درخواست توضیح و تفسیر چند حدیث

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
درخواست توضیح و تفسیر چند حدیث

با سلام
لطفا در مورد احادیث ذیل کمی توضیح دهید تا برای من روشن شود که معانی آن ها حقیقتا چیست.
1-جابر بن جعفی گوید:امام باقر (علیه السلام) فرمودند:
زمانی برای مردم فرا می رسد که امامشان از آن ها پنهان می شود ؛خوشا به حال آنان که در آن زمان بر امر امامت ما و عمل به دستورات ما پایدار و استوار باشند. همانا کمترین پاداش آن ها این است که پروردگار عزوجل آنان را ندا می دهد :ای بندگان من! به آن چه بر شما پوشیده ومستور بود ، ایمان آوردید، غیب را باور داشتید.پس بشارت باد بر شما به پاداشی نیکو از سوی من.حقیقتا شما مردان و زنان ، بندگان من هستید،تنها از شما اعمال را می پذیرم و تنها از گناهان شما در می گذرم و تنها شما را می آمرزم،فقط به خاطر شما باران را بر بندگانم فرومی فرستم و هر بلا و آفتی را از آن ها دور می سازم.اگر شما نبودید البته عذاب خود را بر آن ها نازل می کردم .
جابر گوید:به امام باقر عرض کردم:ای فرزند رسول خدا!بر ترین کاری که مومن در آن زمان انجام می دهد ،چیست ؟
امام باقر فرمودند:نگاه داشتن زبان و نشستن در خانه
(بحار الانوار 145/52 ح 4)

در کتابی که در مورد وظایف منتظران در عصر غیبت توضیح داده بود بر اساس این حدیث یکی از وظایف ایشان «دوری گزیدن از مردم» است . آیا واقعا این برداشت صحت دارد؟:Gig::Moteajeb!:

2- امام صادق (ع) از پدرانشان(ع) نفل می کنند که رسول خدا (ص) در حدیث مناهی نهی می فرمایند از این که زن بدون اجازه ی شوهر از خانه خارج شود ، که اگر خارج شود تا زمانی که به خانه برگردد هر فرشته ای که در آسمان است و هرچه از انسان وجن وکه از کنار او می گذرد ، او را نفرین می کند. و نیز می فرماید از این که زن خود را برای غیر شوهر آرایش کند ،که اگر چنین کند خداوندبرخود لازم دانسته که او را به آتش بسوزاند . همچنین نهی می فرماید از این که زن با غیر از شوهر و مهارم خود بیش از پنج کلمه سخن بگوید.
(وسائل الشیعه «ال بیت» 211/20 ح 5)

آیا این بدان معنا است که زن حق ندارد در جامعه حاظر شود؟ نصف جمعیت هر جامعه ای مرده، خیلی از فروشنده ها ، استادان ، معلمان،کارفرمایان، مسئولان دولت و... پنج تا کلمه صرف« سلام» ، «ممنون»و «خدا حافظ» میشه. اگه آدم بخواد از یه نفر تو خیا بون آدرس بگیره از 5تا کلمه رد میشه. واقعا توضیح نیاز داره.

3-در حدیثی ابن عباس از رسول خدا نقل می کندکه فرمودند : از مقدمات قیامت ضایع ساختن نماز و پیروی از هواهای نفسانی است ...در آن هنگام مردم نرد و شطرنج یا طبل و بربط و تار و طنبور و آلات موسیقی را نیکو می دانندو...
(بحار الانوار 306/6،308)

مگر شطرنج مشکلی دارد؟ مگر نمی گویند بازی فکری ورزش روح است؟

در ضمن من منابع ذکر شده را چک نکردم چون احتمال نمی دم که منابع اشتباه باشه ولی اگر شما احتمال می دهید که منابع یا ترجه اشتباه باشند لطفا آگاهم کنید.
بازم ممنون.

با نام الله

کارشناس بحث: استاد پیام

[=arial]سلام برای درک بهتر روایت اول وبخشی ازبرنامه معنوی خویش رابه خانه نشینی اختصاص دادن بهتراست این روایت مطالعه گردد:
اصبغ بن نباته می گوید از امیرالمومنین ( ع ) شنیدم که می فرمودند: در آخر الزمان و نزدیکی قیامت -که بدترین زمان هاست – زنانی پدیدار می شوند ، عریان و برهنه و آراسته برای مردان نامحرم ، از دین خارج و در فتنه ها داخل ، به سوی شهوات مایل و رو به لذت ها شتابان ، حلال داننده حرام ها و [ سرانجام] در آتش جهنم جاویدان. وسائل الشیعه ( آل البیت: 20/35 ح 5. )
انشاالله تاسخنی دیگر وتوضیحی دیگربرای دیگرروایات

[=arial,helvetica,sans-serif]زراره می گوید: از امام صادق (ع) شنیدم که می فرمود: ای زراره! اگر آن زمان ( دوران غیبت امام زمان ع ) را درک نمودی با این دعا خدا را بخوان:
[=arial,helvetica,sans-serif] [=arial,helvetica,sans-serif]اَللّهُمَّ عَرِّفنی نَفسَکَ ، فَإِنَّکَ إِن لَم تُعَرِّفنی نَفسَکَ ، لَم أَعرِف نَبیَّکَ، اَللّهُمَّ عَرِّفنی رَسولَکَ، فَإِنَّکَ إِن لَم تُعَرِّفنی رَسولَکَ ، لَم أَعرِف حُجَّتَکَ ، اَللّهُمَّ عَرِّفنی حُجَّتَکَ ، فَإِنَّکَ إِن لَم تُعَرِّفنی حُجَّتَکَ، ضَلَلتُ عَن دینی... .
[=arial,helvetica,sans-serif] [=arial,helvetica,sans-serif]خدایا! خود را به من بشناسان که اگر خود را به من نشناسانی ، پیامبرت را نخواهم شناخت، پروردگارا! فرستاده خود را به من معرفی نما که اگر او را به من معرفی نکنی ، حجت تو را نخواهم شناخت . خداوندا ! حجت خود را به من بشناسان که اگر او را به من نشناسانی از دین خود منحرف می شوم. ( اصول کافی: 1/337 ح 5)

[=arial,helvetica,sans-serif]اما روایت دوم هشدار برای توجه به حداقل ضرورت درارتباط بانامحرمه لطفا برای توضییح این آیات وروایات راملاحظه کنید.
به مومنان بگو چشم های خود را از ( نگاه به نامحرمان ) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ کنند؛ این برای آنان پاکیزه تر است؛ خداوند از انچه انجام می دهند اگاه است. وبه زنان با ایمان بگو چشم های خود را ( از نگاه هوس آلود ) فرو گیرند، و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را – جز آن مقدار که نمایان است – آشکار ننمایند و ( اطراف ) روسری های خود را بر سینه خود افکنند ( تا گردن و سینه با آن پوشانده شود ) و زینت خود را آشکار نسازند مگر برای شوهرانشان، یا پدرانشان،... و هنگام راه رفتن پاهای خود را به زمین نزنند تا زینت پنهانیشان دانسته شود ( و صدای خلخال که بر پا دارند به گوش رسد ) ... . ( نور (24):30 و 31.)

[=arial,helvetica,sans-serif] [=arial,helvetica,sans-serif]ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مومنان بگو: (( جلبابهای { چیزی مانند چادر و عبا } خود را بر خویش فرو افکنند ، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند، بهتر است.)) (احزاب (33):59.)
[=arial,helvetica,sans-serif] [=arial,helvetica,sans-serif]پیامبر گرامی اسلام ( ص ) به حضرت فاطمه ( س ) فرمودند: چه چیز برای زن بهتر است؟
ایشان فرمودند: اینکه او هیچ مردی را نبیند و هیچ مردی هم او را نبیند. ( بحارالانوار: 43/84 ح 7.)

[=arial,helvetica,sans-serif] [=arial,helvetica,sans-serif]سپس پیامبر اکرم ( ص ) حضرت فاطمه ( س ) را به سینه خود چسباندند و فرمودند: ذریة بعضها من بعض.
( آل عمران (3):34. آنها فرزندان (و دودمانی) هستند که ( از نظر پاکی و تقوا و فضیلت ) بعضی از بعض دیگر گرفته شده اند.)

[=arial,helvetica,sans-serif] [=arial,helvetica,sans-serif]
[=arial,helvetica,sans-serif] [=arial,helvetica,sans-serif]حضرت عبدالعظیم حسنی ( ع ) می گویند: امام جواد ( ع ) از پدران گرامیشان ( ع ) روایت می کنند که حضرت علی ( ع ) فرمودند: من و فاطمه به محضر رسول خدا ( ص ) وارد شدیم. من مشاهده کردم ان حضرت به شدت می گریند. عرض کردم: ای رسول خدا! پدر و مادرم به فدای شما! چرا گریه می کنید؟
رسول خدا ( ص ) فرمودند: یا علی! آن شب که مرا به آسمان بردند زنهایی از امتم را مشاهده کردم که در عذاب سختی به سر می بردند. وضع آنان برای من ناخوشایند بود و من از شدت عذاب آنها گریستم. آنگاه رسول خدا ( ص ) وضع آن زنان را بیان فرمود.
...حضرت فاطمه ( س ) گفت: ای حبیب من و نور چشمانم! بفرمایید آنها چه کرده بودند؟
رسول خدا( ص ) فرمود: آن که به موهایش آویخته بود زنی بود که موی خود را از مردها نمی پوشاند...
و آنکه از دوپا آویزان بود، زنی بود که بدون اجازه شوهر از خانه خارج می شد؛ آنکه گوشت بدن خود را می خورد، زنی بود که خویشتن را برای مردم می آراست... و آنکه گوشت بدن خود را با قیچی می برید، زنی بود که خود را بر مردان عرضه می کرد... . ( وسائل الشیعه( آل البیت: 20/213 ح 7 به نقل از عیون اخبارالرضا ( ع ) )

[=arial,helvetica,sans-serif]ودراین روایت تبعیت ازهوی وهوس مردم آخرآلزمان منظور است وفتوای شطرنج تابع حکم مراجع وخارج شدن ازابزارقمار است ودلیل انحراف آنان ترک دعوت به خوبیها است.
.در حدیثی ، ابن عباس از رسول خدا ( ص ) نقل می کند که فرمودند: از مقدمات قیامت ضایع ساختن نماز و پیروی از هواهای نفسانی است...
در آن هنگام مردم نرد و شطرنج یا طبل و بربط و تار و طنبور و آلات موسیقی را ( نه تنها منکر نمی دانند بلکه آنها) را نیکو می شمارند و امر به معروف و نهی از منکر را ناپسند می دانند و انکار می کنند... آنان در ملکوت آسمان ها ، پلیدان نجس خوانده می شوند. ( بحارالانوار:6/306، 308.)

موضوع قفل شده است