جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مثلهای عجیب قرآن!

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۲
  نوشته
  5
  حضور
  10 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12

  مثلهای عجیب قرآن!
  قرآن در بعضي موارد براي بيان مقصود خود، از روش «مثل زدن» كمك گرفته است. اما بسياري از مثل‌هاي قرآني نامفهوم و لذا غيرقابل استفاده‌اند و در بسياري از آنها قياس مع‌الفارق صورت گرفته و معلوم نيست كه چه نتيجه‌اي از آنها مي‌توان گرفت.

  پيش از پرداختن به نمونه‌هايي از مثل‌هاي قرآني، دو نكته را يادآور مي‌شويم:

  الف. آية 58 سورة روم مي‌گويد: «و به راستي در اين قرآن براي مردم هر گونه مثل زده‌ايم…» و آية 54 سورة كهف و آيه 27 سوره زمر نيز همين مضمون را تكرار مي‌كنند. اما دقيقاً معلوم نيست كه منظور اين آيات چيست. آيا واقعاً در قرآن «هرگونه» مثلي آمده است؟
  ب. آية 26 سورة بقره مي‌گويد: «خدا پروا ندارد كه به پشه و فراتر از آن مثل زند، آنگاه مؤمنان مي‌دانند كه آن ]مثل[ راست و درست ]و[ از سوي پروردگارشان است، ولي كافران مي‌گويند: خداوند از اين مثل چه مي‌خواهد؟…» باز هم معناي دقيق صدر آيه معلوم نيست، اما يك چيز روشن است و آن اينكه در اين آيه افرادي كه نقادانه و نكته‌سنجانه به مثل‌هاي قرآني نگاه مي‌كنند و بطور طبيعي اين سؤال برايشان پيش مي‌آيد كه: معناي اين مثل‌ها چيست، كافر قلمداد شده‌اند! لكن در دنياي امروز، كسي از اين تهديدها نمي‌ترسد.  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۶/۰۵ در ساعت ۲۳:۰۰ دلیل: لطفا در هرپست فقط یک سوال مطرح نمایید

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,409
  حضور
  203 روز 18 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61460  با نام و یاد دوست
  مثلهای عجیب قرآن!

  کارشناس بحث: استاد عمار

  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۲/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۶:۱۹ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,533
  حضور
  27 روز 6 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  16
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6286

  جمع‌بندی
  سؤال:
  قرآن در بعضی موارد، براي بيان مقصود خود، از روش «مثل زدن» كمک گرفته است. اما بسياري از مثل‌های قرآنی، نامفهوم و به همین دلیل، غيرقابل استفاده‌ هستند و در بسياری از آن‌ها قياس مع‌الفارق صورت گرفته و معلوم نيست كه چه نتيجه‌ای از آنها می‌توان گرفت.
  الف) آية 58 سورة روم می‌گويد: «و به راستي در اين قرآن براي مردم هر گونه مثل زده‌ايم…» و آية 54 سورة كهف و آيه 27 سوره زمر نيز همين مضمون را تكرار می‌كنند. اما دقيقاً معلوم نيست كه منظور اين آيات چيست. آيا واقعاً در قرآن «هرگونه» مثلي آمده است؟
  ب) آية 26 سورة بقره مي‌گويد: «خدا پروا ندارد كه به پشه و فراتر از آن مثل زند، آنگاه مؤمنان مي‌دانند كه آن مثل [راست و درست] و از سوي پروردگارشان است، ولی كافران می‌گويند: خداوند از اين مثل چه می‌خواهد؟…» باز هم معنای دقيق صدر آيه معلوم نيست، اما يك چيز روشن است و آن اين كه در اين آيه افرادی كه نقادانه و نكته‌سنجانه به مثل‌های قرآنی نگاه می‌كنند و به طور طبيعی، اين سؤال برايشان پيش می‌آيد كه: معنای اين مثل‌ها چيست، كافر قلمداد شده‌اند! لكن در دنيای امروز، كسی از اين تهديدها نمی‌ترسد.  پاسخ:
  تمام مثل‌های قرآن بر اساس حکمت هستند که هیچ ایرادی به آن‌ها نیست و آنچه ما در ظاهر برداشت می‌کنیم به خاطر عدم دقت و توجه نداشتن به واقع است که حال در مورد تک تک آنها بحث می کنیم تا متوجه شوید.
  همان طور که می‌دانید قرآن کریم کتاب هدایت است و هر آنچه در قرآن است نیز در این راستا است. حال همه مثال‌های قرآن مثلا در مورد وعد و وعيد، امر و نهى، بشارت و انذار، آيات آفاقى و انفسى، دلائل مبدأ و معاد و اخبار غيبى و خلاصه از هر چيز كه در نفوس انسانها ممكن است اثر مثبت بگذارد مثالی زده شده باشد که حرف آیه هم همین است. (و لقد ضربنا للناس فى هذا القرآن من كل مثل ).
  می‌شود بفرمایید در مورد الف، چرا معلوم نیست و کدام قسمت؟

  در این جا می‌فرماید: بى ‏ترديد خداوند شرم نمى‏‌كند از اين كه مثلى بزند هر مثلى كه باشد، پشه و فراتر از آن يا فروتر از آن، اما كسانى كه ايمان آورده‌‏اند (به واسطه تأمل و درک مقصود، يا تعبّد و تسليم) مى‏‌دانند كه آن حق و به جا از جانب پروردگارشان است. و این جمله، به طور کامل، مشخص و واضح است.
  در مورد ب نیز اصلا این گونه نیست و ای کاش حداقل به یک تفسیر مختصر نگاهی می‌کردید تا متوجه منظور آیه شوید.

  در اینجا وقتی آیاتی با مثال نازل شد اين موضوع را بهانه قرار داده زبان به انتقاد گشودند و مسخره كردند كه اين چگونه وحى آسمانى است كه سخن از «عنكبوت» و «مگس» مى‌گويد؟ آيه فوق نازل شد و با تعبيراتى زنده به آن‌ها جواب داد.
  لذا درخواستی که از شما دارم این است که حداقل مطالعه‌ای در تفاسیر داشته باشید تا موارد به این وضوحی برایتان شبه نشود. وجود تفاسیر برای همین موقعه هاست.
  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۲/۱۶ در ساعت ۱۵:۵۸ دلیل: .
  مثلهای عجیب قرآن!

  الهی من ذاالذی ذاق حلاوه محبتک فرام منک بدلا

  آن کس که تورا شناخت جان را چه کند
  فرزند وعیال وخانمان را چه کند.
 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  360
  حضور
  40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  1457  با سلام
  در آياتي از قرآن، هدف از مثلهاي قرآني بيان شده است؛
  1. در آيه 25 سوره ابراهيم پس از اين كه كلمه «طيبّه» را به «شجره طيبّه» تشبيه مي‏كند. در آخر آيه مي‏فرمايد «وَ يَضرِب اللّهُ الامثالَ لِلنّاس لَعَلَّهُم يَتَذَكَّروُنَ» [خداوند براي مردم مَثَلها ‏مي زند، شايد متذكّر شوند] بنابراين آيه، هدف از «مَثَل» تذكّر و يادآوري است.
  2. در آيه 21 سوره حشر بعد از تشبيه قلب انسانهاي سياه دل، به كوهها و اين كه اثر قرآن بر كوهها بيشتر از تأثير آن بر قلب بعضي از انسانها است؛ مي‏فرمايد «وَ تِلكَ الاَمثالُ نَضرِبُها لِلنّاسِ لَعَلَّهُم يَتَفَكّرونَ» [ما اين مَثَلها را براي مردم بيان مي كنيم، شايد تفكّر و انديشه كنند] بر اساس اين آيه شريفه، هدف از «مثل» تفكّر و انديشيدن است.
  3. در آيه 43 ـ 40 سوره عنكبوت، پس از اين كه كساني را كه غير خدا را وليّ خود قرار داده‏اند، به عنكبوتي تشبيه مي‏كند كه به تارهاي خود اعتماد و اتّكا دارد مي‏فرمايد «وَ تِلكَ الاَمثالُ نَضرِبُها لِلنّاسِ وَ ما يَعقِلُها اِلّا العالِموُنَ» [ما اين مثلها را براي مردم مي زنيم ولكن اين مَثَلها را جز عالمان و انديشمندان درك نمي‏كنند] طبق آيه شريفه، هدف از «مَثَل» تفكّر عالمانه است.
  مثالهاي زيباي قرآن ج 1، حضرت آيت الله مكارم شيرازي

  در مورد فلسفه این مثال ها و حکمت آن و تفسیر کامل آن همین کتاب آقای مکارم بسیار عالیست و وقتی خوانده شود اعتراف به اعجاز قرآن و حکیم بودن خدا پی خواهید برد.
  لینک دانلود این کتاب مفید در این لینک می باشد و شما می توانید دانلود کنید.
  http://www.askdin.com/thread6633.html

  غربت کده ای که بوی دریا دارد ----- صدخاطره ازغربت زهرا دارد
  برگرد وعلی چشم به راه هست هنوز-- اسراردلش دردل چاه است هنوز
  آن چاه پرازستاره راپیدا کن ---------- آن سینه پاره پاره راپیداکن
  برگرد که بر بهاران می خندند -------- یک عده به انتظارمان می خندند
  اللهم عجل لولیک الفرج

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  644
  حضور
  13 روز 9 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  2
  گالری
  15
  صلوات
  1097  با سلام. در مورد این مطلب، لینک ذیل نیز به بررسی پرداخته است:

  http://anti-zandiq.blogfa.com/cat-34.aspx

 10. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود