورات سفر «لاویان» : «هر زن که خون از پیکرش جاری باشد هفت روز در ناپاکی باقی خواهد ماند. هرکس که با او تماس یابد تا شامگاه نجس خواهد بود. هر بستری که این زن در آن بخوابد... هر شی که زن بر آن بنشیند، ناپاک خواهد بود. هرکس که بستر او را لمس کند، جامه هایش را بشوید، باید خود را در آب بشوید و تا شامگاه ناپاک می ماند!!!

بر اساس تلمود, زن يهودى, اگر شوهرش در همان مسكن كه با او زندگى مى كند, با كسى زنا كند حق هيچ گونه شكايتى ندارد.
هنگامى كه خاخام (يوحنان) گفت: برخى از انواع كامجويى مرد از همسرش حرام است, با او به مقابله برخاستند و گفتند: در شريعت (يهود) تحريمى بر اين مسأله وجود ندارد. يهودى با زنش هر كارى كه انجام دهد خطا نخواهد بود, در مسائل زناشويى هر روشى كه داشته باشد مجاز است, زن براى بهره بردارى مرد مانند قطعه گوشتى است كه آن را از قصاب خريده باشد, كه مى تواند آن را آب پز كند يا بريان كند و بخورد, هرگونه كه خواسته او باشد. مثل مى زنند: زنى پيش خاخام آمد و از شوهرش شكايت كرد كه بر خلاف عادت با او آميزش مى كند, خاخام به او پاسخ داد:
(دخترم, من نمى توانم او را از اين كار منع كنم, براى اين كه شرع تو را همچون قُوتى براى شوهرت قرار داده است

از آیه اول تا آیه هشتم باب12سفر لاویان در احکام اطفال و نوزادانی که متولد میشوند،خداوند به موسی دستور میدهد که ای موسی به بنی اسرائیل بگو که چون زنی آبستن شد و پسری زایید،آنگاه هفت روز نجس است.و در روز هشتم گوشت غلفه او مختون شود و سی وسه روز در در خون تطهیر بماند و هیچ چیز مقدس را لمس نکند و به مکان مقدس داخل نشود تا ایام پاک شدنش کامل شود.و اگر دختر بزاید دو هفته نجس است و شصت شش روز در خون تطهیر خود بماند و چون ایام پاک شدنش برای پسر یا دختر تمام شود،بره ای یکساله برای قربانی سوختنی و جوجه کبوتر یا فاخته برای قربانی گناه،به در خیمه اجتماع نزد کاهن بیاورد.و او آن را به حضور خداوند خواهد گذرانید و برایش کفاره خواهد کرد تا از چشمه خون خود پاک شود.این است قانون آنکه بزاید.خواه پسر خواه دختر.واگر دست او به قیمت بره نرسد آنگاه دو فاخته و یا دو جوجه کبوتر بگیرد.یکی برای سوختنی و دیگری برای قربانی گناه و کاهن برای وی کفاره خواهد کرد و پاک خواهد شد.

پس قبل از اسلام زن ارزشي نداشت وهر مرد دهها وصدها زن ميگرفت وحقوقي نداشت اما اسلام تعداد زنان را محدود به 4 كرد و خوشرفتاري وحقوق ايشان را احقاق كرد : وعاشروهن بالمعروف : باي ذنب قتلت :

بنابراين براي قضاوت بايد همه جانبه وعميق نگريست نه گزينشي تا به حقيقت رسيد.

اتفاقا منتظر شما دو کاربرگرامی بودم!

جناب خیرالبریه نقل قولهایی که از شما زدم تو پستها ی قبلی کاملا طرز فکر شمارو نشان میده!!
تورات صریح تر گفته شما بین الفاظ پنهان کردی!نهایتا نتیجه جفتش یکی ست
بعدم استدلالتان خیلی جالبه!در ادیان دیگه زن فلان بود پس این تصویر اسلام خوبه؟!؟!
یعنی چی؟!یعنی اونجا به مرگ گرفتن برای غیر مسلمانها پس شما نهای مسلمان به مرگ راضی شین!؟!
یعنی چی؟!
مثل این میمونه که یکی بیاد از صاحبکار جدیدش شکایت کنه که به من بها نمیدهد و حقوق متناسب و شایسته منو نمیدهد از من بیش از حد کار میکشد و... بعد بگویند عیب ندارد صاحب کار قبلیت کتکتم میزد حالا این که این جوری نیست!!خب نباشه!
دلیل نمیشه چون اون بدتر بوده بگیم پس بد خوبه!!

از باقی دوستان هم خیلی متشکرم ولی اگر به پستهای صفحه اولم در پاسخ به کارشناس نگاه کنید پاسخ همه را میبینید به خصوص در اسپمها!اگر در مورد اونها پاسخی هست خوشحال میشم ببینم

[="Navy"]

mona690;380003 نوشت:
از باقی دوستان هم خیلی متشکرم ولی اگر به پستهای صفحه اولم در پاسخ به کارشناس نگاه کنید پاسخ همه را میبینید به خصوص در اسپمها!اگر در مورد اونها پاسخی هست خوشحال میشم ببینم

سلام
آن پست هایی که نقل قول کردید صحیح بود و پاسخ ندارد[/]

anti;380011 نوشت:
سلام
آن پست هایی که نقل قول کردید صحیح بود و پاسخ ندارد

گفتم باقی دوستان

شما که تکلیفت معلومه...منم انتظار ندارم بیای خلاف اون پستا چیزی بگی
اتفاقا خیلی خیلی خیلی استقبال میکنم جای من جواب دوستانی رو که مدام سعی میکنن این احکامو توجیه کنن بدی.جدی میگم.این کار بکنید واقعا ممنون میشم.چون می خیلی از باقی احکام اسلام که زنارو کوبیده خبر ندارم.ولی شما باید متخصص باشید تو این زمینه.ولی یه چیز واسم خیلی جالبه.
جوابی واسه بخش ابی رنگ پست اولم داری؟دوس دارم بدونم.

ahmad-ahmad;378376 نوشت:
...بین فرزندانتان فرق نگذارید و اگر خواستید فرق بگذارید؛ دخترانتان را مقدم بدارید.

سلام
اگر ممکن است ذکر کنید که این حدیث در کدام صفحه آمده چون من جستجو کردم متاسفانه نتوانستم پیدایش کنم یا حداقل قسمتی از متن عربی آن را بدهید تا خودم جستجو کنم!
با تشکر
ahmad-ahmad;378376 نوشت:
چند وقت پیش روایات کتاب نهج الفصاحه در مورد جایگاه "زن" رو میخوندم برام خیلی جالب بود که در خیلی از موارد، پیامبر اکرم، زن ها رو مقدم بر آقایون میدونن. برای نمونه این چند جمله رو ببینید:

اگر نهج الفصاحه را خونده باشید حتما این احادیث را هم دیده اید که :

إنّ المرأة تقبل في صورة شيطان و تدبر في صورة شيطان‏

زن بصورت شيطان مى‏آيد و بصورت شيطان ميرود

إنّ المرأة خلقت من ضلع لن تستقيم لك على طريقة فإن استمتعت بها استمتعت بها و بها عوج و إن ذهبت تقيمها كسرتها و كسرها طلاقها.

زن از دنده‏اى خلق شده كه به هيچ وجه راستى پذير نيست اگر با كجى او بسازى ساخته‏اى و اگر خواهى براستيش باز آرى او را ميشكنى و شكستنش طلاق دادن است.

إنّ المرأة خلقت من ضلع و إنّك إن ترد إقامة الضّلع تكسرها فدارها تعش بها.

زن از دنده‏اى خلق شده اگر بخواهى دنده را راست كنى آن را ميشكنى پس با او مدارا كن كه با او زندگى كنى‏

لو لا المرأة لدخل الرّجل الجنّة.

اگر زن نبود مرد ببهشت ميرفت.

مثل المرأة كالضّلع إن أردت أن تقيمه كسّرته و إن استمتعت به استمتعت به و فيه إود.

حكايت زن چون دنده است اگر بخواهى راستش كنى خواهد شكست و اگر از آن بهره‏گيرى با وجود كجيش بهره توانى گرفت.

مثل المرأة الصّالحة في النّساء كمثل الغراب الأعصم الّذي إحدى رجليه بيضاء.

حكايت زن پارسا در ميان زنان چون كلاغ نشاندار است كه يك پاى آن سفيد باشد.(یعنی زنان صالح به همان اندازه نادر و کمیاب است که کلاغی نا یاب است که یک پایش سفید باشد! فکر کنم چنین کلاغی اصلا وجود داشته باشد)

و بسیاری احادیث دیگر

ahmad-ahmad;378376 نوشت:
...بهترین ِ مردان، آنانی هستند که برای زنانشان بهترین باشند.

علت اینکه گفته شده مردان با زنان خوش رفتاری کنند این است که:
استوصوا بالنّساء خيرا فإنّ المرأة خلقت من ضلع أعوج و إنّ أعوج شى‏ء في الضّلع أعلاه فإن ذهبت تقيمه كسرته و إن تركته لم يزل أعوج فاستوصوا بالنّساء خيرا.

با زنان بنيكى رفتار كنيد زيرا زن از دنده كج خلق شده است و در دنده آنچه كجتر است بالاتر است و اگر بخواهيد راستش كنيد آن را مى‏شكنيد و اگر رهايش كنيد كج ميماند. پس با زنان بنيكى رفتار كنيد

لا اله الا الله;378287 نوشت:
مثلا میدونستید زن ها هم تو جهاد شرکت می کنند؟ در کتاب های زیادی موجوده که زنان و دختران در جهاد شرکت می کردند
حضرت زهرا در جنگ ها شرکت داشته اند وپرستار بودند
mona690;376954 نوشت:
اگر زنان در بیرون از منزل باشن ونتونن فرزندانشونو درست تربیت کنند چطور مردانی بزرگ در راه اسلام و جهاد بسازند.از نظر ثواب بزرگتر از بهشت که زیر قدمهایشان است

من بعضی وقتهااینطورفکرمیکنم امامطمئن باشیدهرچی میکشیم ازدیدنامناسب جامعه به زن هاست ازدیدخداهیچ کس ازلحاظ جنسیت براش فرق ندارن وهمه بنده اش هستیم .یکی رومیشناسم که پدرنداره میگفت اگه پسربودم راحت میرفتم سرکاراماحالاامنیت شغلی ندارم چون دخترم مجبورم خونه بشینم !پس این برمیگرده به دیدجامعه نه اسلام!زن انقدرارزش داره که خداوندگفته بهشت زیرپای مادران است نه پدران.اگه هدفمون اون دنیاباشه نه اون دنیاوضع فرق میکنه شایدتودنیازنهابیشترازمردهاموردظلم واقع بشن امااین ازدیدجامعه است نه اسلام وقتی بدونیم الگوی ماحضرت زهراوزینب سلام علیهاهستندبه زن بودنت افتخارمیکنی وناراحت میشی ازاینکه مثل ان عزیزان نیستی.انقدرارزش که خداوندتمام امامان ع راازنسل حضرت زهراس قرارداده.راجع به بعضی کارهامثل جهادخوب توانایی مردهابهشون قدرت جنگیدن میده ماکه قدرتشونداریم وتصورکن توجنگی دختری اسیربشه!!!!!!!خوب مردهاهم وظیفشونه نفقه بدن وکارکنن پس بگن مابریم کارکنیم زنهابخورن این که نمیشه!

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام و خداقوت

mona690;380003 نوشت:

پستهای صفحه اول شما همش نقل قول از این حضرات بود!

شما پاسخی به پستهای ما ندادید.

درمورد حدیث «لولاک لا ....»

به نظر حقیر، این حدیث(کار به احادیث و موضوعات دیگر ندارم) شان و برتری هیچکدام از این بزرگان را بر دیگری اثبات نمیکند .......!

من این رو فهمیدم که اگر حتی یکی از این سه تن نبود، آفرینش مقصد خود را نمی یافت،
کسی نمیتوانست این گندهای بشریت را جمع و جورش کند
امامانی بدنیا نمی آمدند تا سفینه نجات باشند
و بشریت در جهل خودش تا ابد میماند و روز بروز بدتر میشد
فقط وفقط این سه نفر و باهم بودند که بشریت را میتوانستند نجات دهند و از شرایط موجود، یک حداقل رضایتی که مورد قبول خدا باشد ایجاد کنند!

مثلاً: اکسیژن نباشه دنیا ارزشی نداره، هیدروژن هم نباشه اکسیژن هم بیفایده است، چون آبی تشکیل نیمشود. حالا کدوم برتر است؟ معلوم است با این استدلال هیچکدام.

در پناه خدا!

mona690;376954 نوشت:
این آیه قشنگه:

سوره ۴۹: الحجرات
اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفريديم و شما را ملت ملت و قبيله قبيله گردانيديم تا با يكديگر شناسايى متقابل حاصل كنيد در حقيقت ارجمندترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست بى‏ترديد خداوند داناى آگاه است

CELLAR;380122 نوشت:
این آیه قشنگه:

سوره ۴۹: الحجرات
اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفريديم و شما را ملت ملت و قبيله قبيله گردانيديم تا با يكديگر شناسايى متقابل حاصل كنيد در حقيقت ارجمندترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست بى‏ترديد خداوند داناى آگاه است

یه جواب کامل
عالی بود :Gol:

ضمنا من حاضرم با هرکسی درین مورد که تو اسلام زنان نسبت به جنس مرد نازل تر هستند، با کمال میل بحث کنم. فقط آیه یا موضوع مربوطه رو در میون بذاره، با کلی گویی جز شبهه افکنی چیزی بدست نمیاد. بخش بخش پیش بریم اساتید و دوستانی هستند بسیار بهتر شبهات رو برطرف میکنن.

این افراد دوتا مشکل دارن که اگه اصلاح کنن این شبهه هم برطرف میشه:
1 اینکه فقط ظاهر آیه و روایت رو میبینند و بقیه و دلیل و روایات مربوط به اون رو توجه نمیکنن.
2 همین بس که زهرای صدیقه سلام الله علیها یه زنه و تعبیرش شب قدری هست که مردی باون دست پیدا نکرده... و اینکه و اگر فاطمه سلام الله علیها نبود هیچ چیزی خلق نمیشد حتی رسول الله صلی الله علیه و آله و مولانا و مقتدانا علی بن ابی طالب سلام الله علیهما

توصیه میکنم دوستانی که در این زمینه مشکل دارند پستهای جناب طارق رو در ین تاپیک بخوانند.زیاد هم نیست
فقط 6پست هست.اما قطعا جواب سوالاتتون رو (اگر منصف باشید) پیدا میکنید

یا علی!

[="Navy"]

hoorshid;380160 نوشت:
توصیه میکنم دوستانی که در این زمینه مشکل دارند پستهای جناب طارق رو در ین تاپیک بخوانند.زیاد هم نیست
فقط 6پست هست.اما قطعا جواب سوالاتتون رو (اگر منصف باشید) پیدا میکنید

این تاپیک ها ابتدای آن بر گرفته از نظر آقای عبد الله جوادی املی است که بحث فلسفی است و این نظر فلسفی ایشان خلاف نظر صدر المتالهین شیرازی است و قابل بحث فلسفی است و با مبنای مخالف ملا صدرا قسمت فلسفی آن کتاب زن در آیینه جمال نوشته شده.
در دو پست دیگر هم هم آسمان و ریسمان را به هم بافته تا ثابت کند آن روایت نهج البلاغه درباره نقصان عقل زنان مرسل است که در یک تاپیک دیگر حدیث صحیح السند آن قرار داده شد و این هم آدرس آن الكافي ، ج‏5، ص: 322 اگر نیاز بود دوباره اینجا بررسی سندی می شود

بار ها هم جواب اینها داده شده اما باید یک چیزی را تکرار کنید! نمی شود که!![/]

CELLAR;380136 نوشت:
همین بس که زهرای صدیقه سلام الله علیها یه زنه و تعبیرش شب قدری هست که مردی باون دست پیدا نکرده...

سلام
اولا این روایت که اشاره فرمودید در تفسیر فرات کوفی به این سند آمده:
- فُرَاتٌ قَالَ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ الْقَاسِمِ بْنِ عُبَيْدٍ مُعَنْعَناً عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ‏ أَنَّهُ قَالَ‏ إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ اللَّيْلَةُ فَاطِمَة
که این روایت از نظر سندى ضعیف است؛ زیرا گذشته از این كه خود فرات بن ابراهیم توثیقى ندارد ، اشكالات متعدد دیگرى در سند این روایت وجود دارد:
اولاً : خود محمد بن القاسم بن عبید، مهمل است و در هیچ كتابى از كتاب‌هاى رجالى شیعه نامى از او برده نشده است؛ چنانچه شیخ على نمازى در مستدركات مى‌نویسد:
14323 - محمد بن القاسم بن عبید الكبیدى : لم یذكروه... .
مستدركات علم رجال الحدیث - الشیخ علی النمازی الشاهرودی - ج7 ص 293
ثانیاً: محمد بن القاسم این روایت را معنعنا ؛ یعنى از فلانى از فلانى نقل كرده؛ ولى نام این افراد نه در این جا و نه در مقدمه تفسیر فرات ذكر نكرده است تا بررسى و وثاقت و عدم وثاقت آن‌ها ثابت شود.
بنابراین، سند این روایت ضعیف است و روایت ضعیف ارزش استناد كردن ندارد .
ثانیا این جمله شما غلط است که مردی به اون دست پیدا نکرده و اگر صحیح باشد هیچ زنی هم به آن دست پیدا نکرده و قطعا رسول الله اشرف مخلوقات است
CELLAR;380136 نوشت:
و اینکه و اگر فاطمه سلام الله علیها نبود هیچ چیزی خلق نمیشد حتی رسول الله صلی الله علیه و آله و مولانا و مقتدانا علی بن ابی طالب سلام الله علیهما

این را هم جواب داده شد پس لطفا چه شما و چه سایر دوستان مطالب تکراری را دوباره مطرح نکنید
http://www.askdin.com/thread29665-3.html#post380013
[SPOILER]
اما بررسی این روایت که در امضای شما هست

بررسی حدیث «لولاک لما خلقت الافلاک و لو لا علی لما خلقتک و لو لا فاطمه لما خلقتکما»

یکی از مشترکات اعتقادی بین فریقین، این است که نبی مکرم اسلام، حضرت محمد مصطفی، برترین مخلوقات خداوند است. مخلوقی که بهانه آفرینش بوده و خلقت عالمین به جهت وجود نازنین ایشان بوده است.
ما نیز مانند دیگران بر این موضوع اعتراف داریم اما آن چه در این‌جا قرار است که بررسی شود، آن‌که آیا عبارت «لولاک لما خلقت الافلاک» از احادیث قدسی است یا به عبارت دیگر از فرمایشات خداوند متعال است و آیا عبارات «لو لا علی لما خلقتک» و «لو لا فاطمه لما خلقتکما» نیز از احادیث قدسی است؟
* بررسی عبارت اول: «لولاک لما خلقتک»
در منابع مکتب اهل بیت، ظاهرا برای اولین بار، این عبارت در کتاب شریف مناقب ابن شهر آشوب (ص ۲۱۷) آمده است. ابن شهرآشوب مازندرانی که از علمای قرن ششم هجری است، این عبارت را بدون ذکر هیچ سندی و به صورت کاملا مرسل بیان کرده است.
این عبارت، بعد از ایشان، در کتب علمای قرن نهم به بعد مکرر ذکر شده است. به عنوان مثال حافظ برسی (قرن نهم) در کتاب مشارق الانوار الیقین فی اسرار امیرالمؤمنین، مجلسی اول (قرن دهم) در کتب روضه المتقین فی شرح من لایحضره الفقیه و لوامع صاحبقرانی، سید شرف‌الدین حسینی (قرن دهم) در کتاب تأویل الآیات، محمد حسینی موسوی (قرن دهم) در کتاب تسلیه المُجالس و زینه المَجالس.
مرحوم علامه مجلسی نیز علاوه بر کتاب مرآة العقول فی شرح اخبار آل الرسول، در کتاب شریف بحار الانوار (ج ۱۶، ص ۴۰۵ و ج ۷۱، ص ۱۱۵) نیز این عبارت را آورده است.
آن‌چه مهم است آن‌که این افراد و دیگران مانند ملا محمدصالح مازندرانی، ملا محسن فیض کاشانی، ملا صدرا، ملا هادی سبزواری و . . . همگی یا به نقل از مناقب ابن شهرآشوب روایت کرده‌اند و یا بدون ذکر منبع که به هر حال با توجه به مرسل بودن آن فرقی ندارد.
در ضمن مرحوم شیخ حر عاملی که تلاش کرده است تا احادیث قدسی را در کتاب «جواهر السنیه»، جمع‌آوری کند، اشاره‌ای به این حدیث ندارد.
جمع‌بندی آن‌که این عبارت از باب سند چنان مخدوش است که قدسی دانستن این عبارت و انتساب آن به خداوند متعال و این که کلام حضرت حق است، ممکن است که عواقب شرعی نیز داشته باشد.
* بررسی عبارت دوم و سوم: «لو لا علی لما خلقتک و لو لا فاطمه لما خلقتکما»
برخی در ادامه عبارت اول، این دو عبارت را نیز اضافه می‌کنند. در کتاب عوالم العلوم، نوشته عبدالله بحرانی اصفهانی که از نویسندگان قرن دوازدهم هجری است، آمده است که در کتاب «الجنه العاصمه» آمده است که در نسخه ارزشمند خطی از کتاب «کشف اللآلی» نوشته صالح بن عبدالوهاب العرندس حدیثی را به این سند دیدم که شیخ ابراهیم بن حسن الذراق از شیخ علی بن هلال الجزایری از شیخ احمد بن فهد الحلی از شیخ زین‌الدین علی بن حسن الخازن الحائری از شیخ ابی‌عبدالله محمد بن مکی الشهید (شهید اول) به طرق متصله به ابوجعفر محمد بن علی بن موسی بن بابویه القمی (شیخ صدوق)، به طریقش به جابر بن یزید الجعفی از جابر عبدالله الانصاری از حضرت رسول الله از خداوند تبارک و تعالی که فرمود «یا احمد! لولاک لما خلقت الافلاک و لو لا علی لما خلقتک و لو لا فاطمه لما خلقتکما».
کتاب «الجنه العاصمه» نوشته شخصی به نام سید میرجهانی است که در سند این روایت، جابر عبدالله الانصاری، جابر بن یزید الجعفی و ابوجعفر محمد بن علی بن موسی بن بابویه القمی (شیخ صدوق) همگی از اجلای روات امامیه‌اند.
صالح بن عبدالوهاب العرندس صاحب کتاب «کشف اللآلی»، ابراهیم بن حسن الذراق، علی بن هلال الجزایری، احمد بن فهد الحلی، ابی‌عبدالله محمد بن مکی الشهید (شهید اول) و زین‌الدین علی بن حسن الخازن الحائری نیز از علمای امامیه می‌باشند.
اما آن‌چه مهم است آن‌که بین شهید اول (متوفای ۷۸۶) تا شیخ صدوق (متوفای ۳۸۱) حدود ۴ قرن فاصله استو این در حالی است که علی رغم شهرت مرحوم شیخ صدوق و نیز شهرت بسیار کتب او، هیچ کسی (چه بین مرحوم شیخ تا شهید که حدود ۴۰۰ سال فاصله است) چنین مطلبی را روایت نکرده و در کتب او ندیده است و بسیار بعید و بلکه تا حدودی غیر ممکن به نظر می‌رسد که این حدیث با این محتوای خاص را مرحوم شیخ در کتبش ننوشته و تنها به نقل شفاهی اکتفا کرده باشد و این نقل شفاهی از طریقی که معلوم نیست، به مرحوم شهید رسیده باشد، لذا بعید نیست که ناخواسته اشتباهی از جانب مرحوم شهید و یا یکی از افراد بعد از ایشان رخ داده باشد.
مضافا بر این‌که بین خود شیخ صدوق (قرن ۴) تا جابر بن یزید جعفی (قرن ۲) نیز ارسالی ۲ قرنه وجود دارد و در مبحث توثیقات عام، گفتیم که مرسلات شیخ صدوق از قاعده کلی مرسلات خارج نیست.
خلاصه آن که سند این روایت چنان مخدوش است که منسوب کردن آن به رسول الله که از قول خداوند متعال، چنین مطلبی را فرموده باشند، کاملا محل اشکال است.
از جهت محتوا نیز کاملا واضح است که این عبارات، خلقت نبی مکرم اسلام که اشرف همه مخلوقات بوده‌اند را به جهت خلقت امیر مؤمنان دانسته و آن‌چه واضح است آن‌که مقام حضرت رسول الله را پایین‌تر از مقام امیر مؤمنان قرار می‌دهد و مقام این دو بزرگوار را پایین‌تر از مقام حضرت صدیقه کبری و این بانوی مکرمه را که سیده زنان دو عالم است، علت غایی خلقت در بین مخلوقات معرفی می‌کند در حالی که بنا بر قطعیات فریقین شیعه و سنی که بر ادله معتبر استوار است، اشرف مخلوقات، من الابد الی الازل و علت غایی خلقت در بین مخلوقات، حضرت ختمی مرتبت، رسول خداوند عالمیان، حضرت محمد بن عبدالله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است.
دیگران مانند علامه مرندی در ملتقی البحرین، شیخ علی نمازی شاهرودی در مستدرک سفینه البحار و شیح محمدفاضل مسعودی در الاسرار الفاطمیه، یا مرسل و بدون ذکر سند و منبع روایت کرده و یا از یک‌دیگر و بعضا نیز از کتاب کشف اللآلی که درباره آن صحبت شد.
* جمع‌بندی:
هر چند قسمت اول این عبارات (لولاک لما خلقت الافلاک) از نظر سند معتبر نیست اما بنا به قرائنی، متن آن قابل قبول است، در حالی که بخش های دوم و سوم (لو لا علی لما خلقتک و لو لا فاطمه لما خلقتکما)، چه از نظر سند و چه از نظر محتوا، کاملا غیر قابل قبول و نادرست بوده و بعید نیست که از جعلیات دوستان نادانی باشد که به غلو گرفتار شده و یا کار دشمنان دانایی باشد که قصد فساد در مذهب حقه امامیه را دارند.
گروه تحقیقاتی علوم و معارف اسلامی احتجاج[/SPOILER]

جن و انس عبد و فدایی ام ابیها و ام الائمه فاطمه سلام الله علیها بکوری چشم دشمنان بی پدر

حضرت آيت الله العظمي آقاي حاج شيخ علي صافي گلپايگاني(مدظله العالي) شعر زيبايي در اين رابطه دارند:
گرپيمبر دختري چون حضرت زهرا نداشت بهرابقاء ديانت مايه ي ابقا نداشت
گر نبد در خاندان او علي با فاطمه اهل ايمان بعد احمد عروة الوثقي نداشت
گرنه اسباب شفاعت بودزهرارابه دست هيچ عاصي ره به سوي جنت الماوي نداشت
ودر ابيات بعدي مظلوميت حضرت زهرا را به تصوير مي كشندوبعد ازچند بيت اين است
گرنبد زهراي اطهرني حسن بدني حسين رهگشاي صلح وجنگ وعامل احيانداشت
كيد پور هند راكي جز حسن تضليل كرد كس چوشاه كربلا آن همت والا نداشت
تارساند آن رسالت را ز كوفه تابه شام ام كلثومي نبود و زينب كبري نداشت
پيشواياني كه هريك در مقام خويشتن نور حق را منتشر سازند در دنيا نداشت
حضرت حجت كه داردعالم او را انتظار تااساس عدل در عالم كندبرپا نداشت
هركه طوق حب اوراچون(علي)برگردن است بيم از اندوه دنيانغمت عقبي نداشت
پس بود رمز بقاء دين وجود فاطمه تا قيامت هست بود دين زبود فاطمه
براي سلامتي كليه مراجع بالاخص اين مرجع بزرگ كه ازاخلاص بالايي برخوردارند صلواتي بفرستيد.

1. اثبات حدیث لولا فاطمه (س):

پرسشدر کتابی خوانده ام که : " لولاک یا محمد ما خلقت الأفلاک ولولا علی ما خلقتک ولولا فاطمة ما خلقتکما" آیا چنین حدیثی درست است؟

پاسخ

width: 100%

این حدیث را دانشمند فرزانه آقای میر جهانی «ره» در کتاب الجنة العاصمة ص 148 نقل کرده و سند آن را هم بیان نموده است.
همچنین علامه مرندی در کتاب «ملتقی البحرین» صفحه 14 و علامه نمازی شاهرودی در کتاب مستدرک سفینة البحار (درباره «خلق») و آیت الله گرامی در کتاب لولا فاطمه آورده اند.
در تفسیر این حدیث باید بگوئیم که این حدیث در بیان نقش و اهمیت وجود مقدس پیامبر گرامی اسلام(ص) و حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) می باشد. زیرا هدف خداوند متعال از آفرینش بدون وجود پیامبر اکرم (ص) محقق نمی شود.
قرآن می فرماید: «[=Traditional Arabic]وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ اْلإِنْسَ إِلاّ لِیَعْبُدُونِ»[1] یعنی هدف از آفرینش رسیدن انس و جن به مقام عبودیت است. منظور از عبودیت، صرفا عبادت ظاهری نماز و روزه نیست بلکه عبارتست از مقام کمالی که انسان باید به آن برسد و از تمام اسارتها و بندگی ها رها گردد و تنها بنده خداوند متعال باشد و تحقیق این مقام جز با هدایت پیامبر اکرم (ص) محقق نمی شود. از این رو خداوند در حدیث قدسی می فرماید: «[=Traditional Arabic]لولاک یا محمد لما خلقت الافلاک».
و نباید از جمله دوم چنین برداشت شود که مقام علی (ع) از پیامبر اکرم (ص) بالاتر است، در صورتی که خود حضرت علی علیه السلام فرموده است:[=Traditional Arabic]انا عبد من عبید محمد (ص):یعنی من بنده ای از بندگان حضرت محمد (ص) هستم.[2]
بلکه مقصود این است که چون هدف و علت غایی آفرینش حضرت رسول (ص) هدایت و راهنمایی انسانهاست، و این هدایت و راهنمائی استمرار پیدا نمی کند مگر با ادامه ولایت و امامت بعد از وجود مقدس پیامبر اکرم (ص) و لذا خداوند متعال در ادامه این حدیث قدسی می فرماید: «[=Traditional Arabic]لولا علی لما خلقتک» همچنین اگرحضرت فاطمه (س) نبود ولایت استمرار پیدا نمی کرد. زیرا او وعاء امامت و درخت نبوت و ولایت است و اگر او نبود درخت نبوت و ولایت بدون میوه می ماند از این رو فرمود: «[=Traditional Arabic]و لولا فاطمه لما خلقتکما».
از آن چه بیان کردیم معلوم شد که این حدیث شریف دلالت ندارد بر اینکه مقام حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) از حضرت محمد (ص) بالاتر است، بلکه بالعکس مفهوم این حدیث این است که حضرت زهرا (س) و حضرت علی (ع) فدایی حضرت محمد (ص) و اهداف بلند او هستند.

[/HR][1]سوره ذاریات، آیه 56.

[2]الکافی ج 1 ص89 باب الکون و المکان ..... ص 88.

منبع:
http://www.hawzah.net/fa/question/questionview/7359

2. اثبات مقام لیله القدری فاطمه (س):

امام صادق (ع): «الّیلة»فاطمه و «القدر»الله فَمَن عَرَفَ حقَّ معرفتها فَقَد ادرَکَ لیلَة القدر ...

«لیلة» فاطمه است و«قدر»الله است پس هرکس فاطمه را آنگونه که حق معرفت اوست بشناسد قطعاً شب قدر را درک کرده است (بحار ج 43 ص65)

اگر کسی شب قدر را درک کند برای او افضل از عبادت هزار ماه است ،(سوره قدر آیه 3)اگر کسی نیز به حضرت زهرا (س) آن گونه که حق اوست معرفت پیدا کند از عبادت هزار ماه برای او افضل است.

همانطور که بزرگی و عظمت شب قدر ناشناخته است ؛عظمت حضرت زهرا (س) نیز ناشناخته است.

همان گونه که شب قدر مخفی است ،قبر حضرت زهرا نیز مخفی است.

همان گونه که اگر کسی لیله قدر را درک کند برای او افضل از عبادت هزار ماه است ،اگر کسی نیز به حضرت زهرا (س) آن گونه که حق اوست معرفت پیدا کند از عبادت هزار ماه برای او افضل است.

همان گونه که در شب قدر خداوند گناهان را می آمرزد با معرفت و حب زهرا (س) خداوند گناهان را می آمرزد.

براساس روايتى خداوند به رسولش‏ صلى الله عليه وآله فرمود: «سوره قدر را تلاوت كن كه اين سوره نسبت (شناسنامه) تو و نسبت اهل بيت تو تا روز قيامت است».( علل الشرايع، ج 2، ص 613.)

و در سفینة البحار بطور مفصل آمده از امام باقر علیه السلام تاویل سوره ی قدر که فاطمه سلام الله علیها لیلة و خدا قدر است و تمام تاویلات این روایت منتهی به نام عظمای فاطمه سلام الله علیها میگردد

فاطمه سلام الله علیها کسی است که با وجود چهار امام مرد علیهم السلام در زیر عبا، در حدیث کسا، خداوند ترجیح میدهد که ایشان را با نسبتشان به فاطمه سلام الله علیها، به جبرئل معرفی کند: فاطمة و ابوها و بعلها و بنوها...

[="Navy"]

CELLAR;380200 نوشت:
این حدیث را دانشمند فرزانه آقای میر جهانی «ره» در کتاب الجنة العاصمة ص 148 نقل کرده و سند آن را هم بیان نموده است.

اصلا اینجا اثباتی صورت نگرفت!!
مثل اینکه دقت نکردید چه شد!! من سند حدیث را در آن پست رد کردم و شما گفتید با این سند آمده!!! خوب! چه چیزی اثبات شد؟!! ثابت شد با آن سند مخدوش در این کتاب آمده
اگر حدیث سند معتبری دارد اعتبارش را ثابت کنید همانطور که من اعتبارش را رد کردم

CELLAR;380200 نوشت:
اثبات مقام لیله القدری فاطمه (س):

امام صادق (ع): «الّیلة»فاطمه و «القدر»الله فَمَن عَرَفَ حقَّ معرفتها فَقَد ادرَکَ لیلَة القدر ...

«لیلة» فاطمه است و«قدر»الله است پس هرکس فاطمه را آنگونه که حق معرفت اوست بشناسد قطعاً شب قدر را درک کرده است (بحار ج 43 ص65)

چرا دوباره آن حرفت را تکرار می کنی!!!
وقتی می گویند اثبات یعنی که آن سندی را که رد شده ثابت کنید موثق است که من ثابت کردم ضعیف است!!!!

شما امدی آدرس بحار را دادی که حدیث را از تفسیر فرات نقل کرده
به شما که ثابت کردم این حدیث ضعیف است این هم ضعفش:فر، تفسير فرات بن إبراهيم مُحَمَّدُ بْنُ الْقَاسِمِ بْنِ عُبَيْدٍ مُعَنْعَناً عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع أَنَّهُ قَال‏

این روایت از نظر سندى ضعیف است؛ زیرا گذشته از این كه خود فرات بن ابراهیم توثیقى ندارد ، اشكالات متعدد دیگرى در سند این روایت وجود دارد:
اولاً : خود محمد بن القاسم بن عبید، مهمل است و در هیچ كتابى از كتاب‌هاى رجالى شیعه نامى از او برده نشده است؛ چنانچه شیخ على نمازى در مستدركات مى‌نویسد:
14323 - محمد بن القاسم بن عبید الكبیدى : لم یذكروه... .
مستدركات علم رجال الحدیث - الشیخ علی النمازی الشاهرودی - ج7 ص 293
ثانیاً: محمد بن القاسم این روایت را معنعنا ؛ یعنى از فلانى از فلانى نقل كرده؛ ولى نام این افراد نه در این جا و نه در مقدمه تفسیر فرات ذكر نكرده است تا بررسى و وثاقت و عدم وثاقت آن‌ها ثابت شود.
بنابراین، سند این روایت ضعیف است و روایت ضعیف ارزش استناد كردن ندارد .

CELLAR;380200 نوشت:
براساس روايتى خداوند به رسولش‏ صلى الله عليه وآله فرمود: «سوره قدر را تلاوت كن كه اين سوره نسبت (شناسنامه) تو و نسبت اهل بيت تو تا روز قيامت است».( علل الشرايع، ج 2، ص 613.)

این هم ربطی به موضوع ندارد بر فرض صحت سند شناسنامه اهل بیت تا روز قیامت است و گفته نشده فقط شناسنامه حضرت فاطمه است

CELLAR;380200 نوشت:
و در سفینة البحار بطور مفصل آمده از امام باقر علیه السلام تاویل سوره ی قدر که فاطمه سلام الله علیها لیلة و خدا قدر است و تمام تاویلات این روایت منتهی به نام عظمای فاطمه سلام الله علیها میگردد

آدرس صفحه آن را بدهید تا بررسی شود[/]

[="Navy"]

CELLAR;380200 نوشت:
1. اثبات حدیث لولا فاطمه (س)

البته من یک تاپیک با این عنوان قرار دادم اگر باز شد در آنجا این بحث را مفصلا ادامه خواهم داد درباره حدیث لولا فاطمه ...[/]

جناب anti
سلام عیلکم
شما غیر از احادیث میتونی یک دلیل عقلی بیاری برای این ادعاها که زن چیچیتر از مرد است یا مرد چیچیتر از زن است؟
کل ما حکم به عقل حکم به شرع.

anti;380224 نوشت:
البته من یک تاپیک با این عنوان قرار دادم اگر باز شد در آنجا این بحث را مفصلا ادامه خواهم داد درباره حدیث لولا فاطمه ...
شما اگر کمترین دانش از علم رجال داشته باشی باید بدانی که تو و یا هیچ یک از بزرگانت نمیتوانند حدیثی ضعیف را رد کنند. ضمنا توصیه میکنم درست حرف بزنید که اگر هم این حدیث رو بنابر ضعف بذاریم دلالت بر رد آن نمیکند که بشما اجازه دشمنی با احادیث را دهد.

ضمنا این حدیث ضعیف نیست، اما مورد اختلاف است که آیا مرسل میباشد یا صحیح.

امام کاظم ع: لیله فاطمه و قدر خداست پس هرکه فاطمه شناسد شب قدر را درک کرده... بحار 43/65

و اما در این حدیث غیر قابل مناقشه در اصول کافی ج 1 ص 390 که فاطمه س به شب قدر کاملا منطبق گشته است.

که این وجه تاویل را حضرت علامه مجلسی اثبات کرده است و اول آن این حدیث نبوی است که نبی ص فرمود جان پدر فدای فاطمه س باد.

[="Navy"]

سلمان14;380226 نوشت:
جناب anti
سلام عیلکم
شما غیر از احادیث میتونی یک دلیل عقلی بیاری برای این ادعاها که زن چیچیتر از مرد است یا مرد چیچیتر از زن است؟
کل ما حکم به عقل حکم به شرع.

سلام
یک دلیل همان دلیلی است که امام علی در نهج البلاغه می آوردند که أَمَّا نُقْصَانُ عُقُولِهِنَّ فَشَهَادَةُ امْرَأَتَيْنِ كَشَهَادَةِ الرَّجُل‏چون شهادتشات نصف است پس عقلشان ناقص است
و دلیل دوم این است که اگر مقایسه انجام بدهید بین مردان کامل و زنان کامل قطعا متوجه خواهید شد مردان کامل بیشتر از زنان کامل است مثلا 124012 مرد کامل (پیامبران و ائمه) و تنها 4 زن کامل!!
و خود این دلیل بر این است که مردان قدرت و توانایی بیشتری در رسیدن به کمال دارند و این قدرت رسیدن به کمال مربوط به عقل است قالُوا لَوْ كُنّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ ما كُنّا فِي أَصْحابِ السَّعِيرِ
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]

شما درست موافق نام کاربریتان عمل میکنید و کلا با همه جبهه مخالف دارید خدا ان شا الله من و شما را هدایت کند.

دقت کنید، فاطمه سلام الله علیها در مقام سوم خلقت قرار گرفته بالاتر 124000 نفر مرد بزرگ.

این آیه منحصر بفرد، یک زن را برای مومنین الگو قرار میدهد حال این زن نقصان عقل دارد یا کسی که کور است نسبت به آیات قرآن:

سوره ۶۶: التحريم آیة 11
و براى كسانى كه ايمان آورده‏اند خدا همسر فرعون را مثل آورده آنگاه كه گفت پروردگارا پيش خود در بهشت‏خانه‏اى برايم بساز و مرا از فرعون و كردارش نجات ده و مرا از دست مردم ستمگر برهان

anti;380243 نوشت:
خود این دلیل بر این است که مردان قدرت و توانایی بیشتری در رسیدن به کمال دارند

با این حساب همه مطالبی که در شان و منزلت زنان اومده جعلی اند و همه مطالبی هم که زنان رو پایین تر از مردان قرار داده اند درستند :vamonde:

anti;380243 نوشت:
یک دلیل همان دلیلی است که امام علی در نهج البلاغه می آوردند که أَمَّا نُقْصَانُ عُقُولِهِنَّ فَشَهَادَةُ امْرَأَتَيْنِ كَشَهَادَةِ الرَّجُل‏چون شهادتشات نصف است پس عقلشان ناقص است
و دلیل دوم این است که اگر مقایسه انجام بدهید بین مردان کامل و زنان کامل قطعا متوجه خواهید شد مردان کامل بیشتر از زنان کامل است مثلا 124012 مرد کامل (پیامبران و ائمه) و تنها 4 زن کامل!!
و خود این دلیل بر این است که مردان قدرت و توانایی بیشتری در رسیدن به کمال دارند و این قدرت رسیدن به کمال مربوط به عقل است قالُوا لَوْ كُنّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ ما كُنّا فِي أَصْحابِ السَّعِيرِ

حقیر میگم این حدیث احتمالاً تفسیر داره
چون سخت است گفتن اینکه عقل به معنی فهم مرد و زن از مسایل با هم تفاوت دارد
شما برو تو دانشگاهها یا هر مجمع علمی دیگه ای، فعلاً که پا به پای هم دارند پیش میروند.

یه جا دیگه هم گفتم، یعنی فهم زنها از 1+1 غیر از 2 است؟
نمیشه
شاید بشه گفت چون احساسات زیادی دارند،
نتیجه منطق + احساساتشون کمی متفاوت از مردان است که احساسات کمتری دارند

اما فرض کنیم زنی یاد بگیرد احساساتش را در نتیجه منطقی دخالت ندهد، چه میفرمایید؟

در مورد تعداد در طول تاریخ هم که معلوم است،
وضعیت جوامع بشری(غیر دینی) هنوز هم بهره کشی از زن است
و متاسفانه زنها هم دارند تنها مدافع خود(دین) را پس میزنند!!!

البته در کنار هر مرد مومنی غالباً زن مومن و هم شانی هم بوده است.

CELLAR;380246 نوشت:
دقت کنید، فاطمه سلام الله علیها در مقام سوم خلقت قرار گرفته بالاتر 124000 نفر مرد بزرگ.

این آیه منحصر بفرد، یک زن را برای مومنین الگو قرار میدهد حال این زن نقصان عقل دارد یا کسی که کور است نسبت به آیات قرآن:

شما چرا اینقدر آیکیوتون بالاست؟؟!!
من مگه گفتن مقام آخره؟؟؟!!!
یک کمی به نوشته ها دقت کم بعد ببین چی گفته شده
anti;380243 نوشت:

CELLAR;380246 نوشت:

و براى كسانى كه ايمان آورده‏اند خدا همسر فرعون را مثل آورده آنگاه كه گفت پروردگارا پيش خود در بهشت‏خانه‏اى برايم بساز و مرا از فرعون و كردارش نجات ده و مرا از دست مردم ستمگر برهان

بله کسی کور است که این آیات را نمی بیند
لِلرِّجالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ
أَلرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللهُ بَعْضَهُمْ عَلى بَعْضٍ

کسی کور است که احادیث ائمه را نمی بیند و تفسیر به رای می کند

من هم گفتم که 4 زن در مقبل بیش از 124000 مرد!!!

anti;380243 نوشت:
مردان کامل بیشتر از زنان کامل است

زدی تو نخ عدد؟ معلوم شد از عقل بدوری.

میدونی شیعه چند درصد جمعیت جهان رو تشکیل میده؟؟ خب پس بیایم بگیم چون کفار بیشتر از شیعیان هستند این نشون میده عقل اونا قوی تره!!!!

خواهشا شبهه افکنی نکن که مبادا آق سیدة النسا بشی. هشدار دادم گرچه حضرتش مهربانتر ازین حرفهاس.

ضمنا یه مرد بزرگ نام ببر که یه زن بزرگ پای بپای او نبوده؟

موسی ع، مادرش که بهش وحی شد...
عیسی ع مادرش که احترام بوی را از واجبات خود دانست...
محمد ص، همسرش که جان عالم فدای بی بی خدیجه باد...
علی ع، همسرش که من عاجزم از توصیف حضرتش...
حسین ع، خواهش که کربلا در کربلا میماند اگر زینب س نبود... و همسرش رباب س که عالم عبد این زن هست...

خدا لعنت کند مفسر برای را. دقت کن... پسر مبادا منحرف بشی. مردان را بر زنان برتری هست بدلیل چی؟ قدرت بازو و اجتماعی بودن مرد که در خدمت زن هست همانطور که زن در خدمت مرد است.

چه حدیثی؟ تو دینت چیست برادر من؟

مگر نشنیده ای محمد بن عبد الله ص فرمود: بهترین فرزندان شما دخترانتان هستند؟ مگر آیه مساوات زن و مرد رو نشنیده ای؟ که هرکه کار خوب و بد کند چه مرد یا زن مورد قبول است؟

دقت کن، زن و مرد در آفرینش یکی هستند اما با توجه به ویژگی هاشون، وظایفی متفاوت دارند

mona690;376954 نوشت:

زن شمشیر برداره بره بجنگه ؟! با اون همه لطافتش ، خون بریزه ، خون بپاشه ، تیکه تیکه شدن ببینه ؟! آخه مگه زن چه قد تحمل زخم رو داره ؟ آخه مگه یه زن چه قد توان جسمانی داره تا با یه مرد غول تشن بجنگه ؟ نه خدایی الان به شماها توهین شده که این کار رو نکنید ؟

به جان خودم قسم اگه خدا میگفت زنا حتما باید جهاد کنن ، همین زنا میگفتن خشن تر و بی رحم تر از اسلام ، خودشه . همین زنا میگفتن مگه اسلام اینقد شعور نداره که بدونه روح لطیف زن کجا و بزن بزن کجا ؟ همین زنا میگفتن حتی اگر قرار بود زنا جبهه برن ، مگه اسلام نمیدونسته که مدیریت فضای بحرانی سنگر ها و پشت میدان جنگ ، خیلی حیاتی هست و خیلی مناسب تر واسه زن ها ؟ امان از دست این زن ها .

منا ، به قرآن نیاز نیست با این کارا ثابت کنین ضعیف نیستین .

mona690;376954 نوشت:

اگه زنی میخواد تو جامعه مفید باشه ، هیچ و هیچ اشکالی نداره اما به دو شرط : 1 . اولا کاملا و کاملا برای خونه مفید باشه و بهترین خانه داری رو بکنه 2 . دوما طوری تو جامعه نباشه که بیشتر باعثه داغون شدن جامعه باشه تا اصلاحش .

منا ، به قرآن نیاز نیست با این کارا ثابت کنین ضعیف نیستین . بر عکس ، این اشتباهه که زن کار نکنه . خیلی از زن ها ، میتونن تو منزل ، در کمال آرامش و امنیت ، تنهایی یا با دوست و فامیل عزیزشون ، کار کنن و تولید کنن و موجب خلاقیت بشن و بچه ها هم از اون ها یاد بگیرن .

mona690;376954 نوشت:
مگه این همه زن نیست تو جامعه الان که از پس خودش بر میاد؟من خیلی ها رو میشناسم که خرج خوانوادشونو در میارن و عرضه اشون تو چرخوندن زندگیشون از مردهاشون خیلی بیشتره!

فک میکنی این زنا خیلی دل خوشی دارن ؟ فک میکنی خوششون میاد به جای اینکه مردشون با حال و روز سگی جامعه سر و کله بزنه و پول دربیاره ، خودشون با اون همه حساسیت و لطافت ، با گرگای جامعه واسه پول درآوردن سر و کله بزنن ؟

mona690;376954 نوشت:
مدام عواطف زنها مزمت شده که نمیذاره به تشخیص عقلشون عمل کنن!باشه قبول زنها احساساتی ترن(تازه همه زنام اینطوری نیستن) ولی مگه مردا ضعف ندارن؟مگه شهوت و غضب تو مردا خیلی خیلی بیشتر از زنها نیست؟

زنا احساسی ان . زن ها برای احساسات ساخته شدن . زن خالق احساسه . بی شک زن ها عقل هم دارن و عاقلانه هم فک میکنن . اصلا یکی از حرف های عقل ، عاشقانه زندگی کردنه . اما احساس زن بر منطقش غلبه داره و به خدا این اصلا بد نیست . به خدا قسم این اصلا ضعف نیست . این فوق العاده ست که یک زن ، حتی بعد بارها ستم دیدن توسط همسرش یا خواهرش یا هر کسه دیگه ایی ، اگر طرف مقابل ازش معذرت خواهی کنه ، به جای اینکه مثل مردای غول تشن خشک ، منطقی فک کنه و یا از روی غضب تصمیم بگیره ، در کمال احساس و لطافت و زیبایی و محبت ، احساسانه فکر میکنه و تصمیم میگره و طرف مقابلش رو میبخشه .

در ضمن کی گفته شهوت و غضب مردا ها مذمت نشده . منا ، تا جاااااااااااااااااایییییییییییییی که دلت بخواد ، ما مردای بدبخت ، به خاطر شهوت و غضبمون سرکوفت خوردیمو و میخوریمو خواهیم خورد !!! .

به خدا قسم این حرف از ته دل میگم ، شگفتی خلقت زنه . زن فوق العاده ، فوق العاده و فوق العاده پیچیده و شگفت انگیزه . خاک بر سر اون مردی که ، کاری با زن بکنه که زن ، از هر چی مرد هست بدش بیاد ، یا که زن از زن بودن خودش بدش بیاد .

anti;380177 نوشت:
این تاپیک ها ابتدای آن بر گرفته از نظر آقای عبد الله جوادی املی است که بحث فلسفی است و این نظر فلسفی ایشان خلاف نظر صدر المتالهین شیرازی است و قابل بحث فلسفی است و با مبنای مخالف ملا صدرا قسمت فلسفی آن کتاب زن در آیینه جمال نوشته شده.
در دو پست دیگر هم هم آسمان و ریسمان را به هم بافته تا ثابت کند آن روایت نهج البلاغه درباره نقصان عقل زنان مرسل است که در یک تاپیک دیگر حدیث صحیح السند آن قرار داده شد و این هم آدرس آن الكافي ، ج‏5، ص: 322 اگر نیاز بود دوباره اینجا بررسی سندی می شود

بار ها هم جواب اینها داده شده اما باید یک چیزی را تکرار کنید! نمی شود که!!

1.شما که کلا فلسفه رو قبول ندارید بهتر است در مورد نظر فلاسفه بحث نکنید
2.شما به دلیل کژفهمی نظر ملاصدر ان رو مخالف نظر ایت الله جوادی میدانید.اشکال شما در مورد تجرد روح توسط کاربر دیگه(جناب حامد) در همان تاپیک مطرح شده و پاسخش داده شده.
3.کسی که اندکی مطالعه فلسفی داشته باشد و با مفاهیم فصل،صنف،جنس،نوع،ماهیت و... اشنا باشد به اشکال شما دچار نخواهد شد برای مطالعه بیشتر در مورد تجرد روح میتوانید به جلد سوم نهایه مراجع کنید(یک بحث حاشیه ای امده البته ولی به هر حال مفید است)
4.تاپیک دیگه ای که میگویید حدیث دیگری رو مورد بررسی قرار داده نه نهج البلاغه رو
5.تنها اشکال وارد بر ان حدیث مرسل بودن ان نیست.بلکه متن حدیث هم دارای اشکال است
6.استدلال ایت لله جوادی در مورد این قبیل احادیث ربطی به سند ان ندارد ایشان با استدلال هایی میگویند این احادیث به مسائل خارجیه اشاره دارد نه حقایق وجودی
7.من نمیدانم به چه زبانی بگویم که علاقه ای به بحث با جنابعالی رو ندارم.در تاپیک دیگه هم این رو چندین بار بیان کردم ولی شما به اسپم زدن پستهای من ادامه دادید!مگر من از پست های شما اسپم زدم که شما مدام این کار رو میکنید؟!انقدر این کار رو در تاپیک دیگه ادامه دادید که نهایتا من خودم بحث رو قطع کردم.

باز هم به دوستان عرض میکنم اگر جواب میخواهند این تاپیک و مطالعه دقیق پستهای جناب طارق کافی و وافیست!چون با وجود اینکه محوریت بحث بر سر تعقل است اما قابل تعمیم به باقی بخشهاست.

http://www.askdin.com/thread9586.html

و البته پیشنهادی هم برای دوستان دیگه دارم،( بالاخص خانم های محترم) سعی نکنید طرز فکر دیگران رو عوض کنید.معمولا هر کس بر اساس وِیژگی های شخصیت خود برداشتی ارائه میدهد و البته اعتقادات دیگران تاثیری در تغییر واقعیت ندارد.اگر خودتان قانع بشوید کافیست.بگذارید فکر کنند کم اوردید عیبی ندارد!ضعف شخصیتی بعضی افراد باعث میشود قطع یک بحث رو به معنی کوچک شدن شخصیت بدانند در حالی که رفتار عاقلانه اینطور نیست.
موتاسفانه بعضی یاد نگرفتن با کوچک کردن دیگران بزرگ نمیشوند.
و این رشد شخصیتی و بلوغ فکری رو نمیشود به کسی خوراند.
شاید بتوان خواب رو بیدار کرد ولی به خواب زده را...!چ
البته این حرف من اصلا در مورد استاتر محترم نیست!ایشون شبهه دارند و ان شا الله به کمک دوستان مشکلشون حل میشه.مقصود بنده بعضی کاربرانند که...!
بگذریم!

یا علی!

برای من به عنوان یک زن همین که بتوانم به مقام بزرگانی مثل فاطمه زهرا خدیجه کبری حضرت زینب حضرت مریم،حضرت معصومه،حضرت سکینه،نرجس خاتون، سمیه اولین شهید اسلام و...برسم یا حد اقل به ان طمع داشته باشم.و خداوند من رو از سرنوشت امثال هابیل،فرزند نوح علیه السلام،تا امثال خلافای عامه و معاویه و یزید و مروان و هارون تا صدام و.... پناه دهد کافیست.

CELLAR;380246 نوشت:
شما درست موافق نام کاربریتان عمل میکنید و کلا با همه جبهه مخالف دارید خدا ان شا الله من و شما را هدایت کند.

علاوه بر مطلبی که شما فرمودید باید به این نکته هم دقت کرد که با توجه به مقاماتی که برای فاطمه زهرا سلام الله علیها گفته شده اگر رسول الله رو منار بگذاریم مقام ایشون بر از همه ی انبیا دیگر بالاتر است.
اینکه ما بخواهیم به مقام اجرایی رسیدن رو فضیلتی برای مرد و ضعفی برای مرد بدانیم فقط خلط مبحث است.
چون مقام اجرایی(مثل نبوت و امامت) نیازمند ویژگیهایی است مثل حق ارتباط و...زن باید رو بگیرد باید تا حد ممکن در حجاب باشد از نامحرم و... به همین خاطر این گونه موارد به او داده نشده.مثلا ما در کلام میگوییم هیچ پیامبر و امامی نبوده و نیست که حتی از نظر ظاهری دارای اشکال باشد و همه ی انبیا زیباترین افراد زمان خود بودند.خب این به چه معناست؟اینکه زیبایی یک فضیلت است؟نه!حکمت ان این است که کسی که میخواهد مردم را هدایت کند باید از همه لحاظ برای انها جذاب باشد و کوچکترین کراهتی برای ارتباط با او از طرف مردم نباشد.پر واضح است که اگر این بخواهد در مورد زنان رعایت شود مفاسد بسیاری خواهد داشت و هدف نبوت محقق نخواهد شد.پس مقامات اجرایی فضیلتی نیست که بگوییم 124000مرد ان را داشتند ولی زنان از ان محروم بودند.

وقتی فاطمه زهرا سلام الله با وجود انکه مقام اجرایی نداشت مقامش از بسیاری از مردان که این کقام را داشتند بالاتر بود دیگر مقامات اجریی را نمیتوان گذاشت به حساب کمال که بگوییم 124000مرد ان را داشتند ولی زنان...
زنان بزرگ در تاریخ کم نبودند و نیستند!

hoorshid;380348 نوشت:
وقتی فاطمه زهرا سلام الله با وجود انکه مقام اجرایی نداشت مقامش از بسیاری از مردان که این کقام را داشتند بالاتر بود دیگر مقامات اجریی را نمیتوان گذاشت به حساب کمال که بگوییم 124000مرد ان را داشتند ولی زنان...

نه شما و نه آن شخص منظور من را نفهمیدید!!

من گفتم مرد های کامل را با زنان کامل مقایسه کنیم می بینیم مردان کامل بیشتر بودند برای مثال 124000 پیامبر کامل بودند اما از زنان چه؟؟؟؟؟

رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:« مردان زیادی به درجه کمال رسیده‏اند ولی از زنان، تنها چهار نفر کامل‌اند: آسیه ( همسر فرعون )، مریم ( مادرحضرت عیسی علیه السلامخدیجه و فاطمه

پیامبر در روایتی دیگر فرمود:« مادر حسن و حسین، برترین و والامقام‏ترین زن‌های اهل زمین است.»

در روایتی دیگر، رسول خدا فرمود:« بهشت مشتاق دیدار چهار زن است: مریم بنت عمران، آسیه بنت مزاحم، خدیجه بنت خویلد، و فاطمه.»

در احادیث چنین آمده است که در روز قیامت آسیه و مریم و خدیجه پیشاپیش فاطمه زهرا علیهاسلام راه می‏روند و فاطمه را مانند پیشقراولان، با احترام، به سوی بهشت می‌برند.

منابع:
تفسیر المیزان، ج 19، ص 401.
بحار الانوار، ج 43، صفحات 20- 37- 53

hoorshid;380348 نوشت:

علاوه بر مطلبی که شما فرمودید باید به این نکته هم دقت کرد که با توجه به مقاماتی که برای فاطمه زهرا سلام الله علیها گفته شده اگر رسول الله رو منار بگذاریم مقام ایشون بر از همه ی انبیا دیگر بالاتر است.
اینکه ما بخواهیم به مقام اجرایی رسیدن رو فضیلتی برای مرد و ضعفی برای مرد بدانیم فقط خلط مبحث است.
چون مقام اجرایی(مثل نبوت و امامت) نیازمند ویژگیهایی است مثل حق ارتباط و...زن باید رو بگیرد باید تا حد ممکن در حجاب باشد از نامحرم و... به همین خاطر این گونه موارد به او داده نشده.مثلا ما در کلام میگوییم هیچ پیامبر و امامی نبوده و نیست که حتی از نظر ظاهری دارای اشکال باشد و همه ی انبیا زیباترین افراد زمان خود بودند.خب این به چه معناست؟اینکه زیبایی یک فضیلت است؟نه!حکمت ان این است که کسی که میخواهد مردم را هدایت کند باید از همه لحاظ برای انها جذاب باشد و کوچکترین کراهتی برای ارتباط با او از طرف مردم نباشد.پر واضح است که اگر این بخواهد در مورد زنان رعایت شود مفاسد بسیاری خواهد داشت و هدف نبوت محقق نخواهد شد.پس مقامات اجرایی فضیلتی نیست که بگوییم 124000مرد ان را داشتند ولی زنان از ان محروم بودند.

ینی چی؟چه ربطی داره؟

anti;380243 نوشت:

حالا به اینایی که میگی من کار ندارم.اسلام اینجوریه شاید
ولی اونی که ادم میبینه تو جامعه زمین تا اسمون فرق داره
نگا کن دزد و معتادو قاتل و ...ببین زنا بیشتره یا مردا؟زنا درس خون ترن و به درس بیشتر اهمیت میدن یا مردا؟دخترا زود میفهمن برای ایندشون باید درس بخونن ولی پسرا تو همون سن تو تصورات خودشونن که برم فلان کارو بکنم پولدارشمو....
مردا مدام گیر کل کل کردنن یا زنا؟کل کلایی که تهش میشه چاقو کشی!این عاقلانس؟!؟!هیچ منصفی این رفتارارو عاقلانه نمیدونه
اعتیاد عاقلانس؟دزدی چی؟
احساسات زنا بیشتر قبول
ولی مگه شهوت و غضب شما مردا بیشتر نیس؟
شهوت و غضب بیشتر عقلو تغطیل میکنه یا احساس؟!
این همه جنگو تو تایخ شما مردا را انداختین یا ما؟
جرم و جنایتا مال شماس یا ما؟همین الانم همینه ها
!
anti;380255 نوشت:
بله کسی کور است که این آیات را نمی بیند
لِلرِّجالِ عَلَيْهِنَّ دَرَجَةٌ
أَلرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللهُ بَعْضَهُمْ عَلى بَعْضٍ

حتی منم که کلا با این احکام مشکل دارم تفسیر این ایه رو خوندم ربطی به اینی که میگید نداشتها!البته شاید شما باز حدیث درباره این ایه هم داری نمیدونم!

باران;380250 نوشت:
با این حساب همه مطالبی که در شان و منزلت زنان اومده جعلی اند و همه مطالبی هم که زنان رو پایین تر از مردان قرار داده اند درستند
اصا مشکل منم همین تناقض است
این همه حدیث متناقض چرا هست؟!...

سنداش مشکل داره؟