خدا نامحدوده ؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خدا نامحدوده ؟

خواهشا اگر شبهه میشه براتون نخونید
با توجه به اینکه میگیم تسلسل و دور باطله و باید یک علت اولیه باشه و میگیم اون علت اولیه باید نامحدود باشه چون که اگر نامحدود نباشه پس یک حادی داره ، پس بخاطر همین میگیم خدا نامحدوده ؛
من یک سوالی برام ایجاد شده که (با وجود محدود بودن) چرا نمیشه به عنوان علت اول باشه و حاد هم نداشته باشه ؟ اتفاقا من میگم علت اوله بله ، به خاطر بطلان تسلسل و دور ، ولی میگم محدود باشه چه اشکالی داره ؟؟؟
اگرم گفته بشه اونوقت حاد میخواد من میگم نه نمیخواد چون علت اوله ؟ (دقت بشه)
پس به طور خلاصه چه جور نامحدود بودن علت اول ر ثابت کنیم ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

mohsen-92;376254 نوشت:
من یک سوالی برام ایجاد شده که (با وجود محدود بودن) چرا نمیشه به عنوان علت اول باشه و حاد هم نداشته باشه ؟ اتفاقا من میگم علت اوله بله ، به خاطر بطلان تسلسل و دور ، ولی میگم محدود باشه چه اشکالی داره ؟؟؟
اگرم گفته بشه اونوقت حاد میخواد من میگم نه نمیخواد چون علت اوله ؟ (دقت بشه)
پس به طور خلاصه چه جور نامحدود بودن علت اول ر ثابت کنیم ؟

اين محدودیت چه محدویدت مکانی باشد ویا زمانی دارای اشکال است. در باب خداشناسی وبحث توحید امری مسجل است که تمام خیرات وخوبیها از جانب اوست لازمه محدودین مکانی این است که خدا در همه جا نباشد وزمانی که در مکانی است از جاهای دیگر بی خبر واطلاع باشد در نتیجه موجوداتی که درآن محدوده ها باشند از تحت نظر الهی محروم خواهند بود خوب خداوند روزی وحوائج این افراد را زمانی که احاطه بر آنها ندارد چطور برساند. وعدم احاطه لازمه اش عدم اطلاع از احوالات آنهاست وخداوندی که از حالات بنده باخبر نباشد چطور می خواهد او را بازخواست کند.
اما فرض این است که خدا بر همه چیز احاطه دارد وچیزی از علم وتسلط او خارج نیست.
البتهآنچه ا سوال به دست می آید محدودیت زمانی نیست وهمین است که پاسخ داده شد.

به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
خداوند سبحان عز و جل در بسیاری از موارد (مثل عمر و نیرو و خلاقیت و عظمت و پیش‌دستی بر مخلوقات و برخی موارد) نامحدود هست و پایانی و یا آغازی ندارد
اما در برخی چیزها محدود هست (یعنی خودش مقرر کرده) مثل انجام برخی کارها
مثلا نمی‌تواند ظلم کند یعنی چیزی را خلاف عدالت خودش انجام بدهد و این قانون خودش هست
برخی صفات او به یکتایی او مخصوص است و احدی در جایگاه او نیست مثل اینکه او اولین هست و اینکه او همیشه زنده بوده و هرگز به خواب نمی‌رود و چیزی از چشم و گوش او مخفی نیست و کاملا دقیق و ریزبین است
محدودیت‌های کاری او شامل برخی پاردوکس‌هایی هست که در خداشناسی مطرح می‌کنند
مثل این دو مورد : آیا خدا می‌تواند چیز را خلق کند که خودش نتواند آن را از بین ببرد ؟ بله می‌تواند ولی از خدای حکیم و علیم این کار احمقانه به نظر می‌رسد که چنین کاری انجام ندهد!
یا اینکه آیا او می‌تواند خودش را از بین ببرد ؟ بله اگر بخواهد این کار را می‌تواند و حتی می‌توانید جانشینی بسازد یا نسازد ولی خوب چه دلیلی دارد که این کار را بکند ؟
یک نوع محدودیت هم هست که وابستگی او به خلقت هست مثلا وقتی خداوند بخواهد (به هر وسیله‌ای) با انسان حرف بزند باید طوری حرف بزند که او متوجه می‌شود (منطقی نیست!؟)

اینها محدودیت‌هایی هستند که خداوند زنده‌ی پویای آگاه دارد! پس این جمله اصلا درست نیست که خداوند نامحدود هست! چون نامحدودی مواردی چندگانه هست که هر کدام را باید بررسی کرد.

جمع بندی: خدا نامحدوده؟
سوال: چه اشکالی دارد خداوند که علت اولیه همه چیز است محدود باشد واین خلقت را هم انجام دهد؟
جواب: اين محدودیت چه محدویدت مکانی باشد ویا زمانی دارای اشکال است. در باب خداشناسی وبحث توحید امری مسجل است که تمام خیرات وخوبیها از جانب اوست لازمه محدودین مکانی این است که خدا در همه جا نباشد وزمانی که در مکانی است از جاهای دیگر بی خبر واطلاع باشد در نتیجه موجوداتی که درآن محدوده ها باشند از تحت نظر الهی محروم خواهند بود خوب خداوند روزی وحوائج این افراد را زمانی که احاطه بر آنها ندارد چطور برساند. وعدم احاطه لازمه اش عدم اطلاع از احوالات آنهاست وخداوندی که از حالات بنده باخبر نباشد چطور می خواهد او را بازخواست کند.
اما فرض این است که خدا بر همه چیز احاطه دارد وچیزی از علم وتسلط او خارج نیست.

موضوع قفل شده است