سوال در مورد روزه

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد روزه

سلام
مادر من حدود 6 سالی هست که به علت میگرن روزه نمیگیره
آیا باید قضایش را به جا آورد؟
آیا باید کفاره بده؟
درضمن مادرم بعضی روز ها سردرد میشه و خودش نمیدونه که امروز سرش درد میگیره یا نه

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اسراء

alisajadi;375947 نوشت:
سلام
آیا باید کفاره بده؟

[=&quot]اگر بیماری شما بگونه ای است که بعد از ماه مبارک مثلا در روزهای کوتاه سال امکان گرفتن قضای روزه ها برایتان هست باید در ان ایام روزه ها را بگیرید اما اگر این امکان هم نیست و یقین یا ترس ضرر را از روزه گرفتن در ایام کوتاه سال نیز دارید و از این رمضان تا رمضان بعد این حالت هست در اینصورت فقط برای هر روز یک مد طعام (750 گرم گندم یا جو یا ارد یا برنج)کفاره واجب است و قضا ندارد ولو بعدا هم درمان شوید و بیماری کاملا بر طرف شود. در مورد مادر محترمتان هم : اگر در خلال روزه سردرد بحدی رسید که ترس ضرر داشتن روزه برای ان بود نباید روزه بگیرند اما صرف سردرد معمولی و خفیف قابل تحمل ،مانع روزه نیست .

ببخشید من نتونستم تو بخش مربوطه سوالم رو بذارم ..
واسه همین اینجا میگم ..

راستش بنده میگرن مزمن دارم .. و روزانه چندین ساعت سردرد دارم ..
زیر نظر پزشک هستم و داروهای پیشگیری هم مصرف میکنم ..
اما بهرحال سردرد در طول روز به سراغم میاد .. و باید مسکن مصرف کنم ..
گرسنگی و کم و یا زیاد شدن خواب هم بر تشدید اون بی تاثیر نیست ..

پزشکم روزه گرفتن یا نگرفتن رو به عهده خودم گذاشته ..
حالا با توجه به این شرایط آیا میتونم باوجود سردرد روزه بگیرم یا نه ؟!
ینی اگه روزه گرفتم و سردردم تشدید شد به بدن خودم آسیب نرسوندم و مسئله ای نداره ؟
و یا باید مراعات کنم ؟!
البته اینو هم بگم که گاهی سردردهام به شدت آزار دهنده ست و اگه مسکن مصرف نکنم، باعث تهوع و افت فشار و بی خوابی هم میشه ..
و گاهیم قابل تحمل هستش ..

[="Tahoma"][="Black"]

raahaa;510396 نوشت:
ببخشید من نتونستم تو بخش مربوطه سوالم رو بذارم ..
واسه همین اینجا میگم ..

راستش بنده میگرن مزمن دارم .. و روزانه چندین ساعت سردرد دارم ..
زیر نظر پزشک هستم و داروهای پیشگیری هم مصرف میکنم ..
اما بهرحال سردرد در طول روز به سراغم میاد .. و باید مسکن مصرف کنم ..
گرسنگی و کم و یا زیاد شدن خواب هم بر تشدید اون بی تاثیر نیست ..

پزشکم روزه گرفتن یا نگرفتن رو به عهده خودم گذاشته ..
حالا با توجه به این شرایط آیا میتونم باوجود سردرد روزه بگیرم یا نه ؟!
ینی اگه روزه گرفتم و سردردم تشدید شد به بدن خودم آسیب نرسوندم و مسئله ای نداره ؟
و یا باید مراعات کنم ؟!
البته اینو هم بگم که گاهی سردردهام به شدت آزار دهنده ست و اگه مسکن مصرف نکنم، باعث تهوع و افت فشار و بی خوابی هم میشه ..
و گاهیم قابل تحمل هستش ..

با تشکر از سؤال شما

اگر سر دردها به حدی است که روزه گرفتن در آن روز مشقت طاقت فرسا دارد یا بیماری به صورتی است که روزه گرفتن موجب ضرر برای بدن است می توانید آن روز را روزه نگیرید اما روزه های نگرفته را باید بعد از ماه رمضان در روز هایی که مشکلی وجود ندارد یا در زمستان ها که روزهای کوتاه تری دارد و هوا برای روزه مساعد تر است قضا کنید .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سلام.منم روزه قضادارم ومیخوام بگیرم الانم درماه رجب هستیم.اشکالی نداره میخواهم بگیرم.تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

samanehm;510531 نوشت:
سلام.منم روزه قضادارم ومیخوام بگیرم الانم درماه رجب هستیم.اشکالی نداره میخواهم بگیرم.تشکر

با عرض سلام و احترام

می توانید روزه های قضا را در ماه رجب بگیرید و به خودی خود مانعی ندارد.

[="Arial Black"][="Blue"]سلام علیکم
بنده امروز برای گرفتن روزه قضا بیدار شدم و داشتم سحری میخوردم و فکر میکردم 2، 3 دقیقه به اذان صبح مونده و داشتم لقمه آخرم رو میخوردم که شنیدم از بیرون صدای اذان میاد. بعد لقمه ای که تو گلوم بود رو قورت دادم و لقمه داخل دهانم رو بیرون آوردم و سعی هم نکردم که غذای داخل گلوم رو بیرون بیارم. آیا روزه بنده صحیح هست؟
مقلد رهبر هستم
[/]

[="Tahoma"][="Black"]

گناه تا کی؟;510871 نوشت:
سلام علیکم
بنده امروز برای گرفتن روزه قضا بیدار شدم و داشتم سحری میخوردم و فکر میکردم 2، 3 دقیقه به اذان صبح مونده و داشتم لقمه آخرم رو میخوردم که شنیدم از بیرون صدای اذان میاد. بعد لقمه ای که تو گلوم بود رو قورت دادم و لقمه داخل دهانم رو بیرون آوردم و سعی هم نکردم که غذای داخل گلوم رو بیرون بیارم. آیا روزه بنده صحیح هست؟
مقلد رهبر هستم

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال اگر هنگام خوردن غذا اطمینان یافتید که وقت داخل شده ، روزه صحیح نیست .

[="Arial Black"][="Blue"]

سجاد;511174 نوشت:

در فرض سؤال اگر هنگام خوردن غذا اطمینان یافتید که وقت داخل شده ، روزه صحیح نیست .

همیشه سلامت و موفق باشید

با سلام و تشکر
خب من که نمیدونستم اون موقع میخواد اذان بگه :Ghamgin: باید چیکار میکردم؟
بنده از وقت دقیق اذان که اطلاع ندارم و نمیدونم اون موقع اذان شهر ما شده بود یا نه.[/]

[="Tahoma"][="Black"]

گناه تا کی؟;511363 نوشت:
با سلام و تشکر
خب من که نمیدونستم اون موقع میخواد اذان بگه باید چیکار میکردم؟
بنده از وقت دقیق اذان که اطلاع ندارم و نمیدونم اون موقع اذان شهر ما شده بود یا نه.

با تشکر از سؤال مجددتان

اگر با شنیدن اذان به این یقین نرسید که وقت داخل شده روزه آن روز شما درست بوده اما اگر با شنیدن اذان اطمینان پیدا کنید که وقت داخل شده همان حکم را دارد که عرض کردم

در پناه حضرت حق باشید[/]

[=arial narrow]سلام و عرض ادب

روزه هایی که از سالهای گذشته قضا داریم و به جا نیاوردیم و الان بخوایم قضا کنیم باید چه مقدار کفاره بدهیم؟ و کفاره به چه کسی تعلق میگیرد؟ آیا میتوانیم خودمان به خانواده ای که نیازمند است بدهیم؟
مرجع تقلید : آقای خامنه ای

س 803: زنى به علت باردارى و نزديکى وقت زايمان، نمى‏تواند روزه بگيرد و مى‏داند که بايد آنها را بعد از زايمان و قبل از ماه رمضان آينده قضا نمايد، اگر به‌طور عمدى يا غيرعمدى تا چند سال روزه نگيرد، آيا فقط کفّاره همان سال بر او واجب است يا آنکه کفّاره تمام سالهايى که روزه را به تأخير انداخته، واجب است؟
ج: فديه تأخير قضاى روزه ماه رمضان هرچند به مدت چند سال هم به تأخير افتاده باشد، يکبار واجب است و آن عبارت است از يک مدّ طعام براى هر روزى، و فديه هم زمانى واجب مى‏شود که تأخير قضاى روزه ماه رمضان تا ماه رمضان ديگر بر اثر سهل‌انگارى و بدون عذر شرعى باشد، ولى اگر به خاطر عذرى باشد که شرعاً مانع صحّت‏ روزه است، فديه‏اى ندارد.

سوگل;530066 نوشت:
سلام و عرض ادب

روزه هایی که از سالهای گذشته قضا داریم و به جا نیاوردیم و الان بخوایم قضا کنیم باید چه مقدار کفاره بدهیم؟ و کفاره به چه کسی تعلق میگیرد؟ آیا میتوانیم خودمان به خانواده ای که نیازمند است بدهیم؟
مرجع تقلید : آقای خامنه ای

اگر قضا بخاطر افطار عمدی روزه نباشد و تأخیر در انجام آن هم بدون علت و بر اثر سهل انگاری باشد ، باید به ازای هر روز فدیه بدهید یعنی به ازای هر روز یک مد طعام ( حدود 750 گرم گندم ، جو و مانند آن ) را خود به فقیری که می شناسید ، بدهید .

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

alisajadi;375947 نوشت:
سلام
آیا باید کفاره بده؟

باسلام
کسی که به علت مریضی، توانایی روزه گرفتن را ندارد و مرض او تا سال بعد طول بکشد و اگر چنانچه مرض او تا چندین سال طول بکشدقضای سال آخر را باید به جا آورد و سالهای گذشته را برای هر روز یک مد طعام(750گرم گندم و جو) به فقیر بدهد.

(توضیح المسائل امام خمینی(ره) ومقام معظم رهبری _مساله 1703 و 1707)

با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات
من چند روزه كه گلوم مي سوزه و سرفه دارم. دكتر رفتم گفت انفولانزاست. برام كپسول نوشته هر 8 ساعت. اما گفت اگه خواستي روزه بگيري 3 تاش رو هم بين افطار تا سحر بخور (يعني هر 4 ساعت). تا امروز كه روزه هامو گرفتم و قرص رو اصلا شروع نكردم. ولي ديدم دارم بدتر مي شم و از ديشب قرصا رو شروع كردم . با توجه به اطلاعات خودم كه هميشه اين كپسول (آموكسي سيلين)‌ 8 ساعتي هستش و مي ترسم اينطوري برام ضرر داشته باشه، روزه بگيرم يا نه؟ ممنون
مرجع:‌ آيت الله مكارم شيرازي

[="Tahoma"][="Black"]

منیب;541396 نوشت:
با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات
من چند روزه كه گلوم مي سوزه و سرفه دارم. دكتر رفتم گفت انفولانزاست. برام كپسول نوشته هر 8 ساعت. اما گفت اگه خواستي روزه بگيري 3 تاش رو هم بين افطار تا سحر بخور (يعني هر 4 ساعت). تا امروز كه روزه هامو گرفتم و قرص رو اصلا شروع نكردم. ولي ديدم دارم بدتر مي شم و از ديشب قرصا رو شروع كردم . با توجه به اطلاعات خودم كه هميشه اين كپسول (آموكسي سيلين)‌ 8 ساعتي هستش و مي ترسم اينطوري برام ضرر داشته باشه، روزه بگيرم يا نه؟ ممنون
مرجع:‌ آيت الله مكارم شيرازي

اگر از سخن پزشک یا شخصا به این یقین رسیده باشید که روزه برای شما ضرر دارد مثلا باعث تشدید درد یا طولانی تر شدن بیماری می شود ، می توانید روزه نگیرید اما به نظر می رسد وقتی پزشک به شما اجازه خوردن قرص ها را بعد افطار داده است نباید ضرر خاصی داشته باشد !

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0&mid=24840
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0&mid=8069
استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

موضوع قفل شده است