نواختن موسیقی

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نواختن موسیقی

سلام بر شما
طاعات قبول
آیا نواختن تنبک و یا هر ساز دیگری حرامه؟
اگر نیت من از اینکار هیچ نیت حرامی نباشه!
من فقط و فقط برای خودم تمرین میکنم و تنها پدرو مادرم صدای ساز نواختن من را می شنوند. قصدی هم برای نواختن در مجالس یا آموزش ندارم!
تنها برای علاقه شخصی خودمه..
میدونم که خدا در واجبات هم به نیت توجه میکنه، و تا نیت نماز خالصانه نباشه قبول نمیشه! پس در حرام هم باید همینطور باشه، وقتی نیت فساد نباشه، فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه! درسته؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد اسراء

یاد خدا;374757 نوشت:
سلام بر شما
طاعات قبول
اگر نیت من از اینکار هیچ نیت حرامی نباشه!
من فقط و فقط برای خودم تمرین میکنم و تنها پدرو مادرم صدای ساز نواختن من را می شنوند. قصدی هم برای نواختن در مجالس یا آموزش ندارم!
تنها برای علاقه شخصی خودمه..
میدونم که خدا در واجبات هم به نیت توجه میکنه، و تا نیت نماز خالصانه نباشه قبول نمیشه! پس در حرام هم باید همینطور باشه، وقتی نیت فساد نباشه، فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه! درسته؟

عرض ادب و سلام و ارزوی قبولی طاعت و عبادات شما

[=Calibri]این مطلب صحیح نیست که :حرمت انجام محرمات منوط به نیت ما باشد و اگر قصد گناه نکنیم و موسیقی حرام بنوازیم جایز باشد

[=Calibri]بطور کلی موسیقی طرب انگیز که انسان را از حالت عادی خارج کند (یعنی عرف متدین را ولو برای شخص نوازنده یا اشخاص خاصی محرک نباشد ولی برای عرف متدین محرک باشد ) و مخصوص مجلس لهو ولعب باشد حرام است :نواختن ان و شنیدن ان هرچند شخصی نیت گناه نداشته باشد و اساسا این مساله ربطیبه نیت ندارد و اصل کار وقتی حرام باشد با هرنیتی حرام است و جایز نیست و حدیث انما الاعمال بالنیات مخصوص اعمال صالحه است نه محرمات و کارهای گناه.

به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
بزارید من یک فتوای کلی بدهم!
همه چیز حلال هست مگر اینکه خلافش ثابت شود! (روایت اینطور هست)
خداوند دین رو برای اصلاح و خوشبحتی انسان نازل کرده است
هر چیزی که یاد خدا رو از بین ببره حرامه و برای انسان مضر
کلا هر چیزی که به ضرر هم دنیا و هم آخرت انسان (همزمان) باشه حرامه
البته ممکنه گفته بشه که مثلا روزه که ضررهایی داره پس چرا حرام شده که اینها می‌ره به بحث حکمت‌ها و خداشناسی
بحث فقط بر سر این هست که شما از یاد خدا غافل نشوید و از راهی که او گفته عبور نکنید
راه خدا مثل یک جاده هست که دو طرفش خاکی هست و وسطش هم آسفالت که شرایط خودش را دارد!
اگر جز این حرکت کنیم گمراه می‌شویم.

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت کارشناس محترم

در جمله زیر:

اسراء;375436 نوشت:
[=Calibri]بطور کلی موسیقی طرب انگیز که انسان را از حالت عادی خارج کند (یعنی عرف متدین را ولو برای شخص نوازنده یا اشخاص خاصی محرک نباشد ولی برای عرف متدین محرک باشد )

منظور از خارج شدن از حالت عادی و محرک بودن چیست. آیا منظور به حالت رقص آمدن هست یا شهوانی بودن؟

و آیا کلا همه موسیقیهایی که ریتم رقص دارند حرامند؟

مرجع: حضرت ایت الله خامنه ای

یاد خدا;374757 نوشت:
با عرض سلام و دعای خیر برای شما، شما ابتدا باید مرجع تقلید خود را ذکر کنید تا کارشناسان پاسخوگو باشند.

اما اگر بخواهید رضایت الله تعالی را کاملا کسب کنید، بدیهی است که هرنوع موسیقی و هرنوع آوازی که از هر یک از آلات موسیقی نواخته شود، باطل است(اگرچه بعضا حلال باشد ولی) هرگز مورد رضایت خداوند سبحان نیست.

به نام یزدان بخشاینده بخشایشگر
در زمان پیامبر (ص) موسیقی بار الهی و معنوی نداشت و از یاد خدا انسان رو غافل می‌کرد
برای همین حرام بود
اما بعدها و مخصوصا بعد از ظهور ققنوس, یعنی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران, موسیقی ارزش پیدا کرد!
در روایت هست که به صورت مداحان خاک بپاشید!
و این در مورد مداحان اهل بیت صدق نمی‌کنه
بلکه چون اون زمان مداحی (یا موسیقی) کفرآمیز و از یاد خدا غافل‌کننده بود و کسی هم نبود که برای خدا و اهل بیت (ص) موسیقی بنوازد یا مداحی کند موسیقی و مداحی کاملا حرام بود
اما الان وضع فرق می‌کنه

راستی اگر دوستی مرجع تقلیدش مثلا حضرت آیت الله خامنه‌ای باشد, آیا این شخص نباید حرف دیگران رو (مثلا حرف بنده رو که فتوای بالا رو دادم!) بپذیرد؟!

من مرجع تقليدم اقاي سيستانيه نواختن ويالون و داشتن وسيله اش حكمش جيه چون ويولن به خاطر سوزي كه تو سازش هست اصلا حالت غنا نداره

Nahal;551963 نوشت:
من مرجع تقليدم اقاي سيستانيه حكمش جيه چون ويولن به خاطر سوزي كه تو سازش هست اصلا حالت غنا نداره

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی:

نواختن ويالون و داشتن وسيله اش در صورتی که از آلات مشترک باشد وبا آن موسیقی مطرب نواخته نشود اشکالی ندارد.

ممنون از جوابتون ولي نفهميدم اون قسمتي كه گفتيد از آلات مشترك بأشد يعني چي ؟

موضوع قفل شده است