زیارت قبور غیر مسلمانان

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زیارت قبور غیر مسلمانان

سلام
در مورد زیارت اهل قبور روایات و احادیث زیادی نقل شده اما تمامی انها اشاره به قبور مومنین دارند.. برای من سوالی پیش امد و آن این است که زیارت قبور افراد غیر مومن که نیاز بیشتری به دعای ما دارند چه حکمی دارد؟ افراد مومن که نیازی به دعا و صدقه ما ندارند و دربهشت در رفاه به سر می برند و یا خواهند برد این افراد جاهل و غیر مومن هستند که به دعای خیر ما نیاز شدید دارند.. چرا درمورد زیارت این دسته از افراد تشویق نشده است؟
در جایی که من زندگی میکنم پر است از قبرستان مسیحیان و یهودیان و حتی بوداییان و کفار.. ایا می توان برای أنان نیز دعا کرد و قران خواند و به روح انان هدیه فرستاد؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد پیام

سلام "درهمه روایات مومن نیامده وثانیا مومن هم برای همیشه محتاج رحمت خداست .
مرحوم مجلسى به نقل از كتاب دعوات راوندى از قول داوود رقى آورده است كه گفت : خدمت امام ششم حضرت صادق علیه السلام عرض كردم : فلان مرد بر مزار پدر، خويشان ، دوستان و ديگران رفته ، آيا اين كار به مردگان فايده اى مى رساند؟

حضرت فرمودند: بلى اين كه انسان به زيارت آنها برود (و دعا كند) باعث خوشحالى و سرور آنها مى‌شود، همان گونه كه وقتى زنده‌اى به زيارت انسان زنده ديگر مى‌رود و براى او هديه مى‌برد.

متن حدیث:

قال : قلت لابى عبدالله (ع) يقوم الرجل على قبر ابيه وقريبه و غير قريبه ، هل ينفعه ذلك ؟ قال (ع): نعم . ان ذلك يدخل عليه كما يدخل على احدكم الهديه يفرح بها

«بحارالانوار جلد 102 صفحه 296 حديث 6»

در زمينه آداب و مستحبات زيارت اهل قبور، توجهتان را به نكات زير جلب مي كنيم:
1-مستحب است در نزد قبر ميت خواندن سوره حمد و ناس و فلق و توحيد و آيه الکرسی هر کدام سه مرتبه و سوره قدر هفت مرتبه
2-از رسول خدا(ص) چنين نقل شده است: هر که بر قبرستان عبور کند و 11 مرتبه سوره توحيد را بخواند و ثوابش را به اموات آن قبرستان هديه کند به تعداد آن مردگان اجر و پاداش می يابد.
3-در روايات معتبر آمده است که اگر کسی به نزد قبر برادر مومن خود برود و رو به قبله دستش را بر روی قبر بگذارد و 11 مرتبه سوره قدر را بخواند از ترس بزرگ روز قيامت در امان خواهد بود . و در روايت ديگر آمده است که خداوند او و صاحب قبر هر دو را بيامرزد.
4-در روايت آمده که حضرت باقر(ع) نزد قبر يکی از شيعيان ايستادند و اين دعا را خواندند: اللهم ارحم غربته و صل وحدته و آنس وحشته و آمن روعته و اسکن اليه من رحمتک ما يستغنی بها عن رحمه من سواک و الحقه بمن کان يتولاه
5- طبق رواياتي كه از حضرات معصومين(ع) وارد شده است زيارت اهل قبور مؤمنين در روزهاي دوشنبه و پنج شنبه و جمعه مستحب مؤكد است و سنت پيامبر اسلام(ص) و سيره اهل بيت(ع) نيز چنين بوده است و فعل معصوم نيز براي ما حجت است و در روايتي از رسول خدا(ص) آمده است كه حضرت فرمود: ((هديه بفرستيد براي مردگان خود)) پس سوال شد چيست هديه مرده ها؟ فرمود: صدقه و دعا و نيز فرمود ارواح مؤمنين هر جمعه به آسمان دنيا مقابل خانه ها و منزل هاي خود فرياد مي كنند هر يك از ايشان به آواز حزين با گريه اي اهل من و اولاد من اي پدر من و مادر من و خويشان من مهرباني كنيد بر ما...)). براي آگاهي بيشتر ر.ك : 1- مفاتيح الجنان, مرحوم حاج شيخ عباس قمي، قسمت قبور زيارت مؤمنين, ص 1014 2- اصول كافي , ج 3, باب 13 از ابواب المزار 3- كامل الزيارات, ابن قولويه, ص 320 4- وسائل الشيعه, ج 3, باب 55, ص 223, انتشارات آل البيت

موضوع قفل شده است