جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مخاطب این آیه معروف کیه ؟؟؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد 1392
  علاقه
  منطق و فلسفه و عرفان
  نوشته
  1
  صلوات
  5
  حضور
  1 روز 6 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چشمک مخاطب این آیه معروف کیه ؟؟؟
  سلام
  یه سوالی چند وقته ذهنمو مشغول کرده
  یه آیه ای رو خیلی شنیدیم(( ...اذا ارادالله بشیء کن فیکون ...))
  می خواستم ببینم مخاطب خدا تو این آیه کی بوده یاچی بوده ؟؟یعنی در واقع مخاطب لفظ ((کن)) کیه یا چیه ؟
  اگه بگیم خود شیء بوده که نمیشه چون شیء بعد از اراده خدا یعنی بعد از لفظ کن موجود میشه و قهرا مخاطب قرار دادن اون قبل از موجودیت غیر منطقیه .
  اگه بگیم قالب حاصله از تفکر الهی برای خلقت شیء بوده که نمیشه چون اساسا تفکر برای خدا تعریف نمیشه چون تفکر رسیدن از چند علوم به معلوم دیگر یا تبدیل یک مجهول به معلومه و چون برای خدا مجهولی وجود ندارد پس تفکر هم معنا ندارد . 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,616
  صلوات
  49936
  حضور
  130 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست


  مخاطب این آیه معروف کیه ؟؟؟

  کارشناس بحث: استاد صدیق

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  فلسفه اسلامی، فلسفه دین، کلام
  نوشته
  3,989
  صلوات
  13569
  حضور
  42 روز 18 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط وحید خضری نمایش پست ها
  می خواستم ببینم مخاطب خدا تو این آیه کی بوده یاچی بوده ؟؟یعنی در واقع مخاطب لفظ ((کن)) کیه یا چیه ؟
  اگه بگیم خود شیء بوده که نمیشه چون شیء بعد از اراده خدا یعنی بعد از لفظ کن موجود میشه و قهرا مخاطب قرار دادن اون قبل از موجودیت غیر منطقیه .
  اگه بگیم قالب حاصله از تفکر الهی برای خلقت شیء بوده که نمیشه چون اساسا تفکر برای خدا تعریف نمیشه چون تفکر رسیدن از چند علوم به معلوم دیگر یا تبدیل یک مجهول به معلومه و چون برای خدا مجهولی وجود ندارد پس تفکر هم معنا ندارد .
  باسلام
  با اینکه این بحث در تاپیک تفسیر کن فیکون امده است ولی با این حال به صورت خلاصه و کمی روان بحث مورد نظر بیان میشود. مراد از قول و یقول در این ایه این نیست که خداوند به صورت لفظی به کسی یا چیزی گفته باش و ان چیز نیز موجود شده است. بلکه مراد از این فراز که در چند ایه دیگر نیز تکرار شده است، اراده تکوینی الهی و ایجاد است. به عبارت دیگر، مراد از یقول له این است که ان شیء را خودش ایجاد میکند و اراده او عین ایجاد ان شیء است. به عبارت دیگر میان اراده الهی و موجود شدن چیزی که خداوند میخواسته باشد، فاصله ای وجود ندارد. بنابراین، گفتگویی در کار نیست تا سوال شود که مخاطب این گفتگو و دیالوگ کیست یا چیست. خداوند وقتی میخواهد واقعه ای اتفاق بیفتد یا موجودی باشد، همین که اراده میکند ان که متعلق اراده الهی بوده موجود میشود به همان صورتی که خداوند میخواسته است. بنابراین نه گفتگویی درکار است و نه تفکر و سنجش و سبک، سنگین کردنی. مرحوم علامه به درستی به این بحث اشاره دارندو می فرمایند:
  «.....و حقيقت اين است كه تنها در خطاب‏هاى لفظى است كه بايد مخاطب قبلا وجود داشته باشد، و اما در خطاب‏هاى تكوينى قضيه درست بر عكس است، يعنى وجود مخاطب فرع خطاب است، چون خطاب‏هاى تكوينى همان ايجاد است، و معلوم است كه تا خطاب صادر نشود، مخاطبى پديد نمى ‏آيد، چون" وجود"، فرع بر" ايجاد" است، هم چنان كه در آيه" أَنْ نَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ" كلمه" فيكون" اشاره به وجود" شى‏ء" است كه متفرع شده بر كلمه" كن" كه همان ايجاد است.»
  تفسیر المیزان، ج 17 ص 115، ج13 ص 404؛ روح البیان، ج 5 ص 36؛ ترجمه تفسیر المیزان، ج2 ص 566


 6. #4

  عضویت
  جنسیت مرداد 1392
  علاقه
  ثقلین
  نوشته
  777
  صلوات
  1931
  حضور
  18 روز 13 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  من چند وقت پیش به تفسیر آیت الله جوادی گوش میدادم ایشون هم دقیقاً همین مطلب زیر را بیان می کردند که در خطابهای معمولی، اوّل باید مخاطب باشد بعدش خطاب، ولی در خطابهای تکوینی، مخاطب، به واسطه خطاب، موجود میشود و این هیچ استبعاد و استیحاشی هم ندارد:
  نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها
  تنها در خطاب‏هاى لفظى است كه بايد مخاطب قبلا وجود داشته باشد، و اما در خطاب‏هاى تكوينى قضيه درست بر عكس است، يعنى وجود مخاطب فرع خطاب است، چون خطاب‏هاى تكوينى همان ايجاد است، و معلوم است كه تا خطاب صادر نشود، مخاطبى پديد نمى ‏آيد، چون" وجود"، فرع بر" ايجاد" است، هم چنان كه در آيه" أَنْ نَقُولَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ" كلمه" فيكون" اشاره به وجود" شى‏ء" است كه متفرع شده بر كلمه" كن" كه همان ايجاد است.


 7. صلوات ها 2


 8. #5

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  فلسفه اسلامی، فلسفه دین، کلام
  نوشته
  3,989
  صلوات
  13569
  حضور
  42 روز 18 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0  جمع بندی
  سوال:
  در برخی آیات خداوند از خطابهایی سخن گفته که با موجودات قبل از آفریدنشان داشته است و مثلا به آنان گفته باشید و آنان نیز موجود شدند. حال سوال اینجاست که قبل از اینکه آن موجودات را خداوند بیافریند، خداوند با چه چیزی سخن میگفته و خطاب کرده است؟ چیزی که هنوز نبوده چطور مورد خطاب الهی قرار گرفته است و اگر بوده، پس آفریدن آن بعد از خطاب و موجود شدنش به چه معنایی است؟ چیزی که نیست، نیست و قابل خطاب کردن نیست و چیزی که هست، نیازی به موجود شدن ندارد و تحصیل حاصل و محال است.

  پاسخ:
  مراد از قول و یقول در این ایه این نیست که خداوند به صورت لفظی به کسی یا چیزی گفته باش و ان چیز نیز موجود شده است. بلکه مراد از این نحوه تعابیر که در چند ایه دیگر نیز تکرار شده است، اراده تکوینی الهی و ایجاد آن شیء و موجود است. به عبارت دیگر، مراد از یقول له این است که آن شیء را خودش ایجاد میکند و اراده او عین ایجاد ان شیء است و میان اراده الهی و موجود شدن چیزی که خداوند میخواسته باشد، فاصله ای وجود ندارد. بنابراین، گفتگویی در کار نیست تا سوال شود که مخاطب این گفتگو و دیالوگ کیست یا چیست. خداوند وقتی میخواهد واقعه ای اتفاق بیفتد یا موجودی باشد، همین که اراده میکند ان که متعلق اراده الهی بوده موجود میشود به همان صورتی که خداوند میخواسته است. بنابراین نه گفتگویی درکار است و نه تفکر و سنجش و سبک، سنگین کردنی. بلکه خطاب های اینچنینی، خطابهای تکوینی است که بر خلاف خطابهای لفظی، در آن وجود مخاطب فرع بر خطاب است و وجود مخاطب با همین خطاب محقق میشود و تا خطابی صادر نشود، مخاطبی پدید نمی آید.(1) در حالیکه در خطابهای لفظی، ابتدا باید مخاطبی باشد تا خطاب کردن و صحبت کردن با او معقول باشد.  ــــــــــــــــــــــــ
  1. تفسیر المیزان، ج 17 ص 115

  ویرایش توسط صدیق : 1392/06/25 در ساعت 18:48

 9. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. « بحث و مناظره تا چه مقدار سودمند است؟؟؟ »
  توسط ali pir در انجمن ولایت فقیه و حکومت اسلامی
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: 1392/06/04, 12:07
 2. پاسخ: 10
  آخرين نوشته: 1392/04/26, 23:38
 3. اتلاف زمان برای تیمم بدل از غسل؟؟؟!!!
  توسط kosar در انجمن متفرقه
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 1392/04/22, 10:47
 4. « توسل و توحید » ؟؟؟
  توسط FTMH_Mohammadi در انجمن براهین اثبات خدا
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: 1392/02/14, 15:06

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود