حدیث مشکوک

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدیث مشکوک

سلام
من می خواستم بدونم این حدیث واقعیت داره

مَنْ صَلّی عَلَیَّ فی کتابٍ، لَمْ تَزَل الملائِکَةُ تَستَغفِرُ لَه مادامَ اسمِی فی ذلکَ الکتابِ.
کسی که در نوشته‌ای صلوات بر من را بنویسد، تا زمانی که نام من در آن نوشته باشد فرشتگان برای او استغفار می‌کنند.

و اینم لینک سایت
http://aghigh.ir/fa/news/9607

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

سلام"آدرس روایت اینه :
بحار الأنوار (ط - بيروت) ج‏91 71 باب 29 فضل الصلاة على النبي و آله صلى الله عليهم أجمعين ص : 47
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic] عن النبي ص قال: [=Traditional Arabic]من‏ [=Traditional Arabic]صلى‏ [=Traditional Arabic]علي‏ [=Traditional Arabic]في‏ [=Traditional Arabic]كتاب‏ لم تزل الملائكة تستغفر له ما دام اسمي في ذلك الكتاب.

سلام خدمت کارشناسنان محترم
حدیثی که از آقا امیرالمونین
علی(ع) هستش که می فرماید: (وقتی فقر وارد خانه شود ایمان از آن خانه بیرون می رود)
سندش را بفرمایید در کجا آمده
اگر با شرح تفسیر هم باشه چه بهتر
یا زهرا(س)
حی علی المهدی (عج)

delete;377000 نوشت:
سلام خدمت کارشناسنان محترم
حدیثی که از آقا امیرالمونین
علی(ع) هستش که می فرماید: (وقتی فقر وارد خانه شود ایمان از آن خانه بیرون می رود)
سندش را بفرمایید در کجا آمده
اگر با شرح تفسیر هم باشه چه بهتر
یا زهرا(س)
حی علی المهدی (عج)

گوگل از جمله‌ها آفریده‌های خداوند یکتاست!
می‌تونید در اون این روایت رو سرچ کنید!

farazsahebdel;376860 نوشت:
سلام
من می خواستم بدونم این حدیث واقعیت داره

مَنْ صَلّی عَلَیَّ فی کتابٍ، لَمْ تَزَل الملائِکَةُ تَستَغفِرُ لَه مادامَ اسمِی فی ذلکَ الکتابِ.
کسی که در نوشته‌ای صلوات بر من را بنویسد، تا زمانی که نام من در آن نوشته باشد فرشتگان برای او استغفار می‌کنند.

و اینم لینک سایت
http://aghigh.ir/fa/news/9607

مشکوک ؟ به چه دلیل ؟
شما چون معنی این حدیث رو نمی‌دونید این حرف رو می‌زنید
صلوات همان جمع صلاة هست و صل علی محمد یعنی بر محمد نماز کن!
به عنوان شیعه باید این موضوع رو بدونید
نام‌های پیامبر و اهل بیت نام‌های نیکو (اسماء الحسنی) خداوند هست
برای همین هست که ما به آن‌ها توسل می‌جوییم و در واقع وقتی می‌گوییم یا امام رضا (ص) به من فلان چیز عطا کن در واقع می‌گوییم خداوندا به من فلان چیز رو عطا کن!
این اصطلاح خدایا بر محمد و خاندان او درود بفرست کلا معنی چرتی داره!
اصلش این هست که خداوند بر محمد و خاندان او نماز کن!
علما این چیزها رو نمی‌گویند و معنیش را از نماز کردن به صلوات فرستادن یا درود فرستادن ترجمه می‌کنند تا مبادا به هیکل دشمنان اهل بیت بر بخورد و بگویند که شیعیان مشرکند!
در حالی که قرآن کریم این را می‌گوید و مخالف قرآن کریم طبعا از اسلام خارج هست!
ببینید ما چقدر ترسو و بزدل هستیم که از عقاید خودمان نمی‌توانیم دفاع کنیم و مجبور می‌شویم عقایدمان را به غیر شیعه (مثلا اهل سنت) نزدیک کنیم!
حالا می‌شد گفت که وقتی حکومت شیعه نبود ما مجبور بودیم تقیه کنیم ولی وقتی خودمان حکومت شیعه (جمهوری اسلامی) داریم و بیشتر مردم هم شیعیان هستند (اگر البته رمشان ندهیم!) چرا باید تسلیم عقاید احمق‌ها بشویم که کتاب خدا را و اهل بیت او رو خود پیامبر رو رد می‌کنند؟

اما اگر بخواهید معنی صلوات بر پیامبر در کتاب(یعنی نوشته) رو بدونید باید بدونید که نماز همون ذکر خداوند هست :
إِنَّنِي أَنَا اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِي وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِي [٢٠:١٤]
همانا من یزدان هستم که ایزدی جز من نیست؛ پس مرا بپرست و نماز را به یاد من به پا دار.

پس نماز ذکر خدا هست و چون نام پیامبر و اهل بیت (ص) نام و ذکر خدا هستند پس صلوات فرستادن بر آن‌ها ذکر خدا هست
و با این فرمول اگر کسی در کاغذی یا نوشته‌ای الکترونیکی پیامبر و اهل بیت رو یاد کند پس بر او صلوات فرستاده است!

خسته نباشید
اینقدر حدیث جعل شده که فکر کنم از هر 100 تا یکی درست باشه (درست گفتم!؟)
آیا این حدیث با این مضمون درست است؟ مسواک زدن نور چشم و قوه بینایی رو زیاد میکند
چون من فکر میکنم با مسواک زدن چشم هایم قوی تر شده نمیدونم شاید تلقین میکنم
با سلام

sonofgod;377149 نوشت:
این اصطلاح خدایا بر محمد و خاندان او درود بفرست کلا معنی چرتی داره!
اصلش این هست که خداوند بر محمد و خاندان او نماز کن!
علما این چیزها رو نمی‌گویند و معنیش را از نماز کردن به صلوات فرستادن یا درود فرستادن ترجمه می‌کنند تا مبادا به هیکل دشمنان اهل بیت بر بخورد و بگویند که شیعیان مشرکند!

پس معني آيه :

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا {الأحزاب/56}

ميشود كه خداوند و فرشتگانش بر رسول الله (ص) نماز ميگزارند !!!!!!!

ومعني آيه :

هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا {الأحزاب/43}

أُولَئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ {البقرة/157}

يعني خداوند و ملائكه بر شما نماز ميخوانند !!!!!!

علامه طباطبايي رحمه الله در تفسيرشان گفته اند :

معناى جامع كلمه (صلاه ) - به طورى كه از موارد استعمال آن فهميده مى شود - انعطاف است ، چيزى كه هست اين معناى جامع به خاطر اختلاف مواردى كه به آن نسبت داده مى شود مختلف مى شود، و به همين جهت بعضى گفته اند: صلات از خدا به معناى رحمت ، و از ملائكه به معناى استغفار، و از مردم دعا است ، ليكن اين را نيز بايد دانست كه هر چند صلات از خدا به معناى رحمت است ، اما نه هر رحمت ، بلكه رحمت خاصى كه ذخيره آخرت براى خصوص مؤ منين است ، و سعادت آخرتى آنان و فلاح ابديشان ، مترتب بر آن مى شود، و بدين جهت است كه به دنبال جمله مورد بحث علت صلوات فرستادن خداى تعالى را چنين بيان كرده : (ليخرجكم من الظلمات الى النور و كان بالمؤ منين رحيما) صلوات مى فرستد، تا شما را از تاريكى ها به سوى نور بيرون آورد، چون او همواره نسبت به مؤ منين رحيم است .
اين نكته را نيز بايد دانست كه خداى تعالى در كلام خود همواره ياد خود مر بندگان را مترتب كرده بر ياد بندگان مر او را، و فرموده : (فاذكرونى اذكركم ) همچنان كه فراموش كردن بندگان وى را، باعث فراموشى خدا مر بندگان را دانسته ، و فرموده : (نسوا الله فنسيهم )، يكى از مصاديق يادآورى خدا بندگان خود را، همانا درود فرستادن او بر آنان است ، و اين خود يادآورى ايشان است به رحمت ، كه مترتب شده بر ياد بندگان خداى خود را، چون فرمود: اگر خدا را بسيار ياد كنند، و او را صبح و شام تسبيح گويند، خدا هم بسيار بر آنان درود مى فرستد، و غرق نورشان مى كند، و از ظلمتها دورشان مى سازد.

فیلسوف;377313 نوشت:
خسته نباشید
اینقدر حدیث جعل شده که فکر کنم از هر 100 تا یکی درست باشه (درست گفتم!؟)
آیا این حدیث با این مضمون درست است؟ مسواک زدن نور چشم و قوه بینایی رو زیاد میکند
چون من فکر میکنم با مسواک زدن چشم هایم قوی تر شده نمیدونم شاید تلقین میکنم
جعلی چیه!
ما استادی داریم به نام استاد مصطفی حسینی طباطبایی
ایشان برای حدیث جعلی از اصلی 8 راه رو از جمله عقل و علم رجال و ... معرفی کرده‌اند
همینطور نیست که با عقل آدم حدیث رو رد کنه یا فقط با علم رجال

من خودم مسواک زدم چشمم نورانی شد!
یعنی قشنگ شفاف‌تر می‌دیدم و چشمم تیره و تار نمی‌شد!
این مسواک مورد اشاره پیامبر گرامی اسلام همینی نیست که ما کلی بابتش پول می‌دیم!
این چوب یک درخته و اثرش از مسواک‌های صنعتی خیلی بهتره (در سایت تبیان نوشته, تو گوگل سرچ کنید در مورد مسواک!)
این گیاه هم مسواک هست و هم خمیر دندان !
تلقین ملقین رو بنداز کنار!
وقتی پیامبر خدا می‌گه مسواک چشم رو روشن می‌کنه و بینایی رو زیاد, پس این وسط تلقین دیگه معنايي نداره!!

خیر البریه;377380 نوشت:
با سلام

پس معني آيه :

إِنَّ اللَّهَ وَمَلَائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا {الأحزاب/56}

ميشود كه خداوند و فرشتگانش بر رسول الله (ص) نماز ميگزارند !!!!!!!

ومعني آيه :

هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا {الأحزاب/43}

أُولَئِكَ عَلَيْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولَئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ {البقرة/157}

يعني خداوند و ملائكه بر شما نماز ميخوانند !!!!!!

علامه طباطبايي رحمه الله در تفسيرشان گفته اند :

معناى جامع كلمه (صلاه ) - به طورى كه از موارد استعمال آن فهميده مى شود - انعطاف است ، چيزى كه هست اين معناى جامع به خاطر اختلاف مواردى كه به آن نسبت داده مى شود مختلف مى شود، و به همين جهت بعضى گفته اند: صلات از خدا به معناى رحمت ، و از ملائكه به معناى استغفار، و از مردم دعا است ، ليكن اين را نيز بايد دانست كه هر چند صلات از خدا به معناى رحمت است ، اما نه هر رحمت ، بلكه رحمت خاصى كه ذخيره آخرت براى خصوص مؤ منين است ، و سعادت آخرتى آنان و فلاح ابديشان ، مترتب بر آن مى شود، و بدين جهت است كه به دنبال جمله مورد بحث علت صلوات فرستادن خداى تعالى را چنين بيان كرده : (ليخرجكم من الظلمات الى النور و كان بالمؤ منين رحيما) صلوات مى فرستد، تا شما را از تاريكى ها به سوى نور بيرون آورد، چون او همواره نسبت به مؤ منين رحيم است .
اين نكته را نيز بايد دانست كه خداى تعالى در كلام خود همواره ياد خود مر بندگان را مترتب كرده بر ياد بندگان مر او را، و فرموده : (فاذكرونى اذكركم ) همچنان كه فراموش كردن بندگان وى را، باعث فراموشى خدا مر بندگان را دانسته ، و فرموده : (نسوا الله فنسيهم )، يكى از مصاديق يادآورى خدا بندگان خود را، همانا درود فرستادن او بر آنان است ، و اين خود يادآورى ايشان است به رحمت ، كه مترتب شده بر ياد بندگان خداى خود را، چون فرمود: اگر خدا را بسيار ياد كنند، و او را صبح و شام تسبيح گويند، خدا هم بسيار بر آنان درود مى فرستد، و غرق نورشان مى كند، و از ظلمتها دورشان مى سازد.

نه
من گفتم به نام او و اهل بیت او نه خود او و اهل بیت او و مومنین!
مثال زدم که وقتی ما می‌گوییم یا علی در واقع از خداوند کمک می‌خواهیم و روایت هست که امام صادق (ص) (فکر کنم) می فرمایند که ما, اسماء الحسنی هستیم!
پس وقتی اهل بیت و پیامبر گرامی اسلام رو صدا می‌زنیم در واقع خود خدا رو صدا زده‌ایم!
آخه فرقه‌هایی هستند که یا علی و یا رسول الله گفتن و کلا توسل ما شعیان رو شرک می‌دونند!
خواستم بگم که این موضوع در قرآن کریم اومده و معنی لغوی صلوات جمع صلاة یعنی نمازها هست!
علامه طباطبایی معنی درستی گفته‌اند (البته معنی لغوی نیست)
پس ما و خداوند بر نام او نماز می‌کنیم (یعنی صلوات می‌فرستیم!) نه اینکه برای مخلوق نماز بخوانیم!
اصلا هیچ جا گفته نشده صلو اِلیه (نماز کنید به سوی او!) بلکه همیشه گفته شده صلو علیه (بر او نماز کنید)

sonofgod;377144 نوشت:
گوگل از جمله‌ها آفریده‌های خداوند یکتاست!
می‌تونید در اون این روایت رو سرچ کنید!

سلام دوست گرامی
سایت گوگل ساخت و آفریننده بشر هستش نه آفریننده
خداوند یکتا!!!!
سرچ کردم چیزی دستگیرم نشد؟

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
یک سوال داشتم حدیثی شنیدم که امیرالمومنین به حجر بن عدی می فرماید. البته عین حدیث یادم نیست مفهومش این بود :ای حجر همان طور که خودت به درد اسلام می خوردی یک زمانی جسدت هم به درد اسلام می خورد .می خواستمم ببینم این حدیث اعتبار دارد و سندش هم اگر همچین حدیثی موجود است ذکر بفر مایید با تشکر.
یا علی

delete;377894 نوشت:
سلام دوست گرامی
سایت گوگل ساخت و آفریننده بشر هستش نه آفریننده
خداوند یکتا!!!!
سرچ کردم چیزی دستگیرم نشد؟

خداوند می‌فرماید
وَاللَّهُ خَلَقَكُمْ وَمَا تَعْمَلُونَ [صافات:٩٦]
و یزدان شما را آفرده است و آنچه که می‌کنید.

خداوند هم خالق لری پیج هست و هم خالق سرگئی برین و هم خالق کارهای آن‌ها و از جمله کارهای آن‌هاست خلقت گوگل و توسعه (تکامل!) آن!
مثال صفت خلقت برای مخلوقات مثال خلقت پرنده از گل توسط حضرت مسیح هست که در واقع به اذن و اجازه و اراده و نیروی خداوند خلق شده است منتهی به دست حضرت مسیح!
می‌دونم این سوال براتون پیش اومده یا امکان داشت پیش بیاد که آیا مدفوعات مخلوقات هم جز مخلوقات خداوند هست یا نه ؟
بله اینها هم مخلوقات خداوند هستند! چطوری؟ طبق همون رابطه‌ای که گفتیم!
خداوند در انسان سیستم گوارشی خلق کرده که برخی از غذا رو استفاده و برخی رو دفع می‌کنه و طوری خداوند این سیستم رو ساخته (خلق کرده) که بدبو باشه تا انسان بدش بیاد و دفعش کنه و چرب و لزج باشه تا راحت‌تر کنده بشه و مفید آفریده شده که بشر نتونه بهانه بیاره که خدا چیز بی‌فایده هم خلق می‌کنه!

mohamad56;377972 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
یک سوال داشتم حدیثی شنیدم که امیرالمومنین به حجر بن عدی می فرماید. البته عین حدیث یادم نیست مفهومش این بود :ای حجر همان طور که خودت به درد اسلام می خوردی یک زمانی جسدت هم به درد اسلام می خورد .می خواستمم ببینم این حدیث اعتبار دارد و سندش هم اگر همچین حدیثی موجود است ذکر بفر مایید با تشکر.
یا علی

جناب استاد مصطفی حسینی طباطبایی در کتاب خودش هشت راه برای اثبات صحیح بودن حدیث یا جعلی بودن آن‌ها معرفی می‌کند, از جمله بررسی رجالی یا عقل یا تطابق با قرآن کریم و احادیث دیگر و ...
اما اینجا من لازم می‌دونم یک مطلب کلی در مورد این حدیث و اصولا هر خبر شبیه به این رو عرض کنم تا جواب جامعی داشته باشم
اولا باید شک کرد که این حدیث جعلی هست!
بعد باید دید که این حدیث رو چه کسی می‌تونه جعل کرده و باشه و منظورش چی هست ؟
مثلا دشمن می‌تونه برای دشمنی استفاده کنه و منطورش هم همون دشمنی هست!
ولی دوست در مواقع بسیار بسیار نادر حدیث جعل می‌کنه (و شاید اصلا چنین موردی وجود نداشته باشه!)
چون خود حدیث به منظور دوستی و عزت دادن به دوستان (یعنی مسلمانان و شیعیان و دوست‌داران حچر بن عدی و حضرت علی (ص)) گفته شده (یعنی من مورد بدی نمی‌بینم بلکه موارد مثبتی رو هم می‌بینم!)

مثلا تفسیر اینکه "جسد تو هم برای اسلام مفید خواهد بود"
می‌تونه این باشه که سلفی‌ها و وهابی‌ها که این جنایت (یعنی تخریب قبر آن جناب) رو انجام دادند
در واقع نشان دادند که از اسلام خارج هستند به طوری که مقدسات مسلمانان و اصحاب پیامبر ارزشی قائل نیستند
و اصلی‌ترینش هم عقاید شیطانی و وحشی اینها هست که به پای اسلام نوشته نمی‌شود! (البته احمق‌های اسلام‌گریز اسلام ستیز اسلام نشناس احمق ابله دوست دارند اینها به پای اسلام نوشته بشه ولی عقلا این رو باور نخواهند کرد با یک حساب دو دو تا چهار تا!)

پس به نظر من درست هست

موضوع قفل شده است