قدرت « نه » گفتن

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قدرت « نه » گفتن

سلام .
چرا بعضی از افراد اصلا نه گفتن را بلد نیستند ؟ اصلا چرا قدرت نه گفتن اینقدر زیاده که هر کسی باید یاد بگیره نه بگه ؟ چطور میشه مهارت نه گفتن را تقویت کرد ؟
با تشکر...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

گناهکارم;376208 نوشت:
سلام .
چرا بعضی از افراد اصلا نه گفتن را بلد نیستند ؟ اصلا چرا قدرت نه گفتن اینقدر زیاده که هر کسی باید یاد بگیره نه بگه ؟ چطور میشه مهارت نه گفتن را تقویت کرد ؟
با تشکر...

بسمه‌تعالي
با عرض سلام و تحيت محضر حضرتعالي
"نه" گفتن مهارتي است كه پايه‌هاي آن در سالهاي اوليه زندگي يعني كودكي شكل مي‌گيرد، لذا در صورتيكه در اين دوره استقلال كودك به رسميت شناخته شود، براي ابراز نظر و مخالفتهاي وي با موضوعات مختلف، ارزش قائل شويم و از اشتباهات وي فاجعه‌سازي نشود، سايه تهديد و تنبيه را براي همراهي با بزرگترها احساس نكند و...شخص در آينده براي "نه" گفتن از آمادگي بيشتري برخوردار خواهد بود.

اهميت نه گفتن در اين است كه شخص مجبور نيست تا رفتاري را خلاف باور و خواسته خود انجام دهد، چرا كه تفاوت در سطح رفتار و باور، نتيجه‌اي جز احساس تعارض، ناخرسندي و...ندارد.
افرادي كه قدرت "نه" گفتن ندارند، در موارد زيادي احساس قرباني شدن مي‌كند و در مواقعي ديگر احساس نارضايتي و..را تجربه مي‌كنند.
براي اينكه شخصي بتواند اين مهارت را كسب كند لازم است:
1- خويشتن و اهداف خود را بشناسد تا مشخص شود كه بايد با چه اموري مخافت كند و با چه اموري موافقت. ماداميكه شخص خود و اولويتهاي خود را نشناسد نمي داند با چه اموري بايد مخالفت كند.
2- ارتقاء سطح خودارزشمندي و حرمت خود (عزت نفس)
3- تمرين "نه" گفتن در مسائل جزيي و ساده‌تر
4- تمرين " نه" گفتن در قبال افراد و جمعهايي كه احساس راحتي بيشتري در قبال ايشان دارد.
5- همنشيني و مصاحبت با افراد قاطع و داراي قدرت "نه" گفتن
6- استفاده از ضمير فاعلي "من" در مكالمات
لازم به ذكر است؛
الف) "نه" گفتن گاهي در قبال ديگران است و گاهي در قبال خواسته هاي خويش. به نظر مي‌رسد از آنجا كه نه گفتن در قبال خواسته‌هاي خود(خواسته‌هاي خلاف باور) افزايش سطح اراده را به دنبال دارد مقدمه‌اي است براي "نه" گفتن به ديگران.
ب) "نه" گفتن داراي مصاديق متعددي است؛ گاهي با صراحت "نه" و جواب منفي مي‌دهيم، اما در مواقعي هم مي‌توان "نه" گفت بدون اينكه از اين واژه استفاده شود، مثلا
- عوض كردن موضوع بحث
- گفتن عبارتي نظير « بايد درباره‌اش فكر كنم، باشه برا يه موقع ديگه، بعدا جواب ميدم، عذر ميخوام از عهده من ساخته نيست و...»
- شوخي و مزاح
و...
همه از مصاديق "نه" گفتن هستند.

و آخر دعوانا ان الحمدالله رب العالمين

یکی از رفقا به من گفت سیگار میکشی ؟ گفتم نه
دفعه بعد یکی دیگه به من گفت سیگار میکشی؟ رفیقم گفت این اهل سیگار نیست
تموم شد رفت!

اگه این فرهنگ درجامعه ماجاافتاده بودماالان انقدرمشکل نداشتیم!ان شاءالله که دربین خانواده وتربیت فرزندان این امرجابیفته ممنون ازتاپیک خوبی که ایجادکردید

به نظر من بر می گرده به کودکی افراد وقتی بچه هر چیزی می خواد پدرو مادر نه به بچه نمیگن وقتی بزرگ میشه از جامعه هم توقع بله رو داره و هر چیز منفی یا مثبتی رو بهش می خوان جواب بدن
طرف میره خواستگاری دختر بهش نمیدن میره اسید میپاشه برای مجازاتش نبایداسید تو صورت اون پسر بریزن باید تو صورت مادر وپدر بریزن که نتونستن بچه مقاومی در برابر مشکلات تربیت کنن

[="DarkGreen"]

اميدوار;377258 نوشت:
"نه" گفتن مهارتي است كه پايه‌هاي آن در سالهاي اوليه زندگي يعني كودكي شكل مي‌گيرد، لذا در صورتيكه در اين دوره استقلال كودك به رسميت شناخته شود، براي ابراز نظر و مخالفتهاي وي با موضوعات مختلف، ارزش قائل شويم و از اشتباهات وي فاجعه‌سازي نشود، سايه تهديد و تنبيه را براي همراهي با بزرگترها احساس نكند و...شخص در آينده براي "نه" گفتن از آمادگي بيشتري برخوردار خواهد بود.

استاد امیدوار عزیز . یعنی اگر برای مثال ، فرزند من ، عزیزترین چیز من مثلا یک قناری که خیلی بهش وابسته شدم را از روی کنجکاوی بکشه ، حتی اون موقع هم حق ندارم پرخاش کنم ؟ یا حداقل یه مدتی سکوت کنم و باهاش حرف نزنم ؟ اینجا اگر من از کلمه نه استفاده کنم ، در تربیت فرزندم تاثیر داره ؟[/]

موضوع قفل شده است