کپی کردن مطالب

تب‌های اولیه

32 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کپی کردن مطالب

سلام
ببحشید اون تاپیک کپی رایت مطالب بسته بود برای همین یه جدید زدم
من میگم مثلا تو یه سایت یه نفر یه مطلب میزاره بعد خودش خب اون مطلب رو احتمالا کپی پییس کرده اونوقت چرا اگه ازش اجازه نگیری حرامه؟
آیت الله وحید خراسانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

مختار.;374981 نوشت:
سلام
ببحشید اون تاپیک کپی رایت مطالب بسته بود برای همین یه جدید زدم
من میگم مثلا تو یه سایت یه نفر یه مطلب میزاره بعد خودش خب اون مطلب رو احتمالا کپی پییس کرده اونوقت چرا اگه ازش اجازه نگیری حرامه؟
آیت الله وحید خراسانی

با سلام و عرض ادب

طبق نظر آیت الله وحید خراسانی کپی کردن بدون اجازه از صاحب آن اشکال شرعی دارد مگر در مورد کافر حربی و تابعان مانند مالیات دهندگان و یاری کنندگان دولت های آنان که جایز است.

استفتا از دفتر آیه الله وحید

نظر رهبری رو هم لطف میکنید بگید؟

[="Black"]سلام و عرض ادب
معمولا در زیر سایت ها و وبلاگ ها متن کپی رایت را مینویسند اگر چیزی ننوشته باشند چی؟آیا میتونیم بدون ذکر منبع کپی کنیم؟

لطفا نظر مقام معظم رهبری و آیت الله مکارم را بیان کنید[/]

اونوقت مدير سايت گناه ميكنه يا كسي كه مطلب رو كپي كرده؟
درضمن من يه تاپيك ايجاد كردم
خواهش ميكنم زود جواب بدين

اگه مطلبی رو از یک سایتی کپی کنیم و منبع رو ذکر کنیم گناه کردیم ؟ آخه من یکی دو جای askdin مطالبی رو با ذکر منبع از سایت دیگه کپی کردم.

hoorshid;376452 نوشت:
نظر رهبری رو هم لطف میکنید بگید؟

با سلام و عرض ادب

به نظر مقام معظم رهبری،احوط اين است که اگر کپی از سایتهای داخلی است، حقوق صاحبانشان از طريق کسب اجازه از آنان رعايت شود و در مورد کپی از سایتهای خارج کشور، تابع قرارداد است.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1343

افلاکیان;376499 نوشت:
سلام و عرض ادب
معمولا در زیر سایت ها و وبلاگ ها متن کپی رایت را مینویسند اگر چیزی ننوشته باشند چی؟آیا میتونیم بدون ذکر منبع کپی کنیم؟

لطفا نظر مقام معظم رهبری و آیت الله مکارم را بیان کنید

با سلام و احترام

نظر مقام معظم رهبری درپست قبلی بیان شد به نظرآیه الله مکارم فقط درصورتی که تولید کافرحربی باشد اجازه لازم نیست.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم درقم

alisajadi;376638 نوشت:
اونوقت مدير سايت گناه ميكنه يا كسي كه مطلب رو كپي كرده؟
درضمن من يه تاپيك ايجاد كردم
خواهش ميكنم زود جواب بدين

با سلام و عرض ادب

تکلیف برعهده کسی است که مطالب را کپی می کند و هرکسی دراین زمینه باید مطابق با نظر مرجع تقلید خودش عمل نماید.

موفق و موید باشید.

ali H;376702 نوشت:
اگه مطلبی رو از یک سایتی کپی کنیم و منبع رو ذکر کنیم گناه کردیم ؟ آخه من یکی دو جای askdin مطالبی رو با ذکر منبع از سایت دیگه کپی کردم.

با سلام و عرض ادب

کپی و نقل مطلب با ذکر منبع اشکال ندارد مگراینکه صاحبان اثر قیدکرده باشند که باذکر منبع هم اجازه کپی ندارید.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

سوالی که برای بنده پیش می اید این است که مثلا سایتی مثلا سایت ایت الله العظمی مکارم شیرازی که یک مرجع تقلید است در سایت رسمیشون مطالبی را از کتاب های مختلف مثل کتاب امام شناسی کپی کرده اند و اخرش هم نوشته اند مثلا منبع: فلان کتاب حال سایت ایت العظمی مکارم شیرازی اجازه می دهد از سایت کپی برداری کنید. حال من میخواهم این مطلب در سایتم بگذارم ایا باید از ناشر و نویسنده کتاب اجازه بگیرم یا نه به صرف این که از سایت شخصیت عالی کشور کپی کرده ام اشکالی ندارد ؟
مرجع ایت الله العظمی سید علی خامنه ای سلام الله علیه

سلام این کپی کردن هم خودش داستانیه براخودش.موندیم میشه کپی کردیانه اخرسر،منبع بگیم یاحتمااجازه بگیریم اوف خدا!:Ghamgin:این رضایت گرفتنوچطوری میشه؟همه اش بایدازهمه بپرسیم؟شایدمن ازسایتاکلی عکس و....کپی کرده باشم:Ghamgin:راجع به عکس واهنگ واینام توضیح بدین لطفا؟باذکرمنبع چطور؟ایه الله مکارم

ammarshia;386291 نوشت:
سوالی که برای بنده پیش می اید این است که مثلا سایتی مثلا سایت ایت الله العظمی مکارم شیرازی که یک مرجع تقلید است در سایت رسمیشون مطالبی را از کتاب های مختلف مثل کتاب امام شناسی کپی کرده اند و اخرش هم نوشته اند مثلا منبع: فلان کتاب حال سایت ایت العظمی مکارم شیرازی اجازه می دهد از سایت کپی برداری کنید. حال من میخواهم این مطلب در سایتم بگذارم ایا باید از ناشر و نویسنده کتاب اجازه بگیرم یا نه به صرف این که از سایت شخصیت عالی کشور کپی کرده ام اشکالی ندارد ؟
مرجع ایت الله العظمی سید علی خامنه ای سلام الله علیه

با سلام و عرض ادب

در فرض سوال،اگر باذکر منبع یعنی نام کتاب و نویسنده مطلب را بیاورید اشکال ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

یامین;386310 نوشت:
سلام این کپی کردن هم خودش داستانیه براخودش.موندیم میشه کپی کردیانه اخرسر،منبع بگیم یاحتمااجازه بگیریم اوف خدا!این رضایت گرفتنوچطوری میشه؟همه اش بایدازهمه بپرسیم؟شایدمن ازسایتاکلی عکس و....کپی کرده باشمراجع به عکس واهنگ واینام توضیح بدین لطفا؟باذکرمنبع چطور؟ایه الله مکارم

با سلام و عرض ادب

این کار جز با رضایت تولید کنندگان اصلی آن جایز نیست، مگر در صورتی که از کفار حربی باشند، که در این صورت اشکالی ندارد(البته درمورد تولیدات غیرکافر حربی،اگر دربرخی سایتها قیدکرده اند با ذکر منبع اشکال ندارد یا یقین به رضایت تولیدکنندگان داشته باشید،اشکال ندارد.)

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

منم یه سوال کنم
من مثلا میرم به سایت و از طرف اجازه میگیرم و حتی یقین دارم اون طرف خودش هم کبی کرده .
من ک اجازه گرفتم مشکلی شرعی برام وجود نداره؟؟!!

منتظرم . . . . . . . . . . . . .

iSalar;391587 نوشت:
منم یه سوال کنم
من مثلا میرم به سایت و از طرف اجازه میگیرم و حتی یقین دارم اون طرف خودش هم کبی کرده .
من ک اجازه گرفتم مشکلی شرعی برام وجود نداره؟؟!!

با سلام و احترام

به نظر مقام معظم رهبری،ملاک کسب رضایت از تولیدکننده اصلی است اگر بدانید که بدون اجازه کپی شده است درصورتی که از تولیدات داخلی باشد یا از تولیدات خارجی که با آنها قرار داد داریم بنابراحتیاط،نمی توانید آن استفاده نمایید.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام تکثیر و کپی

نور;402989 نوشت:
با سلام و احترام

به نظر مقام معظم رهبری،ملاک کسب رضایت از تولیدکننده اصلی است اگر بدانید که بدون اجازه کپی شده است درصورتی که از تولیدات داخلی باشد یا از تولیدات خارجی که با آنها قرار داد داریم بنابراحتیاط،نمی توانید آن استفاده نمایید.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،احکام تکثیر و کپی

کپی کردن امر طبیعی است.اگر از تو کتاب بنویسیم باید منبع کتاب را بگیم؟؟!!!!؟؟؟

mahan;403034 نوشت:
کپی کردن امر طبیعی است.اگر از تو کتاب بنویسیم باید منبع کتاب را بگیم؟؟!!!!؟؟؟

با سلام و عرض ادب

دراین فرض هم اگر صدق کپی نماید همان حکمی که عرض شد منظور می شود یعنی اگر به حدی باشد که مصداق کپی از کتاب نباشد نیاز به ذکر منبع نمی باشد وگرنه اگر از نویسندگان داخلی باشد یا از تولیدات خارجی که با آنها قرار داد داریم،باشد بنابراحتیاط،باید منبع آن ذکر شود.

سلام و خسته نباشید اساتید محترم
در خصوص مطالب و محتوای برخی سایتها سوالی داشتم:
بعضی از سایتها هستن که مطالبی رو از دیگر منابع رایگان مثل کتابها و سایتهای دیگه و... کپی کردن و چیزی هم به اون اضافه و کم نکردن و در واقع خالق و پدیدآورنده اون مطالب نیستن و صرفا اونها رو به نوعی یا به شکلی بازگو کردن( و اون مطالب به اسم اون سایتها یا صاحبان اون سایتها ثبت نشده به عنوان خالق اثر ) و این مطالب رو تو سایت خودشون گذاشتن و گفتن که تمامی حقوق برای سایت ....(فلان).... محفوظ است (منظورم سایتی هست که مطالب رو کپی کرده) حالا سوال من اینجاست که این سایتها که صاحبان یا خالقان این مطالب نیستن میتونن این حق رو که کسی این مطالب رو از اون سایتها کپی نکنه برای خودشون محفوظ بدونن؟
اگه ما بیاییم این مطالب رو از این سایتها کپی کنیم چه حکمی برای ما خواهد داشت در حالی که صاحب اصلی مطالب یا اون سایت رو معرفی کنیم و ادعایی مبنی بر اینکه خالق یا صاحب مطالب هستیم نداشته باشیم؟ (باز هم میگم که مطالب رایگان هستن و در دسترس عموم در مکانهای دیگر و به شکلهای دیگر و کسی از اونها سود مالی نمیبره چه صاحب اصلی اون مطالب و چه اون سایتی که مطالب رو کپی کرده)

در این خصوص میخواستم نظر حضرات عظام آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم رو بدونم
باتشکر

saiedfsd;536171 نوشت:
سلام و خسته نباشید اساتید محترم
در خصوص مطالب و محتوای برخی سایتها سوالی داشتم:
بعضی از سایتها هستن که مطالبی رو از دیگر منابع رایگان مثل کتابها و سایتهای دیگه و... کپی کردن و چیزی هم به اون اضافه و کم نکردن و در واقع خالق و پدیدآورنده اون مطالب نیستن و صرفا اونها رو به نوعی یا به شکلی بازگو کردن( و اون مطالب به اسم اون سایتها یا صاحبان اون سایتها ثبت نشده به عنوان خالق اثر ) و این مطالب رو تو سایت خودشون گذاشتن و گفتن که تمامی حقوق برای سایت ....(فلان).... محفوظ است (منظورم سایتی هست که مطالب رو کپی کرده) حالا سوال من اینجاست که این سایتها که صاحبان یا خالقان این مطالب نیستن میتونن این حق رو که کسی این مطالب رو از اون سایتها کپی نکنه برای خودشون محفوظ بدونن؟
اگه ما بیاییم این مطالب رو از این سایتها کپی کنیم چه حکمی برای ما خواهد داشت در حالی که صاحب اصلی مطالب یا اون سایت رو معرفی کنیم و ادعایی مبنی بر اینکه خالق یا صاحب مطالب هستیم نداشته باشیم؟ (باز هم میگم که مطالب رایگان هستن و در دسترس عموم در مکانهای دیگر و به شکلهای دیگر و کسی از اونها سود مالی نمیبره چه صاحب اصلی اون مطالب و چه اون سایتی که مطالب رو کپی کرده)

در این خصوص میخواستم نظر حضرات عظام آیت الله خامنه ای و آیت الله مکارم رو بدونم
باتشکر

باسلام و عرض ادب

باوجودی که ممکن است این سایت ها از جایی کپی کرده باشند ولی به نظر مقام معظم رهبری اگر از تولیدات داخلی باشد بدون اجازه به احتیاط واجب نمی توان کپی کرد (شاید آن سایت از منبع اصلی اجازه و کسب رضایت کرده است) به نظر آیه الله مکارم هم اگر از غیر از کافر حربی باشد نیاز به اجازه از همان سایت ها دارد.

استفتا از دفاتر آیات عظام رهبری و مکارم

یا رب

با سلام

یه سوال:

اگر یه سایتی امکان کپی کردن عکس هاش رو برداشته باشه یعنی اصلا نمیشه کپی کرد آیا به شیوه ی دیگر مثل عکس انداختن از آن ها برای استفاده در وبلاگ اشکال داره؟

مشتی خاک;537555 نوشت:
یا رب

با سلام

یه سوال:

اگر یه سایتی امکان کپی کردن عکس هاش رو برداشته باشه یعنی اصلا نمیشه کپی کرد آیا به شیوه ی دیگر مثل عکس انداختن از آن ها برای استفاده در وبلاگ اشکال داره؟

با سلام و عرض ادب

لطفا برای اطلاع دقیق نام مرجع تقلیدتان را ارسال نمایید

باتشکر از همراهی شما

یا رب

مرجعم: مقام معظم رهبری

با سلام و عرض ادب

عکس گرفتن هم درصورتی که از تولیدات داخلی باشد به احتیاط واجب باید با اجازه صاحبان آن باشد و در تولیدات خارجی تابع قرارداد با آنهاست.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

سلام خسته نباشید
ممنون میشم سه سوال من رو هم جواب بدید
مرجع تقلید مقام معظم رهبری
1-کپی کردن با ذکر منبع برای سایت هایی که نوشته اند حقوق محفوظ است ولی ننوشته اند حقوق حتی با ذکر منبع محفوظ است و حق کپی وجود ندارد اشکال دارد ؟؟
2-اینکه از کانال یا سایتی اجازه استفاده از مطالب را بگیریم ولی معلوم نباشد که خودش کپی میکند یا اینکه از صاحب اصلی اجازه دارد یا نه ، آیا اجازه از آن کافی است ؟
3-همان فرض سوال دوم با افزودن این مورد که منبع اصلی قابل تشخصی نباشد
خیلی ممنون از راهنمایی شما

سلام وعرض ادب چون بحث حق کپی شد میخاستم بدونم این احکام در مورد برنامه های صداوسیمای جمهوری اسلامی صدق میکنه یا خیر چرا که بسیاری برنامه های تلویزیون با تغییرات جزئی از برنامه های شبکه های بیگانه (معمولا اهل کتاب)کپی شده/یاحق

hossein020;935532 نوشت:
سلام خسته نباشید
ممنون میشم سه سوال من رو هم جواب بدید
مرجع تقلید مقام معظم رهبری
1-کپی کردن با ذکر منبع برای سایت هایی که نوشته اند حقوق محفوظ است ولی ننوشته اند حقوق حتی با ذکر منبع محفوظ است و حق کپی وجود ندارد اشکال دارد ؟؟
2-اینکه از کانال یا سایتی اجازه استفاده از مطالب را بگیریم ولی معلوم نباشد که خودش کپی میکند یا اینکه از صاحب اصلی اجازه دارد یا نه ، آیا اجازه از آن کافی است ؟
3-همان فرض سوال دوم با افزودن این مورد که منبع اصلی قابل تشخصی نباشد
خیلی ممنون از راهنمایی شما

با سلام و احترام

1. اگر یقین به رضایت تولیدکننده در ارسال برای دیگران داشته باشید اشکال ندارد.
2. اجازه گرفتن در انتقال مطالب تولیدی همان سایت یا کانال کافی است و نیاز به تحقیق و تفحص نیست
3.اگر یقین به رضایت نداشته باشید به احتیاط واجب نمی توانید استفاده نمایید.

نور;936068 نوشت:
با سلام و احترام

1. اگر یقین به رضایت تولیدکننده در ارسال برای دیگران داشته باشید اشکال ندارد.
2. اجازه گرفتن در انتقال مطالب تولیدی همان سایت یا کانال کافی است و نیاز به تحقیق و تفحص نیست
3.اگر یقین به رضایت نداشته باشید به احتیاط واجب نمی توانید استفاده نمایید.

سلام
خیلی ممنون از شما
تا حدی به پاسخ سوالاتم رسیدم
خیلی ممنون میشم به این دو سوال هم توجه کنید.
1. در سوال اول از چه راهی میشه یقین کرد ؟ سایت های مد نظر من تبیان ، راسخون و امثال آنها است .

2- منظور من از سوال سوم رو کمی بیشتر براتون توضیح میدم
منظور این بود یک مطلب در دوسایت یا کانال وجود دارد که معلوم نیست کدام یک منبع اصلی هست
حالا من از یکی از این دو اجازه گرفتم آیا این کافی است ؟ در سوال دو گفته شد تحقیق تفحض نیاز نیست آیا برای این مورد هم صدق می کند ؟

hossein020;936071 نوشت:
سلام
خیلی ممنون از شما
تا حدی به پاسخ سوالاتم رسیدم
خیلی ممنون میشم به این دو سوال هم توجه کنید.
1. در سوال اول از چه راهی میشه یقین کرد ؟ سایت های مد نظر من تبیان ، راسخون و امثال آنها است .

2- منظور من از سوال سوم رو کمی بیشتر براتون توضیح میدم
منظور این بود یک مطلب در دوسایت یا کانال وجود دارد که معلوم نیست کدام یک منبع اصلی هست
حالا من از یکی از این دو اجازه گرفتم آیا این کافی است ؟ در سوال دو گفته شد تحقیق تفحض نیاز نیست آیا برای این مورد هم صدق می کند ؟

با سلام و احترام

خواهش میکنم و تشکر از همراهی شما
1. می توانید از مدیریت سایت و مسئولین اجرایی آنها سوال بفرمایید.
2. درفرض سوال اگر نمی دانید مطلب اصلی از کدام سایت است باید از هر دو اجازه بگیرید ودر این مورد که نمی دانید مطلب اصلی از کدام سایت است و از طرفی هم یقین به رضایت در انتقال ندارید باید به احتیاط واجب از هر دو اجازه بگیرید و در این مورد باید تحقیق شود.

موفق و موید باشید

نور;936234 نوشت:
با سلام و احترام

خواهش میکنم و تشکر از همراهی شما
1. می توانید از مدیریت سایت و مسئولین اجرایی آنها سوال بفرمایید.
2. درفرض سوال اگر نمی دانید مطلب اصلی از کدام سایت است باید از هر دو اجازه بگیرید ودر این مورد که نمی دانید مطلب اصلی از کدام سایت است و از طرفی هم یقین به رضایت در انتقال ندارید باید به احتیاط واجب از هر دو اجازه بگیرید و در این مورد باید تحقیق شود.

موفق و موید باشید

سلام
خیلی ممنون از پاسخ و راهنمایی شما

موضوع قفل شده است